ZIER1&ZEESCHE Dingsdag A°. 1838. C O U R A W T. 6 November BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Herijk der Maten en Ge wigten. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. No. 89. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de kennisgeving van den Heer Arrondissements-IJker te Middelburgbelast met den Herijk in dit District, van den 27 dezer jtnaand n.° 233. Brengen bij deze ter kennis van al de daarbij belangbebbende In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poort-Ambachtdat in het lokaal onder het Raadhuis Oaet den Herijk der Maten en Ge- wigten in deze Stad zal worden aangevangen op Maandag den 5 No vember aanstaande dagelijks zaturdag en zondag uitgezonderddes voormiddags van 9 tot 2 ure. naar de volgende orde, te weten: "Van Maandag den 5 lot Vrijdag den 16 November, alleen voor de ijzeren en groot koperen gewigten van e'e'n nederl. pond en daarboven. Van Maandag den 19 tot Vrijdag den 23 November, voor het medicinaal en goud en zilver gewigt. Van Maandag 26 November tot Vrijdag 14 December, voor alle kleine koperen gewigten lengte- en inhoudsmaten terwijl de va catiën des donderdags., bepaald zijn voor de verificatie der maten en gewigten van de bewoners der landelijke gemeenten. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opge zetenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoo Wel als ambtenaren en openbare administratiëndie in derzelver ambtsbetrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en ge wigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den open- gestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan té wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 3i October i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE,rt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W- J. P. RROEF. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831 n.° 68 (staatsblad n.» 2), heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 1 dezer maand bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waar- voor de Collecteurs Splitters en Debitanten der Koninklijke Ne- derlandsche Loterij de Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 175ste Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop Geheele Loten f go, 00. Halve - 45,oo. Vijfde 18,00. Tiende 9,00. Twintigste 4i5o. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is'vast gesteld dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 5 November i838. Voor den Staatsraad Gouverneur van de prov. Zee/and De Burgemeester der stad Zierikzee, DE CRANE. DUITS C HL AND. Frankfort den 3o October. Op zondag den 14 dezer beeft te Napels een hevig onweder gewoed eu is de bliksem in de kerk St. Maria la Nuova geslagen waardoor de priester die aan het hoogaltaar de Mis laster aarde is geworpen zijne kleederen ver brand en de zilveren kandelaars op het altaar gesmolten zijn. De stad Giessen kan thans mede op zijn tooneel boogen bet bezit namelijk de grootste thans levende schouwspeelster jufvrouw Treffert, die tijdens Frederik den grooten als fleugelman van een grenadier-regiment opgang gemaakt zou hebben. Zij is zoo groot dat de eerste held als eene pop bij haar uitkomt. Hoogst grappig is het tafereelwanneer zij eene teedere scene met eenen minnaar beeft, en deze zich in jufvrouw Trefferls lange armen volkomen verliest. Reeds tweemaal heeft zij den tooneelhemel met baar kap sel sterk beschadigd en thans moet zij met den directeur overhoop liggen die haar wegens hare hoogdragendheid een gedeelte van haar traktement korten wil- GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 31 October. In den nacht tusschen zondagen maan dag heeft in deze hoofdstad en hare omstreken een hevige orkaan gewoed waardoor niet slechts eene menigte schoorsteenen nederge- worpen en vele boomen uit -den- grond geruktmaar hier en daar Ook geheele huizen ingestort zijn. Verscheiden menschen zijn meer en minder zwaar bezeerd maar tot nog toe blijkt niet dat iemand het leven bij deze ramp heeft verloren. De schade aan schepen op den Theems is op verre na zoo groot niet geweest als de hevig heid van den storm had doen vreezen. Door de nadere tijdingen uit Oost-Indië worden de geruchten wegens de nederlaag van den perzischen shah voor Herat ten volle bevestigd met bijvoeging dat hij zich genoodzaakt zou gezien heb ben zijn leven met de vlngt te bergen. Voorts gewagen deze be- riglen