ffo. 68. ZHERIILIHEEgCttÉ Vrijdag 1838. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. <E U ES. A M T, BESTIJHEM en ADMINISTRATIEF BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTKZEE zijn voornemens op Dings dag den 4-September aanstaandedes voor-, middags ii ureaan het locaal der Kazerne in de Si. Jnthonijstraat alhierin het openbaar aan de meestbiedenden te koop le veilen: Eene partij van ioo stuks goede bruikbare LANTARENS ïnet derzelver Lampen en ijzeren Hangbeugels compleet, dienstig voor de Straatverlichting, benevens ongeveer 8o stuks oude LAN T AKENS waartoe de gadinghebbenderi alsdan worden opgeroe pen kunnende dezelve inmiddels worden bezigtigd en des verkie zende UIT DE HAND GEKOCHTwaartoe men verzoekt Wordt zich bij den Burgemeester aan te melden. Zierikzeeden 18 Augustus i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. DÜITSCHLANÜ. Frankfort, den 19 Augustus, De huldiging van keizer Ferdinand te Innspruck, op den 12 dezer, is in de beste orde afgeloopen. Uit Rome wordt het volgende verslag omtrent de romein sche staat medegedeeldIn het jaar 1800 bedroeg de bevolking Van Rome 153.000 zielen; sedert nam dezelve af, en dat wel in zulk eene toenemende maat, dat zij in 1813 nog slechts 117,882 zielen bedroeg. Toen steeg z;'j weder tot zij in het vorig jaar de hoogte bereikte van 163,687 zielen, waaronder 8 r4 4 personen van het man nel ijk en 72,190 van het vrouwelijk geslacht. De geestelijkheid neemt tegenwoordig in Rome toe het getal personen lot dien stand belioorende beliep in 1826, 49^8; in i835, 6273. Alhoewel de Kerkelijke St3at twee groote en zes kleine hoogeschoolen heeft, is bet volksonderwijs er op eene verbazing wekkende wijs ten achteren ten hoogste kan men aannemen dat ei' van 5o personen een de school bezoekt. Geen stad ter wereld heeft zooveel inkomsten voor liefdadige giften en aalmoezen als Bome. Zij bedragen jaarlijks omstreeks 2,000,000 fl. waarvan de kleinste helft als jaarlijfesche inkomsten van fondsen de grootste als jaavlijksche onderstand uit de schatkist moet gerekend worden. Desonaangezien heeft men in geen plaats ter wereld zooveel en schaamteloozer armen dan in Rome. Geen landstreek is in Italië onveiliger dan het romeinscbe grondgebied. In het nu afgeloopene voorjaar ging er geen dag voorbij ja op sommige dagen geen uur dat er niet van Civita Castellana tot aan Rome ergens rooverij diefstal of uitplundering plaats hadden de daadzaken zouden daarvan kunnen bijgebragt worden. Van de 14oo vrouwen, die jaarlijks omstreeks in Rome huwen, hebben er omtrent 1000 een uitzet uit openbare kassen eene uitgaaf die op 4°5oo° scudi geschat wordt De gebeele oppervlakte van den romeinschen staat wordt op 2,065,900 romeinscbe rubbia (ieder rubbio beeft 18,484 vierkante voeten) berekend slechts een derde gedeelte van deze oppervlakte mag ten hoogste bebouwd zijn. Het bud get van de ontvangsten wordt op 9,3oo,ooo scudi berekend ais 3,280,000 scudi voor grondbelasting enz., 4?1 '-2°van mono poliën belasting op artikelen van consumtie enz. 55o,000 s. Van zegel- en registratieregten 260,000 s. van de posterijen 1,100,000 s, van de loterijen. Wanneer men de, op 2,220,000 s. geschatte onderscheidene administratie kosten biervan aftrekt blij ven de zuivere inkomsten 7,080,000 scudi. Het budget van de uit gaven is als volgt geraamd Voor het paleis van den Paus het collegie van kardinalen, de congregatie der buitenlandsche zendin gen 5oö,ooo scudi voor de openbare schuld 2,080,000 s. staats uitgaven 53o,ooo s. voor justitie en policie 920,000 s.voor open haar onderwijs, fraaije kunsten en handel 110,000 s,sommen tot ondersteuning 280,000 s. openbare gebouwen reiniging en straatverlichting van Rome 58o,ooo s.linietroepen en karabiniers 1,900,000 s. het overig krijgswezen, geneeskundige dienst en ma rine 290,000 s.; openbare feesten en buitengewone uitgaven 44i°00 reservefonds 100,000 s.te zamen 7,934,000 scudi; blijvende er alzoo een te kort van 864,000 scudi. Uit Napels schrijft ra en van den 4 Augustus: Mijne ver moedens nopens den Vesuvius vinden zich bevestigd. Hij ontlastte zich nog van den 2 op den 3 dezer met een geweld dat in den geheelen omtrek de aarde deed beven. Toen het donker werd, zag men aan de noordzijde eenen magtigen lavastroom zich langzaam naar beneden bewegen. De vuurvloed was uit de opening des kra tersniet verre van deszelfs buitensten rand uitgebarsten en had geheel het bovenste bekken opgevuld. Gedurende den nacht stopte deze opening zich digt, en op de tegenovergestelde zijde vormde zich eene andere opening, door welke een nieuwe lavastroom uit vloeide, die zijne middelste rigting naar de zuidzijde nam, ver 24 Jillfjltfitus, volgens eene wending maakte en zich met den vroegeren lavavloed vereenigde. De berg was iu eenen zoo ievendigen arbeid als meu zich sedert 1822 niet herinnerde, eh de uitbarstingeu waren som wijlen derwijze sterk, dat alles rondom hem dreigde in te sio'r- ten. Ik