ZIERIKZEESGHE Dingsdag Ao. 1838. COURANT. 18 September BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. Mekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. DXJXTSCHLAND. FRANKRIJK, NEDERLANDEN. 3*o.. 75* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effec ten dat de Commissie tot Amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden, op Woensdag den 3 October aanstaandedes middags in eene der zalen van het Raadhuis zal overgaan tot de jaarlijksche uitloting van Effecten welke zullen kunnen afgelost en vernietigt Ivórden volgens het bestaande plan met uitnoodiging aan iedereo houder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des ver- biezende tegenwoordig te zijn. Zierilizeeden i4 September i838. Burgemeester en "Wethouders voornoemd DE C R A N Dt Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KKOEF. Frankfort den 11 September. Keizer Ferdinand beeft zicb den 3 dezer te Milaan plegtig doen huldigen waarna in het paleis een groot banket en bal is gegeven. Den volgenden dag is de ijzeren kroon met groote staatsie uit de kerk van het naburig Monza afgehaald, en in eene hofkoets, door zes paarden getrokken, on* der bescherming van den aartspriester en van de keizerlijke com missarissen naar Milaan overgebragt\va>ar zij onder het luiden Van al de klokken en het gebulder van het geschut aankwam, en Op bet paleis, in de kapel van S.t Georgegeplaatst werd totdat zij voor de krooningsplegtigheid vereischt zou worden. De keizer heeft den 6, zijnde de dag tot de krooning bestemd, eenen eïgenhandigen brief aan zijnen ootn den aartshertog ónder- koning Reinierdoen toekomen waarin hij eene algemeene amnes tie aan alle personen verleent, die om politieke misdrijven in hech tenis zaten het geregtelijk onderzoek paar de tegen anderen gedane aanklagten opheft, en aan de politieke uitgewekenen uit het Lom- hardysch-Venetiaansch koningrijk de gelegenheid aanbiedt om der waarts terug te keeren mits zij hun verzoek daartoe aan hem in persoon doen toekomen. Bij een ander besluit van dezelfde dagteekening beeft de kei zer toegestemd in het opriglen eener lijfgarde uit zestig adelijke jongelieden uit Lombardye en Venetië za men gesteld. Den 7 dezer is het zeer schoon gelegene dorp Heiden in het zwitsersche kanton Appenzell, grootendeels afgebrand. De brand heeft zich door een hevigen wind voortgedreven van eene sme derij aan andere gebouwen medegedeeld, en achtërvolgens zijn binnen weinige uren de op een afstand van een half uur van elkander ge- Jegene meest van hout vervaardigde huizen ten getale van om streeks iBo met het raadhuis en de kerk eene prooi der vlam men geworden. Het wrak van de stoomboot Nicolai 1, kapt. Stahlvan Pe tersburg naar Lubeck bij Tra verminde verbrand en gezonken is thans boven water gehaald en naar Travemunde gesleept het aan boord geweest zijnde vaatje gouden specie was gesmolten doch be reids daarvan een gedeelte, ter waarde van omstreeks 8ooo~ mark geborgen, terwijl men veel hoop bad ook het overige te zullen vinden. De uit Jeruzalem naar Europa gekomen rabbi Mozes Sachs die sedert Maart jl. de lessen op de muncbensche hoogeschool on afgebroken en met bet beste gevolg bijwoonde zal binnen weinige dagen naar zijn oostersch vaderland terug keeren om daar bet grootsche denkbeeld dat hem naar ons werelddeel dreefnamelijk om europesche zedën én beschaving naar het Oosten over te plan ten te verwezenlijken. Pakijs den tz September. Uit eene circulaire van den minis- Ier van binnenlandsche zaken aan de prefecten blijkt, dat op daartoe gedaan verzoek Vrije passage en mondkost verleend wordt aan werklieden, zoo als metselaars steenhouwers, timmerlieden, verwers, smeden, wagenmakers en dergelijke, welke zicb uit Frank rijk naar Algiers begeven met oogmerk om zich in Afrika neder te zetten. Eergisteren beeft de bloemschilder Chazal zijne vroiiw van welke bij sedert tien jaren van tafel en bed gescheiden was, in de tue du.Bac ontmoet en met een pistoolschot, zoo men vreest, doo- delijk gewond hij is dadelijk in hechtenis genomen. Chazal had zijne vrouw meermalen bedreigd en schijnt hevig door minnenijd gekweld te zijn geweest. Zijne vrouw hield zich met het schrijven van romans bezig en heeft er nog onlangs eeu in het licht gegeven onder den titel Peregrinations d'une Paria. Van Chamouuy schrijft men dat eene fransche juffer met name Dangerillezuster van een der leden van de kamer der gs- deputeerden den moed heeft gehad van den Mout-Blanc te beklim-* men en die moeijelijke en gevaarlijke reis den 3 September aange vangen en den volgenden dag gelukkig volbragt heeft. Toen zij van haren togt in de valei terug kwam hebben de inwoners de groot ste vreugde aan den dag gelegd en haar met luid gejuich begroet. Zn i< de tweede vrmlw die deze hoogte heef! bestegen. TU eerste, was eene boerin uit de valeidie evenWel slechts tot het groot pla teau geklommen is en toen verder tegeu haren wilop de spits gedragen is geworden. 