ADVERTENTIES. haar doch op heitel file jöogcnbltk doet zij oog eèhe schrede ach terwaarts en ploft met bet kind in bare armen Van den zeker zes tien voet boven bel water verbeven steiger naar beneden. De ont steltenis was algemeen en daar er noch genoegzaam licht noch klein vaartuig bi] de hand was, wanhoopte men geheel aan de red ding der ongelukkigen. Zeker zoude dan ook moeder en kind ver- lorfen tijn géüveest j indién hict zekere Jakob Schoonman, van Zufpbeu gêhccrtig die een postje aan dé stoomboot bekleedt ware toege schoten en zonder zich te bedenken op den hem aartgewezen plek in het water sprong en het geluk had van zijne menschlfevende daad beloond te zien door moeder en kind te redden. De bedaardheid Waarmede hij zijn edel waagstuk volbragt heeft, wordt vooral zeer geroemd. Yan Rotterdam wordt van den 11 dezer gemeld Gisteren morgen, omstreeks l\ ure, is, door stilte en duisternis, de vrachtschuit de Vrouw Mariaschipper van Vlietmet haren lriast tegen de boegspriet van de nabij deze stad op stroom liggende oorlogsbrik de Kenphaan gedreven en daardoor gezonken. Door de spoedig en doelmatig aangebragte hulp van het etal-majov van ge melde brik zijn de vrouw en het kind van den schipper, benevens deze en twee knechts gered. Door de welwillendheid van den Constructeur en den ijver der onder-constructeurs van de marine zijn dadelijk de noodige maatregelen in het werk gesteld tot het fogten van het vaartuig, waardoor men alle hoop heelt dat.de schip perdie zijne gansche bezitting en bestaan in en door dit vaar tuig heeft niet geheel aan armoede zal zijn prijs gegeven. Voor het hof van assises der provincie Noord Braband heeft dezer dagen te regt gestaan Martinas Loeven, oud 10 jaren, be schuldigd van moord, vergezeld van diefstal op den openbaren weg en zulks na reeds te voréh wegens diefstal met braak en valsch- heid in onderhandsch geschrift tot tweejarige tuchthuisstraf veroor deeld geweest te zijn. Deze moord en diefstal zijn gepleegd op den persoon van ecnen zestienjarigen italiaanschen omventer van schil derijen en platen Giovanni CaslionC wiens lijk met eiken takken overdekt, den 4 Junij 11. in eene sloot, in de nabijheid van Oir- schot is gevonden. Hoewel de beschuldigde de misdaad die hem ten laste gelegd wordt ontkent weet hij echter geene der talrijke en verpletterende omstandigheden uit den weg te ruimen die de instructie te^en hein heelt opgeleverd en kan hij geene rekening Van zijnen lijd op den dag der misdaad afleggen. Hij heeft den vermoorde op den genoemden dag uitgeleide gedaan men heeft hem met den ongelukkige digt bij de plaats gezien waar het lijk gevónden is; bij hep ft op den* avond van den dag der misdaad in zijn bezit gehad voorwerpen en geldstukken welke gebleken zijn den vermoorde toebehoord te hebben en heeft dien avond verteringen gemaakt, terwijl het bekend was dat hij des morgens geen geld had en hij ook voor het bezit van dat geld geene voldoende reden wist te geven. Naar wij vernemen zal deze zaak in de tegenwoordige zitting der assises dezer provincie niet verder behandeld worden. Uit Groningen wordt, van den 21 het volgende treurige ge- Val gemeld: «Laatstleden dingsdag is hier een droevig ongeluk ge beurd. Een der werklieden bij de afbraak van de Waterpoort bij het Iileine Poortje is van eene aanzienlijke hoogte naar beneden en op in het water geplaatste palen gestort waardoor zijn hoofd geheel verbrijzeld is en hij ook een paar urer. daarna is Overleden. Hij laat eene vrouw met verscheidene kinderen 11a." -Wfc- Dezer dagen heeft een visssher van Sb MaJo op het strand gevonden een in linnen omwonden kistje, bevattende een soort van jaatsten wil geteekend Pater sJlexis, een roozenkrans en een sca~ pulair. Het geschrift doet zien dat deze geestelijke in 1776 mis- sionairis naar de ongeloovigen was bij hetzelve verzoekt hij koning Lodewijk XV om de landen