Vrij da ff UK 90. ZIERIKZEESCME A®. 1888. COURANT. 9 November BESTUREN EN ABMÏNISTRATÏEN. Hel PROVINCIAAL GEREGTSHOF van ZEELANDbrengt 4)ij deze ter ketinisse van de belanghebbenden dat door hetzelve, Ier voldoening aan art. 13 van bet Reglement van Orde en Discipline Voor de Advbkaten en Prokureurs goedgekeurd bij Koinnklhk Be sluit van den i4 September i838 (Staatsblad no. 36) „tot Leden Van bet Bureau van Consultatie waarvan het hoofddoel isom ee- jregtelijken raad en bijstand te verschaffen aan behoefbgen die Reenen Praktizijn hebben voor zoover daarin bij hst Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering niet is voorzien, zijn benoem^, de Bc-eren Mr. Jacobus Bal Snijders, Mr. Petrus Johannes Gesinus van Bigge len en Mr. G er ar dus ffendelinus Thomas Vogelvanger, slle Advoca ten te Middelburgen als zoodanig bij den Hove toegelaten en dat bet voorschreven Bureau deszelfs Vergaderingen zal hou 'en op den eersten en derden Woensdag in elke maanddes namiddagsten één ure, ir» de Praktizijns-Kamer ten Stadhuize alhier. Middelburg, den 6 November r838. Op last van het Provinciaal Geregtshof voornoemd De Griffier A. VRÈKE. NIÉUWSTfJDINGËN. DUITSCHLAÏÏI). Frankfort, den 3 November. Men schrijft uit Rome van den a3 der vorige maand "Heden voormiddag beeft zich de Paus met zijnen gebeelen hof stoet van bet quirinaal naar zijn toiuterblijf in het Vatikaan be geven. De beer Thiers, is tegenwoordig hier, en houdt zich ijverig iïiet de oudheden van Rome bezig. Ook de galerijen nitisëa en verschillende bibliotheken worden vlijtig door hem bezocht. De posten uit het Noorden komen sedert eenigen tijd geheel onregelmatig en iaat aan. Men schrijft dit aan het slechte weder in de Alpen toe, terwijl wij hier wederom sedert acht dagen bet fraaiste en zachtste weder genieten waardoor de genoegens cïer jiaaand October welke in den aanvang door stortregent verstoord berden, in elk opzigt verhoogd worden. Slechte tijden en duurt waarover zoo dikwerf geklaagd wordt zijn bier niet op te merken." Den 29 October heeft de opening van den geheelen spoorweg lusschen Berlijn en Potsdam plaats gehad. De kroonprins en ver scheidene andere prinsen van het koninklijk huis zaten in den eer sten wagen van den trein die Potsdam binnen een en veertig mi- touten bereikteen in nog korteren tijd naar de residentie te rugkeerde. GROOT-RRITTANNIEN. Londen, den 3 November Volgens berigten uit Canton tot den 27 Junij had het genootschap der hongkooplieden aldaar om de 'Schulden van diegenen hunner welke voor eenrgen tiid bankbreu- kig zijn geworden eenigzins spoediger te kunnen afbetalen begre pen, eene verhoogde bejasting op engelsche fab-rijk waren te moflen leggen. Daar nu de scbuldeischers der bankbreukige Chinezen bijna uitsluitend Engelscben waren had deze schikking onder de koop lieden van deze natie natuurlijk groote verbittering verwekt. Het geheel afbreken det* handelsbetrekkingen tusschen de beide natiën was daarvan weder bet gevolg geweest. De scboone sexe te Wilmslow geraakte dezer dagen in rep en Toer, dooreen artikel ineen dagblad van Cheshire waarbij zekere Êredikant Morris op eene gemeente-belasting op de wijven aandrong. te vrouwenschaar van Wilinslow begaf zich in optogt naar de wo ning van d°. Morrisen bedreigde dezelve met eenen storm. Deze, liet onweder ziende opkomen nam de vtugt naar de bovenverdia ping en terwijl de dames voor zijn huis vergaderd waren ver. scheen hij op hel balkon. Op bet vernemen barer grieve hield hij eene aanspraak tot de misnoegde schoonen en wierp de schuld op den letterzetterdie wijven in plaats van wijnen had gezet. Op deze verklaring ging de vrouwelijke bijeenkomst vreedzaam uit el kander. JI. zaturdag avond werden aan de in den Theems-tunne! wer kende arbeiders in dal gedeelte, hetwelk voor het publiek geopend is ververschingen uitgereiktvermits op dien dag de streek van 800 voet muurwerk voltooid was. Met geestdrift werden de toasten op de gezondheid van den heer Brunell en zijnen zoon oedronken. De ingenieur de beer Pcge, die eene redevoering voor de arbei ders hield roemde de onverschrokkenheid welke zij zoo dikwijls beloond hadden en merkte aan dat nog slechts too voet tot aun de overzijde der rivier door te graven bleven. De bedorverte lucht, welke zich menigwerf in den Tunnel vertoond bed is thans ga- heel verdwenen en de arbeiders bevinden zich volkomen wei. FRAN li R IJ K. Pakijs den 4 November. De heer fataal zal dezer degen met. eene zending naar Spanje vertrekken. De tijdingen uit dat land zijn van belangrijken doch tevens van treurigen aard. Meer en' meer wordt Spanje aan regeringloosheid ten prijs gegeven en op nieuw heeft men aldaar de wreedste tooneelert te betreuren. Ca brera had go serjanten der afdeeling van Pardihas doen doodschie ten na hun alvorens te hebben willen overhalen bi] hem dienst te nemen hetgeen volstandig door hen