ADVERTENTIES. mlddelijk verband staande moeten door de particuliere personen corporation ot collegiën liierloe verpligt, in eeoeu behoorlijken staat' onderhouden worden zullende de bruggen en sluizen ter beider zijden telkens wanneer dit vereisebt wordt, met droogé aarde zand of puin worden aangevuld en alle gebreken daaraan ontstaande binneu 24 Urer> na gedane aankondiging worden hersteld. Art. 3g. Het regt van beplanting van de kanten der Buurtwe gen blijft als vau ouds onverminderd een ieders regt aan de aan gelanden toegekend, voor zoo ver daaromtrent geene nadere bepa lingen zijn gemaakt en onder in achtneming def voorschriften in de volgende artikelen vervat. Art. 4o. Geene beplantingen mogen worden gedaan dan met voorkennis en toeslemming van het Plaatselijk Bestuur. Art, 4i De beplantingen moeten zoodanig worden gedaan dat de weg binnen de beplantingen aan weerszijden eene halve el meer der breedte behoude, dan voor dezelve in art. 17 is bepaald Art. 4z. De Wegen die eene mindere breedte bebben dan 7 ellen mogen met geene opgaande boomen beplant worden ten ware om bijzondere redenen, door bet Plaatselijk Bestuur, onder goed keuring van Gedeputeerde Staten daartoe de vergunning worde verleend; zullende wijders in'het algemeen in het oog moeten wor den gehouden dat zoodanige boomen op eenen afstand van 5 eiien 7 palmen van elkander moeten staan en tef hoogte van 5 ellen, zoo dra dezelve daarvoor vatbaar zijn moeten worden opgesnoeid bestaande beplantingen van opgaande boomen zullen mits behoor lijk opgesnoeid kunnen blijven tot dat dezelve geroeid worden. Art. 43. Het kaphout, staande langs de wegen, moet steeds zoodanig worden opgeslagen dat hetzelve aan den weg niet hin derlijk zij en zal bij iedere schouwing op last van bet Plaatselijk Bestuur bij gebreke daarvan kunnen worden opgeslagen, en wan* neer hetzelve bevonden wordt aan den weg hinderlijk te zijn op last van bet Plaatselijk Bestuur moeten worden geweerd. Art. 44- De boomen aan den overkant der langs de wegen strek kende slooten of gruppen binnen den bij art. 671 van het Bur gerlijk Wetboek bepaalden afstand geplantmoeten Zoodanig wor den opgesnoeid, dat de takken niet over den weg hangen. Art. 45. Tegen de beschikkingen der Plaatselijke Besturen in de srt. 4° 42 43 en 44 bedoeld, zullen de belanghebbenden zich op Gedupuleerde Staten kannen beroepen die daaromtrent zullen beslissen. VIERDE AFDEELING. Bevallende verordeningen van Policie. Art. 46. Aan huizen en herbergen, alwaar tol-brug- of weg gelden geheven worden, moeten de daarvan bestaande tarieven en öc- trooiien, aangeduid op zwart geverwde houten borden met witte let ters bii den tol worden opgehangen. Ar!. 4?- De eigenaren of pachters van tollen moeten Zorg dra gen dat de bekken of slagboomen zoodanig geplaatst en bediend Worden ais bet gerief der reizigers vereisebt; zullende gemelde hek ken één uur na het ondergaan der zon moeien worden ontsloten en niet dan één uur vóór bel opgaan der zon gesloten mogen wor den onverminderd het regt tot bet beffen van den tol. {liet vervolg hierna.) N IEfc^'fïJDÏNGËSI NEDERLANDEN. 's GnAVEKdZGEden 3o September. Het beeft dezer dagen aan 2. M. behaagd, bij kabinets-rescripfhet departement van oorlog te reagtigen om de vereichte bevelen uit te vaardigen tot het met groot verlof zenden der miliciens van iS33, en hel uitreiken van paspoort aan die der ügting van 1829, 4 Z. M. de koning heeft gisteren een uitstapje naar Rotterdam -gedaan en bij die gelegenheid den Zuidpias in Schieland met welks droogmaking men zich ijverig bezig houdtbezigtigd. Sedert de laatste officiële bekendmaking, zijn door de belang hebbenden geligt de navolgende door Z. M. verleende octvooijen