te bedenken welke door ileti Öeeï' uog niet bezocht waren. Dit verzoek wordt door hem gedaan op het oogenblik van het vergaan van het schip St. Maria of Marina: de naam is bijna onleesbaar. Dit kistje heeft alzoo gedurende 62 jaar in zee rondgezworven. Üit Odessa wordt het volgende handelsberigtvan den 24 Augus tas medegedeeld De tijdingen van buiten 's lands zijn bij voortduring zeer gunstig Voor den graanhandel er heeft eene groole levendigheid in dit land plaats alsmede eene aanmerkelijke en voortdurende stijging. De prijs van het zachte koren is in dit oogenblik 17 a 24 roebels het tchelweet het harde koren i5 a 18 roebels; de haver 4a 5 roe- Leis, de roggeS a 8*- roebels en het turksche koren 8 a 8j roebels. Men verwacht dat de prijzen nog buitengewoon zullen stijgen Uit hoofde van den oogstwelke in dit land ook slecht is geweest en van de navraag buiten 's lands. AI de fijne wollen zijn in bet zuiden opgekocht door de Russen Van de binnenlandenwaarschijnlijk voor fabrijken er blijven voor Luiten 's lands slechts gewone wollen over, welke overigens die soor ten zijn welke door bet buitenland gezocht worden. De vrachten zullen zeer duur betaald worden want er valt niet Aan,te twijfelen of bet zal &»n middelen van transport ontbreken. Thans zijn er slechts 13 schepen in de haven van welke er 6 ge laden en gereed zijn om te zeilen terwijl er niet één schip is dat nóg bevracht moet worden. De nederlandsche reeders kunnen gerusfelijk een groot aantal sche pen naar hier zenden en zich verzekerd houden dat zij er een goed Voordeel van zullen trekken. Een allertreurigst voorval heeft onlangs in de gemeente van St. Deedman r.abij de Kaapstad plaats gehad. Eene pachters vrouw, mrs. Cape, had zich met hare zes kinderen, waarvan het oudste 11 jaren en het jongste 18 maanden oud was, benevens eene dienstbode naar het strand begeven om de kinderen in zee te ba den. Op eene bank van welke zij eene genoegzame diepte kon den hereiken waren zij hiermede beziger viel nog slechts een kind te helpen toen zij ontdekten dat de vloed die op dien avond zeer sterk was, reeds zoodanig hoog was geklommen, dat zij het Strand onmogelijk meer konden bereiken. Met moeite beklommen Zij nu eene nabijgelegene rots en de kinderen tusschen zich plaat sende poogden zij dezelve aldus voor den golfslag te beveiligen; maar in weefwil van alle zorgen was aan de ongelukkige moeder )izi Wë&aehjke schouwspel bestemd van drie van hare lievelingen die van 9 en 5 jaren en hel wichtje van 18 maanden door de golven aan hare omklemming te zien ontscheuren. Met de drie haar nog overblijvende en hare dienstbode verbleef zij nog ruim. twee uren in dezen ontzettenden toestand voor dat zij hulp ea redding zag opdagen. Haar man zich over haar lang uitblijven ongerust beginnende te maken maar veronderstellende dat zij zich bij het huiswaarts keeren aan eené naburige pachthoeve ophiëld zond tegen 10 tiren inden avond eenen knecht derwaarts bni hadh af te halen dan deze terugkeerende met het berigt dat men daar noch de vrouw noch de dienstbode of een der kinderen had ge zien ging hij zelf met eenen vriend nazoek doen. Op het strand gekomen gelukte het hein door hét angstgeschrei van zijne vrouvr geleid de plaats waar zij zich bevond te ontdekken en haar met de drie nog over zijnde kinderen en de dienstbode te redden. Van. de drie geredde kinderen was er evenwel ook reeds een door den golfslag aan de moeder ontscheurd en tegen den kant van eene an dere rots geslingerd waar het in diepen slaap was gevallen. Het verongelukte pjarige meisjeJane genaamd had van het eerste oögër.bïik van het gevaar af, tot op haar wegspoelen tóe, de gróót ste bedaardheid van geest behouden en geroepen hebbende: Neen moedernimmer zien wij vader wederO laat ons biddenwas zij werkelijk het Onze Vader gedurig blijven bidden, tot dat de golven haar den mond hadden gesloten. Men