ZIERIKZEESCHE Vrijdag A°. 1838. COURANT. 26 October. NIEUWSTIJDINGEN. h 4 DUITSCHLAND. Frankfort den 20 October. De Leipziger Zeitung meldtdat een student uit- Galliciëslechts i') jaren oud, in hechtenis was genomen als van den moord van den russischen agent te Krakau beschuldigd. Gedurende het voorloopige onderzoek in die zaak zou die student echter overleden zijn zonder iets bekend te hebben. GROOT-B RITTANNIEN. NEDERLANDEN. r Wo. 86. en tot eld net lei* ek- om Q, 00 00 ine 1A G. Ei irs Uit Napels meldt men van den 6 dat, sedert eenige dagen, uit den krater van den Vesuvius eene digte rookzuil om hoog steeg. Zoodra de Etna zou opgehouden hebben te werken verwachte men eene uitbarsting van eerstgenoemden berg een verschijnsel hetwelk meermalen opgemerkt is. Men had te Napels sedert vier volle maan den het schoonste weder. De vruchten der oranje- en citroenboo* men waren bijna tot rijpheid gekomen. Te Berlijn is den i5 veel sneeuw gevallen. Des nacbts tee- hende de thermometer 2,20 R. terwijl in verschillende tuinen de hioemen en planten bevroren waren. Te Cairo is in de helft van September uit Darfur, eene groote karavane van 18,000 kameelen aangekomen die tevens 8,000 sla ven medebragtwelke te Cairo openbaar zouden verkocht worden. Sedert drie jaren bad zulk een karavane den togt niet ondernomen. Londen den 20 October. Uit oost-indische depêches alhier over land ontvangen blijkt dat men vrees voedde voor het be staan van geheime kuiperijen en onderhandelingen tusscben den shall van Perzië en eenige inlandsche prinsen van welke een vereenigde aanval op de engelsche bezittingen op het vaste land van Indiëof ©p die der bondgenooten van Engeland het doel zou zijn. Twin tig duizend man troepen van den koning van Nepaul hadden vol gens deze berigten de passen van Rungpoor eti Purneah bezet, en men verhaalde dat de klan van Kabul honderd vijf en twintig dui zend man ter beschikking van den shah gesteld bad. Ook wan-" trouwde men de gezindheden van het hof van Ava en van den ko ning van Oude, en djJ alles had aanleiding tot het voltallig ma ken der cornpaghiën van het engelscb leger gegeven. Sir R. Grantde gouverneur van Bombay, is den g Julij nabij Toonab aan -eene zinkingskoorts overleden. In de opperste ge deelten der provincie beerschte een verschrikkelijke hongersnood die reeds gebeele vroeger bloeijende dorpen ontvolkt had. De be volking van Agra was door uit de omstreken gevlugle armen bijna verdubbeld geworden velen van welke kort na hunne aankomst overleden waren. De berigten uit Mexico loopen tol den 2 September. De blok kade werd toen nog altijd met de grootste strengheid voortgezet maar was nog tot geen aanval op Vera Cruz oi het fort St. Juan dUUoa gekomen. Het mexicaansch bestuur bleef in zijne plannen tot hardnekkiger) wederstand volharden ofschoon de finantiën in zeer slechten staat waren. Op de rivier van Londen heeft men gedurende de laatste da gen een voorbeeldelooze urukte gezien door het binnenioopen van honderden van schepen, zoo vreemde als engelsche, welke aldaar eene wijkplaats zochten tegen het stormachtig weder dat in het kanaal heerschte. De ongemeene volte is oorzaak geweest dat eenige ongelukken daarbij niet hebben kunnen vermeden worden. In de maand Mei 11. beeft in den omtrek van Pedro-Bonita (Brazilië) een zekere Joao dntonio onder de onwetende bewoners het geloof weten te verbreiden dat zich in hunne nabijheid een betooverd koningrijk bevond hetwelk bij zou onttooveren, waarna de voor eeuwen in eenen strijd tegen de Mauren in Afrika gesneu velde koning Sebastiaan weder zou verschijnen en zijne aanhangers met rijkdom en eere overladen. De onttoovering zou geschieden door een aantal geloovigen het hoofd af te houwen en werkelijk maakte een aanhanseling van dezen Antonio daarmede een begin. In drie dagen doodde hij op deze wijze 42 personen, gedeeltelijk kinderen. Eerst na eenen hardnekkigen tegenstand, gelukte het den district-kommissaris de geestdrijver meester te worden dertig hun ner zijn daarbij om bet leven gekomen die echter tot op het laat ste oogenblik op de wederverschijning van don Sebastiaan bleven hopen. 's Gravenhage den 23 October. Volgens bet plan der iy6ste loterij zal, naar men verneemtde loterij weder met 5oo loten worden vermeerderd, en dus op 26.000 gebragten bestaan uit i3,ooo prijzen en 54 premien waarbij sommige prijzen zullen zijn ver hoogd en in de 5de klasse onder de kapitaie prijzen ook een prijs van 15,000 worden gebragt; de opening der collecte zal den 19 November plaats hebben, en de trekking der iste klasse op den 17 December aanstaande. -Door de belanghebbenden zijn geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijen Een octrooi in dato 18 October 1837 voor den tijd van tien jaren verleend aan Oliviers en Comp.ts Pouderoijenop de uit vinding van eene verbeterde wijze en van een daartoe behoorend werktuig, om zonder drooging of eesting mout te vervaardigen. Een octrooi in dato ï5 Julij i838, voor den tijd van tien jaren verleend aan Pierre Bannelly fils en Dirieckoc, te Brussel domi- cilium verkozen