ABVEÜTENTÏEM. Openbare Verrooping. aanWezenden maar stemden hunne harten tot verhoogd gevoel voor Zoning en Vaderland. Een prachtig vuurwerk besloot de plegtigheid van dun dag. Te midden eener schitterende verlichting praalden daarbij het beeld Van den geliefden vorst de vaderlandsche vlag en hot stedelijk wapen van Amsterdam alle welke voorstellingen met den meesten smaak waren bewerkt. *Te Leiden is de Ruïne, van stadswege, schitterend verlicht ge- Worden terwijl in het midden van het rijpad eene tent geplaatst was, uit welke zich vaderlandsche muzijkstukken onafgebroken de den hooren. Onder de illuminatiën te Utrecht iïiuntte vooral een tempel uit, die óp de Marieplaats was opgerigt. Ia bet kamp bij Reijen is de verjaardag des konings döor de troepen met de meeste geestdrift gevierd geworden. Vroeg in den ïnorgen werd de plegtige dag door het slaan der trom en de hoorn- inusiik aangekondigd. Van alle tenten zag men vaantjes wapperen de nationale vlag prijkte voor het front van het kamp en van de Onderscheidene kantinen overal zag men eerebogen en andere versierselen van gi'oen loof, terwijl het volkslied van alle zijden in ïle ooren klonk. Ten tien ure werd er godsdienstoefening gehou den terwijl ten twaalf ure voor den opperbevelhebber ia bet kamp, dön luitenant-generaal van Geendoor de troepen eene groote pa- (frade werd gehouden. Ten twee ore des namiddags werd er 'ge dineerd onder het gedaver van 101 kanonschoten en het klinken van toast op toast, ter eere des konings en van het koninklijk ge< zïu tefwijl door de verschillende muzijk-corpsen voor de tenten der officieren de volksliederen en andere muzijkstukken werden gespeeld. Des namiddags vermaakten zich de soldaten met mast- Jiiimnïen en andere uitspanningen bij de jagers hadden wedloo- pen en bij de grenadiers optogten plaats uien stak naar de ton "Sfchefmde en Schertste en gaf zich in een woord aan de vreugde over. Des avonds éindelijk was het geheele kamp met lampions feil smeerpotten verlicht. De cldg werd alzoo waardig en met alge meen genoegen gevierd. Bij het vuren beeft er echter een ongeluk plaats gehad zijnde twee kanonniers daarbij zoodanig gewond ge worden dat er des avonds amputatiën hebben plaats gebad. -5- Uit Amsterdam wordt van den 27 dezer gemeld: Gisteren avond zag men een bond zwetamen in den omtrek dér schutsluis ih den Binnen-Amstel schijnende naar iets in het water te zoeken Ou welke, wanneer men beni wilde grijpenafbëet. Dit bragt de omstanders in het vermoeden of ér geene menschen ongelukkiger wijze aldaar in het water waren geraakten men werd daarin ver- Sterkt door eenige personen die vermeenden dat zulks door een plotseling sterken aandrang had plaats gehad. Men giug alzoo met dreggen en andere voorwerpen dadelijk aan het visschen en zoo haalde men uit het water de vrouw van haalc Swaabhier ter SEede woonachtig, welke, in weerwil der kunstbewerking in eene naburige herberg, niet tot bet leven teruggeroepen is kunnen wor den. De man dier vrouw, welke mede vermist werd, is heden .morgen op dezelfde plaats dood uit het water getogen. Naar men verneemt is, eenige oogenblikken geleden, nog een meisje aldaar dood opgehaald. De luitenant-kolonel TV. Duppckommandant van het core recliehuis te Hoorn is aan de wonde door eencn der gevangenen hem bij de jongste ongeregeldheden aldaar toegebragt en waar van wij in ons vorig nummer melding hebben gemaakt, in den nacht %'an den 23 op den 24 dezer overleden, 5jierihzéé den 3o Augustus. Van wege den directeur voor de ïnarine is aan de Zeevarenden bekend gemaakt dat de op het wesleinde van het eiland Schouwen gebouwd wordende kusliicht- lórén bestemd om de zich aldaar op de duinen