No. 71. ZIERIKZER§«« Mingsdag A°. 1838. U R A N T. 4 September. BESTUREN en ADMlMSTRATIEN. 1Waarschwwing w. J. P. KROEF. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE. Gezien het dwangbevel door den Ontvanger der Directe Belastin gen alhier opgemaakt tegen de ten achteren zijnde Belastingschul digen op de grondbelasting dienstjaar i838. Gelet op h'et Besluit van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie, dd. 21 Maart 1836, provinciaal blad n.o 35. Herinneren derzelver In- en Opgezetenen aan de verpligting tot dadelijke aanzuivering der verschenen 8 maanden grondbelasting over het loopende jaar waartoe de nalatigen bij deze ieer ernstig worden aangemaand met waarschuwing tevens dat zij bij langer Verzuim zich zeiven de kosten van vervolging zullen te wijten heb- ken welke de executie van gedacht dwangbevel zal na zich slepen. Zierikzeeden 3i Augustus i838. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CBANE,^ Ter ordonnantie van dezelveb De Stads-Secretaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de wet op hel Patentreet van den 21 Mei i8iq, Staats blad n.° 3/[. Gelet op Zijner Majestéits besluit van den 17 October 182b, Staats blad n.o 22. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen: Dat de gezegelde paienibladen over bet loopende dienstjaar van primo Mei i838 tot ultimo April 1839 ter Stedelijke Secretarie ingevuld gereed liggen alwaar te rekenen van heden tot en met Zaturdag den 8 dezer maandzal worden gevaceerd tot het uitge ven derzelve 11a verloop van welken tijd de onafgehaalde paten ten, ingevolge art. 2 van welgemeld Besluit, zullen worden ter band gesteld aan de Deurwaarders dér Directe Belastingen om dezelve aan de woningen der patentpligtigen rond te brengen, tegen betaling vkn ió cents voor ieder patentblad wordende den belang hebbenden herinnerd dan aan niemand anders dan aan de patent- jdigtigen in persoon het patent zal worden uitgereikt. Eri opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze "Worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan téu Raadhuize der Stad Zierikzeeden September i838. Burgemeester en Wethouders voornd, DE CR A NE, Vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, Frankeert den 28 Augustus. In bijzondere berigten uit Berlijn leest men het volgende: «Algemeen is men hier bezorgd over den mislukten oogst en de duurte, welke daaruit noodwendig ontstaan inoe\. Men mag echter met veel grond hopen dat het niet zoo erg zal zijn als rnen vreesde. Van de vroegere betere jaren is er éen onbegrijpelijk groote voorraad bewaard gebleven er zijn mis schien van regeringswege slechts eenige krachtige maatregelen noo- dig om dien uit handen der speculanten te krijgen. Deze schraap zuchtige handelsgeest veroorzaakt eene zoö buitengewone rijzing der prijzen dat de grootte van het brood aanzienlijk verkleind is. Men Jbeeft echter redelijken grond om te vermoeden dat deze specula tie-woede zich zelve in het verderf zal storten daar in vele stre- ben de oogst zeer goed is, en wanneer er nu slechts eene kleine verandering van weder ontstaatdan zullen de prijzen zeer verbe teren. Eenige tegemoetkoming zal men ook hebben in den rijken aardappelen-oogst, en in alle gevallen is de voorzegging ongegrond dat wij een jaar zouden hebben als 1816 toen voor een schepel boren 6 tot 7 daalders betaald werd." Te Koblents heeft een der knechts in het logement de Reus aldaar eene portefeuille gevonden welke aan banknoten en wis seis eene waarde bevatte van niet minder dan drie maal honderd zes duizend thalern. Deze wissels zijn te New-York afgegeven op de aanzienlijkste steden van Europa. Men weet niet welken weg de reiziger genomen heeftdie dezen schat daar heeft laten liggen. De kamer waar hij zijn verblijf bad gehouden was na zijn ver trek reeds door eenen anderen loge betrokken. Overigens wordt gelijk men denken kan de vond behoorlijk bewaard. