N°. 69. ZIËBIRZEESCHE érf>€/ SPingsdag A°. 1838. COURANT. 28 Augustus. Be 66stc Verjaardag van Neêrlandsch EONÏSG. BEST URE V EN ADNIINISTRATIEN. Inspectie op de Straten. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. X "Wat zegt in 't oog van 'L goed oneindig- "Wezen, De wijze hoe men hem de hulde biedt Door wie eri waar Zijn a'raagt wordt geprezen Van Neerlandsch dankbaar volh versmaadt Hij 't offer niet. Dat volk bouwt op Zijn hulp, het treedt Zijn zetel nader, Door rede en regt gesterkt. Hij zaligt eens hun «ot 31Smeekt knielend voor Zijn troon: hoedt Neêrlandg^R'grijzen Vader Bescherm dea Koningiiefd'rijk God!" Vijf en-twintig jaren geleden toen de vinger des Almagligen den colossus van liet Zuiden in Rusiands besneeuwde vlakten langs Rel bloedige spoor bezaaid met verpletterde lijken verbrande dor pen en uitgeplunderde steden aan de met ïjsschollen bedekte oe vers der Berezina het graf zijner grootheid de eindpaal zijner overwinningen nevens zijn verbroken keizersstaf en verbrijzelde ltroo tten aanwees; vijf en-twintig jaren geleden toen de stem des Eeu wigen, tot heil der volken, den overweldiger die troonen roofde, kroonen wegschonk en bij het stuivend puin van vernietigde vor- «tendomrnVn den jubelgalm der overwinning Het aanheffen het on veranderlijk niet verder, toeriep toen den ijzeren schepter de band van Frankrijks keizer ontglipte en de vereenigde donders van dni zenden kanonnen wier verwoes'tiogbrakende krachten bet aardrijk in deszelfs haven deed schudden de overtuigende stem in zijn hart ïiiel kon verdooven die Hem toefluisterdedie zijnen weg met bloed ieekent; Hij, die door onregtv aardigheid en bedrog, aanzien en magt verkrijgth'iidie zijne grootheid op de puinhoopen der verdrukte volken en verplellèrdc rijkszetels heeft geslicht; Hij zal ver gaan, en zijn nagedachtenis tot vervloeking zijn. Toen betrad WILLEM FR%DERIK Prins var* Oranje toenmaals Souvereine Vorst der Nederlanden den 3o November i8i3 der» grond zijner geboorte; de onbeschrijfelijke liefde van het Neder- landsche vólk voor bet edetö stamhuis van Oranje die onverhre ltelijke gehechtheid en trouw welke door 18 jaren vreemd geweld en duldelooze onderdrukking niet uif hunne harten kon worden Verbannen, stfooüiden den geliefden Vorst "te geiuoeter was slechts een hart om hem te beminnen slechts één mond, om-den Vader ides Vaderlands te zegenen na achttien jaren smart en lijden na achttien jaren van verguizing en onregt schonk God ons öran3!3 en ui et bem vrijheid en welvaart weder. Dankbaar herdenken wij bij de 66e verjaring van onzen beminden Koning onze staatkundige Wedergeboorte; dankbaar heffe elk onderdaan het oog hemelwaarts, om den Koning der Koningen voor Neêrlands Vader te bidden en bij het herdenken aan het tijdvak van 1790 tot i8»3, het her denken aan zoo véél lijden aan het gewelddadig verscheuren van 20.0 vele teedere banden aan het verwoesten van zoo veel aardsch géi uk aan het stroomen van zoo vele tranen zoo veel bloed parelt efcn traan der reinste erkentenis in het oog van menig stil vergeten burger; een traan, die het edele hart van den braafsten aller Vorslön meer vertroost dan al den glans al de majesteit die een' Koningstroon omringt. De gepolijste onrust, die wij gewone menschen kroon noemen, en die door menigen Vorst als eene prachtige doch zware ijzeren wapenrusting op eenen heeten dag gedragen wordt eene wapenrus ting die beschermt maar ook brandt, drukke nimmer zwaar op de slapen van Hem, die in het geluk zijns volks, zijn wellust en vreugde vindt; die de minste zijner onderdanen j als zijne kinderen Beschouwt^ wiens zegenende hand nimmer is gesloten j wiens wel dadig hart, deelnemend de ellende verzacht. God zegene onzen eerbiedwaardigen Koning! Hij leve nog lang tót het geluk van het dierbare Vaderland. Wij slaken dien wensch uit den grond onzes harten en wij voegen er bij laat Noord-Ne derland eensgezind op God en het regt blijven vertrouwen laat het geschaard rond den troon op den Koning staren die voor hare belangen waakt, laat het tijdvak van 1796 tot \8i3 ons ver trouwen op God versterken Iaat het schreeuwendsie onregt voor eèn oogenbük zegevieren de hemeltergendste verguizing der belan gen van een trouw volk met de sluwste fransche en engelsche arglistigheid besloten zijn laten onze vrienden onze bondgenooten óns begeven en aan hunne bijzondere belangen