Ëen octrooi in dato 3i Maart i838 voor den tijd van tien ja ren verleend aan C. Toole te Dublin, domicilium verkozen heb bende bij mr. R. Twiss Fzn., advocaat te 's Gravenhage op de invoering van de uilvinding eener verbetering in vuurwapenen. Een octrooi in dato 21 Julij i838 voor den tijd van tien ja» ten verleend aan A. Monnezen en J. Foderé te Parijs domicilium verkozen hebbende bij C. C. Uhleiibeck te Amsterdam op de in voering van een nieuw uilgedachten toestel bestaande uil concen- (rique cylinders en geschikt om volgens de algemeene wetten van pet-sing en van evenwigt der vochten water en andere vochten bij doorstraling te filtreren. Een octrooi in dato 22 Julij i838 voor den tijd van tien jaren verleend aan ff. Post, te s'Gravenhage op de uitvinding vaneen middel tot het verdrijven en uitroeijen van wand- of weegluizen. Êen octrooi in dato 25 Julij j838 voor den tijd van tien ja ren Verleend aan G. Ballin te Londen domicilium verkozen heb bende bij C. C. Uhlenleck te Amsterdamop de invoering van verbeteringen, aangebragt aan den toestel genaamd Gazteller. Een octrooi in dato 29 Julij i838, voor den tiid van vijftien jaren verleend aan JF. J. F. Sleumer en J. C. Kiersih le Amster dam op de invoering van een werktuigdienende om van wollen lompen wol Se vervaardigen. Een octrooi in dato 12 Augustus i838 voor den tijd van vijf tien jaren verleend aan G. van Hoogstraten en Zoon te Dordrecht op de uilvinding van verbeteringen door hen aangebragt aan de wijze van staken onder zoutketels of pannen. Een octrooi in dato 12 Augustus i838, voor den tijd van tien jaren verleend aan T. de la Rue te Londen domicilium Verkozen hebbende bij mr. A. M. C. van Hall, advokaat te 's Gravenhage op de invoering van eene nieuwe wijze om loodwit te vervaardigen. Gisteren avond is te Scheveningen de eerste haringschuittoe- heboorende aan den reeder P. van Duynemet ruim 20,000 harin gen in lading van de engelsche kust aangekomen. De haring heeft 46 a 48 gulden opgebragt. Gisteren vierde de beer Hamelman, aan den Buitenkant te Amsterdam woonachtig zijn' honderdsten verjaardag bij gelegenheid van welk feest de schepen vo&r de stad met vlaggen prijkten. De grijsaard geniet nog eene blakende gezondheiden mag zich verheu gen in het bezit van al zijne zintuigen. Volgens berigt uit Emden van den 18 dezer houdt het al daar aanhangige regtsgediDg der vier gevangene matrozen die zich aan deü gruwzamen moord op het amerikaansche schip Braganza hebben schuldig gemaakthet pubiiek ten hoogste bezig. Alle» hebben hunne wandaad bekendzij leggen in ketenen en zullea vermoedelijk naar Amerika uitgeleverd worden althans meent men dat daarvoor toebereidselen gemaakt worden. Het is bekend dat de vijfde matroos zich reeds ia den eersten nacht na zijne arresta tie heeft opgehangen. De ongelukkige stad Pesthdie zich naauwélijks van de laat ste overstrooming eenigzins begon te herstellen heeft eene nieuwe ramp getroffen. In den namiddag van den i5 heeft er, namelijk, een brand plaats gehad, welke men eerst den volgenden morgen meester kon wordenen groote schade aanrigle. Achttien huizen werden in de asch gelegd alsmede een aanzienlijke voorraad van bouwbout. De scbade werd op een millioen guldens begroot. De brik Hendrika Elisabethkapitein A. Biedijktoebehoorenda aan de heeren C. IV. van Ham en Co.te Rotterdam is op de reis naar Smyrna den 1 September in eene stilte ten n. o. van het eiland Scio door een vaartuig met twee masten gepraaid in hetwelk naar liét scheen zich slechts twee mao bevonden die om water vroegen, doch uit welk vaartuig, toen het nevens de brik gekomen was, tien gewapende roovers te voorschijn sprongen die op de equipage bnu schietgeweer