,r> Vrijdag 21 September. IS ek e n dm a king NIEUWSTIJDINGEN. DU IT SC HL AND. FRANKRIJK. No. 76. Z1ËBIRZEESGHE Ao. 1838. COURANT* BESTUREN EN ADMINISTRATIEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier Stad ZIERTKZEE krengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effec ten dat de Commissie tot Amortisatie der Stedelijke gevestigde Schuldent, op Woensdag den 3 October aanstaande, des middags in eene der zalen van het Raadhuis zal overgaan tot de jaarlijksche üitloting van Effecten welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het bestaande plan, met uütnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des ver liezende tegenwoordig te zijn. Zie rik zeeden i4 September i838. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt Ter ordonnantie van dezeiven De Suds-Secretaris W. J. P. KR OEF. $EttMSGEVlNÖ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZïEFJKZEE, lijn voornemens op Woensdag den 26 dezer maanddes voormid- dags elf ure buiten de Westpoort alhier in het openbaar aan de meestbiedenden te koop te veilen eene aldaar liggende partij "VROON-AARDE waartoe de gadinghebbenden bij deze worden Opgeroepen. Zierikzcedeu 19 September i838. Burgemeester en Wethouders voornd. j D E C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezeiven, De Stads Secretaris, W- J; P. -K-ROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Sled ZTERIKZEË iqn voornemens op Woensdag den 10 October aanstaande, des mid dags ten Raadhuize in het openbaar aan den hoogsten bieder te verpachten: Het TOL-REGT op den Straatweg tussckcn deze Stad en de afspanning Schuddebeurs gemeente JS oord gouwe voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren integaan met Jannarij 183g en eindigende ultimo December i845, overeenkomstig de voorwaar den tot die verpachting gearresteerd waarvan dagelijks ter Stede lijke Secretarie inzage kan worden genomen. Zierikzeeden 19 September 1838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, Ter ordonnantie van Dezeiven, De Stads-Secrete ris W. J. P. K R O E F. Frankfort, den 14 September. De koning van Beijeren bevindt zich sedert zijne terugkomst uit het kamp bij Augsburg door eene vrij ernstige koorts van hoest vergezeld aangetast maar schijnt Ccbter volgens de laatste berigten buiten gevaar te verkeeren. De krooningsplegtigheid van keizer Ferdinand te Milaan is den 6 dezer in de beste orde afgeloopen. Omstreeks negen ure des morgens begaf zich de trein te voet van het paleis naar de hoofdkerk de korte weg dien hij te volgen had was gebeel met prachtige tapijten bedekt. De keizer droeg den grooten staatsieman tel, en ging van al de ridders der keizerlijke ordenen de nieuwe adellijke garde van het Lombardysch-Venetiaansch koningrijk om ringd onder een rijk bekleed verhemelte. Aan den ingang der kerk hood hem den aartsbisschop van Milaan het wijwater aan geleidde hem tot aan den voetvan het altaar terwijl het gevolg plaats nam en dezelfde prelaat zette hem na afloop der voorafgaande pleg- tigbeden door den kardinaal-patriarch van Venetië bijgestaan, de ijzeren kroon op het hoofd wanneer zich onder het gebulder van het geschut en bet gelui van alle klokken der stad de kreet van leve Ferdinand! onze Keizer en Koning! alom liethooren. De stoet ver liet het kerkgebouw in de vorige orde en daarna werd op het paleis een prachtig banket aangerigt. Den volgenden dag hebben HH. MM. onderscheiden openbare inrigtingen met een bezoek vereerd, enden 8 in de kerk van S*. Am- brosius een Te Deum bijgewoond. Vervolgens is de ijzeren kroon, benevens de koninklijke insigniëu in staatsie naar Monza terug- gebragt. Men heeft opgemerkt datbehalve den pauselijken nuntius, geene leden van bet corps diplomatiek den trein hebben helpen uitmaken. De overigen waren alleen als toeschouwers in de hoofdkerk tegen woordig. - Omtrent den staat van zaken in Circassie leest men in eett noord-duïtsch blad onder dagteekening van den 29^11 Julij het volgend berigt van Tamon aan de zee van Azof gelegen: «.Nadat de Russen de kust van Tuabs vermeesterd en daar eene vesting gebouwd hadden werd aldaar een gedeelte des legers ach tergelaten en verder naar het zuiden eene nieuwe landing beproefd. Na een kort gevecht met de Circassischë inboorlingen werd ook hier een punt bezetom er eene vesting aan te leggen. Dien tea gevolge is het gedeelte der Circassischë kust dat nog niet door de Russen bezet is zeer