leest in de Javasche jJourdntvan den qs Mei De te Batavia te huis behoorende nederlandsche bark Sumatra waarvan de gezagvoerder die dezelve van daar naar Amboina gebragt bad ter ïaatsigemelde plaats was overleden is in bet begin vao. Maart jl. naar Menado gestevend wordende het vaartuig toen ge voerd door den ssten stuurman Jèremias Ellis. «Ongelukkiglijk kwam deze laatste gedurende dien togt ook te over lijden en nu bevond zich niemand aan boord, die dit vaartuig hetzij naar de plaats zijner bestemming hetzij naar eenige anderó veilige haven voeren kon. »In dezen nood, op Gods genade drijvende, werd de bark Su matra, aan welks boord zich een dertigtal menschen bevond deu 12 April jl. op i3° 44' zuider breedte en 1120 4o* ooster lengte ontdekt, door George Cojfen, voerende het engelsche schip Pacific; die onverwijld zijne eigene bestemming voorbij ziende ter redding toesnelde de schepelingen van al het noodige voorzag; zijn' eersten stuurman aan boord van de Sumatra stelde en dat vaartuig onder geleide van zijn eigen schip op den 21 April jl. gelukkig behoa- den ter reede van Banjoewangie bragt. Het is dus aan de lofwaardige handelingen van dezen edelen zee-=> man den braven George Cojfendal het behoud van zoo vele men- schen en van schip en lading te danken is. Een ieder zal hem ge wis daarvoor gaarne die openlijke hulde en goedkeuring waardig achten die wij hem door deze korte mededeeling weiischen toe te brengen." En in die van den 5 Mei «Yan Bezoek! is, onder dagteekening vaii den io April jl. berigt ontvangen dat de vuurberg Bromo ïoen had opgehouden te branden althans dat ook geen rook meer gezien werd en dat de krater van dien berg tot op eene zekere hoogte opgevuld was met water van eene groene kleur. Zieiukzee den 24 September. Het volgende verschrikkelijk on geluk heeft in den avond van vrijdag den 21 dezer, tusschen vijf en zes uren, nabij Middelburg op de Schroeweg plaats gehad: Een karrejongen die een paard naar de weide moest brengen, borxl hetzelve met den halster aan een maodewagentjë vast waarin hij een kind, oud anderhalf jaar van den landman Gideonsewonende op dc Schroeweg plaatste en hetzelve daarin vastbond het paard, door het ongewone verschrikt, wierp den kop in de hoogte en ge raakte op den hol, met dit ongelukkig gevolg, dat hetzelve de Vlis- singsche Poort te Middelburg binnenrende liet mandewagenlje met het kind, dood verpletterd, achter zich slepende. De Directie over het TEEKENSCIIOOL te Zicrikzee informeert bij deze aan alle belanghebbende Personen dat deze School zoo voor het Bouwkundig Onderwijsals voor de Handtcckeningweder eenen aanvang nemen zal op Maandag den 8 October dezes jaars en dat zij welke verlangen daarvan gebruik te maken zich bij de Directie van gemeld School zullen moeten aanmelden op Maandag den 1 October des middags ten 12 uren, aan het Lokaal van het Teekensclioolom aldaar de bewijzen vaa toelating te kunnen erlangen. De voornoemde Directie neemt deze gelegenheid te baatom. Ouders en Voogden op het dringendst uit te noodigen dat Zij hunne Kinderen en Pupillen daarvan gebruik willen doen maken, opdat zij welke zich in bet vervolg op eenig Bouwkundig Ambacht mogten willen toeleggen hierdoor in staat zouden worden gesteld om door het leggen van goede gronden daarin die ervarendbeid te erlangen welke dienstig wezen zal oiu kundige ambachtslieden te kunnen worden. Zicrikzee, den a'4 September i838. Namens dé voornoemde Directie De Voorzitter K. W. DE JO N GE. Heden beviel van eene DOCHTER, SOPHIA WILHELMINA van WASSENAAR DAN CR* QUART, Echtgenoot van Zieiukzee M. deLOOZE, den 22 September i838. Apotheker. Eene tweede MEID, kunnende Naaijen Stoppen en met de Wasch omgaan, benoodigd tegen November; te be vragen bij den Boekdrukker en Handelaar J. van de VELDE OLIVIER. Te Zierikzeebij do "Wed. A. DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2