ZIERHLZEESCIIE iV N°. 91. S3ingsdag NIEUWSTIJDINGEN. A°. 1838. COURANT. 13 November. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Frankfort den 7 November. Z. K. H. de erfprins van Oranje is den 5 dezer te Stuttgart aangekomen en beeft zijn intrek ge nomen Sn'de voor hoogsttienzeïven in het koninklijke slot gereed gehoudene vertrekken. Ook Z. H. hertog Bernhard van Saksen- Weimar is, met zijn zoon, prins Frede rikden 5 uit Italië te Stutt gart aangekomen. Uit Nikolajew en Sebastopo! zijn om administrative redenen al de joden verwijderd geworden. Om de christelijke bevolking te versterken zijn aan de kooplieden en bandwerkers die zich daar nederzetten groote begunstigingen gedurende 10 jareo verzekerd inzonderheid als zij huizen bouvven en fabrieken oprigten. Een der leden van de wetenschappelijke commissie uit Fran- Schen Zweden Denen en Noorwegen zamengesteld welke onlangs feen logt naar de noordpoolsfreken ondernam schreef den 29 Au gustus 11. aan een zijner vrienden den russischen gezant in Ham burg von Slruveeen verslag van den logtwaaruit wij het vol gende eamentrekkenOp den i 5 Ju lij voer het gezelschap van Hammérfest af, en zette aan boord der korvet la Recherchekoers Daar Spitsbergen. De onder zorglijke uitzigïen begonnen vaart was zeer gelukkig. De groote ijsvelden zag men slechts in de verte en eerst digt bij de kust van Spitsbergen ontmoette men er van min dere uitgebreidheid. Acht dagen later deed zich een nieuw schouw spel voor: Als kerktorens spits toeloopende met sneeuw bedekte ijsbergen, door sneeuwlagen omgeven.; ijsvelden met kleinere her gen telkens losrakende en met een geweldig gekraak in zee stor tende, welke laatste bedekt was met eene menigte walvisschen en zeehonden, benevens geheele scharen van vogels, hier en daar ook walvisschen het water in de hoogte spuitende -deze waren de voorwerpen die het gezelschap het eerste aantroffen bij het inloo pen der diepe baai van Spitsbergen. De indruk dien het gezigt Van bet eiland zelf maakt was in liet eerst grootsch doch verloor weldra veel door de eenzaamheid en bijna levenloosheid der natuur op die hoog noorde en koude plek van den aardbol. Men vond er overhlijfselen van schipbreuken door russische zeevaarders ge leden die meest alle er bij omgekomen waren. Omstreeks twaalf of veertien dagen bleef liet gezelschap op het eiland zich bezig houdende mét wetenschappelijke waarnemingen bij het heerlijkste weder en den heldersten zonneschijn, die des middernachts zoo sterk was dat men door een brandglas zwam konde ontsteken. Eerst op den dag van het vertrek viel er sneeuw. De schrijver van den brief bragt den nacht te voren op een bergtop door, waar men rene tent opgeslagen had en welke berg als het hoogste punt voor de magnetische waarnemingen uitgekozen was. Bij het verlaten van den berg Was ef reeds twee voeten hoog sneeuw gevallen. Niui- ïner zag de schrijver Spitsbergen schooner dan op dat oogenblik men meende als in de wolken te zijn terwijl de zon door eene zonderlinge weerkaatsing, als uit de lagere liggende sneeuwvelden scheen uit te stralen. De vrees van door de ijsschotsen die zich reeds torenhoog voor de reede opstapelden ingesloten te worden deed met leedwezen besluiten om het anker te ligten want dage lijks ontdekte men nog nieuwe zeedieren of planten vooral waren de geologische waarnemingen van belang. Bij de terugvaart geraakte bel vaartuig onder de ijsvelden doch de wind was gelukkig niet sterk en het gelukte zich er door te werken. Aan een bezoek op bet Cherry of eigenlijk Beeren eiland kon niet gedacht worden daar de ijsschotsen dc nadering ontoegankelijk maakten. Op den 12 Augustus bereikte de korvet la Recherche weder de haven van Ham- merfest. Weinige dagen later deed een deel van de leden der com missieen daaronder de schrijver, in drie sloepen, een togt naar de Noordkaap die voor de matrozen door het gestadig roeijen zeer afmattend was. Op de eilanden waar men zich hier en daar moest ophouden, werd kennis met de Laplanders aangeknoopt, die de schrijver wel zeer behoeftig vond maar niet op dien lagen ze delijken en physieken trap, als men hun toeschrijft. De sloepen voeren het eiland Magero om, waarop de Noordkaap gelegen is, bezochten dit punt en keerden na acht dagen r»aar Hammerfest te rug. Zoo als reeds elders gemeld werd is deze wetenschappelijke expeditie voor een groot deel mislukt, omdat zij te laat in liet jaar getijde ondernomen werd. GROOT-ERITTANNIEN. Londen, den 7 November. Te Tamworth is laatstleden zalur- dag nacht in een der voornaamste logementen brand uitgebro ken bij welken zes vrouwelijke dienstboden zijn omgekomen. Naar aanleiding van een gruwelijken moord den 23 Octo ber te Thurles in het iersehe graafschap Tipperary uit partij baat aan een der meest geachte ingezetenen de heer C. Keeffe gëpleegd hebben de magistraatspersonen in dat graafschap laatst leden woensdag eeoe vergadering, onder voorzitting van den lord- luitenantgraaf van Dououghmore in welke bestoten is tot het indienen van eene memorie aan lord Mulgrave strekkende om zijne excellentie met de talrijke moorden verwondingen en brand stichtingen nader bekend te maken sedert