ZIERIKZ1ESCHE IMngsdag NIËIj W STS JDINGEN. Ao. 1838. COURANT, 11 September. No. 73. j. 1 - 1 DüITSC HL A N D. Frankfort den 3 September. Nadat in de laatste tijden op de' nioritenegrijriscne grenzen met afwisselend geluk velé schermut selingen tusschen de Montenegrijnen en de oostenrijksche troepen hadden plaats gehad en eerstgenoemden zich dikwerf aan schen ding van grondgebied hadden schuldig gemaakt zijn zij den i4 der vorige maand, slrengelijk gestraft geworden. Eene colonne Oostenrijkers heeft hen tot in hunne schuilhoeken opgezocht en hun een gevoelig verlies toegebragt waarbij intusschen twee der teste oostenrijksche officiers gewond werden. Men stelde zich van deze les, vooral ten opzigte van Turkije, veel goeds voor, omdat dit vooral het beste antwoord is op de beschuldiging der Porte als of Oostenrijk gaarne de woelingen der Montenegrijnen zou aanmoedigen. Volgens de jongste berUten uit Alexandria van den 7 Augus tus waren de turksche en egypfiscbe vloten thans in het gezigt tan elkander. De eerste lag hij Miiylene de laatste kruiste voor Alexandria. Men hield deze bewegingen der vloten intusschen,voor niet anders dan eene demonstratie, om de bewegingen der-land troepen te bedekken welke zich van beider zijden pp, de Servische grenzen vermeerderden. Naar alle maatregelen te oordeelen welke inen van de zijde van Egypte nam scheen een oorlog onvermij delijk. Nopens dit een en ander leest men in een' brief uit Cairo van den 3 nog bet volgende: Ofschoon men zich met geruchten van vrede of liever van schikkingen vleit, zoo Iaat het zich echter aanzien dat die hoop niet zal vervuld worden; Alle troepen, welke zich nog in Egypte bevinden worden naar Syrië gezonden. Eergisteren zijn de twee laatste zich in Egypte bevindende regementén cavalerie uit Opper- Egypte hier aangekomen en dadelijk door de woestijn naar Svrië Opgerukt. Hetzelfde geschiedt heden met twee regementen infante rie, en twee andere, die hier nog in bezeüing lagen hebben even zeer bevel bekomen op'te breken. Op deze wijs zal genoegzaam de geheele inagt van MehemedAli op de noordelijke grenzen van Syrië •freréënigd zijn en ten einde niet in hare operatiën verhinderd te worden, heeft het leger in Arable bevel bekomen vooreerst alle vijandelijkheden te staken. Bij het ministerie van. oorlog beerschl èene buitengewone drukte hetzelve zendt dagelijks aanzienlijke fransporten met krijgsvoorraad, deels over land, deels uit Aiexan- drië over zee, naar Syrië af." GROOT-B RIT TAN NI EN. Londen den 4 September. De schouwburg alhier, Astley's Théa- fre genaamd en gewoonlijk toegewijd aan de vertoooirig van zoo danige stukken welke met behulp van bijzondere afgerigte paarden tyitgévoerd worden levert thans een bewijs op hoeveel de mensch vermag in het heerschappij voeren zelfs over de wildste dieren. Er wordt thans eert stuk vertoond, genaamd the Brute Tamer of Pom peiior the Living Lions of the Jungle welk stuk opzettelijk gemaakt is voor eene verzameling van wilde dieren onlangs uit Amerika ge komen en met ongelooflijk veel moeite getemd. Derzelver eigenaar, de heer van Atnhurgvervult de rol van Maleriuseen' romeinschen renegaatdie gevangen genomen en door den keizer ter dood ver oordeeld voor de wilde dieren geworpen wordt. Eerst wordt hij opgesloten in een groot hok waarin zich een leeuw eene leeuwin eene tijgerin en een luipaard bevinden daarna in een ander waarin twee leeuwen eene tijgerin