N°. 83. ZIERIKZEESCHE yD y lêingsdag a°. 1838. courant. 16 October. bestuhen en administratief BEKENDMAKING. Jl anbestcding. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT- BRITTANNIEN. FRAN K R IJ K. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 'ZIERIKZEE, fcrengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat het sup pletoir kohier van het Patentregl over het dienstjaar i83^, eerste Kwartaal, op den 29 September 11. door Z. Exc. den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard T en dat hetzelve op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvan ger der Directe Belastingen te dezer Stede, ten fine van invorde ring, wordende de Gonlribuabelen mitsdezen aangemaand om hunne aanslagen in tijds volgens de Wet, te voldoen. Zierikzeeden i5 October i838. Burgemeester en Wethouders voornd. 5 DE CRANE, rt. Ter ordonnantie van Dezelven J. B O E IJ E Lid van den Raad L. S Op Vrijdag den i'g October i838, des middags om n uren, lal in 's lands Kamer le Zierikzeeonder nadere approbatie en in tegenwoordigheid vnn den Hoofd - Ingenieur in de Provincie Zeeland, of bij deszelfs afwezigheid van den Ingenieur te Zie rikzee, door de Centrale Directie van Schouwen, Bargh en Westland, worden aanbesteed: Het Uitvoeren van cenige Herstellingswerken en tot den 1 Julij i S3'9onderhouden van de beide HAVE N- H O O F DEN der Stad Zierikzee met de leverantie der benoodigde MATERIALE N." Zullende de conditiën vooraf bij den Ingenieur te Zierikzee Ier lezing liggen en door denzelven twee dagen te voren de noodige aanwijzing gedaan worden. Zierikzeeden g October i838. De Centrale Directie van Schouwen, Bur gli en Westland, TROMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve W. D. BE JONGE, Sec.' Lobden, den 10 October. Laatstleden vrijdag avond is in Robert- street nabij het dok te Liverpool een vreesselijke brand uitge broken in een pakhuis van de herren II. Davies en Co., hetwelk, met de aangrenzende, voor eenige jaren nieuwgebouwd, zeven ver diepingen hoogen met katoen en wol opgevuld was. De vlam men sloegen weldra tot de andere pakhuizen over, welke indigo, peper sagö en andere colöniale waren benevens eene groote hoe veelheid salpeter, inhielden, zobdat zij binnen weinige oogenblik- ien reeds aanzienlijke schatten verslonden hadden. Maar den vol genden morgen ten zeven ure toen men meende den brand mees ter te zijn barstte hij met vernieuwde woede uit en zette zijne vernielingen voort die vergroot werden door de ontploffingen in de met salpeter opgevulde lokalen. Zaturdag avond was het vuur nog niet geheel uitgebluschten de aangerigte schade in de vijf uitge brande en ten deele ingestorte pakhuizen werd toen bereids op hon derd en vijftig duizend ponden sterling begroot Zoover men toen wist waren er geeue meuscheu omgekomen maar wel sommige gekwetst. In den Derry Herald leest men onder het opschrift: Eene meermin en geen bedrog, hetgeen volgtHet algemeene ongeloof aan het bestaan der zoogenaamde vrouwenvisschen of meerminnen verkrijgt eenen geduchten schok door het onderstaande verhaal. Een met de gewone beschrijving van deze wezens in elk opzigt overeen stemmend schepsel is onlangs gevangen in de zalmnetten te Hun Raw-point nabij Fahan in het graafschap Donegoal. Het is in het bezit van eenen in dien omtrek woonachtigen heer die het bij hon derden toeslroomende landvolk vergund heeft te zien om te gelooven. Het te Londonderry gevestigde gezelschap voor de geschiedenis der natuur zal dit zonderlinge voorwerp onderzoeken en deswege ver slag doen aan het britscbe museum. ParHs den to October. In een ministerieel papier vindt men een betoog van de onmogelijkheid eener expeditie van den kant van Rusland naar de engelsche bezittingen in Indiëwaarover sedert cenigen lijd zeer veel gesproken wordt naar aanleiding van den oorlog dien de Russen in Circassië voeren en den voortgang hun ner wapenen naar de perziscbe grenzen. Die onmogelijkheid zou bestaan in den verren afstand in de groote uitgestrektheid woest land, zonder wegen en water, die hunne legers zouden moeten doortrekken, en in de aanzienlijke krijgsmagt die de Engelschen inl hunne indische bezittingen hebben en op de been kunnen brengen en ook in de geringe magt der vussische marinein vergelijking met die waarover Engeland beschikken kan. -Men beklaagt zich in Engeland dat de Franscben uit Cayenne gebruik gemaakt hebben van de binnenlandsche oneecigheden in Brazilië door zich te Mapa nabij de rivier der Amazonen te vestigen, aldaar een groot gedeelte der kust in bezit te oemen en de colonisatie met den meesten spoed voort te zetten. 