zmbrasbbsceb courant.' nieuwstijdingen: So. 70. Vrijdag A». 1838. 31 Augustus BESTEREN en ADMINISTRATIEF. Inspectie op de Straten Op enhare V er hooping. DUITSCHLASD. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE snaken bekend: Dat op Zaturdag den i September aanstaande eenen omgang dooi de Stad en langs de dijken geschieden zal om zich te overtuigen dat de bepalingen van bet Policie-Reglement voor deze Stad alom Worden nageleefdwordende een iegelijk ten overvloede gewaar schuwd om te zorgen dat de Straten elk voor zijne woning of erf, behoorlijk gezuiverd en schoongemaakt zijn. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze Worden afgekondigd omgeroepen en in de Stads Courant geplaatst. Zieiikzeeden 25 Augustus i838. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KR OEF. De OPPER STRANDVONDER beoosten de Schelde Pro vincie Zeelandzal ten overstaan van den Heere Burgemeester der Gemeente Burghad opus jus habenlium in bet openbaar verkoopen 2816 voor bet meerendeel GREENE PLATEN en eenige DEN NE DEELËN; Voorts een aanzienlijke partij Scheepstuigagiebestaande in ZEI LEN, TOUWWERK ANKERS en eindelijk DEKB AL KEN en OVERBLIJFSELEN van het gestrande Schip de Euridice. Deze veikoop zal plaats vinden onder HAAMSTEDE en RE NES SE: Op Dbigsdag den 4 September i838, des voormiddags om 9 uren te beginnen bij de Wed. BLOM, en na den afloop al daar te Renesse Te ZIERIKZEE: Op Woensdag den 5 September i838 des voormiddags om 10 uren. Zierikzee, den 20 Augustus 1838. De Opperstrandvonder voornoemd D E J O N G E. Frankfort den 27 Augustus. Het regeringsblad van Napels be- Reist een koninklijk besluit, waarbij de tweegevechten gestrengelijk .verboden worden. Wie zijne tegenpartij in zoodanig gevecht doodt, of dermate wondt, dat dezelve binnen 4° dagen aan de wonde sterft, zal met den dood gestraft worden. Den n had men te Napels berigt van Sicilië omtrent eene zware uitbarsting van den Etna. De Vesuvius was den 11 weder geheel stil. Te Fiume en in andere plaatsen nabij Triest; gelijk ook in deze laatste stad zelve, zijn den 9 dezer en volgende dagen vrij hevige schokken van aard beving gevoeld. Te Bukari is daarbij de kerktoren ingestort. In de omstreken van Spoleto heeft men evenzeer van die aardbe ving geleden terwijl de stad zelve verschoond is gebleven. Hevige storm met stortregens hebben een gedeelte der landen aan de Adria- tiscbeZee verwoest. Op eenige plaatsen zoo als in en om Fano Werd de hagel op straat een' voet boog gevonden. De schade in de wijngaarden aan daken en vensters moet zeer aanzienlijk ge weest zijn. De landwegen konden op verschillende plaatsen niet begaan worden. Te Sinigaglia is den 6 de schouwburg tot den grond toe afgebrand. Twee jonge lieden zijn daarbij jammerlijk omgekomen: De jongste brieven uit Konstantinopel van den 29 der vorige maand, melden dat in die stad den 27 plotseling een orkaan heeft gewoedwelke vooral op zee veel schade heeft aangerigt. Meer dan, 1000 vaartuigen waaronder groote schepen zijn deerlijk ge teisterd geworden. De pest was reeds te Widdin en Brussa zelfs ook in eenige huizen der hoofdstaduitgebarsten. De sultan bad dien ten gevolge de in Brussa gelegerde regementen bij een eigenhandig schrijven terug ontboden. Parijs den 25 Augustus. De hertogin van Orleans is gisteren Jiamiddag omstreeks drie ure gelukkig van een' prins bevallen, (zie qns vorig nummer onder Nederlanden) wien de koning de na men van Lodewijk Filips Albert en den titel van graaf van Parijs gegeven beeft. Deze gebeurtenis heeft aan Z. M. er. de geheele ko- pinkjlijke familie de grootste vreugde veroorzaakt en is ook met veel belangstelling en zelfs met geestdrift door het volk vernomen. De koning heeft aan de regering van Parijs met een eigenhandj- gen brief kennis,van.de geboorte van zijn kleinzoon gegeven en te vens van den titel dien hij dragen zal. Z. M. verklaart, dat hem deze gelukkige gebeurtenis dubbel aangenaam is omdat daardoor een nieuwe waarborg geschonken wordt aan de bestendigheid der nationale instellingen en aan aller zekerheid en tevens een nieuwe bf.nd tusschen den koning en de natie wordt daargesleld terwijl aaVi hoogstdenzelve nog de gelegenheid word' verschaft om aan zijne geboortestad een schitterend blijk van zijne altijddurende genegen- beid te geven. De municipale raad van Parijs heeft besloten om uit stadskas den jonggeboren prins een degen ter waarde van vijf en dertig duizend francs te schenken en daarenboven eene