en drie luipaarden zijn die allen zoo danig door hem getemd en aan zijnen wil onderworpen zijn dat zij hem niet alleen geen kwaad doen ook dan niet wanneer hij zijn hoofd geheel in den muil der leeuwen steekt maar ook met bem spelen al zijne bevelen volbrengen en zich zelfs, ofschoon blijkbaar met veel moeite weerhouden een lam dat hij hun voor houdt aan te raken. De heer Arago heeft de tijding ontvangen van den heer Wart- vianndat op den 3i Mei 11.ten 7 uren 2 min. na den middag er te Genève gedurende zes minuten regen viel schoon de Hemel volkomen helder was in het Zenith en geene wolken omtrent het zelve. Eerst waren de droppels groot en vele doch weldra ver hinderde het. De regen was laauw en de thermometer even boven den grond 18,i5 graden. Gedurende den dag had men meermalen afwisseling van regen en droogte gehad. Een brief uit Philadelphia, geplaatst in den Chronicle, deelt bet volgende mede: Het verontrustend rijzen der wateren in de groote meren houdt aan en bedraagt thans nagenoeg vier voet. Ge beele landhoeven zijn reeds overstroomd, en werven worden geheel door het water bedolven. De oorzaak daarvan wordt door eenige onlangs in de Vereenigde Staten aangekomen pelterij-handelaars daar aan toegeschreven dat de mond van zekere groote rivier die zich sedert onheugelijke tijden in de Hudsons-baai ontlaste door drijf zand, bpomstronken hout enz. gestopt zijnde, haar water in het groote meer uitstort. Deze gebeurtenis zou over de gelieele opper vlakte van Noord-Amerika eene aanmerkelijke verandering kunnen Veroorzaken. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 9 September. Er zijn hier te lande nadere tijdingen van den generaal Verveer ontvangen waarin onder ande ren gemeld Wordt dat het hantasche opperhoofd aanzoek heeft 4, gedaan om in onderhandeling te treden, terwijl; de genoemde ge£ neraal reeds 5ooo man bijeenverzameld had om binnen weinige' dagen den veldtogt te beginnen. - Uit Rotterdam wordt, van den 7 September, bet volgende zonderlinge geval medegedeeld: Op den 22 jl. is alhier voor den civielen stand getrouwd een paar echtelingen van de joodsche gemeente en zijn op den 5 dezer maand kerkelijk ingezegend. Na eene, zoo men verneemt, vrolijke bruiloftsviering, welke tot des nachtsten drie ure geduurd heeft, naar huis tefugkeerendeverwijderde zich de jonggehuwde echtge noot al dadelijk en Werpt zich uit een raam, van het achterge deelte van het huis in de gracht en schijnt de hem oogenblikke- lijk toegehragte hulp geweigerd te hebben. Welke de oorzaak van deze zoo noodlottige gebeurtenis moge geweest zijn zal waarschijn lijk wel een raadsel blijven. Uit een berigt uit Hoorn van den 4 dezer, verneemt men omtrent den tegen den kommandant van het buis van correctie al^ daar op den 21 Augustus gepleegdeu aanslag, dat dezelve heeft plaats gehad ter gelegenheid van een verhoor hetwelk de genoemde beambte aan een viertal veroordeelde gevangenen ter zake van hoogst onzedelijke en ergerlijke gedragingen deed ondergaan als wanneer een dier gevangenen Laurens van der Tak genaamd on verhoeds den gemelden kommandant op het lijf viel en hem met een mes hetwelk hij in een zijzak verborgen had eene diepe ea gevaarlijke wonde in de onderbuik töebragtaan welke deze on gelukkige, in weerwil van zijn krachtig gestel en van ijverige ent onvermoeide geneeskundige hulp, onder veel pijn en smarten ia den nacht van den 24 Augustus jl. ovsrleed. Het