ZIERIKZKESCIIK C U WL A M T. PT». 94. Vrijdag A°. 1838. 23 November. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. Frankfort j den 16 November. Ten gevolge eerier zamenzwering in bet koningrijk Polen en in de westelijke gouvernementen van bet russiscb keizerrijk j wegens welke zich een der belhamels, Simon K omar ski, met een aantal zijner medezamengezworenen te Wilna in hechtenis bevindt, heeft Z. M. de keizer van Busland bevolen, op alle roerende en onroerende goederen der aangeklaagden onver wijld beslag te leggen en die onder bijzonder toezigt der kroon te stellen tot uitvoering van welken maatregel de militaire gou verneur van Wilna bereids is overgegaan. Het getal der aldaar gevangenen wegens genoemde zamenzwering beloopt zéstien. De moesten daarvan zijn edellieden er bevinden zich ook eenige advokaten en een geestelijke onder. Ook te St. Petersburg zouden eenige lieden op vermoeden van samenzwering in verzekerde bewaring gesteld wezen 9 en daarmede gewacht zijn tot da! de keizer aldaar was teruggekomen naardien inen hunne bedoelingen reeds voor lang gekend had. De reis van den monarch naar bet zuiden des rijks is volgens deze berigten tot het voorjaar uitgesteld. De pruissische staatscourant neemt een brief uit Frankfort op, waarin gelegd wordt dat het wel overtollig zijn zou op nieuw tegen de bewering der belgische dagbladen te willen beloogen dat de bepalingen der vier en twintig artikelen wegens het grondgebied geené verandering kunnen ondergaan. De briefschrijver gelooft niet dat het der belgische regering ernst kan zijn met hierop nog verder bij de leden der conferentie aan te dringen en meent dat *ij zulks alleen doel om aan de ontevredenen te toonen dat zij zulks 'heeft aangewend om hunne onbillijke eischen ingang te verschaffen. Den 18. Uit 5'- Petersburg is liidiug ontvangen dat de verlo ving der grootvorstin Maria, oudste dochter des keizers en geboren den ïS Augustus 1819, met den hertog Maximiliaan F.ugenius Augustus Van L: lichten berg geboren den 2 October i8ty den 4 dezer op Zorskoje Zelo heeft plaats gehad terwijl het huwelijk denkelijk eerst in het volgend voorjaar gesloten 2a! worden. De k'-izer heeft den jongen vorst, wlen hij sedert lang met groote on derscheiding behandelde den titel van keizerlijke hoogheid verleend en met de ridderorde van Sb Andreas beschonken terwijl hij hem san het hof met de woorden heeft voorgesteld dal men hem van nu aan als zijnen vijfden zoon moest aanmerken en liefhebben. Pt iris Maximiüuau van Leucli ten bergde zoon van den voorma ligeii onderkoning van Italië, en stiefzoon van keizer Napoleon Eu- genius Beaitltarnoisen. van prinses Augusta Amelia, dochter van wfi.fen koning Maxiunliaan Joseph van Beijeren is zijnen broeder Augustus, den 25 Maart i835 onder moeijelijke voogdij in het bestuur vari het hertogdom opgevolgd en bekleedt den rang van Juifemvt bii de kavailerie in baijersche dienst. Keizer JSicolaas heeft, tot duurzame herinnering aan het-verblijf zijner gemalin in de bodplaats Salr.brunn aldaar een uitgebreid stuk grond doen aanknopen tot oprigting van een hospitaal in hetwelk bestendig zes arme badgasten en zps hulpbehoevende inwo ners der omliggende dorpen verpleegd zullen worden. De beijersche regering beeft bij eene aanschrijving van den i3 October de overheden der Palz len nadrukkelijkste vermaand toe te zien dat de schoolmeesters en onderwijzers i.° de herbergen, danszalen en inzonderheid de kermissen vermijden 2.» dat geen onderwijzer op de jagt ga of zelfs jagt pachte naardien de onder finding geleerd heeft dat van zulke jagers niets goeds wordt; 3.° idat de schoolmeesters z.ieh eenvoudig en overeenkomstig hur-.netl stand kleedeti en zich vooral niet niet bakke of halsbaarden ver tonnen gelijk dit jaar gebeurd is. Die dusdanige onderscheidingen biet aflegt moet onverwijld geschorst worden. GROOT-BRIT TANNIEN. Londen, den 17 November. Bijzondere berigten uit Konstanti- bope) bier te lande ontvangen gedagteekend den 28 October deelen mede, dat, luidens bij de britsche en russische gezanten ontvangen berigten uit Tabriz., tot den 21 September, het beleg van Herat door den schach alstoen nog voortduurde, doch dat zulks geenszins aan kwade trouw van de zijde van den schach maar eeniglijk aan de weigering van de belegerden moest toegeschreven worden, om tot de voorwaarden, kortelings door den kolonel Stod- dart, aan de beide parleijen voorgedragen toe te treden. Intus- schen moeten de belegerden laatstelijk door bet overloopen van een' liuruier opperhoofden, met 1200 man, tot de belegeraafs ëen merkelijk verlies geleden hebben en bun moed sedert ook zeer gezakt zijn. Voorts blijkt de buitengewone gezant van den schach belast met eene bijzondere zending bij het britsche gouvernement reeds te Erzerum aangekomen te zijn. Deze zelfde berigten mel den tevens, dat kortelings door den sultan de turksche vloot van baren kruistogt.in hel gezelschap van en ooder het bestuur van den bril- scheo admiraal Stopfort, zou teruggeroepen zijn, en z.ulks eenig lijk