Koninklijke Nederlandsche Loterij* gétoaakt van dé expeditie naar de kust van Guinea onder bevel van den generaal Verveer t en hetwelk den 17 te Hellevoetsluis ia gearriveerd is hier tijding ontvangen dat de gemelde expeditie met een gunstigen uitslag bekroond is. De opstand der hantasehe be volking was geheel bedwongen derzelver hoofd Bonsoe was in ban den der nederlandsche overheden gekomen, en bad, na door eenen krijgsraad ter dood veroordeeld te zijn zijn Vonnis ondergaan op do plaatswaar in het vorige jaar de ambtenaar Cremcr en de luitenant Maas sen zoo wreedaardig door hem vermoord waren. Men bad bij bet voorgevallene doorslaande bewijzen ontvangen van de ge hechtheid en getrouwheid der andere neger-bevolkingen aan de kust t)e nederlandscbe troepen hadden door de uitgestane vermoeie nissen en bet klimaat, veel geleden doch een groot deel djsrzelve Was met het schip Rhoon en Pendrecktreeds verder naar Java Vertrokken. De Jvoüdbodé zegtberigten uit Java öutvangen te hebben Volgens welke de iQ stuurman Hobeinridder der militaire Wil lemsorde 4e klasse, geboren in 's Gravenhage die in 1831 als tealroos, te Philippine en Biervliet, de eer der Nederlandsche vlag 2oo roemrijk tegen oproer en geweld heeft verdedigd, tót ópper- Stuurman bij de Nederlandsche marine bevorderd is. - Van Helgoland wordt van den i3 dezer gemeld dat een $elf potsen van dat eiland, bekend onder deri naam van der Mönók Vvelkft steeds tot baak voor bet vaarwater naar de Elve strekte, in deO storm van den 11 en 12 October, om- en in zee gestort is. Volgeus brief van New-York in dato i4 September wordt ge teeld, dat aldaar in den nacht tusscben den 12 en i3 dito aldaar Gen hevige storm uit bet n. o. beeft gewoed, waardoor i4 schepen gestrand en 12 andere driftig geworden waren volgens nader be zigt van 19 dito lagen bij het Breakwater 4 schepen geheel maste- loos en 7 andere bij kaap Hinlopen gestrand. Van Canton wordt dd. 4 April gemeld dat de liollandsche fcark Maria Frederikakapitein de Weerdtwee dagen na deszelfs Vertrek van Lom bock naar Canton door twee roöversloepen is Uitgeplunderd. De equipagie is vermoord. VABERLANDSCSIE WETGEVING. Belangrijke bepalingen van het nieuw Burgerlijk Wetboek, die van de oude afwijken. (Vervolg van no. 83.) In geval van weigering van beide of van één hunner, is de kantonregterop vCrzoek van tien minderjarigebevoegd liet verlof tot het aangaan des huwelijks te verleenen, na Verhoor of na behoorlijke oproeping van den voogd of toezienden voogd, mitsgaders van ViCr uit de naastebinnen het rijk woonachtige en meerderjarige bloedverwantentot den graad van vollen neef ingesloten, zoo veel mogelijk in' gelijk getal uit de tSvee linien te. yéfldezëh Bij gebreke van bet genoegzaam getal, bloedverwanten binnen liet rijk, zal dit gefal gorden aangevuld door meerderjarige en binnen de Nederlanden wonende personen, ■tfvelke den verzoeker door aanhuwelijking in den bovengcmelden graad beststan. indien er gecr.e nabestaanden binnen liét koningrijk aanwezig zijnof indienna behoor lijk gedahe oproepinggeen der bloedverwanten of der aangehuwden noch in pei soon noch bij eenen bijzonderen gevolmagtigdeverschijntzal de kantonregter bet verlof loc- ötaan of weigeren nadat hij den voogd en den toezienden voogd zal hebben geraadpleegd bf behoorlijk opgeroepen. In het geval bij bet tweede lid van het vorige art. voorzien, zijnzoo wel het kind als de voogd de toeziende voogden de opgekomen nabestaanden bevoegd bij de arrondis- aëments regtbank door middel van een verzoekschrifttegen de uitspraak van den kan tonregter op te komen. De regtbank zal op dit verzoek, na gedaan verhoor van de we derpartij en van het openbaar