's Gravenhage den 14 October. Volgens het programma, zal de opening der zitting van de staten-generaal op aanstaanden maan dag den i5 dezer, met de gebruikelijke plegtigheden geschieden. Ditmaal echter zal ook Z. K. H. de erfprins van Oranje, verge zeld van den generaal-majoor Bagelaarin eene koets met 6 paar den gezeten deel aan den trein nemen en zich in de_ vergader zaal met HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins'Fredcrïk, naast Z. M. plaatsen. Men meldt uit Amsterdam, dat aldaar, naar het voeïbeeld van Londen en Parijs Omnibussen zullen in werking gebragt wor den tot het vervoer van passagiers binnen de stad. Te Aarlanderveen in Zuid-Holland, is in den nacht van den g, op de woning van den heer D. van Leeuwen, eeiï brand ontstaan die al dadelijk zoo fel werd, dat in weerwil der onver moeide pogingen tot blussching die bouwmanswoning met twee schuren en vijf volgeladen hooi- eu korenbergen zijn in de asch. gelegd. Eergisteren nacht is bij ter Heydegestrand een vaartuig komende uit Pruissen en bestemd naar Antwerpen. De kapitein benevens vijf der matrozen zijn naar men verneemtomgekomen. De lading zijnde lijnzaad is weg. Ook op de engelsche kust heeft de storm van 11. vrijdag zwaar gewoed. Naar de voorloopige berigten is onder anderen een schip gestrandwaarbij echter de equipagie gered is. Een kind beeft evenwel daardoor ongelukkig het leven verloren. - Eene groenlandsche sloep van Huisduinen is volgens brief van het Nieuwediep van den n September, dien dag, bij het aan boord varen naar het aldaar binnenkomende schip Francia kapt. J. Edwards, van New-York naar Amsterdam, omgeslagen en van de zeven aan boord zijnde personen, zes verdronken nalatende vier, weduwen waaronder eene zwangere vrouw, eu i5 kinderen. Het Algemeen Verslag, wegens het te Groningen gevestigd in stituut voor Doofstommen gedaan in de zes en veertigste jaarlijk» sche vergadering van contribuërende leden gehouden den z3 Julij 11., getuigt op nieuw van den bloei des instituuts en van de be langstelling die hetzelve allerwege in ons vaderland geniet. Iti de eerste plaats gewaagt hetzelve van de verpligting welke deze menschlievende stichting heeft aan onzen edelen even geëerbiedig- den als beminden koning en het koninklijk gezin. Het afsterven van 's konings dierbare gemalin zoo diep betreurd was ook een verlies voor het instituut dat ook een voorwerp uitmaakte van hare moederlijke en tevens koninklijke milddadigheid. «Immers," aldus luidt dienaangaande het verslag, «na het overlijden van on zen verdienstelijken doofstommen onderwijzer, D. J. de Bie Vroom welke, sedert zijne aanstelling als zoodanig, jaarlijks 5oo gulden van flare Majesteit genoten had behaagde het hoogstdezelve te be- velen dat gemelde som jaarlijks uit hare fondsen aan het in stituut zou worden betaald ten einde daarvan gebruik te maken, hetzij ten behoeve van verdienstelijke doofstomme onderwijzers welke in het vervolg mogten worden aangesteld hetzij anderzins ten voordeele van het iustituut op zoodanige wijs als men raad zaam zou oordeelen. Wij missen voor 's hands deze zoo aanmer kelijke bijdrage, en ons is, voor alsnog, geen vooruitzigt geopend, dat dit verlies aan het instituut zal worden vergoed." Eene der gëwezene meisjes-kweekelingen van ons instituut vroeger op kosten van Hare Majesteit de koningin aan hetzelve ge plaatst en na haar ontslag steeds aan het iustituutop verlangen en op kosten van hoogstdezelve verbleven zou door den doodl van hare doorluchtige weldoenster in het diepste ongeluk zijn ge stort indien door de hooge weldadigheid van Zijne Koninklijks Hoogheid den prins van Oranje in haar lot niet ware voorzien. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft aan ons wel willen doen te ken nen geven datvan wege hoogstdenzelven bij voortduring da bepaalde som voor haar kostgeld en onderhoud aan ons zou wor den uitbetaald." Sedert het laatste verslag zijn geene nieuwe departementen opge- rigttwee die te Aduard en Grijpskerk zijn in dit jaar verval len door het overlijden van de tneesten der leden het getal der leden is echter met 197 vermeerderd. Onder dit getal komen voor 15o leden in onze oost-indische bezittingen, welke vroeger door de zoo verdienstelijke directeuren van het departement Batavia nog niet opgegeven hadden Uunnèn worden terwijl overigens deze aanwinst van leden vooral te danken is aan den ijver van de heeren direc teuren der departementen Arnhem, Dordrecht, Haarlem, Middel burg en Oude Pekel-A zijnde in eerstgemeld departement het ge tal der leden met niet minder dan 48 leden vermeerderd.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1