geplaatst vin dende twee steenkolenvuren door een draaijend lenzen lamplicht der eerste grootte te doen vervangen thans zoo hoog is opgetrok ken dat dezelve uit zee óver de duinen zigibaar is. Uit Tholen wordt van der. 28 dezer gemeld dat aldaar daags te voreneen noodlottige brand heeft plaats gehad, waardoor vses 5 acht schuren geheel in de asch zijn gelegd. Met belangstelling zien wij omtrent deze ramp meer omstandige berigten te gemoef. Ook uit Middelburg meldt men, dat gisteren morgen van het tïïand Walcheren, een zware brand waargenomen was, naar de streek van Borselein Zuid Beveland misschien wel veroorzaakt door het onweder. De Middelburgsche Courant van den 28 dezer behelst het volgende: «Niemand zal anders dan met welgevallen hebben gelezen het aTÜkel voorkomende in onze courant van den 21 dezer (zie Zie- rikz. Cour. no. 68.) waarbij hulde wordt gedaan aan den landman P. J. Geelhoed, te Scboondijke, wegens zijne vinding om de naar de engelsche wijze ingerigte slroo- of snijmachine met een paard 5n beweging te brengen, door welk werktuig hij in staat is 60 hos sen óf 3oo ned. ponden stroo in één uur fijn te snijden in snij dingen ter lengte van 7 strepen zonder dat iets verloren gaat enz. Wat bewijst dit toch andersdan dat men ook in Zeeland, waar ongelukkiger wijs bij den landbouwer anders zulke diep ingewor telde vooroordeelen bestaan tegen alles wat nieuw, wat verandering isde aandacht begint te vestigen op de verbeteringen en meerdere volmaking, waarvoor de uitoefening van het zoo belangrijke vak van landbouw onder ons, nog vatbaar is. Elke poging daar henen strekkende moet ons hoogst welkom zijn gelijk zij verdient loffelijk vermeld te worden en men heeft onder anderen dit jaar met het levendigs! genoegen opgemerkt een plan hetwelk blijken geeft van de hooge belangstelling met welke hee- Ten gedeputeerde staten van ons gewest, dit onderwerp voortdurend beschouwen en meer en meer krachtdadig wenschen voor te staan eD te behartigen. Tot een treffend bewijs hoe zeer goed voorgaan en gepaste aan moediging, door den tijd in dezen tot gunstige resultaten leiden kunnen, willen wij (ook om der waarheidswilleen zonder iets san de verdiensten en loffelijke poging van P. J. Geelhoed te kort te doen hier een enkel voorbeeld aanvoeren. fèeeiU ia 1^27,, namelijk kwam de heer MJ. jVersteegh, lid der provinciale staten van Gelderland en burgemeester der gemeente Zoelen een man, die om zijne landhuishoudkundige bekwaamhe den en ijver voor dit vak in zijne omstreken wordt hooggeschat op het denkbeeld om de dus genaamde engelsche stroo- of snij machine met één paard, door middel van den karnmolenin be weging !e, brengen. Dit denkbeeld werd, met behul p van den zeep bekwamen timmerman TV. Hertste Wadenóijentot uitvoering gebragt zoodat reeds in 1828, de geheele toestel vervaardigd eu geplaatst was en gebruikt werd. Dit werktuig nu, wordt, zoo als het oorspronkelijk denkbeeld was door middel van den karnmolen mei ccn paard in beweging gebragt, gelijktijdig met de karn zélve, en snijdt in e'én uur 5oo ned. ponden stroo in snijlingen ter lengte van 6 strepen. (Welko lengte overigens geheel afhangt van de keuze des eigenaars bij de vervaardiging der machine.) Deze nieuwigheid werd weldra in den omtrek bekend. Met! twijfelde ja maar kwam zag onderzocht en werd overtuigd van de hooge nuttigheid van dit werktuig. Thans bezitten reeds 10 a 12 landbouwers in den omtrek zoodanige werktuigen; zijn er bij den voornoemden timmerman reeds weder zoo velen besteld, dat ze in geene twee jaren dooi' hem kunnen worden afgewerkt.