ministerieen zorider anderen vorm van gedinghet ver kóchte verlofhij eindvonnistoestaan of weigeren Echte kinderen die meerderjarig zijndoch den Vollen ouderdom van dertig jaren bog fiief hebben bereikt, zijn insgelijks verpligt om tot het aangaan van een huwelijk de toe- ité'mming van hunnen vader en hunne moeder te verzoeken. Wanneer zij die toesiem- jóing niet hebben bekomen kunnen zij detussclienkomst inroepen van den kantonregter, binnen wiens gebied de vader of de moeder met der woon gevestigd zijncn zulks met in achtneming der bepalingen van de volgende artikelen Binnen den tijd van drie weken, te rekenen, van den dag waarop het verzoek aan den kantonregter is gedaan zal deze voor zich doen verschijnen den vader ofbij gebreke van den vader, de moeder, mitsgaders het kind, ten einde hun alle zoodanige vertoogen te doen, als hij in hun wederzijdsch belang zal ooi-baar achten. De kantonregter zal een proces verbaal van de verschijning der partijen opmaken zonder daarbij de redenen op- tégeven welke do'ór haar over en weder zijn aangevoerd. Indien de vader, of bij gebreke van dien de moeder niet verschijntzal tot het huwe lijk worden overgegaanop de vertooning der acte, waaruit van die niet verschijning blijkt. Indien het kind niet verschijnt, kan het huwelijk niet worden voltrokken, zonder een hernieuwd verzoek tot tussclienkomst. Indien, partijen verschenen zijnde, de vader, of, hij gebreke van dien, de moederbij hare Weigering volhardtmag het huwelijk niet worden voltrokkendan na verloop van drie volle maandente rekenen van den dag der verschijning. Men ziet dus Jat de vaderlandsche wetgever de zoogenaamde acten van eerbied, die kin deren boven de 25 jaren zijnde, en een huwelijk Willende aangaan, aan hunne ouders moesten laten beteekenen, geheel en al heeft afgeschaft, en te regfc; daar die acten ten éöne male strijdig waren met het gevoel van eerbied, dat de kinderen aan hunne ouders verschuldigd zijn gelijk die acten dan ook eerder met den naam van oiieerbicd hadden lunnen bestempeld worden. Even zoo is het fransche stelsel van familieraden, dat zeer schoon in théorie wasdoch bij dé ondervinding geheel ondoelmatig is bevondenook ten aanzien der huwelijken van minderjarigen afgeschaft en, bij het nieuwe wetboekop eene 2néer gepaste doeltreffende wijze, de tussclienkomst van de kantonregter voorgeschreven Van de formaliteiten-, welke de voltrekking van het huwelijk moeten voorafgaan zal hei nietnoodig zijn hier iets te zeggen, daar de belanghebbenden wel zullen doen, aan de secretaricn hunner woonplaats inlichting te vragen, nopens de acten, die zij verpligt zijn over te leggen, en nopens hetgeen verdèr door hen in acht behoort genomen te wor den; welke inlichting hun zeker gereedelijk zal verleend worden. Ér is een belangrijke bepaling m het nieuwe wetboek nopens de trouwbeloftendie wij Vermeencn hier te moeten medcdeelen. Trouwbeloften geven geenc regtsvordering tot het aangaan des huwelijksnoch tot ver goeding van kosten, schaden en interessen, uit hoofde der niet vervulling van de beloften alle bedingen tot schadeloosstelling te dezer zake zijn nietig. Wanneer echter de aangifte des huwelijks bij den ambtenaar van den burgerlijken stand vén eene afkondiging gevolgd is, kan zulks grond opleveren tot het vorderen van vergoe ding der kosten schaden en intressen uit hoofde der werkelijke verliezen, welke de eene partij, door de weigering der andere in hare goederen mogt hebben geleden, zonder dat daarbij eenige winstderving zal kunnen in aanmerking komen. Deze regtsvordering veijaart door verloop van achttien maanden, te rek men van de eerste huwelijks-afkondiging. Met voorbijgaan van hetgeen nopens het