ten gevolge van hel reeds betoonde misnoegen door den rus- sischen gezant te Konstanlinopel over bet jongst geteekende han- delslraktaat tusschen lord Ponsonhy eu den oiloinanischeu minister van buitenlandsche zaken welks bekrachtiging Busland als eene formele oorlogsverklaring tegen zich schijnt te willen beschouwen. Men berekent, dat in de jaren i8o3-i836 in de west-indi- sche koloniën 33,000 man onzer troepen alleen aan ziekten gestor» ven zijn op eene middelbare krijgsmagt van 8 a 9000 man. Lord Durham heeft, naar Dien verzekertaan een zijner vrien den hier te lande het volgende geschreven «Alle burgerlijk bestuur is van nu af aan bier onmogelijk. Ik keer huiswaarts, om het doel mijner zending in het huis der lords le vervolgen werwaarts thans liet bestuur der Canada's is over gegaan. De moeijelijke en werkzame post moet nu door mij in dat buis vervuld worden. Geloof mij ik laat niet het geringste der oogmerken mijner zending varen integendeel ik houde daaraan zoo sterk als ooit vast, en ik geloof dat mijne vijanden strijdig met hunne bedoeling mij betere middelen in handen gegeven heb ben om die ten uitvoer te brengen. Tegen het midden of einde van December hoop ik in Engeland wedergekeerd te zullen zijn." FRANKEIJ K. Parijs, den 18 November. Het treurige voorval aan de Tuile- rfën geeft tot zoo vee) twistgeschrijf aanleiding dat bet ministeriële Ochtendblad vermeend beeft daaraan een artikel te moeten wijden. Over bet gebeurde zelve laat bet zich niet uit, zeggende daarom trent het reptsgeding niet te mogen vooruitloopen. Wat echter de aanvallen der oppositie betreft nopens de maatregelen welke er tot beveiliging des koning genomen worden zegt bet blad dat de ministers schuldig zouden zijn indien zij dit zoo belangrijk ge deelte hunner verantwoordelijkheid aan de adjudanten des konings of aan Z. M. zeiven overlieten dat voor de veiligheid des konings ie waken ëene kabinets- eene staatszaak is dat indien men die zorg alleen aan Z. M. overliet dezelve geheel zou verwaarloosd worden dat de zoogenaamde politie van het kasteel langen tijd bui len de bernoeijingeo van bet ministerie was gebleven, doch dat on der baar bestuur een Alihaud bet koninklijke rijtuig zoo nabij bad kannen naderen om een vuurwapen op bet portier te doen leu nen en dat. dus indien men tot strenge voorzorgen beeft moeien besluiten zulks aan de Woede der fnnatieken is toe te schrijven. Intusschen wordt de instructie in die zaak met den meesten spoed voortgezet. Heden morgen beeft de schildwacht, alsmede de perso nen die tijdens het gebeurde, in de straat van Rivoli waren een geregtelijk verboor ondergaan. Men denkt, dat het regtsgeding reeds de volgende week voor den krijgsraad zal gebragt worden. Blijkens een staal van de in de vondelingshuizen te Parijs op genomen kinderen sedert 1 ö-jo tot 1835 is derzelver getal van ai io! 25 jaren, volgenderwijs toegenomen: Van 1640 lot 1CC4- werden er opgenomen 9,002 i665 1689 o '9I374 v 1690 1714 47,448 1715 '759 56,3 ïS 174° 17 64 104,04.1 1765 1789 131,839 1790 - 181 3 o io3,g4o 1814 i835 i>» 123,3io in ig5 jaren te zamen 595,270 vondel. Den 12 is le Diademe, benevens de korvetten, welke de bezet ting van Ancona naar Frankrijk moeten terugvoeren, uit Toulon ia zee gestoken. Van de zijde der oppositie wordt op nieuw het gerucht verspreid, dal Oostenrijk er op bedaght is om eene italiaansche confederatie tot stand te brengen io welke de genoemde mogendheid, gelijk wel van zelf spreekt, de hoofdrol zou spelen; en wordt verzekerd, dat vorst Metlernich slechts op de ontruiming van Ancoua wacht, om dit ontwerp le verwezenlijken. De oppositie neemt daaruit aanlei ding om nog de ontruiming van Ancona af te raderi. In een der ministeriële bladen vindt men een artikel over dea ongel ukkigen staat van Spanje, waarin-ten slotte betoogd wordt, dat de bloedige burger-oorlog aldaar, wanneer die aan zichzelveu overgelaten wordt, nooit eindigen zal. Dit was ook bet gevoelen van den bekenden staatsman den graaf de Rayneval, die weinige dagen vóór zijnen dood te Madrid zeide dat liet een oorlog was welke achthonderd jaren kon'duren even als die der Mooren. NEDERLANDEN. 's GrAvenhage den 21 November. Door de belanghebbenden zijn geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijen Een octrooi in dato 6 Maart 1838 voor denatijd van tien jaren van af den 28 December i836, verleend aan F. ADietzte Brus sel domiciüum verkozen hebbende in het logement het Keizershofte 's Gravenhnge op de invoering van eenen nieuwen stoomsleper en van nieuwe rijtuigen, geschikt ten gebruike op gewone wegeD. Een octrooi in dato 17 Julij i838 voor den tijd van vijftien jaren verleend aan A. Buchanan, woonachtig le Caterine in Schol- land domicilium verkozen hebbende bij Mr. A. M. C. van Ball advocaat te VGravenhage op de uitvinding van zekere verbeterin gen, in de werktuigen welke gebezigd worden tot het spinnen van katoen vlas enz. Een octrooi in dato 25 Julij 1838 voor den tijd van tien jarea

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1