klein en zal men in den aanstaanden zo mer tijd genoeg hebben, om de geheele kust te bemagtigen. Daar het doel van den tegenwoordigen veldtogt op de opgegevene wijze bereikt was, zijn de troepen weder ingescheept om op het schier eiland Tamon aan wal gezet te worden. De opperbevelhebber der Kaukasische provinciën generaal Go low inis bij het tweede ge deelte der expeditie tegenwoordig geweest en keert thans naar Tifïïis terug. De generaal majoor Rajesky zal bij Stauropal de winterkwartieren betrekken." GROOT -RRÏTTANNIEN. Londen den i5 September. Gisteren is de prijs van het koren hier tot 73 sb. 2 d. het quarter gestegen en alzoo de invoer van vreemd koren veroorloofd tegen het laagste regtnamelijk vau 1 sh. per quarter. De groote ballon van Nassau is bij zijne laatste opstijging 18 a 19,000 voeten dus bijna 4 naijlen boog gegaao. Door den eer sten luchtstroom klievende, ter hoogte vaq 11,000 voeten, werd hij door een sneeuwstorm overvallen de luchtreizigers en het bo* vensïe gedeelte van den ballon waren geheel met sneeuw overdekt. Eenige bonderden voeten hooger kwamen zij in eenen zachteren dampkring, waardoor de sneeuw in eens smolt, en zij zoo nat werden als of zij uit het water kwamen. Op de hoogte van 18 a 19,000 voeten zakte de kwik op de helft, hetwelk nimmer is opgemerkt. Naar eene in de engelsche dagbladen voorkomende bereke* ning zou de winst der ondernemers van de stoöinboot Great Wes tern, reeds gedurende het eerste jaar, niet minder dan 100,000 pond sterl. moeten beloopen eene uitkomst die ongetwijfeld den trek naar mededinging in de hoogste mate zal opwekkenzoodat bet te voorzien is dat er weldra niet dan met stoombooten naar Amerika zal gevaren worden. Volgens brieven van Rio Janeiro was uit officiële opgaven gebleken dat niet minder dan zeven- a achtduizend slaven maan delijks onder portugesche vlag, in Brazilië worden ingevoerd. -Men heeft hier berigten van de Kaap de Goede Hoop, 7 Julij, waarin melding gemaakt wordt van eenig voordeel hetwelk de uit gewekene kolonisten in den laatsten tijd op de Kaffers zouden behaald hebben. Paiii.ts den i5 September. Gisteren is er brand ontstaan in bet archief van het ministerie van binnenlandsche zaken waarbij men zegt dat eenige zeer belangrijke stukken eene prooi der vlammen geworden zijn. De gewone briefwisseling dezer hoofdstad houdt heden het volgende over de handelingen der londensche conferentie: «Het is nu bepaaldelijk den i5 dezer, dat de conferentiën te Londen betrekkelijk de hollandsch-belgische aangelegenheden zullen geopend worden. Koning Leopold stond er op om zelf zich met de gevolmagtigden te onderhouden in de hoop van hen nog meer voor het belang van Belgie te winnen maar het schijnt dat zijne pogingen tot heden slechts geringe vorderingen bij dezeiven hebben gemaakt. Lord Palmerstonin de hoop van tot een billijk re sultaat te komen heeft intusschen van de hollandsche en belgi- sche gouvernementen de gematigdste opgaven verlangd die zij om trent hunne wederzijdsche. schuld kunnen geven en wil aan de con ferentie voorstellen om een middenweg tusschen deze heide bepa lingen te kiezen. Lord Palmerston is naar men zegttot het doen van dezen- stap geleid uit hoofde van de gezindheid van de confe rentie-leden die niet zeer geneigd schijnen om met de wederzijdsche partijen in discussie over het traktaat der al\ artikelen te treden en het voornemen hebben geopenbaard om zeiven de hoegrootheid van de schuld te bepalen. Men kan uit hoofde van dit een en ander voorzien dat de zittingen van de londensche conferentie lan ger zullen duren dan men gedacht had en men bij de belangheb bende partijen tegenstand zal ontmoeten." De exploitatie van de steenkolen is in de laatste jaren in Frankrijk toegenomen. In 1833 bedroeg de opbrengst nog maar 2,600,000 tonnen in het vorig jaar bedroeg dezelve 3,200,000 ton, en dit jaar rekent men op meer dan 4>ooo,ooo. De boring van den artesiaanschen put in de vlakte van Gre- nelle is thans tot op 4'8 meters gevorderd (omstreeks i38o r. voe ten). De boor rust sedert een geruimen tijd op eene harde krijt- Iaag waaronder men het hronwater denkt te vinden. Op de Loire zal thans eene geregelde stoombootdienst tot stand worden gebragtzullende deze rivier tot op 120 uren van dé zee door de stoombooten bevaren worden. Aan het hoofd de zer onderneming slaat de heer de la Rochcjaccjuclin

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1