den aanvang van dit jaar in Tipperary, meestal uit onwilligheid tot hetaling der tienden ge^ pleegd en om er ernstig bij hem op aan te dringen, dat het le« ven en de eigendommen der inwoners beter dan tot hiertoe van regerings wege beschermd mogen worden. Parijs den 7 November. Berigten alhier uit Sicilië tot den 2a October ontvangen houden dat de Etna nog steeds in werking is. Men had op bet eiland vooral in het laatst der maaud September verscheiden zware schokken van aardbeving gehad. Uit Marseille schrijft men van den 8 dezer dat volgens al daar ontvangene berigten een zware storm op de Zwarte Zee op nieuw zeer groote ongelukken bad veroorzaakt een aantal handel- vaartuigen had schipbreuk geleden, en de russische marine had een fregat en eene stoomboot verloren. Ook een engelsche brik the Bruissermet krijgsbehoeften naar de oostkust der Zwarte Zee bestemd was verongelukt. NEDERLANDEN. 's Gravenhagf, den 11 November. Gisteren voormiddag is een steiger voor eenige nieuwe buisjeswelke gebouwd worden achter het Slop van Drie Boeren op het onverwachts gebroken waar door twee metselaars zijn nedergestortvan welke de een het been heeft gebroken, en de andere in eene moddersloot gevallen is, waarin hij door de verwarring niet tijdig genoeg ontdekt zijnde gestikt en, waaruit hij toen het reeds te laat was, levenloos gehaald is* Uit Groningen wordt gemeld dat het Z. M. behaagd heeft twee honderd en' vijftig exemplaren te doen aankoopen van de ver handeling over de dronkenschap en derzelver gevolgen benevens voorbehoed- en geneesmiddel tegen dezelve, van dr. Hubert Macnich; om daarvan aan ieder departement der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, een exemplaar ten geschenke te geven ten einde door de verspreiding van dit nuttige en belangrijke geschrift, eene dei? schandelijkste en verderfelijkste ondeugden te helpen tegengaan en aan de bevordering der matigheid als brou van volksgeluk zoo veel mede te werkeD. De navolgende berigten uit de Oostindiscbe bezittingen zijn .hier te lande ontvangen Dë staat van zaken in de Padangsche bovenlanden, en in de Tigablas Kotta's blijft bij voortduring gunstig. Eene mobile colonne, onder bevel van den majoor Westenberg, had hare operatiën noord waarts tegen het inlandsch hoofd Tarnboesy voortgezet, met dat ge volg dat eerst eene vijandelijke versterkingaan den linkeroever der rivier Vasak gelegen, na eenen vrij hardnekkigen tegenstand, ia handen is gevallen van den 2<len luitenant Baucloin, die het bevel voerde over de voorwacht van de bedoelde expeditie terwijl later de on zen zich meester hebben gemaakt van des vijands versterkte positie te Loeboe-Onte'waarbij de majoor Westenberg, en na hem nog zes onderofficieren en manschappen zijn gewond geworden behalve, dat men het verlies van den 2thm luitenant Latour te betreuren had. »ZJ M.s fregat de Zaan, was op den 11 Mei, van eenen kruis- togt om den moord ter reede van Padang teruggekeerd en had op deszeifs reis Tapanoelie Baros, Tapoes en Sinkel aangedaan. De kommandant van dat vaartuig moet de bevolking van het rijk van Archin in eene zeer vredelievende stemming jegens het neder- landsch gouvernement gevonden hebben. »In het Palembangsche heeft nog geene verandering in den on«* gunstigen staat van zaken aldaar plaats gegrepen. Van de hoofd plaats Palembang alwaar Z.r M.s korvet Castor op den 23 Mei was aangekomen, was den 12 bevorens eene mobile colonne sterk 287 officieren en manschappen met 80 praauwen naar Mocora Blitie vertrokken. Deze expeditie schijnt in verband te staan met de voor genomen vereeniging der residentie Palembang met de afdeeling Benkoelen daar dezelve vergezeld was van de daartoe door den. gouverneur-generaal benoemde commissie. »De tijdingen uit de Molukko's, die tot den 9 Mei jl. waren ont vangen luidden over het algemeen niet gunstig over de aldaar heer- schende ziekte. Te Amboina woedde dezelve steeds voorten was de sterfte onder de inlandsche bevolking en Europesche bezetting vermeerderd. Onder de overledenen worden genoemd de kapitein Beer en de luitenants Zweserijn en Valkenier. Ook de predikant Veekmans y die bij de schipbreuk van het stoomschip Willem I te genwoordig is geweest, was onder de ziekte bezweken. De staat der gezondheid van den gouverneur der Molukko's bleef voldoende. Op andere eilanden was de ziekte minder algemeen en de sterfta gering. »Te Ternate heeft, zoo als reeds vroeger is gemeld, op den 26 Februarij jl. eene vrij sterke uitbarsting van den vuurspuwenden berg aldaar plaats gehad, waarbij vier inlanders, die een oogenblik te voren in den krater waren nedergedaald om zwavel te zoeken omgekomen zijn. »Men heeft tijdingen wegens den afloop van de in onze vroegere berigten vermelde expeditie van Z.r M s korvet Boreas vergezeld van de koloniale brik Siwa en twee kruisbooten, tegen de zeeroovers op Floris. De hoofdkampong Goegé, vau den Radja van Larantoeka, en nog zeven kampongs gelegen in de baai van Endë, om den noord van Floris, waren, ter ernstige bestraffing van hunne zeerooverijea en handel in slaven vernield geworden. Te Eade' had men,, doch

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1