^ en naar aan schrijver dezes (welke het genoegen had /lezen mplea in persoon te besigtigen) verzekerd werd zal het niet zeer lang aanloopen of elk landman van eenige beteekenis zal in die om streken in hel bezit zijn van dit blijkens de ondervinding zoo hoogst nuttige werktuig. Zal het goede voorbeeld in onze provincie door den landmat! Geelhoed gegeven zullen de verder aan te wen dene, pogingen oca de overige zoo hoog noodzakelijke verbeteringen in de uitoefening van den landbouw ook hier te lande in te voeren met gelijke heilzame gevolgen voor onze landlieden zelve bekroond worden?.... Laat ons hdpendat zij gelijk die in Gelderland, het waarlijk nuttige en goede ziendezich zullen J.a ten overtuigen en tot navol ging worden opgewekt." (Ingezonden.) 31 id den van de volgende Ar til Oude Tarwe i835 a 36 Nieuwe dito 1837 Nieuwe Rogge. Nieuwe Wintel-Gerat Oude Zomer dito Haver Paardeboonen Witte ditd Bruine dito Graauwe Erwten van den 3o Augustus i838 Be Neder/. Muddp. prijs 'e n elcn te ZIERIKZEE, 8.5o a ïi,bo 8,00 a 11,00 6,00 a 7,80 4)Oo a 3,3o a 2,40 a 4,20 .a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 4,20 3 60 2,60 4 5o 0,00 0.00 0,00 Da N'sderl. Madde^ Groene Erwten f 3,00 a 5,«o Geele dito. 3,oo a .4,5a Koolzaad- 11,00 a 14,00 Zaai-LijnzJaad - 7,00 a 9,06 Slag-Lijuzaad 6,00 a 7 o* Raap Olie te Zierikzee /'48,oo per vat^ ratent-Olic- 52,00 Lijn-Olie- 42.00 Raapkoeken. 60,00 de 1040 stuks^ Lijnkoeken - 85,00 lieden werd ons ouderhart diep gewond, door fief sfer- ven van onzen geliefden Zoon MAR1NUS, in den nog jeugdigen leeftijd van vijftien jaren en tien maanden. Renésse M.s H OOGENBOOM, den 29 Augustus i838. G. HOOGENBÖOM, gcb. VAN IIuLLE. Op Donderdag den 6 September, des middags ten rd ure, zal voor bet ministerie van den Notaris Mr C. van der LÉK de CLE SC Q, op de Oude Haven te Zierikzeepubliek worden gepresenteerd te verkooper. eene aanzienlijke partij GOR DINGEN, KEPERS, HEJNHOUTEN, BOOM- STAKEN en verder S P A R IJ O U T. BARTEL P R 1 E M I S en de meerderjarige en voogden ovefr de minderja rigo Erfgenamen van LENA WILLEMSE VASI SCHRAVER, zullen met authorisatie der Regtbank van Eer sten Aanleg te Zierikzee, ten overstaan van den Heer Vrederegter over liet Kanton Brouwershavendoor het ministerie van de No taris J. de KATER, Nz., op Dingsdag den 18 September i838, des namiddags ten 2 ure, in de Herberg te Scharcndijhebij P. B E Z U IJ E N eerst in perccelen en daarna iu massa veilen et» verkoopen Eene kapitale HOFSTEDE, bestaande in WOON HUIS, KEET, SCHUUR, WAGENHUIS en ver der Getimmerte, met de numbre van 32 Bunders 55 Roeden 3o Ellen ERF, TUIN, BOOMGAARD, B O U W- en WEILAN DEN, staande en gelegen in de Gemeenten El- kerzee en Duivendijkeden hoop geremitteerd met f 02,76 en verpacht aan CORNELIS P R IE M I Stot S.' Maar ten i83g of zoo veel langer ais den Pachter zulks zal goed vinden, om en voor 600,jaarlijks, en zulks vrij van alle 's Rijks- en Polderlasten en zonder eenige te doene reparation aan de gebouwen der Hofstede als zijnde dal alles voor des Pachters rekening. 1 Alles bij Plak-Biljelten breeder ont schreven. Nadere information zijn te bekomen bij K. J. LAM* PERSE en bij. bovengenoemden Notaris. De Deelhebbers in de Fabrijk van PAK-, Z A K- en BE. H A N G S L-L I N N E N te Zierikzecworden bjj deze, ter voldoening aan art. 18 van het uitgegeven berigt opgeroepen om te compareren op Maandag 3 September aanstaande, '5 mid dags te half een uur op het Raadhuis. 6 5 Die genegen is te Pachten 4 Bunders 61 Roed. 67 Eli. S KOORNLAND, in het Poort-Ambacht dezer Stad, welke thans tot St. Maarten aanstaande in Pacht zijn bij de We duwe PIETER GEELHOED, - adresseren zich voor i5 September bij M.r J. SCHUURBEQUE B O E IJ E. Tc 'Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2