van eene in het oog loopende verandering in de gezindheid der Birmans naardien de engelsche kolonel Benson, bij zijne aan komst te Rangoonmet de meeste onderscheiding was behandeld geworden. Nogtans acht men bet raadzaam met de maatregelen tot wapening voort te gaan opdat de Engelschen nietvan de eene of andere zijde onverhoeds mogten overvallen worden. Bunjeet Singhde koning van Lahore omtrent wiens oogmerken men vroeger niet gerust was heeft eene overeenkomst met den agent kapitein Wade, getroffen, waarbij het getal troepen bepaald is dat hij voor den aanstaanden veldtogt leveren zal. Het engelsch gou vernement schijnt voornemens te zijn de magt van den vorst van Kabul aanmerkelijk uit te breiden, ten einde uit dat rijk eene soort van voormuur tegen Pèrzië en Rusland te vormen. Men heeft weder een groot verlies van menschenlevens door eene gaz-ontploffing in eene kolenmijn te betreuren. Dit is namelijk bij Whitehaven geschied en niet minder dan 4° menschen hebben er bet leven bij ingeschoten. De schaft van den mijn was 95 va demen diep, en de vlam was niettemin nog verscheiden ellen boven de opening zigtbaar. Voorwerpen op den bodem der mijn lig gende, werden door de schaft op een verren afstand op de aarde geslingerd. Op het oogenbük der uitbarsting werden juist twee mannen en twee jongens nedergelaten en zij werden alsof zij voor den mond van een stuk geschut hadden gestaan in de lucht ge dreven een man en een jongen braglen het er tot groot wonder nog met het leven af. De anderen waren vreesselijk doodgeslagen even als de overige ongelukkiger] die men onder brokken steen en gereedschapschier onkenbaar wedervond. Waarschijnlijk is dit ongeluk weder een gevolg van onvoorzigtigheid met licht te mid^ den van het ontvlambare gaz. FRANKRIJK, Parijs, den 3i October. In Straatsburg vereenigen zich 3oo EI- zassers welke hun fortuin op de afrikaansche kust willen gaan beproeven en zich vleijen aldaar gemakkelijker aan de kost te zullen geraken, dan aan de oevers van den Rijn. Zij-zijn niet ont bloot van middelen en hebben hunnen togt naar liet zuiden des rijks, alwaar zij scheep moeten gaan, op een militairen voet geregeld. Intusschen luiden de berigten uit Oran steeds ongunstig ten aanzien van den staat van zaken in het westelijke gedeelte van Al- gérie. Men Wordt aldaar bij voortduring door roof en moord ver ontrusten de vakil of agent van Abd-el Kader, schijnt niet bij magte om deze buitensporigheden te onderdrukken. De genoemde agent schijnt zich uit Oran te willen verwijderen om zich aan de herhaalde klagten van de fransche overheden te onttrekken. Het is te vreézendat de staat der zaken daardoor niet zal worden verbeterd inzonderheid indien de Arabieren die zich onmidde- lijk onder de bescherming van Frankrijk bevinden tot het besluit komen om zichzelven regt te verschaffen terwijl de wederzijdsche verbittering dapper wordt aangevuurd door welbekende lieden die niets liever zouden zien, dan eene nieuwe vredesbreuk in dat ge deelte des lands. Het hof van assises io deze hoofdstad heeft de zaak behandeld van den verantwoordelijken uitgever van het dagblad la France, we gens verschillende artikelen waarin men op eene vrij duidelijke wijs had te kennen gegeven dat de koning en boogstdeszelfs zuster me vrouw Adelaide, in i83o of i63t eenen aanzienlijken schat van diamanten hadden doen opgraven welke vroeger, in 1792, op be vel van Marie Antoinette in den tiiin der tuilerien waren begraven geworden. Het openbaar ministerie heeft in deze aantijging eene beschuldiging van diefstal tegen den koning en zijne zuster gezien, daar indien Werkelijk diamanten in den tuin der tuilerien waren opgedolven deze voor de helft aan den vinder en voor de weder helft aan den staat toebehoorden. De gezworenen hadden den ver antwoordelijken uitgever, Verteuil de Feuillasschuldig verklaard entöteeu jaar gevangenisstraf en 3ooo franken geldboete veroordeeld. NEDERLANDEN. 's GravenhAge den 4 November. Eergisteren morgen is Z. K. H. de erfprins van Oranje uit deze residentie naar Stuttgart vertrokken. Den 3i October heeft te Amsterdam de aanbesteding van het entrepotdok voor bet aanbouwen van twaalf nieuwe pakhuizen bij de groote sluis, plaats gehad voorƒ322,000. Thans zijn eenige nadere bijzonderheden bekend nopens bet springen der kruidfabrijk te Hornu nabij Mons. Elf lijken zijn

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1