misdrijf werd volvoerd, niettegenstaande er zich drie gewapende bewaarders/als mede de adjunct-kommandant in het vertrek bevonden. De over leden kommandant, Willem Duppe, was luitenant-kolonel en rid«< 'oer der militaire Willemsorde; ouder alle rangen en standen ia de stad Hoorn wordt zijn verlies diep betreurd en tot zelfs in de' strafgevangenis heeft men gewaarwordingen van ontroering en rouw waargenomen de staat verliest in dien bevelhebber een kloeken, krijgsman bet beheér der gevangenissen een ijverig eerlijk en ver dienstelijk hoofd en zijne reeds bedaagde gade die bij zoo vele andere vroegere verliezen alleen overblijft, een trouwen en harte- lijken echtgenoot. Op maandag den 27 Augustus heeft de ter aar- debestelling van dezen waardigen officier met de meeste plegtigheid en luister plaats gehad. Uit Zwolle schrijft men van den 5 dezer, dat de nieuwe ij ze ren rijn- en ijssel-stoomboot Drususvan hare eerste met hét uit- müntendste gevolg volbragte proefreis te Kampen teruggekeerd is. Maandag den 3 dezer is deze boot na een even buitengewoon vlei- jend onthaal te Keulen gevonden te hebben als haar overal elders aan den Rijn te beurt is gevallen ten vier ure 's morgens van Keulen weggevaren reeds kwart voor drie uur daarna is zij te Dusseldorp aangekomen en heeft van daar baren togt naar Arn hem voortgezet waar zij kwart over drie ure arriveerde. Ten half zéven ure te Zutphen aangekomen bad zij bet ongeluk tegen de brug aldaar te stooten waardoor zij eenige schade bekwam. Tert acht ure kwam zij te Deveuter aan van waar zij den volgenden morgen ten half acht ure naar Kampen vertrok en daar teu half elf ure arriveerde. Algemeen wordt erkend dat geen der stöom- booten welke den Rijn bevaren, zulk eene snelle vaart als de Drie- sus hebben terwijl dezelve door het meerder in gebruik zijn nog in snelheid zal toenemen. Weldra zal deze boot de geregelde vaart aanvangen en eene nieuwe communicatie daarstelien welke vooral ook voor de plaatsen langs den IJssel van belangrijke gevolgen zal kunnen zijn en de handelsbetrekkingen tusschen Hólland eu jPruis- seu zal verlevendigen en bevestigen. Volgens berigt van Dordrecht, van den 5 September, wordt door kapitein WB. Lelean voerende de engelsche schooner Catharine van Liverpool aldaar aangekomen gerapporteerd dat hij den eer sten September op 5i° 27 N. breedte, 20 3o( O. lengte, drijvende gevonden beeft een masteloos door het volk verlaten schip groot omstreeks 5oo tonnen zijnde blijkens aan boord zijnde papieren de te Biorneburg te buis behoorende bark Nestor kapitein.F. W. Nordling, met ballast, van Londen naar Biorneburg. Na hetzelve gedurende twaalf uren op sleeptouw te hebben gehad met voorne men om bet te Helvoet binnen te brengen werd hetzelve hem te gen zijnen wil ontnomeu door de belgische sloep Neptunuskapi tein Block t van Ostende naar Londen daarin bijgestaan door twee belgische vischsloepen van Östende, welke gezamenlijk sedert aldaar hetzelve hebben binnengesleept. De equipagie van genoemd schip ten getale van elf man, welke hetzelve den 3o Augustus verlaten had is gered en te Southwold aangebragtdoor bet schip Diana, kapitein F. J. Paulsvan Rotterdam naar Maldon. -In de afgeloopeöe week beeft zich te Brussel een tooneelspe- Ier, Alphonsein eene vlaag van zinneloosheid, opgehangen. Volgens brief van Helgoland, van den 3i Augustus was den

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1