ZIERIKZEESCHE JK 74. njaag A®. 1838. COURANT, 14 September. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRIT T ANN IE N. FRANKRIJK. DÜITSCHLAND. Frankfort, Jen 8 September. Naar men nit Milaan, van Jen .2 schrijftheeft Z. M. de keizer van Oostenrijk den vorigen dag, te midden eener ontelbare volksmenigte, en onder de levendigste bewijzen van openbare vreugde zijn' plegtigen intogt gedaan des avonds was de stad geïllumineerd. Uit Witten bij Elberféïd verneemt men dat in den na middag van den 7 dezer op de Rhur een groot ongeluk heeft plaats gehad. De aldaar gehouden wordende kermis paarden- en beestenmarkt had zeer vele menscben derwaarts gelokt. Eene schuit waarin 3o personen zich bevonden sloeg om ten gevolge waar van voor zoo verre men weet 9 menschen het leven verloren Waaronder er eenige uit Elberfeld waren. -Ia Markgröningen (in den wurtembcrgschen Neckar-Kreits) is den 3i Julij jl. een feest gevierd geworden zoo als er wel nog Slimmer een is beleefd. De aldaar, wel reeds rustende maar nog zeer wakkere schoolonderwijzer Nulier vierde namelijk zijne gouden; zijn zoon predikant aldaar vierde zijne zilveren zijn kleinzoon een geneesheer, zijne beste, dat wil zeggen zijne eerste, zijne ho- liingbruiloft en te gelijker ure werd in dezelfde kerk waar de echtelijke paren ingezegend werden, ook een achterkleinzoon van bet gouden bruiloftspaar gedoopt, die vóór twee dagen uit eene van deszelf's kleindochters geboren was. Van heinde en verre waren vrienden en verwanten aangesneld om aan deze feestvieriug deel te nemen. Uit Konstantinopel loopen de brieven tot den i5 der vorige maand. Volgens a/daar ontvangen berigten nam Mehemcd Ali den schijn aan als ware hij meer handelbaar geworden. Hij zou niet zoo sterk meer op zijne eischen blijven staan en zich bereid ver klaren de gewone schattingen te betalen. Syrië was, volgens de jongste tijdingen rustig. De Druzen hadden zich na de laatste nederlaag onderworpen. De Turksche vloot is den 3o Julij te Smyrna binnengekoopeo. Dezelve bestaat uit 19 vaartuigen, als 5 lioieschepen 8 fregatten 3 brikken 2 kotters en eene stoomboot van 100 paardenkracht. De kapitein-pacha liet de vloot voortdu rend manoeuvreren. Londen den 8 September. De onweêrregensdie in den loop der vorige maand zoo menigvuldig in deze omstreken waren heb ben nu sedert een paar weken opgehouden en sinds dien tijd heb ben wij fraaije, ja zelfs warme luchtsgestelöheid Niettemin is de oogst nog zoo achterlijk dat onze dagbladen eene uitnoodiging be vatten welke van den graaf Fits William schijnt uitgegaan te zijn Waarin de liefhebbers van de jagt worden verzocht bet schieten van patrijzen eerst op den z5 September te beginnen. Ia hoe verre nu de oogst een te kort zal opleveren en verhooging van prijs zal regtvaardigen is natuurlijk niet te onderzoeken. Uit dezen hoofde is echter de bezorgdheid des te grooter van hen wie de nood der arme volksklasse of de rust des lands ter harte gaat; want men Weet dat de geheele voorraad van buitenlandsch koren in onze bavens niet meer bedraagt dan waarmede gedurende eene week in de gewone behoefte des lands kan worden voorzien waarbij tevens de vrees komtdat de zoo onzekere geaardheid der speculatie koop lieden kan verhinderen om te wagen aanzienlijke invoeren te ont bieden. (Mom. Post.) Prins Leopold en zijne gemalin zijn in den namiddag van den 5 dezer op het kasteel te Windsor bij H. M. de koningin aange komen. Sir James Anderson, een Ier, te Butlevantcastle beeft van de stoomrijtuig-maatschappij in Engeland eene bestelling voor 4°o stoomrij tuigen ontvangen waarmede men op gewone goede wegen bijna even snel als op spoorbanen reizen en groote lasten bevorde ren kan. Het eerste dezer rijtuigen is reeds gereed en de proef- reizen zijn voldoende uitgevallen. De uitvinder heeft een groot ver mogen aan den bouw dezer rijtuigen besteed 29 derzelve misluk ten eerst bet 3oste werd met goed gevolg bekroond. De Ieren hef fen dan ook in de Times over hunnen landgenoot de grootste lof spraak aan. Ook in Ierland zal deze uitvinding in praktijk gebragt Worden. Mll.e Grisi beeft te Londen op e'ënen avond 60,000 fr. gewon nen Lablache laat zich door de koningin e'én zangles met veertig guinjes betalen. Laportede directeur der italiaanscbe ^opera te Londen verdiende in een saizoen 5o,ooo p. st. De dames Els sier Jansen te Londen op hoopen guinjes en banknoten en mll.e Tag- liotii kreeg voor éénen avond 1000 p. st. Eene andere danseres mll.e Celestedie het moede isin Engeland miljoenen te winnen, beeft Europa verlaten om te Baltimore uit te .rusten in een paleis hetwelk zij er beeft laten bouwen en dat in pracht en weelde zegt men zelfs koninklijke paleizen overtreft. Te Brawlbin, in het graafschap Sutherland, is onlangs zekere Donald Mkayin den ouderdom vau n8 jaren overleden. Hij Was van eene voorbeeldige matigheid en had nimmer eenigen ster ken drank genuttigd. In de laatste tijden zijner loopbaan handelde hij in vee. Als een bewijs van den voortdurenden bijval, welke het daar- stellen