ZIEBIKZEESCM COURANT. N°. 88. Vrfjdag A®. 1838. 2 November BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGENT D U I T S C HL AN D. GROOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. 'V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE. Gezien de kennisgeving van den Heer Arrondissements-IJker te lUiddelburgbelast met den Herijk in dit Districtvan den 27 dezer maand n.° 233. Brengen bij deze ter kennis van al de daarbij belanghebbende In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poort-Ambachtdat in het lokaal onder het Raadhuis met den Herijk der Maten en Ge wigten in deze Stad zal worden aangevangen op Maardag den 5 No vember aanstaande dagelijkszalurdag en zondag uitgezonderddes voormiddags van 9 tol 2 ure naar de volgende orde te weten Van Maandag den 5 tot Vrijdag den t6 November, alle'e'n voor de ijzeren en groot koperen gewigten van een nederl. pond en daarboven. Van Maandag den 19 tot Vrijdag den 23 November, voor het medicinaal en goud en zilver gewigt. Van Maandag 26 November tot Vrijdag i4 December, voor alle kleine koperen gewigten lengte- en inhoudsmaten terwijl de va catiën des donderdags, bepaald zijn voor de verificatie der maten en gewigten van de bewoners der landelijke gemeenten. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opge zetenen, mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoo Wel als ambtenaren en openbaie administration die in derzelver ambtsbetrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en ge wigten bij deze op het nadrukkelijks! aangemaand om den open- gestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand biervan onwetend zij, zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierihzeeden 3t October 1808. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van De/elven, De S'ads-Secrefaris W. J. P. K R O E F. Fbaskfokt den 27 October. Het schijnt nu zoo goed als beslist dat Siciiie binnen kort op zal houden een' afzonderlijken staat te vormen en dat nog in den loop van den aanstaanden winter de Vereeniging van dat eiland met Napels gedecreteerd zal worden. De Etna ging, voort met vuur te spuwen. De Vesuvius daaren tegen, is thans zeer stil. Naar men uit Konstantinopel meldtis de sultan voornemens in zijn rijk militaire koloniën aan te leggen zoo als in Rusland bestaan. Londen den 27 October. De zoo veel gerucbts gemaakt heb bende Lodewijk Bonaparte islaatstelijk uit Rotterdam alhier aan gekomen. Naar men verneemt is Samuel Green beschuldigd dat hij 2490 p. st. van den heer Rotschild heeft zoek gemaakten op wiens in hechtenis neming eene premie van 100 p, st. was uitgeloofd te Plymouth gearresteerd het grootste gedeelte van de gezegde som nog hij zich hebbende. Men heeft hier berigten uit Konstantinopel van den 3, vol gens, welke ook de perzische schach zich meer en meer naar de staatkunde van Engeland begint te schikken, en zou bij dan ook, op aandrang van dat land het beleg van Herat opbreken. Lui- dens dezelfde berigten heerschte de meeste eensgezindheid onder het scheepsvolk der engelsche en turksche smaldeelen die geza menlijk kruistenwelke eensgezindheid den franschen vlootvoogd echter weinig behaagde, die een kotter voor Tenedos liet heen-en Wedervaren om op de vereenigde vloten het oog te houden. Brieven nit Lima van den 12 Julij behelzen dat de blok kade der peruaansche kustdoor de Chilianen ten gevolge der tnsschenkomst van den eDgelschen admiraah fiosswas opgeheven. Brieven van de Kaap de Goede Hoop, van den 2 Augustus, dragen den toestand dier volkplanting als zeer geruststellende voor. -— Berigten over land uit Indië ontvangen van het begin van September zijn belangrijk daar zij ofschoon eenigzins verward van bewegingen der russischezoowel als der britsche krijgsmagt spreken. De Russen zouden op Cabool rukken; daarentegen waren 3o,ooo man britsche troepen in het veld gezonden welke Herat Cabool en Candahar zouden bezetten. Paeiis den 27 October. Volgens een der nieuwspapieren zou den er aanstekende ziekten bestaan aan boord der schepen welke de kust van Mexico blokkeren. Gelukkig echter wordt dit berigt tegengesproken door de bladen van het ministeriedie op grond van een rapport van den bevelhebber, den kapitein Bazochelot den 3o Augustus laatstleden verzekeren dat op 236 zieken slechts zes waren overleden en dat onder die zieken weinige door de zoo genaamde vomito aangetast doch spoedig genezen waren. Een lui tenant, de beer le Coat, was eerder aan de gevolgen van vermoeije- nissen dan aan