ZEERIKZEESCHE COURANT. No. 65. Sêingsdag A°. 1838. 14 Augustus. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. Mekendmaking. w. J. P. KROEF. NIEUWST! JBIN&EN. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone K E R- MIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den worden als van ouds aanvangende op dén laatslen Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzóo van den aksten Augustus tot en met den 8»ten September aanstaande De kramers worden verzochttot het bekomen van plaatsen zich in tijds, met vrachtvrije brieven, bij den fungerenden Marktmeester APhaff aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geene rij fel a ars horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis sullen worden toegelaten. Zierikzeeden 8 Augustus i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, 's GravenbAge den 11 Augustus. Van wege de directie der ver zameling van schilderijen der levende meesters in het paveljoen Welgelegen te Haarlem is bekend gemaakt, dat de voorbereidende werkzaamheden ter plaatsing van de schilderijen onzer levende kunstenaars thans geëindigd zijnde) deze verzameling, te beginnen met Vrijdag den 10 Augustus, voortaan algemeen toegangelijk zal wor den gesteld, te weten: Des Vrijdags en Zalurdags van iedere week van des morgen? tiegen tot des namiddags vier nre voor ieder bezigtigerdie zich daartoe, behoorlijk gekleed, aanmeldt; zullende de overige dagen de toegang ook verleend worden aan vreemdelingen of ver af wo nende personen wien hel aan de gelegenheid ontbreektom op de bovengemelde publieke dagen te koraen terwijl ook zullen toege laten worden kunstenaren om studiën naar de schilderijen te tnaken. Blijkens eene advertentie van den minister van binnenlandsche zaken, zullen op den 3i dezer en den i der volgende maand plaats hebben de aanbestedingen van de werkzaamheden, tot het maken «an de aardenbaan voor den aan te leggen spoorweg van Amster dam naar Arnhem. Naar men verneemt zal gedurende de rotterdamsche kermis aldaar te zien zijn de heer Jos Bib-in de kolossus van het noor den. Met zeer veel lof heeft men melding gemaakt in de dagbla den van Parijs, Lyon Turyn Milaan Florence Rome, Napels, Weenen en Munchen van dit buitengewoon verschiinsel der na tuur, dat in Holland even als in alle andere landen van Europa de opmerkzaamheid en bewondering van alle standen der maat schappij tot zich trektdoor zijne zoo wonderbare grootte als wel gevormde gestalte. Na zijn verblijf alhier vertrekt hij terstond naar Parijs om eene verbindtenis na te komen die bij met eene loo- neel-directie dier hoofdstad heeft aangegaan ten einde de rol van Goliath te vervullen in een stukje getiteld: David en Goliath, enkel en alleen vervaardigd om zijne buitengewone grootte zijnde eene lengte van twee el vier palmen (hollandsche maat)te doen uit komen. Men schrijft uit Groningen van den 6: o Heden morgen zijn, onder eenen verbazenden toevloed van men- schen en ^met eenen langen trein van koetsen, de lijken der vijf jon gelingen welke te Paterswolde te zamen in bet water den dood vonden, gelijktijdig begraven; dezelve werden, behalve door hunne diepbedroefde maagschap, door een vijftigtal jongelieden, meest alle kennissen van de overledenen voor de rouwkoetsen uitgaande, grafwaarts begeleid. De lijken in het graf neergelaten zijnde, wier pen deze jongelingen de eerste schoppen met aarde op de over blijfselen hunner vrienden, en hieven daarna vierstemmig aan het 4lle vers van gezang 21: Diepe wijsheid zijn uw paden, enz. en bet iste vers van gezang 182: Stille rustplaats van de dooden enz. Niettegenstaande duizende menschen de begraafplaats vul den, heerschte eene doodelijke stilte bij deze treffende plegtigheyd bet treurig einde eener gebeurtenis, welke aller harten binnen deze stad met pntroering had vervulden gisteren meestal het onderwerp was der leerredenen in de kerken vau onderscheidene gezindheden. VERVOLG en SLOT van de uittreksels uit het Verslag van HE. Gedeputeerde Stalen van Zeelandgedaan in de vergadering van den 3 Jülij 11. Geneeskunde. De verordeningen omtrent de geneeskundige dienst worden zoo veel ons kennelijk is stiptelijk nageleefd. De bij de wet van den 27 Maart jl. Staatsblad n.° 10) omtrent het vereenigd uitoefenen der verschillende takken van de geneeskunde vastgestelde meer vrijgevige beginselen zullen de studie in de ver schillende vakken aanmoedigen en daardoor voor de beoefening d.