sluiten des huwelijks en de nietigheid eens hu welijks bij het welhoek is bepaaldals hetwelk gelukkig tot dc zeldzaam voorkomende fcvallen behoort, achten wij het. niet ondienstig, het.publiek opmerkzaam te maken op etgeen bij et nieuwe wetboek is bepaald, nopens huwelijken die buitenlands zijn vol trokken, omdat het ons wel eens is voorgekomen, dat gelijksoortige bepalingen die bij liet tegenwoordig wetboek zijn vervatdoor de belanghebbenden zijn voorbij gezien tot Onberekenbaar en onherstelbaar nadeel voor hunne kinderen en aanverwanten. Daarom trent. is aïsnu bepaald- De huWefijhen in een vreemd land aangegaanbelzij tusschcn Nederlanders en vreem- êtelingetizijn Van waarde, indien dezelve voltrokken zijn naar den vorm, in dat land gebruikelijk, mits de huwelijks-afkondigingen, volgens dc tweede ai'defiling van dezen ti tel, binnen dit koningrijkzonder stuiting des huwelijks, hebben plaats gehad, en de ne- (Öerlandtché echtgenooten niet hebben gehandeld tegen de bepalingen, in de eerste afdce-» ling van denzelfden titel vervat. Binnen hét jaar na de terugkomst der echtgenooten op het grondgebied van het koning rijk zal Je acte van huwelijks-voltrekking, in een vreemd land aangegaan, in het open haar huwelijks regifiter van hunne woonplaatB moeten worden overgeschreven» De titel van het wetboek handelende over de regtcn en verpligtingen der echtgenooten, zeker een der gewigtigste uit dit boek, heeft groote veranderingen en verbeteringenover eenkomstig onze zeden en gewoontenondergaan. Wij achten het niet ondienstig eenige der voornaamste bepalingên van liet wetboek mede te deelen: De echtgenooten zijn elkander wederkeeriggelrouwheid, hulp en bijstand verschuldigd. De echtgenooten verbinden zich over en weder, door de enkele daad des huwelijks hunne kinderen tc onderhouden en op te voeden. Dc man is bet hoofd dér eclitvereeniging. Als zoodanig verleent hij aan zijne vrouw bijslahd in rëgtch, öf verschijnt aldaar voor haar, behoudens de uitzonderingen hierna omschreven. Hij bestuurt de goederen aan de vrouw persoonlijk toebelioorendeten zij het tegendeel zij bedongen. Hij moet die^gdederen als een goed huisvader beheerenen is voor alle verzuim irrdat beheer verantwoordelijk. Hij vermag hare onroerende goederen, zonder hare medewerking, niet te vervreemden öf te bezwaren. De vrouw is aan haren man gehoorzaamheid verscliufdigd Zij is verpligt met den man zamen te wonenen hem overal te volgen waar hij dienstig oordeelt zijn verblijf te hpuden. Dc man is verpligt zijne vrouw bij zich te ontvangen in het huis hetwelk hij bewoonde Hij is gehouden haar te beschermen, en haar al hetgeen noodig is, volgens zijnen staat en zijn vermogen, te verschaffen. De vrouw, al is zij zelfs buiten gemeenschap van goederen getrouwd of van goederen gescheiden, kan, zonder bijstand van haren man in de akte, of zonder zijne schriftelijke toestemming, niets geven, vervreemden, verpanden, verkrijgen, hetzij voor niet, hetzij onder eenen bezwarendén titel. Indien de man zijne vrouw heeft gemagtigd óm zekere akte of verbindtenis aan te gaan, is de vrouw daardoor niét geregtigd om, zonder uitdrukkelijke toestemming van den man, eenige betaling te ontvangen', of daarvoor kwijting te geven. Nu volgt eene belangrijke ni-nuwe bepaling die op d^ billijkheid en Jen aard en het wezen der- eclitvereeniging gegrond is, cn wier gemis in de vorige wetgeving van nadeelige uitwerking is geweest. Ten opzigte van handelingen of verbindtenissen'door de vrouw aangegaan, wegens al les wat dc gewone en dageüjhsche uitgaven der huishouding betreft, veronderstelt de wet dat zij de bewilliging van liaren man heeft bekomen. Dé vróuw kan niét in regten verschijnen