die ziekte gestorven. De koning heeft bij ordonnantie van den 18, 66,000 man, van de ligting van 1837 onder de wapenen geroepen. Te Parijs wordt tegenwoordig in avondscholen aan lieden vau gevorderde jaren om niet onderwijs gegeven in het lezenschrijven rekenen en teekenen. Uit Fort de Francehet nieuw etablissement op de reede van Stora zijn gunstige berigten. Men werkt er ijverig aan de de fensie-werken en de toevoer van levensmiddelen of andere behoef ten over zee is volkomen geregeld zoodat binnen kort Constantine de goederen die het vroeger over Bona ontving, over Fort de France ontvangen zal. De Kabaylen herstellen zich van de ongerustheid welke de te<> genwoordigheid der Franschen onder hen veroorzaakte. Den 29. Over New-Orleans zijn berigten van Mexico tot den 22 September ontvangen. De ziekte aan boord der schepen werd van dag tot dag minder en de verliezen der Franschen waren wei nig beduidend. Men vleit zich met eene spoedige en voordeelige schikking der ontstane geschillen. 's Gravenhage den 3o October. Z. exc. de graaf van der Duijn van Maasdamaan wien de zending naar Stuttgart is opgedragen geweest, om van wege den koning voor Z. K. H. den erfprins vati Oranje, bij Z. M. den koning van Wurtemberg om de hand aan te houden van H. K. H. de prinses Sophie Friederïke Malhildeboogst- deszelfs tweede dochter is den 27 dezer alhier teruggekeerd en heeft de heugelijke tijding medegebragt dat Z. M. den koning van Wurtemberg en H. K. H. de prinses hunne toestemming verleend hebben tot deze echtverbindtenis welke zulke gelukkige uitkomsten voorspelt aan ons koninklijk huis en aan het vaderland. Men verzekert dat Z. K. H. den erfprins zich binnen kort naar Stuttgart zal begeven en alsdan het huwelijk spoedig voltrokken zal worden. In het jaar 1837 zijn in de onderscheidene havens des rijks ingeklaard 5787 zeeschepen, metende 753,io5 tonnen, waarvan 5387 schepen metende 725,44' tonnen bevracht. Van die ingeklaarde schepen waren onder nederlandsche vlag 2721, metende 3i3,g82 tonnen; onder engelsche 1191 schepen, groot 199,602 ton onder noord-amerikaansche 73 schepen metende 20,366 ton enz.van de voormelde schepen onder nederlandsche vlag waren 2565 metende 3o6,g3i bevracht. Ingeklaard werden onder anderen van de Kleine Oost Meck' lenburg en Lubeck 444 schepen, metende 27,i3t ton; van Han nover, 694 bodems, groot 27,392 ton, van Denemarken, 111 sche pen houdende 6801 ton van Pruissen 370 schepen metende 32,478 Ion van Rusland 444 schepen groot 63,743 ton van Zweden en Noorwegen, 1161 schepen, metende 156,827 t°n> vaA Groot-Brittanjei665 bodems, metende 252,509 ton; van Frank rijk 307 schepen groot 35,83o ton van de Kaap en Oostindie 142 schepen, metende 68,44' ton; van Noord Amerika 174 sche pen, groot 39,318 ton enz. Gedurende 1837 zijn uitgeklaard 578A zeeschepen, metende 770,300 ton, waarvan 3526 bodems, groot 497,<74'on- Van de gezamen lijke uitklaringen zijD geschied 2720 schepen groot 327,481 ton onder nederlandsche vlag (waarvan '54g schepen, metende 223,162 bevracht), en 1200 schepen metende 202,887 ton, onder engel sche v/ag. Van die uitklaringen zijn geschied naar de Kleine Oost Meck lenburg enz. 672 bodems, groot 45,282 ton; naar Hannover 517 schepen, metende ig,o45 tou; naar Denemarken 104 schepen, groot 8989 ton; naar Pruissen, 211 bodems, groot 24,364 ton; naar Rusland a3g schepen metende 35,864 ,on i "aar Zweden ea Noorwegen iog5 schepen', groot i53,524 ton; naar Groot-Brittanje 1690 bodems, groot 260,080 ton; naar Frankrijk, 345 bodems, metende 36,967 ton; naar de Kaap en Oostindie i35 schepen, groot 72,052 ton naar Suriname 64 schepen metende i4,6o3 ton; naar Noord-Amerika 125 schepen, groot 32,487 ton enz. Z. M. heeft den heer P. van Vlissingen, te Amsterdam, eea octrooi voor den tijd van vijftien jaren verleend op de invoering in dit rijk van eene nieuwe soort van spinwerktuigen. Men schrijft uit Rotterdam van den 29: «In de afgeloopea week is van hier verzonden met oogmerk om op het eiland Nör- derney voor rekening van het Haunoversch gouvernementgeplaatst te worden eene reddingboot gebouwd onder toezigt en naar de uitvinding van onzen stadgenoot den heer Willem van Houten', zijnde de constructie naar hetzelfde model waarop ruim twee jaren geleden, the Royal Institution for the preservation of life from shipwreck te Londen aan hem hare eeremedaille heeft uitgereikt." Het bestuur van het britsche koninklijke instituutter redding

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1