hebbende bij PT. van JVilikte 's Gravenhage op dc uitvinding van een werktuig om op de volmaaktste wijze de maat té nemen van het menscbelijke Jigchaam ten einde dit toe te pas sen op de snijding der kleedingstukken. Een octrooi in dato 25 Julij i838 voor den tijd van vijf jaren verleend aan I. P. Trousselolte Rotterdam, op de uitvinding van verbeteringen in de zamenstelling van brandkasten en brandkisten. Een octrooi in dato 16 Augustus i838 voor den tijd van tien jaren verleend aan E. L. Limenceyle Parijs, domicilium verkozen hebbende bij C. C. Uhlenbeck te Amsterdam op de invoering van eene nieuw uitgedachte wijze om hout voor drooge en natte vervu- ring te behoeden het innerlijk te kleuren waterdigt en minder brandbaar of ontvlambaar te maken en verscheiden geuren aan te geven alles door middel van eene in de natuur bestaande en ia de sapvaten des bouts indringende kracht. Een octrooi in dato 29 Augustus i838, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan G. Soeders te Maarsen op de uitvinding van een as voor alle rijtuigen door hem genoemd veiligheids-as. Een octrooi in dato 6 September i838 n.° 22, voor den tijd van vijf jaren verleend aan E. Bouws, Jr., te Amsterdam, op de uitvinding van een elastiek kunstgareel hetwelk op alle paardea kan worden gebruikt, zonder die te drukken of te beschadigen. Een octrooi in dato 8 September 1838 voor den tijd van vijftien jaren van af den 2 Mei 1838 verleend aan J. Pereirete Parijs, domicilium verkozen hebbende bij m.r L. Keijzeradvokaat te Am sterdam op de invoering van eer. nieuw middel tot solidificatie van talk en andere vette zelfstandigheden. Dezer dagen is de heer S. O. de Casembroot tot den nederland- scuen adelstand verheven en wel ten gevolge van het door hem gedane verzoek om alsnog, even als zijn overleden broeder L. de Casembroot in den adelstand te worden ingelijfd. Zaturdag avond is prins Bodewijk Bonapartewelke op aan zoek van Frankrijk uit Zwitserland is gebannen van Dusseldorp over Utrecht, te Rotterdam aangekomen, en heeft zijnen intrek in bet Hotel des Pays Bas genomen. Gisteren heeft genoemde prins een uitstapje naar deze residentie gedaan en is na het voornaam ste alhier te hebben bezigtigd wederom naar Rotterdam terugge keerd van waar hij beden de reis naar Londen zou voortzetten. Eene beschrijving der kustverlicbting in bet koningrijk der Nederlanden, voor zoo verre dezelve uit zee en in de zeegaten zigt- baar zijn October i83S wordt, op autorisatie van z. exc. den di recteur-generaal voor de marine, gedrukt en uitgegeven, ten koste en ten behoeve van bet londs voor oude en gebrekkige zeelieden en is, tot den prijs van 20 cents, te bekomen ter secreta rij van bet departement van marine alhier en ter secretarij van de direction der marine te Amsterdam te Rotterdam en te VlissiDgen. De Leidsche Courant deelt bet volgende mede: »Wii verne men, dat de komeet van Encke, sedert den 19 dezer, nadat hare opsporing door het ongunstige weder was verhinderd op het ob servatorium alhier is waargenomen. Zij moet aldaar het eerst gezien zijn door den groolen kijker van Fraunhofer, waarvan melding ge maakt wordtin het stukje, de Komeet van Encke getiteld, onlangs door der. heer Kaiser, directeur van het observatorium, in het licht gegeven. Dat werktuig was, naar men zegt, den dag te voren van Munchen op het observatorium aangekomen en wordt voor, een meesterstuk van kunst gehouden. Van Petten wordt van den 20 dezer gemeld: Gisteren na middag is alhier gestrand het kofschip Maria Berla, kapitein K. slTap komende van Liverpool en gedestineerd naar Rotterdam. De equipage is door de bootsgezellen der noord- en zuid-hollandsche redding-maatschappij gered. Naar men verneemt is door administrateuren van het fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raathte Rotterdam, reeds binnen het half jaar ongeveer ƒ1000 tot het onderhoud of voorzie ning in de eerste behoefte aan betrekkingen van schipbreukelingen, in verschillende deelen des lands wonende uitgereikt alsook bij het droevig ongeval voor Huisduinen de som van 100. De Amsterdamsche Stads Courant deelt de volgende bijzonder heden mede nopens het zoo beklagelijke ongeluk 11. donderdag den Harlinger beurtman overgekomen (zie ons vorig nummer.) «Omstreeks vijf ure in den achtermiddag van donderdag bad het schip de haven verlaten en was reeds anderhalf uur zooder zeil geweest, toen in de geul van het Zand ongelukkiglijk een der zwaar den kwam te breken. Dit deed besluiten naar Harlingen terug te keeren. Des avonds bijna half zeven was men weder voor de ha ven doch kwam bij het havenen iets te laag en liep tegen het Noorder-hoofd. Oogenblikkelijk werd het schip door den geweldi gen wind en stroom om het hoofd henen en tegen de steenen ge slagen. Al stootende tegen dezelve' werd het tot in de bogt van het Noorder-hoofd bij het bek gedreven alwaar het ook het roer, verloor. Alsnu beijverden schipper en knechts zich om den fok bij ta zetten ten einde het schip van de steenen te krijgen hetwelk ook

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1