van eene geregelde stoom-gemeenschap tusschen Engeland en Nieuw York te beurt valt, kan strekken dat voor de jongste te rugkomst uit laatstgenoemde zeehaven van het britscbe stoomschip de Great Western welke thans dien overtogt reeds enkele malen met het beste gevolg bewerkstelligd heeft alle verblijfplaatsen op die boot ten getale van i3o, reeds vooruit, tegen het aanstaande vertrek op den 8 dezer besproken waren, en er zelfs premiën van 20 guinjes en hooger voor het afstaan van de besprokene plaatsen aangeboden zijn. Een en ander schijnt dan ook reeds veroorzaakt te hebben dat eenige voorname handelaren te Nieuw York en te Bristol het ont werp gevormd hebben om voor die plaatsen vier nieuwe stoom- booten te doen bouwen waardoor alzoo de gelegenheid ter spoe- dige overvaart tusschen Noord Amerika en Engeland zich weldra zal vermenigvuldigen. Brieven uit Buenos-Ayres van den 19 Junij zeggen dat de blokkade toen nog altijd voortduurde met geringe hoop van spoe dig te zullen worden opgeheven naardien het gouvernement zich. geenszins bereid toonde om aan de fransche vorderingen te voldoen. De handel stond geheel stil en de tijd door den franschen admi raal aan vreemde schepen toegestaan om hunne ladingen in te ne men was verstreken. Lopezde gouverneur van Santa Fe', was den 15 der genoemde maand overleden en zekere Cullen in zijne plaats benoemd van wien sommigen vermoedden dat hij zich met de bewoners der landprovinciën zou vereenigen en den president Rosas dwingen om met de Franschen in schikking te treden. Parijs den 8 September. Woensdag avond is boven Parijs eene schrikkelijke onweersbui losgebroken met stortregen en hagel ver gezeld welke laatste door de buitengewone grootte der steenen f waarvan sommigen een ons wogen, veel schade heeft aaogerigt. Al de vensterruiten waarmede de publieke passages bedekt waren 9 zijn verbrijzeld. De koninklijke plantentuin beeft veel geleden aan de ramen der broeikassen en aan vele zeldzame planten. Ook de warmoeziers, in de omstreken der hoofdstad hebben groote verlie zen ondergaan en op eenige plaatsen is de kracht van den hagel zoodanig geweest dat vele vogels daardoor doodgeslagen zijn. Gisteren beeft de opening van den spoorweg van Parijs naar St. Cloud langs den regter oever der Seine plaats gehad. Twee konvooijen zijn vao Parijs vertrokken het een ten tien ure des morgens het ander ten twee ure des middags en zijn na een half uur oponthoud te St. Cloud terug gekeerd. De heenreis werd ia 23 en de terugkeer in 21 minuten volbragt, alzoo met eene mid delbare snelheid van 9 uren in bet uur. De beide stoomrijtui- genwaarvan bet een op vier, het ander op zes wielen reed, sleep ten ieder zes wagens met 200 a 220 reizigers voort. De spoorweg van Parijs naar St. Cloud heeft een developpement van i/J. kilome tres waarvan er vijf mede behooren tot den spoorweg van St. Germain van het plein de l'Europe tot aan Asnières. De helling van Parijs naar St. Cloud is 5 millimetres op elke el. De weg heeft een dubbel spoor. Onder de kunstwerken tmerkt men op een onderaardschen gang onder den grooten weg van Cherburg gaande en twee viaducs vóór Surennes en Poteaux ieder van vijf bogen en 70 ellen lengte, met eene hoogte van i4 el boven dea grond. Het ministeriële ochtendblad bevat, beden wederom een vrij scherp artikel tegen Rusland, Het tracht daarin de overweldigings- plaoneqi van dat Rijk voornamelijk met betrekking tot Polen aaa te toonen. Uit een' maatregel door sommige dagbladen medege deeld volgens welke bij keizerlijke ukaze de Polen in hunne natio nale taal en kleederdragt zouden belemmerd worden neemt het ministerieel orgaan aanleiding om tegen genoemd Rijk uit te varea en hetzelve te beschuldigen Polen, te willen wegcijferen. Opmer kelijk is intusscben de staatkundige geloofsbelijdenis welke het Journal eenigermate blootlegt nopens de houding van Frankrijk te gen over Rusland en waaruit men zou moeten, opmakjen dat het vreest te veel te zeggen. «Wat willen wij," aldus laat het blad zich uit, «met te spreken zoo als wij nu doen.? ..Willen wij dea oorlog? NeenWij willen alleenlijk tegen deze hatelijke gestreng heden het openbare gevoelen van Europa inroepen,, en de zoo on- waardiglijk geschondene zedelijkheid en regtvaardigheid aan dea dag brengen." Naar luid der laatste opgaven nopens bet juiste beloop der bevolking van Rusland bedraagt dezelve een geheel van 61 millioe- nen zielen waaronder 4i200i000 bewoners van bet koningrijk Polen doch zonder het bedrag te rekenen der russische land- en zeemagt en ook zonder de bevolking der provinciën van Gircassie. Van den 9. Men leest in bet officieel gedeelte van den Moniteurt De Koning heeft het antwoord ontvangen van Z. M. den Koning der Nederlanden op de kennisgeving der geboorte van Monseigneur den Graaf van Parijs. Dat antwoord is door den heer Mazelzaak gelastigde der Nederlanden aan den minister van buitenlandsche zaken overhandigd. Men heeft brieven uiV Oran tot den 22 der vorige maand.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1