losten een matroos kwetsten het schip enterden alle man met geweld van het dek joegen waarbij nog twee lieden ge- woud werden den kapitein met veel bedreigingen zijn geld afpersten, zijne kist met kleederen roofden en de lading uit suiker en ca rotten bestaande geheel uitplunderden werpende zij die goederen los in het ruim van hun vaartuig. Vervoldens poogden zij het schip ach ter Scio in eene bogt te brengen doch dit niet willende gelukkenj stuurden zij naar Ipsara. Achter dit eiland lieten zij de brik naar zee drijven roofden alles weg wat er nog overgebleven was slo ten bet volk in het logies op, door hel zwaar anker op de kap daar van te zetten en bonden den kapitein de armen met koorden op liet lijf en joegen hem in de kajuitwaarna zij het schip wilden doen zinken en met dat oogmerk verscheiden gaten daarin boorden en kapten. Weldra kwam er dan ook veel water in het ruim en geraakte de bodem in een zinkenden staat, en nu verlieten de roo vers het boord en koersten naar Ipsara. Kapitein Biedijk werd dit gewaar begaf zich naar het logies en riep zijn volk toe, dat het zou beproeven om door bet logies uit te breken hetwelk aan drie man gelukte, die dadelijk de touwen, met welke de kapitein zoo stijf gebonden was dat zijne armen geheel verdoofd waren, lossne den vervolgens het anker van de kap afwentelden en ook hnnne makkers bevrijdden. Toen stond er reeds 2 el 5i duim water ia het schipen na te vergeefs beproefd te hebben met pompen het vaartuig te behouden verliet kapitein Riedijk met zijn volk in de groote boot het schipdat zij spoedig daarna bij of benoorden Scio, twee mijlen van het land, zagen zinken. Den volgenden dag kwam Riedijk met de zijnen gelukkig te Smyrna aan, waar zij goed ontvangen werden en de gekwetsten en zieken goede verpleging von den. De nederlandsehe consul aldaar heeft bij den transchen ad miraal Gallois en den dostenrijkschen commandore Bandierst van het voorgevallene kennis gegeven en hunnen bijstand ingeroepen ook beeft hij den kanselier van het consulaat met hetzelfde oogmerk naar den kapitein-pacha gezonden die nog met zijne vloot te Ourlai ligt, én den volgenden dag zijn eene fransche en eene oostenrijksche brik benevens een turkseh fregatnaar Ipsara gestevend om de roovers op te zoeken. Kapitein Riedijk heeft aan de lieeren C. TV. van Dam en Co. een verhaal van het gebeurde geschreven waaruit bovenstaand een ge trouw uiltreksel is. ZETTING VAN HET BROOD TE ZIERIKZEE. PRIJS DES GRANEN TER MUDDE. Tarwe 11,00. Rogge 7,00. HOOGSTE PRIJZEN VAN I1ÉT BROOD Hel fijn Witbrood kost: Het grof Tarwe nbrood kost: 89 cents i pond. o one o lood o wigt, i\ cents i pond o one. o lood o wigt» 19 O 5 O n 0 IGS O n 5 0 n O. .10 o i) 2 .5 o 5 t> o 2 5 o Het grof Wit- en zoogenaamd Fransch- Hei Roggenbrpod kost: brood kost: 16 cents i pond o 011c, o lood o wigt;; 34 cents 1 pond o one. o lood o wigt. 8 »o»5»o»o» *7 o 5 o o 4 »o»2»5»oe 8S o 2 5 n o Het Masteluinebrood kost i85 cents i pond o one. o lood o wigt. p o 5 o o 4S o f 2 5 Gedaan bij de commissie der broodzetting te Zierikzee, den i October i838. K. W. DE JONGE. Heden verlostedoor de goedheid Gods zeer gelukkig eu voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, M.'C. LANDSKNEGT, geliefde Echtgenoot van Z i e r ik z e e den 28 September 1838. DANIEL BU IJ ZE. Heden is, tot onze innige droefheid te Leijden overleden, onze geliefde Zuster CATHARINA HENDRIKA KOEVOETS, Echtgenoot van W. G. de SAIN, in dea ouderdom van 34 jaren na ecu smartvol lijden van drie jaren. Zierikzee Uit aller naam den 3o September i838. G. KOEVOETS, Wz. ZAAI-TARWE te Koop bij H. GIL J A M. Te Zierikzee bij de Wed. A. DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2