's Gravenhage den i5 September. Het provinciaal geregtshof van Zeeland is bij de nieuwe regterlijke organisatie zamengesteld als volgt President, A. P. van Doorn; vice-president, S. de Wind; raads- heeren P. HerklotsN. LamhrecktsonJ. J. Berdenis van Ber- lekomjonkh. J. G. Schoren, jonkh. C. J. Versluys van Crabbcn- dijke S. Schuurber/ue Boeye en G. van IJsselsteinprocurenr-gene-i raai, G. J. Ackermans; advocaat-generaal, M. Verbrugge; griffier, A. Freke; substituut-griffiers J. Stroobant Janse en W. A. Snouck Eurgronje. Naar men verneemt is door Z. M. aan den igjarigen J. Roosej die men zich herinnert dat, ter zake van een in het gevangenhuis van jeugdige veroordeelden te Rotterdam gepleegden moedwilliger! manslag aan een zijner medegevangenen tot de doodstraf veroor deeld was, gratie van die straf, tegen eene verminderde, verleend. Te Winschoten is den 3o II.des avonds de tabakkerverij van den heer H. Róelfsema eene prooi der vlammen geworden. Binnen weinig tijd was de fabrijk met den meesten voorraad van tabak vernield. Bij heviger of anderen wind zou deze brand voor, Winschoten zeer noodlottig hebben kunnen zijn. 1Te Brussel ziet het programma het licht van de feesten dié aldaar gedurende de beruchte September-dagen dit jaar zullen ge vierd worden. Dezelve bestaan den eersten dag (z3) in de aan kondiging der feesten door losbrandingen uit het geschut en de open stelling voor het algemeen van alle openbare en bijzondere inrig- tingen den tweeden dag (24) zal er eene lijkdienst voor de gesneu velde September-helden worden gehouden en het monument aan derzelver nagedachtenis gewijd, op het Martelaarsplein (de plaats St. Michel) worden ingewijd den derden dag (23) harddraverijen in de vlakte van Monplaisir concert en illuminatie; den vierden, dag (26) volksvermakelijkheden, concerten, luchtballen, illumina^ tie en vuurwerk. In de Leeuwardsche Courant van 11. dingsdag las men on der het opschrift: HERINNERING, het volgende, hetwelk wij als betreffende eene zoo edele en voor het vaderland zoo roem rijke instelling als de Maatschappij van Weldadigheidgemeend hebben te moeten overnemen Mogten wij op den 24 Augustus den zes en zestigsten geboor tedag van onzen geëerbiedigdea koning vieren en was er toen een vierde van eene eeuw verstreken waarop hij die alleen voor het geluk en de welvaart zijner onderdanen leeft de teugels van het bewind in handen verkreeg en door eene vijf en twintig jarige re gering met volle regt den Daam van vader des vaderlands ver wierf herinnerden wij ons op dien zoo merkwaardigen dag al les wal sedert dien tijd was geschied was ons hart met dankbaar heid vervuldbij het optellen van al die weldadige eu menschlie- vende inrigtingen waarop Nederland zoo te regt trotsch kan zijn dan toch vergat wel niemand bij die herdenking de oprigting eener vereeniging welke zoo geheel en al den naam van Maat schappij van Weldadigheid verdiende, en Welke eene zoo luister rijke en tevens zoo eenvoudige parel aan de kroon van onzen dier baren vorst is. Hoe weinigen evenwel dachten misschien daaraan, dat ook de volgende dag de 25 Augustus namelijk, een dag was, die ofschoon stil en zonder gerucht voorbijgaande toch velen met dankbaarheid zal vervullen indien zij zich herinneren dat toen juist een vijfde van eene eeuw was verstreken waarop de eerste steen Werd gelegd aan de eerste landhoevewelke in de koloniën van weldadigheid is opgerigt. Het was in den avond van dien dagdat ik mij (de schrijver teekent zich Br.), te Westerbeek, in de kolonie Frederiksoord ge legen bevond. Met zeer veel belangstelling had ik een groot ge deelte van de koloniën Frederiksoörd en Willemsoord doorreisd. In plaats van door schrale en dorre heidevelden te wandelen, ver toonden zich overal waar ik zag vruchtbare bouw- en weilanden. De eenvoudige en zoo doelmatig ingerigte landhoeven lagen giüds en herwaarts verspreid, en verstrekten tot woning niét aan ellende en armoede overgegevens menschen niet aan armen welke door de meer gegoeden moeten worden onderhouden eu werkeloos hun brood eten maar aan nijvere eu in hunnen stand gewis gelukkige en vergenoegde landbouwers. Hoe menig huisgezin had ik dien dag niet gezien dat stil en tevreden van het gewoel der wereld af gezonderd en waarschijnlijk na ongeloofelijk veel ellende in hun vroeger leven te hebben doorgestaan hier op de heide eene stille rustplaats had gevonden hier wars van al het oanoodig genot

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1