-'cy wetenschap voprdeelig -:ijn In de geneeskundige verzorging der ingezetenen is voldoend, voorzien in de steden is het getal geneeskunstoefenaren meer dan voldoende en te platten lande is daaraan nergens gebrek. Behalve de kinderziekte, hebben geene besmettelijke, noch epi demische ziekten geheerscht en in het algemeen kan men den ge zondheids-toestand van het vorige jaar als zeer gunstig beschouwen. Van de 208 poklijders, welke, behalve eenige weinige gevallen in andere plaatsen tot de steden Tholei. en Vere en de gemeen ten St. Maartensdijk Scherpenisse PoortvlietSt Philipsland Oud-Vosmeer, Fort Bath en Koewacht behoorden, zija 28 over leden en de overige hersteld onder de met de kinderziekte be smette bevonden zich ook eenige die vroeger gevaccineerd waren en ofschoon zulks bij sommigen als een bewijs voor de niet vol doende voorbehoedende kracht der vaccine wordt aangemerkt kaa het nogtans niet worden ontkend dat het telkens ontstaan der kinderziekte en de weinige uitbreiding welke dezelve verkrijgteea afdoend bewijs is van het preservatief vermogen der koepokinenting, al is het dan ook dat sommige individus daardoor niet geheel voor de kinder pokken worden beveiligd, terwijl de meer goedaar dige loop welke de ziekte bij vroeger gevaccineerden beeftreeds op zich zelfs aan de vaccine groote waarde moet doen hechten. Deze kunstbewerking wordt dan ook zoo veel mogelijk aangemoe digd en onderscheidene geneeskunst-oefenaren beijveren zieb óm dezelve te bevorderen en gratis te verrigten zoo dat van de 1924 vaccinatiè'nwelke in het vorige jaar hebben plaats gehad, i5<yz gratis zijn bewerkstelligd. Nationale Militie. «De ligting der nationale militie is wederom bij eene speciale wet van den 23 December 1837 Staatsblad no. 77) bepaald op een man van de 3oo zielen der bevolkinggevende voor deze provincie 477 man welke successivelijk op de bij de wet van den 8 Januarij 1817 voor de 2<le en 3" afgifte van het contingent bepaalde tijdstippen, zijn afgeleverd. Schutterijen. «Ook nü kunnen wij UEd. Groot Achtb. weder voor zoo veel óns bekend is de verzekering geven dat de bemoei- jingen ten opzigle van de schutterij in het voorleden jaar geregeld zijn afgeloopen ten gevolge waarvan slechts twee reclamatiën des wege bij ons zijn ingediend, die echter beide ongegrond zijn be vonden. Maten en Gewigten. «Volgens de periodieke rapporten der plaatselijke besturen welke op grond der bestaande verordenin genverpligt zijn te zorgen voor de opvolging der bepalingen aan gaande de maten en gewigten en tot dat einde van tijd tot tijd opnemingen bij de winkeliers en andere neringdoende lieden moe ten doen worden de Voorschriften omtrent het gebruik der Ne- derlandsche maten en gewigten behoorlijk nageleefdzoo als blijkt uit de weinige overtredingen welke door de arrondissements-ijkers bij hunne visitatiën in de winkelsworden geconstateerd. Tot bewijs dat men (volgens de jongstdaargestelde voorschriften) bekwame voor het maten- en gewigten-stelsel nuttige arrondis sements-ijkers verkrijgen kanmogen wij hier aanvoeren dat de ten gevolge van examen in het jaar i835 te Middelburg aangestelde arrondissements-ijkcrin het afgeloopen jaar zich onledig heeft gehouden met het vervaardigen eener handleiding voor de verificatie van het vaatwerk, welke, na onderzoek bij het departement van binnenlandsche zaken, bevonden is aan het oogmerk geheel te vol doen ten gevolge waarvan dezelve ter lands-drukkerij gedrukt en aau de arrondissements-ijkers is uitgereikt, en het Z. M. heeft behaagd aan den schrijver eene gratificatie van i5o te verleenen. Met dit overzigt der voornaamste aangelegenheden van dit ge west onze taak afgehandeld hebbende is het ons aangenaam als de algemeene slotsom van dit ons verslag te mogen opgeven dat in het afgeloopen tijdvak geene bijzondere rampen deze provincie hebben getroffendat de ingezetenen zich in veel goeds mogten Verblijden dat orde rust en eensgezindheid alom heerschten ieder zich in de zegeningen van een vaderlijk en welgeordend bestuur ryjogt verheugen geene gegronde klagten over verongelijkingen wer den gedaan dat de autoriteiten zich in de welwillende medewer king der ingezetenen deze in de belangelooze behartiging hunner belangen door de bestuurders mogten verhengen dat tevreden- beid met het bestaande en overtuiging dat, zoo niet alles is gelijk men wenschtezulks aan den loop der omstandigheden niet aan den goeden wil van heu die het bestuur van zaken in handen heb ben is toe te schrijven het algemeen heerschend gevoelen in deze provincie is. «Aldus gearresteerd te Middelburg, den 29 Junij i838. De Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland VAN VREDF.NBURGH. (getekend) Ter ordonnantie van dezelve VAN DER II EIM." f

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1