ZIER1KZEESC11E 1*0. 93. A°. 1838. COURANT. 20 November NIEUWSTIJDINGEN. DUÏTSCHLAND. pRANftroRTden ia November. Uit Coblentz wordt gemeld, dat de prijs der granen sedert kort aldaar, ten gevolge van den step ken uitvoer naar Holland meer dan een derde gerezen was. Brieven uit Berlijn behelzen datnaar men daar vrij alge meen gelooft, de belhamels van het laatste oproer te Keulen voor de assises te regt zullen staan, even als zulks in i83o te Aken met de plunderaars der fa brij ken van de heeren CockerilL en Nellesen bet geval is geweest. In genoemde residentie is een verzoekschrift der geestelijkheid van bet regeringsdistrict Aken ontvangen waarin op de herstelling van den keülschen aartsbisschop in zijne functien aangedrongen wordt. Men zag eerstdaags den aanvang der confefentien tusschen de pre sidenten dier provinciën, welker bevolking grootendeels uit roomsch- catholijken bestaaten eenige hooge staats-ambienaren te gemoet. De berigten uit Konstantinopelvan den il\ October, houden in dat de turksche britsche vloot weder naar Smyrna was terug gekeerd. Men had aanvankelijk gpmeenddat de kapudan-pacha met zijn eskader naar Konstantinopelen bet engelsche naar Malta zou terugkeerèn om aldaar te overwinteren doch het scheen thans dat dit het geval niet zijn zou, daar, volgens de jongste tijdingen uit Alexandrie, Mehemed-jiliwederom de housing had aangeno men als of hij zich niet zoo inschikkelijk omtrent de Porte wilde betoonen als hij bploofd had. De onderkoning bevond zich nog bij voortduring te Caïro dccb scheen altijd gereed om zijne reis naar Sennaar aan te nemen. De volksligiing voor het leger werd door de Porte op het platte bind met ijver voortgezeten de nieuwe manschappen werden onmiddellijk naar Azië overgescheept doch er was gebrek aan onderwijzers en Recchid pacha zou in last heb ben aan den koning van Pruissen nog een aantal officieren en on derofficieren tot dat einde te vragen. Ook de zeemagt werd door de Po rte vermeerderd en in bel arsenaal lieerschte eene zoogroote levendigheid, als tijdens den inval der Ptussen. Alleen het gebrek aan de noodïge geldmiddelen beleite de Porte nog grootere oor logsuitrustingen te doen; dat gebrek is zeer nijpend, en men ver wondert er zich zelfs over, hoe de Porte in staat is, nog zoo veel daar te stellen als zij thans doet. Uit Syrië verneemt men dat verscheiden honderden Drusen bet Christendom omhelsd hebben en dat hun de H. Doop is toe gediend. Dit plotseling besluit wordt door sommigen aan politieke oorzaken toegeschreven naardien het bekend is dat de egyptische pacha de Christen in Syrië zeer begunstigt en deze lieden hoop voeden van door dieo overgang van de knevelarijen der Egyptenaars bevr.jd te zullen zijn. GROQT-BRITTANNIEN. Londen, den 14 November. Uit Oost-Indie zijn bier berigten van de eerste helft der maand September ontvangen welke echter geen nieuws omtrent den staat van zaken in bet oosten behelzen. Men sprak er steeds veel van vijandige oogmerken der Bussen en Perzen tegen Britsch Indie waartegen echter, gelijk bekend is, van den britsphen kant maatregelen waren genomen door het vereenigen van troepen op sommige noordwestelijke punten des lands. Naar verhaald wordt, zal zoowel het engelsch leger als de floot bionen kort aanmerkelijk versterkt worden. Gedurende den jongsten storm is te Brompton een moerbe- ïiëriboom omgewaaid die reeds ten tijde van Olivier Cromwell om zijne bijzondere vruchtbaarheid bekend was en waarvan de protec tor volgens de overlevering, veel werk maakte. FRANKRIJK.; Parijs, den i5 November. Gisteren heeft eene schildwacht bij bet kasteel der Tuilerien een man, die niet of niet behoorlijk ant woordde doodgeschoten. Het gewoon halfjarig verlof, dat ten gevolge van den gerezen «wist met Zwitserland uitgesteld was geworden zal eindelijk aan het leger worden toegestaan behalve evenwel aan de corpsen die op de noordelijke grenzen geplaatst zijn. Langs een buitengewonen weg heeft men tijdingen uit Mexico die vrij gunstig luiden. Het ministerie hier beschouwt de zaak als afgedaan. De fransche troepen hebben wel door ziekte geleden doch minder dan men gevreesd had. Den 16. Een half officieel blad deelt eenige bijzonderheden mede yiopens het doodschieten, van den ambachtsman voor het kasteel. Die man moet de schildwacht bij herhaling beleedigd en zelfs po gingen aangewend hebben, om. het hek over te klimmen. Eerst na herhaalde waarschuwingen moet deze geschoten hebben. Werkelijk zijn er thans bevelen uaar Toulon gezonden, om onderscheidene schepen in gereedheid te brengen, ten einde onze troepen van Ancona af te balen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 18 November. Gisteren morgen kondigden bet klokkenspel en het uitsteken van vlaggen uit alle publieke ge bouwen en onderscheidene bijzondere woningen den vijf en twin tigsten verjaardag van Nederlands vérlossing van bet franscbe juk aan. Er zal wel niemand, drè dezen heilvoller» dag beleefde, geweest zijn welke niet met bjefiangstèlling deze gewigtige gebeurtenis zich zal herinnerd en^nfët dankbaarheid teruggedacht