ZIEMIKZEESCHE Vrijdag COURANT. 16 Augustus* BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Melz-sshd^cditug* i -- NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. No. 64. Ao. 1838, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTËRTKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewoDe K E R- MISofJAARMAERT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den worden als van ouds aanvangende op den laatslen Maandag in Augustus, gedurende twee weken en alzoo van den 2pt'm Augustus tot en met den 8«en September aanstaande. De kramers worden verzocht, tot het bekomen van plaatsen zich in tiids, met vrachtvrije brieven, bij den fungerenden Marktmeester A. Phajf aan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geene rijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 8 Augustus 1838. Burgemeester en Wethouders voornd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie ran Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. 's Ghavenhage den 8 Augustus. De maatschappij van Weldadig heid, binnen dit rijk gevestigd, telde op i Januarij 1837, 9610 contribuerende leden. Door die maatschappij waren op dat tijdstip gevestigd in de provinciën Vriesland Overijssel en Drenthe3 vrije kolonie» 2 gestichten voor weezen 2 gestichten voor bede- laa rs r 1 strafkolonie en i opvoedingsgesticht voor den landbouw te Wateren. In die koloniën bevonden zich 562 gebouwen, als: 4 kerken, 5 hoofdgebouwen, 117 bijgebouwen, 6 op zich zelf staande schoolgebouwen, 11 afzonderlijke fabrijkgebouwen, 3g groote hoeven en 38o kleine hoeven alsmede 108 paarden, 1^1 koeijen 326 stuks jong vee, i5 kalveren en 34^8 schapen. In die koloniën waren 7901 personen waarvan 3398 uitmakende huisgezinnen a3o3 weezen vondelingen en verlaten kinderen en 2200 bedelaars. Het totaal-generaal der uitgaven over i836 heeft ƒ2,268,553,46, en dat der ontvangsten ƒ2,787,096,542 bedragen, Gedurende liet wintersaisoen van i836 tot 1837 waren in dit rijk 64 vereeni- gingen of commission gevestigd welke uitdeelingen van levensmid delen en brandstoffen gedaan hebben, als: in Gelderland 4 Noord- Holland 16, Zuid-Holland 21 Zeeland 8, Utrecht 5, Vriesland 6Overijssel a en Groningen 3. Het getal der inschrijvers be droeg 8o63. Op 1 Januarij 1837 bestonden er in dit rijk 6 werkscholen als: I in Noord-Braband 1 in Gelderland, 1 in Nuord Holland 1 in Zeeland en 2 in Overijssel. Derzelver werkzaamheden bepaalden lich tot naaijen breijen spinnen en breijen van saaijetien kousen. Het totaal generaal der uitgaven over i836 bedraagt ƒ7235,73^- en dat der middelen 7212,90. Uit Hoorn heeft men nadere berigten omtrent het verbranden van de Groote Kerk aldaar: «Eene zware en in vele opzigten on herstelbare ramp heeft laatstleden vrijdag de stad Hoorn getroffen. Omtrent een kwartier over een ure, na den middag, ontdekte men brand in de Groote Kerk aldaar, nabij den toren, en weldra ver- Spreidden zich de vlaminen met de grootste hevigheid door het ge- beele gebouw. Even na twee ure stortte de toren binnenwaarts in een half uur later was er van de kerk zelve niets dan de naakte muren over, en brandde alleen nog maar een klein hoekgebouwin het oosten, dat tot bewaarplaats van eene boekerij strekte, waarin zich verscheiden letterkundige zeldzaamheden bevonden. Gelukkig slaagde men er in den voortgang der vlammen hier te stuiten zonder hetwelk welligt de geheele buurt Gerritsland met de al daar staande Doopsgezinde Kerk, in de ramp gedeeld zou hebben, daar eene naburige mouterij reeds vuur had gevat. Het stillen van den wind die vroeger vrij hevig uit den zuidwesten gewaaid had droeg veel bij tot behoud van dit gedeelte der stad. De kerk, eene der grootste en schoonste nitons vaderland, wier bouw reeds in 1469 aangevangen, én die aan S'. Johannes en S'. Cyprianus gewijd was, bevatte de gedenkteekenen voor den ad miraal Floriszoon R. HoogerbeetsF elius Junius en andere be roemde mannen. Deze allen zijn verbrijzeld; van het prachtig en uit muntend orgel, welks vox humana inzonderheid den roem van alle kenners wegdroeg, f 70,000 van maken heeft gekost en nog in het voorleden jaar voor f6,000 aan herstellingen heeft ondergaan, is niets meer zigtbaar; bet fraaije koperen koorhek is geheel ver smolten alle gestoelten en kerkboeken zijn door de vlammen ver teerd alleen heeft men niet zonder levensgevaar de effecten gelden en papieren der kerk, benevens het zilver voor het Avond maal uit de kerkekamer kunnen redden. De schade wordt op ruim vier tonnen gouds geschat, terwijl niets voor brandschade was verzekerd. Gelukkig heeft men geene tnenschenlevens te befrenren maar twee personen een van welke