aanzienlijke som. te besteden tot het geven vau volksfeesten ter viering van de heu-j gelijke geboorte van den graaf van Parijs. Het corps diplomatiek is gisteren avond den koning komen ged lukwenschen en heeft de eer gehad den jongen prins te zien. De aartsbisschop van Parijs heeft den jonggeborene den doop toegediend en gezegd dat de openbare doopplegtigheid den 9 Octo ber behoorde plaats te hebben zijnde den feestdag van St. Denis, den beschermheilige der Franschen. De koning heeft aan de bisschoppen geschrevenom in al de kerken van Frankrijk een Te Deum te doen zingen. De koning en de hertog van Orleans hebben aanzienlijke sonW men geschonken ten behoeve der verschillende armen-inrigtingen. De aartsbisschop van Parijs heeft 2S,ooo francs ontvangen tot het uitreiken van liefdegaven. Alle kinderen op denzelfden dag als de graaf van Parijs in de hoofdstad geboren zullen elk van wege de hertogin van Orleans, honderd francs ontvangen die ten hunnen voordeele in de spaar-, bank belegd zullen worden. In 't westen van Frankrijk schijnt de oogst zeer naar wensch uittevallen. In 't zuiden daarentegen beklaagt men zich qyer te langdurige droogte. Den 27. Het bulletin van de prinses en de jonge prins luiden bij voortduring gunstig. De som welke de municipale raad van Parijs tot het geven der' -iianstaandc volksfeesten zal aanwenden is op honderd vijf en ze ventig duizend francs bepaald. Aanstaanden woensdag zullen alle huiszittende armen, in de twaalf arrondissementen der hoofdstad, een vijfde boven de gewone ondersteuning ontvangen ook zal op last van den minister van oorlog eene buitengewone uitdeeling ten bedrage van drie en dertig duizend francs aan oude behoef^ tige militairen en weduwen van militairen worden gedaan. 's Gravenhage den 29 Augustus. Uit verschillende sleden en plaatsen ontvangt men steeds berigten, wegens de plegtige en vro lijke viering van den heugelijken verjaardag van Z. M. den koning» Te Amsterdam is na den afloop der godsdienstoefening op het plein der kaserne Oranje-Nassaueene luisterrijke parade gehou den tot welke een balaillon der 9de afdeeji.ng de Kurassiers, de garnizoens-troepen twee bataillons mobile schutterij en een bataijj Ion van den tweeden ban der schutterij waren zamengekomen. Op den Amstel is een wimpelpartij gehouden en ook op het IJ heerschte buitengewone drukte, naardien door den heer B. BK. van Straten, aan boord van het onder zijne reederij varende nederland- sche fregatschip de Koning der Nederlandenkapitein G. JV. van Barneveld Kooyeen feest werd gegeven tot hetwelk de stadsrege ring, alle tot handel en zeevaart in regtstreeksche betrekking staande collegiën en een aantal bijzondere personen van beide geslachten genoodigd waren. De toast op het welzijn van Z. M. den koning 9 en op het Welvaren van het schip dat met hoogstdeszelfs naam mag prijken werd door den heer van der Houveh, voorzitter der néderlandsche handelmaatschappij ingesteld, en even als verschei dene volgende toasten met geestdrift gedronken. Des avonds werd hst schip met ruim 4°° lantarens schitterend verlicht. Eergisteren heeft, ter voortzetting van het feest het admiraal-' zeilen op den Buiten-Amstel plaats gehad. Reeds vroeg in den mor gen verlieten prachtig versierde en snelzeilende pleziervaartuigen de Amstel-haven koers zettende naar den omval. De wind was bijzonder gunstig, doch ging later op den dag zoo geheel leggen", dat de zeilen niet dan met moeite konden volgehouden worded. Schoon deze omstandigheid het genoegen der liefhebbers eenigzins verminderde en de ervaren stuurlieden in die manoeuvres belette, welke anders zoo opmerkenswaardig zijn, en die het geheel eene verscheidenheid en leven bijzetten waardoor zulk een tooneel d.e grootste belangstelling wekt zoo lokte het fraaije weder daarente gen eene zoo aanzienlijke menigte toeschouwers uitdat de beide boorden van den Buiten-Amstel zoo verre het gezigt reikte met menschen van allerlei stand en rang, en rijtuigen "van allerhande soort, als bedekt waren. Eene talrijke schaar van aanzienlijke vrouwen niet alleen aan boord van den admiraal vïce-admiraal en schöut-bij-nachtmaar ook in bijna al -de overige vaartuigen a verhoogde hét schitterende van het tafereel. Gepaste vreugde heerschte onder de feestvierenden en heerlijk klonk de inuzijk yan het admiraalsjagt over het watervlak de töo- neu der vaderïandsche liederen streelden niet slechts de ooren de$

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1