geweigerd werd. Dit, zoo wel' sts beleedigingeri door Cavlistische krijgsgevangenen tegen dè schildwachten die hen bewaakten heeft den z3 te Valencia tot jammerlijke gebeurtenissen aanleiding gegeven. Deze krijgsgevange tien riepen den schildwachten voortdurend toe of zij geene tijdin gen van den in de jongste nederlaag der Christinos gesneuvelden generaal Pardinas hadden en dergelijke beleedigingen meer. De soldaten bleven echter bedaard en aan hunne opperhoofden gehoor zamen doch de bevolking kon deze beschimpingen niet verduren, en sloeg aan het muiten. De kapitein-generaal Mendez Vigo trachtte te vergeefs de orde te handhaven en werd zelf het eerst daar hij zijn' degen tegen het volk had getrokken het slagtoffer van zijnen ijver, daar een kogel hem doodelijk in de borst trof, ten gevolge waarvan hij na eenige oogenblikken overleed. Het staat kundige opperhoofd en de verdere autoriteiten namen de wijk ia de citadel hetgeen de opstandelingen nog meer aanmoedigde. Da delijk vormde zich eene junta, en werd er eene petitie geteekend om de overheden af te zetten. De poorten werden gesloten en de nationale garde was onder de wapens. Veertien carlistische offi ciers zijn doodgeschoten geworden en ofschoon de nationale garde den dood van allen vorderde, was het den generaal Lopez en verA dere welgezinden geluktzulks te verhoeden en de orde voorloo- pig te herstellen. Intusschen was men op verre na nog niet voor het vervolg gerusten was voornoemde generaal in de noodzake lijkheid geweest, om, voor den volgenden dag, den dood van nog twintig andere carlisten te beloven. Voorts wordt nog van de grenzen gemeld, dat de postwagen vaa Valencia door de carlisten op de fransche grenzen vermeesterd en het geleide sterk 23 man doodgeschoten is. De reizigers waaronder een schoonzoon van den hertog de Friasis naar het gebergte vervoerddoch later ontzet geworden. NEDERLANDEN. 's Graventtage den 7 November. Ter gelegenheid van de mede- deetrng door de Staats-Courant gedaan, dat vanwege Zijne Majesteit voor Zijne Koninklijke Hoogheid den erfprins van Oranje op eene pleg- tise wijze de hand gevraagd is van Hare Koninklijke Hoogheid Scpide Frederike Mathüdedochter van Z. M. den koning ran Wurtem- berg zullen onze lezers niet ongaarne bet volgende vernemen, om trent eene vorstelijke familie, waarmede bet koninklijk huis slaat vermaagtscha pi Ie worden, alsmede eene statistieke opgaven omtreut het koningrijk VVurtemberg. Het koninklijk wurtembefgsche huis is der augshurgsclte confessie toegedaan zoo als ook de meerderheid der onderdanen lutherse!» is. De tegenwoordige koning is Wilhelm Friederich Karl, geboren den 27 Sept. 17S1 volgde zijnen vader koning Friederich in de re gering op den 3o Oct. 1816. In een eerste huwelijk getrouwd met de zuster van keizer Nikolaas, de russische .grootvorstin Katharines Paulownaden 26 Januarij 1816, welke drie jaren daarna kwam te overlijden zijn uit dit huwelijk voorgesproten en nog in leven twee prinsessen namelijk 1) Prinses Marie Frederike Charlotte geboren den 3o October 1816. 2) Prinses Sophie Frederike Mathildegeboren den 17 Junij 1818 dus 16 maanden jonger dan Z. K. HLfillem Frederih Paul Alexan der Lodcwijkerfpiius van Oranje. Koning Wilhelm 1 van VVurtemberg hertrouwde den i5 April 1820 met de thans levende koningin Pauline Tkerese Louise, doch ter van hertog Ludwig Fricdrich Alexander van VVurtemberg, zijne völie nicht uil welk huwelijk gesproten zijn behalve den kroon prins Karei Friedrich Alexander, thans den ouderdom van i5 jaar bereikt hebbendeook de prinses Catharine Frederike Charlotte eb. 24 Aug. 1821, en de prinses Augusle Wilhelmine Henrietta, geb. 4 Oct. i836. Ook door 'skonings broeder, prins Paul, is het wurtembergscha huis vermaagtschapt aan het russische keizershuis, terwijl des konings zuster prinses Calharinrt, gehuwd is met Jéromede Montfortjong- stsn broeder van Napoleon. De regeringsvorm is vertegenwoordigend met twee kamers zijnde de tweede kamer deels zamengesteld uit leden, door de voornaam ste si-den en landschappen gekozen deels uit leden van de ridder schap uit de generaal superintendenten der luthcrsclie kerk den bisschop der r. kerk eea' deken van het dom-kapiitel en den kan selier der universiteit. De bevolking zal i,Soo,oco zielen bedragen. ïn i833 bedroeg hst contingent voor het duiische bondsleger nagenoeg 16,000 man. Ouder de voortbrengselen behooreu wijn kirschwasser en sider 5 ook hout, dat met de houtvlotten naar Bollaud komt afzakkeD. Veel zoutijzer Hopen ook damast en katoenen stoffen worden van Wurtemberg uitgevoerd. Met dén woord: landbouw, veeteelt, 'non'veiling mijnwerk labrijken en trafijken zoowel als hauael blo. jen in dal rijk. Onlangs werd de Hervormde gemeente de Bildt (provincie Ütrscht) tot Christelijke feestviering gestemd door de doopsbedie-

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1