de verzorger zijner bejaarde moeder is, zijn door het instorten van een schoorsteen en de zolder zwaar fPs'A.'dst aewordenop Welke zolder 700 ton turf eeboreen lag, die ^elu kkig nog met vele inspanning gespaard zijn gebleven. De beide kerken welke der Hoornscbe Gemeente overblijven zijn klein en afgelegen en de groolste daarvan is bovendien zeer bouwvallig zoodat zij om op den duur als hoofdkerk bruikbaar te zijn groote uitgaven zou vereischen. De kerk, zijnde een kruisgebouw Was 3oo voeten lang, 120 vöelen breed en 67 voeten hoog; de toren was 179 voeten hoog, had bijzonder zware klokken en een uitmuntend carillon. In alle ontvangen berigten wegens dit onheil worden de ijver en hulpvaardigheid niet alleen van de ingezetenen der stad maar ook van die der naburige plaatsen ten hoogste geprezen. Vrij al gemeen denkt men dat de brand aan onachtzaamheid der werk lieden die des voormiddags aan herstellingen in de dakgoten bezig geweest waren toegeschreven moet worden." Laatstleden woensdag is de eerste stoomboot (de Sirius) regtstreeks van de Teems naar Petersburg gestevend. Dezer dagen is in Schotland een néger, Joseph Friskin, dia op zijn 20ste jaar als bediende hier in het land is gekomen ia den ouderdom van 112 jaren overleden. VERVOLG vein de uittreksels uit het Verslat7 van EU. Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de ver gadering van den 3 Julij 11. Plaatselijke aangelegenheden en comptabiliteit, (vervolg.) De opgemelde bevolking verdeelt zich onder de verschillends godsdienstige gezindheden als volgt: io5475 Hervormden. 36733 Roomsch-Katholijken. 114r Evangelisch-Lutherschen. 558 Hoogduitsche Joden. 228 Mennoniten. 1 Remonstrant, t niet genoemde gezindheid. In het jaar 1S37 hebben 61 go geboorten plaats gehad (zijnde 97 meer dan in 1836)waaronder 4^4 onechte, te weten: 179 in de sleden en 255 in de gemeenten te platten lande; de sterfge vallen beliepen 47®^, lijnde 721 meer dan in het vorige jaar. i) In hetzelfde tijdvak zijn i35g huwelijken aangegaan en 6 echt scheidingen uitgesproken. De geboorten stonden alzoo in verhou ding tot de bevolking als r op 23 de sterfgevallen als 1 op 3o en de huwelijken als 1 op 106 zielen. Door het stedelijk bestuur van Middelburg is aanvrage gedaan, om een zeer vervallen domaniaal gebouw voor den tijd van 3o ja ren in gebruik Ie mogen hebben om tot eene concert-zaal te wor den ingerigtwelk verzoek bij Z.v M.s besluit van den 1 October jl. n.° 3 is ingewilligd. De hiertoe vereischte vrij aanzienlijke kosten vleit men zich van de ingezetenen renteloos onder garan tie der stad voor de jaarlijksche aflossing indien de inkomsten de zer inrigting daartoe niet voldoende zijn te zullen verkrijgen tot het verleenen van welke garantie het stedelijk bestuur autorisatie heeft gevraagd. De moeijelijkheden welke de kazernering der troepen in de stad Vlissingen in de laatste jaren had ondervonden zijn geheel uit den weg geruimd en is thans zonder groot bezwaar voor stads kas, ten genoege der militaire autoriteit, in de huisvesting der militairen voorzien. Volgens eene overeenkomst met het departement der marine is aan de stedelijke kas van Vlissingen eene som van f 14,000 uit betaald voor den afstand van het regt van spuijing door de Leeu- wens'uis tot diephouding der pottekade welke som de stad ge acht is noodig te hebben om hij gebrek van dit spuijingsmiddel, die kade uit te diepen en diep te houden. De daar ter stede gevestigde afdeeling der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft het loffelijk voornemen opgevat om uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen een standbeeld voor den ad miraal Michiel Adriaanszoon de Ruijterbinnen de muren zijner geboorteplaats op te rigten vleijende wij ons dat de [daartoe be noemde] commissie door ruime bijdragen in staat zal worden ge steld om dit gedenkteeken op eene aan den roem van Neerlands grootsten vlootvoogd passende en zijner waardige wijze tot stand te brengen, en gelijk dit gewest zich eenige jaren geleden in de op- rigting van een standbeeld van Jacob Cats, in zijne geboorteplaats Brouwershaven heeft mogen verheugen zoo ook de geboorteplaats van Zeelands voortreffelijlisten zeeheld weldra met een openbaar blijk van hulde en achting van het nageslacht voor deszelfs nooit volprezen inboorling zal mogen prijken. In de stad Neuzen is eene aanzienlijke verbetering aan de ba- ven bewerkstelligd welke voor eene som van f 5ogo is uitgevoerd; de aanleg eener haven te Bommenede is voor 2100 aanbesteed; ook bij het gemeente-bestuur van "ïerseke is dc verbetering van de haven in overweging.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1