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 29 Augustus. Zaturdag heeft te Manchester een on gemeen hevige brand plaats gehadin de fabrijk van waterproef goederen der heeren Maunlosh en Co. Drie of vier personen zijn daarbij omgekomen. De schade wordt op niet minder dan 5o,ooo p. st. begroot. Slechts voor 5ooo was verzekerd, Uit verschillende opgaven nopens de scheepvaart van Lon den blijkt, dat in i836 en i83y het aantal ingeklaarde schepen en derzelver inhoud heeft bedragen als volgt: Jaren. SchepenTonnen: 1836 4>949 1,015,090 1837 5,588 i,o54,84r Vermeerdering 639 39,761 In geheel Brittannie zijn in het jaar eindigende met den 3i De cember 1835 ingeklaard 14,823 schepen, metende 1,853,112 ton 5 zijnde 1,168,100 ton meer, dan de in dat jaar in Frankrijk bin nengekomen schepen. Bij de laatste vergadering der zoologische maatschappij heeft de heer Porter den leden eene levende beef- of sidder-aal vertoond. Het is de eerste visch van die soortwelke men immer levend naar Europa heeft overgebragt. Dezelve is in de Amazone-rivier gevangen en ontving gedurende vier maanden geen ander voedsel dan zoet water. De heer Porter verzekerde dat dergelijke dieren drie jaren lang op deze wijze in het leven konden gehouden wor den. De electrieke schokken van dit dier zijn hoogst zeldzaam. Zijne kracht scheen echter in kouder klimaat te verminderen doch bij 75 a 8o° Fahrenheitkrijgt hij zijn vermogen terug. In den Mirror leest men het volgende wonderbare verbaal Raneorrah Oost-Indiè'8 Januari] i838. Heden ochtend werd een man die eene maand geleden leJ. vendig begraven was, in de nabijheid van ons kamp, weder leven-( dig opgegraven. Hij is dertig jaren oud geboren in een dorp omtrent vijf mijlen van Kurraut doch trekt gewoonlijk het laad in de rigting van Aismee, Ifotah en Eudon door, en laat zich ge durende weken en zelfs maanden voor eene ruime belooning, be graven ditmaal was zulks op last van den Rawul (het opperhoofd) geschied die daardoor hoopte dat de Hemel hem eenen erfge naam zou schenken. Men zegtdat het dezen bijzonderen man ca langdurige oefeJ, ninggebukt is zijnen adem in ie houden door de landen eh lippen stijf op elkander te drukken en de beide neusgaten van binnen met de tong te sluiten. Eenige dagen vóór dat hij begra ven wordt onthoudt hij zich vdn alle voedseldpdat hem de wer* Icing van zijne maag niet kwellé. Vervolgens wordt hij in eenen lakenschen zak genaaid en de plaats, waarin hij wordt ncdergelegdook met laken bekleed, op« dat herb wormen noch andere insekten plagen. Hij werd te Jaisal- raen in een klein steenen gebouw van omtrent 12 voeten hoog en 8 voeten breed begraven. Men groef ten dien einde in den grond een graf', van 3 voet lang, i\ voet breed en 3 voet diep hij werd in hetzelve in eene zittende houding geplaatst, de knieën tot op de hoogte van de maag opgetrokken en met de handen op de borst. Om hem het ontkomen te beletten had men de tombe van boven, met tivee groote blokken steen gesloten, en de deur van het gebouw digt gemetseld terwijl men ten overvloede om alle kunstgrepen te voorkomen Overal schildwachten plaatste. Na verloop van eene niaand ruimde men het metselwerk^ dat de deur bedekte, weg, en de opgraving nam eenen aanvairg. Toen kapileiu Trcweiyan, van de artillerie te Bombay op de plaatë aankwam was men reeds bezig den zak te openen waarin Heb. de man bevond. Hij was geheel gevoelloos zijne oogen waren ge sloten en zijne handen zaamgetrokken en bewegingloos. Zijnetan- den klemden zoo vast op elkander, dat men hem met een ijzereb werktuig dén mond moést openbreken om hem eenige druppelea water in te gieten. Langzamerhand kreeg hij het gebruik zijner zintuigen en ledematen weder, en toen wij bij hem kwamen stond hij, dooi' twee personen ondersteund, op, en sprak met ons. Hij had eene zachte en aangeuame stem en zeide ons, dat hij zich nog wel voor een geheel jaar wilde laten begraven. Hij sprak over deze buitengewone hoedanigheid met den ma joor Speers van Aylmeen; doch die officier hield hem voor eenen bedrieger; echter heeft de luitenant Maeneghtenvan het vijfde regement iigte kavalieriehem te Pokhun op de proef gesteld, door hem gedurende dertig dagen in eene houten kist te sluiten die aan het plafond van eene groote zaal werd opgehangen. Zoo lang hij begraven is groeijen zijne haren niet. Ik houd hem voor geen' bedriegeren geloofdat de door hem gebezigd worden de middelen de boven omschreven zijn. Men verhaalde dat hij reeds zes of zeven maal was begraven; doch niemand wist, op welke wijze hij deze zonderlinge eigenschappen in zich ontdekt had, noch wanneer hij dezelve voor de eerste reize had aan den dag gelegd. De luitenant kwam te Jaisalmen nadat de ontgraving reeds geschied was doch heeft het gebouw bezigtigd. «Toen de luitenant j5. en kapitein Trewelyanop de plaats aan kwamen was een kwartier te voren de graftombe geopend. Het volk bad den man, die in zulk eenen hoogen graad deszeifs bewon dering wekte met een wit laken omhangen hij werd door tweè personen ondersteund en scheen zeer zwak en vermagerd. Zijn geest had echter geheel desz^lfs levendigheid behouden en zijn

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1