hebben aan de redding uit zoo velé rampen en zoo vele gevaren. Voor de ingeze tenen van 's Gravenhage was die dag dubbel gewigtig omdat tij het eerst de leus der vrijheid opstaken, en het eerst de vaderlaud- sche vlag van hunne torens zagen wapperen omdat een edel Driemanschap onder ben opstond aan wier moedig besluit en stout bestaan Nederland naast God, het begin van zijne redding verschul digd is omdat zij weinige dagen daarnahet eerst aan hunne stranden ontvingen en stadwaarts begeleidden den Vorst, aan wiea na vijf en twintig jaren nog dezelfde achting, eerbied en liefde worden toegedragen welke Hem in die bange uren zoo luide door 's Gravenhagen? ingezetenen verkondigd werden. Zware rampen mo gen het Vaderland in de laatste jaren getroffen hebben de toe komst moge duister zijnNederland dat zoo vele en zoo groote weldadenten gevolge der bevrijding van i8id, genoot en nog dagelijks geniet, mag vertrouwen, dat de Voorzienigheid, welke hetzelve vóór 25 jaren uit zoo zware rampen verloste, hel nu ook tegen onregtvaardigheid en miskenning zal beschermen. Heden is den Almagtige in alle kerken plegtig gedankt voor de zegeningen nu 25 jaren geleden aan Nederland bewezen. In de Kloosterkerk waar Z. M. en de verdere leden van bet koninklijke geslacht en eerie zeer talrijke schare vereenigd waren heeft de wel eerwaarde beer hofkapellaan I. J. Vermout, dezen morgen eene voortreffelijke leerrede gehouden, ter gedachtenis aan de verlossing van Nederland in het jaar i8i3, naar aanleiding van de laatste zinsnede van vers 29 hoofdst. III uit den Profeet Dan fel Daar is geen ander Goddie alzoo verlossen kan." De mannelijke taal, waarin die leerrede werd uitgesproken de Vaderlandsche en Chris telijkegevoelens welke daarin doorstraalden, en de krachtige wijs, waarop zij werd voorgedragen maakten eenen zigtbaren indruk op alle toehoordersmaar vooral werd de vergadering diep getroffen toen de leeraar het eerbiedwaardig Hoofd van den Staat in naam der Natie, geluk wenschte met de vijf en twintigste verjaring van de heilrijke gebeurtenisen den besten zegen des Allerhoogsten over Hem en Zijn Huis afsmeekte. Naar men verneemt zijn tha ns de koipsen mobiele schutterijen bepaald waarbij alsmede bet tijdstip, waarop ingevolge de door bet algemeen bestuur gegevene voorschriften de schutterpligtigen beboorende tot den eersten ban der iigting van i838, moeten wor den ingelijfd. Tevens verneemt men dat de wijze van indeeling en' het zenden met onbepaald verlof, op dezelfde wijze zal geschie den als zulks in het verleden jaar heeft plaats gehad daar ook in dit jaar, de in te deelen landelijke schutters vooreerst niet zul len worden gekleed. Uit Woerden schrijft men, dat het voornemen bestaat, om den 25 dezer aldaar te herdenken de op den vorigen dag inval lende 25ste verjaring van de belegering dier stad door de Franscben. Alle de personen die destijds tot de verdediging dier stad hebben bijgedragen waaronder zich zoo vele leden der 's gravenhaagscho schutterij bevonden zijn voor zoo verre zij nog in leven zijn, uit- gefioodigd om aan den te houden lijkdienst voor de omgekomenen, op dien noodlottigen dag deel te nemen. Jhl'. mr. J. Gvan 01- denbarneveld gen. Witte Tullingk, die destijds aan het hoofd der uitgetrokken 'sgravenhaagsche schutterij stond en tegenwoordig lid van het hoog militair geregtshof is beijvert zich om aan het op gevatte voornemen gevolg te doen geven. Ook spreekt men er van, dat men te dezer gelegenheid ook het voornemen zou hebben, om pogingen in het werk te stellen tot ten uitvoerlegging van het ont werp tot oprigting van een nationaal gedenkteeken ter vereeuwiging van dezen roemrijken doch teveus treurigen dag. Men vleit zich 9 dat dit vaderlandslievend denkbeeld bij allen ingang zal vinden eri het opgevatte voornemen, door ijverige medewerking, verwezenlijkt zal kunnen worden. Uit Hoorn meldt men van den 12 dezer: Hebben vele we derwaardigheden en rampen in vroeger,en en lateren tijd deze stad getroffen bemoedigend is het denkbeeld dat hare bronnen van béstaan niet alle zijn uitgedroogd. Deze dag toch getuigdedat de najaars veemarktde grootste, welke misschien in ons vaderland gevonden wordt, zijnen ouden luister handhaaft, zijnde er, zoo men meent niet minder dan 7000 koebeesten aan deze markt ge- bragt welke grage koopers vonden. Eene vloot van tachtig sche* pen zeilde begunstigd door eenen voordeeligen windde haveu uiten leverde voor het oog van een groot aantal aanschouwers een aangenaam schouwspel op. Te Wychen niet ver van Nijmegen is eenige dagen geleden brand ontstaan teo huize van den arbeider PPeterswaardoor die geheele woning, met al het zich daarin bevindende koren, beestenvoeder en andere voorwerpen 9 binnen korten tijd vernield en de eigenaar met zijn gezin in de diepste armoede gedompeld is. Den 4 dezer maand is op Ameland aangespoeld het lijk vari een meisje, oud naar gissing 18 a 20 jaren; zijnde waarschijnlijk eene der nog vermiste passagiers van den onlangs verongelukten Rarlinger beurtman.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1