besteeg hem in de jongste dagen driemaal, en bragt drie nachten in de nabijheid van dit helsche vuur door. De.belang rijkste dezer nachten was die van den 2 op den 3 want toen deden zich verschijnselen op van volstrekt hijzonderen aard die den natuurvorscher nog raadselachtig zijn en een ondoordring baar duister op de inwendige gesteltenis van den berg werpen. Heden is het wederom stil Ier. Z.) Uit Petersburg meldt men van den i5 Augustus: Dezer dagen heeft de minister van justitie het jaarlijksche verslag der tot zijn departement behoorende zaken, over het jaar i836, openbaar gemaakt. Wij ontleenen daaruit eenige bïjzonderhedén betrekkelijk de criminele reglsoefening: «In de verscheidene departementen vaa den bier en te Moskau bestaanden dirigerenden senaatbedroeg bet getal der tot op den 1 Januari) 1837 gevonnisde misdadigers i,885 personen, onder welke 11,890 mannen en 49$ vrouwen. Van dit getal werden er 1,112 vrijgesproken 543 bleven onder verdenking 4,368 werden tot nader onderzoek aan lagere geregts- hoven overgeleverd. Veroordeeld werden: tot dwangarbeid i3z personen; tot Siberië, tot vesting arbeid en tot de krijgsdienst 700, tot iigchaamssiraffen 4j427* Opmerkelijk is het kleine getal vrou welijke misdadigers in vergelijking met de mannelijke. Meerendeels bestonden de misdaden in moord diefstal, geweldige braak, stra- tenroof en brandstichting. Voor de criminele hoven der gouver nementen beliep het getal der gevonnisde personen 10,023 de liieeste misdaden vond men in de gouvernementen Moskau Nischoji- Nowgorod Pleskau Wologda, Voronesch en Volhyoie. FPiANRRIJ K. Parijs den 19 Augustus. Zoo men verneemt zijn een overste en een kapitein der genie naar het eskader op de kust van Mexico gezonden. Zulks doet vooronderstellen dat men met der daad bet ontwerp heeft om zich van St. Jean d'Ulioa meester te ma ken. Mes» segt ook dat het londenscb kabinet zijne bewilliging aangeboden heeft maar dat het fransch gouvernement van het aanbod geen gebruik heeft gemaakt. Met genoegen verneemt men dat het treurig ongeval 9 dezer dagen bij den heer Ramcaudoor een losgebrokeu hond veroorzaakt, niet den dood van het kind heeft ten gevolge gehad zijnde hetzelve reeds bijna van zijne wondén hersteld. Men spreekt van eene onderneming welke zoo zij gelukty voor Frankrijk en Engeland van veel gewigt zal zijn. Er zou na melijk het voornemen bestaan om het zwavel dat tot nog toö uit Sicilië, van den Etna, getrokken werd, door Frankrijk, uit da fransche kolonie Guadeloupevan den vuurspuwenden berg la Soufrière, en door Engeland, van den berg Hekla op IJsland te doeu komen. Daar Sicilië het leveren van het zwavel tot mono polie had, liet uien zich aldaar buitengemeen hoog betalen, zoo dat reeds dikwerfook door Engeland deswege klagten waren, aangeheven. Men ontveinst zich niet dat die ondernemingen met veel moeile en groote kosten gespaard is doch vleit zich tot een goed resultaat te zullen komen. Door de stoomboot ie Vautourdie in den nacht vati den i3 te Toulon is aangekomen en Algiers den 11 heeft verlaten zijn er brieven uit die stad alsmede uit Bougia Bona en Gonstan- tine ontvangen. De marechal de camp Galbois bad den 1 het be vel over laatstgenoemde stad en provincie aanvaard. Een kleine colonne, 1000 mar» sterk was uit Gonstanline gerukt en had eene groote uitgestrektheid land doorkruistom brandschatting te hef fen. Alles was rustig; volksstammen, die sedert lang niet betaaL den hadden zich onderworpen en de opgelegde belastingen betaald. Men scheen in Zuid Amerika algemeen te verwachten dat een fransch eskader binnen kort ook de havens van Chili blokke ren zou, ten gevolge eerier beleediging reeds in i833 den kapi tein van een fransch koopvaardijschip aangedaan. NEDERLANDEN. 's Gravenhage j den 22 Augustus. Er worden veelvuldige toebe reidselen gemaakt, om 's konings verjaardag plegtig te vieren. Twee prachtige gothische tempels worden er in de Maliebaan opgerigf. Uit een derzelven zal men eene fraai verlichte luchtballon doen op stijgen terwijl een keurig geschilderd cbassinet overheerlijk tusschen de lampions zal prijken, en, naar men verwacht, eene treffende uitwerking zal te weeg brengen terwijl uit eenen anderen tempel welke meer boschwaarls is geplaatst en niet zal worden geïllumi neerd een schitterend kunstvuurvverk vervaardigd door den be kwamen vuurwerkmaker Paolo Chiarinizal worden afgestoken. Het getal lampions in de verschillende lanen van het Bosch zal veel talrijker zijn dan in het vorige jaar. Zoo wel door het korps muzijkanten der schutterij, als der ioJe afdeeling infanterie, zul len er onafgebroken de fraaiste stukken worden uitgevoerd. Ook de turfdragers dezer residentie zullen dit jaar eene smaakvolle eerepoort opriglen. Alles kondigt derhalve aan dat 's konings ge boortedag in deze stad, op eene waardige wijze zal worden gevierd. Men schrijft uit Breda van den io dezer

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1