opofferen er leeft een God Hij zij onze bondgenoot. - Noord-Nederlan dersHij die onze vaderen in den tachtigjarigen worstelstrijd ïiiet het magtige Spanje ten beukelaar strekte Hij die de ijzeren roede van Alba verbrak, en Napoleon, toen hij bijna geheel Èu- röpa aan boeijen hield geklonken van zijnen reuzentroon eensklaps xiederwierp dezelfde God waakt nog over Nederland en deszelfs beminden Koning: Bescherm den Vorst, o God Verleng Zijn dagen Uw zegen ruste op Hem en zijn Gezin Laat 't Vaderland de schoonste vruchten dragen Van Eendragt, Vrede en ware Vrijheidsmin, Laat TVILLÉM ons in TJwen naam regeren O dan herhalen wij met dankbaar zielsgenot, Hel smeekgebed dat w'on/.e kinderen lecren Bescherm den Koning Iiefd'rijk God BEKENDMAKING BÜRGÉlÜÊESÏER WETHOUDERS der Stad/ ZÏEPJKZEE zijn voornemeus op Dingstlag den 4 September aanstaandedes voor- middags ir ure aan het locaal der Kazerne in de St. Anthonijstraat alhier, in het openbaar aan de meestbiedenden te koop te veilen: Eene partij van 100 stuks goede, bruikbare LANTARENS, met derzelver Lampen eo ijzeren Hangbeugels compleet dienstig voor de Straatverlichting, benevens ongeveer 80 stuks oude LAN TARENS, waartoe de gadinghebbenden alsdan worden opgeroe pen, kunnende dezelve inmiddels worden bezigligd en des verkie zende UIT DE HAND GEKOCHT, waartoe men verzocht wordt zich bij den Burgemeester aan te melden. Zkrikzeedeu 18 Augustus i838. Burgemeester en "Wethouders voornd. DIS CRANE vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W- J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏEPJKZEE; maken bekend Dat op Zaturdag den i September aanstaande eenen omgang door de Slad en langs de dijken geschieden zal om zich te overtuigeti dat de bepalingen van het Policie Reglement voor deze Stad alom worden nageleefd wordende een iegelijk ten overvloede gewaar schuwd om te zorgen dat de Straten elk voor zijne woning of erf, behoorlijk gezuiverd en schoongemaakt zijn. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Stads Courant geplaatst. Zicrikzeedea z5 Augustus 1838. burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Slads-Seeretaris W. J. P. KROEF. fhifrttjc&ftc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏEPJKZEE j maken bekend dat het Kohier voor de Personele Belasting (schat tingen) J.a A n.o 2 dienst 1835 van deze stad door Zijne Excell; den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, op den 17 dezer maand is executoir verklaard en dat hetzelve op heden wordt ge steld in hanuen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen to dezer steile, ten fine van invordering, wordende de Belastingschul digen mits deze aangemaand, om hunnen aanslag, ingevolge de Wet tijdig aan gemelden Outvanger te voldoen. Zicrikzee, den 26 Augustus 1838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Slads-Seeretaris W. J. P. K R O E F. 's GrAvenhage den 26 Augustus. Het geboortefeest van Z. M» onzen beminden en geè'erbiedigdeii koning, is in deze residentie, met de meeste deelneming gevierd geworden, zoo doorbel uitsteken def vlaggen het bespelen van het klokkenspel als door het illu mineren van onderscheidene geplaatste eerepoorten en bet afsteken van vuurwerken enz. Alles is in de beste órde afgeloopeo. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn doof de belangd hebbenden geligt de volgende door Zijne Majesteit verleende oc-^ trooijen Een octrooi van den 20 April i838, voor den tijd van tien jaren verleend aan M. J. A. Gohierte Parijs, domicilium ver kozen hebbende bij C. CUhlenbeckle Amsterdam op de in® voering van eene verbeterde wijze om allerhande soorten van weef sel, papier, bordpapier, kardoezen en bout onontvlambaar te maken. Een octrooi van dén ió Mei i838, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan C. F. van Meurs2(le kapitein bij den staf der artillerie te Delft, op de uitvinding van nieuwe handelwijzen, om de verschillende metalen door cementering dusdanig te ver eenigen dat dezelve geheel van aanzien veranderen andére eigen schappen erlangen en tegen vernieling gewaarborgd worden voor namelijk van toepassing op het koper en ijzer. Een octrooi van den 10 Mei i838 voor den tijd van tien jaren verleend aan W. Carpmael, te Londen domicilium verkozen heb bende bij inr. A. M. C. van Hall, advokaal te '§Gravenhage op

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1