zonder bijstand van haren manal is zij bui ten gemeenschap van goedeien getrouwd, of van goederen gescheiden, of eene openbare koopvrouw. Eene vrouw, met uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming van haren man, openbare koopvrouw zijnde, kan zich zonder zijnen bijstand verbinden, in en omtrent alles wat dié koopmanschap betreft. Wanneer zij met haren man in gemeenschap is getrouwdis ook hij door die handelin gen verbonden. Zij wordt voor eene openbare koopvrouw gehóudenwanneer zij, afzonderlijk van ha ren man, koopmanschap drijft. Indien de man zijne toestemming intrekt, is hij verpligt die intrekking openlijk bekend te maken. De vrouw kan zonder bewilliging van haren man uiterste wilsbeschikkingen maken. (Het vervolg hiernct.) Ziep.ïkïee den 2 3 October. Met genoegen kannen wij melden dat het plan tot daarstelling eener Comrnercie-werf alhier met een gewenschten uitslag is bekroond geworden en dat de voorbe reidende werkzaamheden op de plaats hater oprigting aan de Zuid- Zelke bij het eerste Sas reeds gisteren zijn aangevangen.- Dien aangaande zijn wij in de gelegenheid gesteld om het onderstaande berigt mede te deelen De Commissie ten nutte dezer Stctd volbrengt bij deze de haar zoo aangename verpligting om hare mede-ingezeteDen bekend te maken dat hare pogingen om te dezer stede de scheepsbouw voor de vaart op de Oost-Indien daar te stellen dien gewenschten uit slag hebben gehad dat bereids door eenige personen zoo binnen als buiten deze stad, eene genoegzame som is ingeschreven, om op de alhier aan te leggen werf, een eerste schip te bouwen; onder welke inschrijvingen zij het bijzonder genoegen heeft te mogen tellen twee aaftdeelen ieder a /5ooo genomen door Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden en geliefden Koning terwijl het Zijne Majesteit al verder behaagd heeft in te willigen het vroeger gedane verzoek om de kosten der werf renteloos voor te schieten en daartoe aan te wijzen eene som van f 10,000, onder verpligting eener jaarlijksche aflossing. Zijne Majesteit heeft alzoo wel een bewijs van Hoogst- deszelfs goedkeuring willen geven over onze bemoeijÏDgen 'tgeen tot een nieuw blijk verstrektdat Zijne Majesteitgelijk elders zo o ook bier, niet ophoudt krachtig mede te werken tot alles, wat het welzijn Zijner beminde onderdanen en ook van deze stad kan ver strekken. De commissie twijfelt dan ook niet, of dit berigt zal hare medeburgers grootelijks verblijden en aller harten te meer vervul len met dankbaarheid en wederliefde jegens ÜNeêrlands Koning en wenscht vurig, dat alle ondernemingen, welke in deze stad, tot opbeuring en verlevendiging van welvaartreeds zijn daargesteld of nog worden zullen en ook inzonderheid de scheepsbouw met Gods rijken zegen bekroond, tot het geivenschte einde mogen lei den en ook het voorbeeld van onzen geëerbiedigden Koning strek ken zal om velen aan te sporen ook hef hunne bij te dragen om de voortduring ®n bloei dezer onderneming te helpen bevorderen. De Commissie voornoemd Uit naam derzelve II. IVIe Sage ten Broek President. VIJFDE KLASSE. Vijfde Lijst. Geene. Zesde Lijst. N.° 2287 f 1000 Zevende Lijst. N.« 16312f 100Ö Achtste Lijst. 8386 prem. - 2000 ADYEÜTEWTIEN. Heden verloste vrij voorspoedig van eene welgeschapene dochter, alida clasina cornelia KUHN, geliefde Echtgenoot van Amsterdam, den 20 October i838. W. VOORBEIJTEL CANNENBURG. Heden beviel van een' welgeschapen ZOON, D. BEVEv LANDER., geliefde Echtgenoot van zlerikzee den 21 October i838. D. vatc deH MAAS, jz. Eenige kennisgeving. Te Zierikzee bij de Wed. A. DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers _2._

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2