ZIBRIKZEESGHB COURANT. 3 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. FRANKRIJK. H». 62. A". 1838. DUITSCHLAND. IFrAnkfort den 29 Julij. Uit Dusseldorf schrijft men (lat de ontginning, der kolenmijnen gedurende de maand Junij aldaar zeer toenamuit hoofde der steeds vermeerderende aanvraag aan de Boer. Tot op het einde van Junij was er reeds 6 miilioenen scbe- ber abtsdistrict Ï)els kolen uit het Markisqhe en Essen-werdenschf angs de Roer naar den Rijn vervoerd en was de uitvoer naar Holland al minder dan in vorige jaren het vertier naar den Bo» ven-Rijn was des te sterker. Te Hamburg lag den 20 dezer nog een vaartuig van Monte Video op de reedehetwelk, door middel van een hamburgsch huis düitsche volksverhuizers als passagiers deed werven voor namelijk werd naar kundige land- en hou wwerklieden gezocht. De naar Australië bestemde silezische separatisten bevonden zich mede nog te Hamburg alwaar zij op de volledige inrigting hun ner schepen moesten wachten. - De tijdingen uit Stokholm vars den 20 dezer nopens den toestand van Z. M. den koning van Zweden zijn zeer voldoende. Z. M. had nog eenigen tijd aan kramp in de borst geleden doch dezelve was thans geweken en de genezing van den arm ging ge- Tegel d voort. Volgens berigten uit diezelfde stad, van genoemde dagteekening v?as den vorigen nacht de rust aldaar weder gestoord geworden. Het volk was den vorigen middag reeds za men geschoold op het geruchtdat de heer Crusenstolpeeen tot vestingstraf veroordeeld schrijver naar zijne gevangenis zou worden overgebragt en maakte 2ich aan het inwerpen der vensters van het stadhuis, het smijten der patrouilles met steenen en andere ongeregeldheden schuldig. Nadat de oproerige hoop aanmerkelijk, volgens sommige berigten tot 2 a 3ooo personen was aangegroeid en in weerwil van her haalde aanmaningen, op de vrijlating van den gevangene bleef aan dringen gaf de luitenant Sanclels eindelijk last om met scherp te schietenden werden daardoor twee menschen gedood en verschei dene gekwetst. Op het aanrukken van versterking is de rust her steld en de lieer Crusenstolpe is den volgenden morgen uit het raadhuis te water in eene sloep welke door drie kanonneer- hooien begeleid werd naar de vesting Waxholm overgevoerd waar bij zijne drie jaren gevangenisstraf moet doorbrengen tot Welke hij wegens het door hem uitgegeven geschrift is veroordeeld. Bij het vertrek dezer berigten was de rust niet verder gestoord geworden doch hield zich nog altijd een volkshoop voor bet raad Luis op. GROOT-BRITTANNIEN. xionden den 28 Julij. Te Deptford, in de nabijheid dezer hoofd stad is in den nacht tusschen woensdag en donderdag een zware brand uitgebroken waardoor een aantal pakhuizen hontloodzen en andere magazijnen den scheepmaker en houlkooper M. Gordon toebehoorende in de asch zijn gelegd. Het nabij gelegen koninklijk dok is gelukkig bewaard gebleven. De beer Long worthdoor zijne bemoei) in gen in den circassiscben Opstand bekend was in de turksche hoofdstad aangekomen en had er verhaald dat eene poging van den russischen generaal Zap, in Mei laatstleden gedaan om de Labbah over te trekken, en zich van bel grondgebied der Abasaken meester te maken ten eenen- xnale mislukt was en dat hij zich genoodzaakt had gezien met aanmerkelijk verlies over den Kuban terug te trekken. Alhier ontvangen brieven uit Konstantinopel bevestigen dat verscheiden russische oorlogsvaartuigen in het laatst der vorige maand, gedurende een storm in de Zwarte Zee, vergaan zijn. Ook bad men daar tijding dat tienduizend man russische troepen naar Khi'va gemarcheerd waren met oogmerk oiu Bohara te ver meesteren. Diezelfde brieven deelen mede dat de turksche vloot den 1 de- *er ter hoogte van Gallipoli gepraaid was, en dat de divan den dag voor het uitzeilen eene vergadering bad gehouden die niet minder dan tien uren heeft geduurd. Yan den inhoud van het Verhandelde was niets uitgelekt maar men wilde weten dat de ad miraal AcJimed-pacha wanneer de vloot te Cyprus zou zijn aan gekomen zich met eene stoomboot naar Alexandria moest begeven, en van volmagt voorzien was om eene verzoening tusschen den sul tan en den egyptischen onderkoning te bewerken. De sultan zou zijne toestemming gegeven hebben tot het sluiten «ener geldleening vau vier milliöen ponden sterling met twee lon- densche bankiersbuizen. Ook had hij den vrijen invoer van granen Uit alle deelen van zijn rijk toegestaan. Het scheen dat de engelscbe gezant bij bet perzische bofde heer JMac Neil, niet geslaagd was in zijne pogingen om eene schikking tusschen den schab en de inwoners van het belegerd Herat tot stand te brengen. Uit Kauada zijn bier berigten van den 3o Junij ontvangen jnhouden.de, dat lord Barham bepaald bad dat ee,uige opstande lingen die zich te Montreal in de gevangenis bevonden en berouw hadden beloond naar de Bermuda's-eilanden overgebragt zouden worden, onder bedreiging van ter dood gebragt fe zullen worden indien zij in Kanada terugkwamen. Een gelijk besluit was genomeii omtrent den bekenden Papineauin geval hij gevat mogt worderi. De moordenaars van den luitenant PFeir waren van deze gunstige beschikking uitgesloten. Er was door lord Durham eene com missie benoemd, om het opzigt over de aan de kroon toebehoo rende gronden te houden aan welker hoofd zich de vice-admiraal Paget bevindt. De expeditie uit Bombay naar de aan den mond der golf van Perzie gelegen zeehaven Bushire maakt thans het onderwerp der gesprekken en der redeneringen van onze dagbladen uit. Het publiek is niet tevreden met de verklaringen welke lord Palmer- sion deswege andermaal in het parlement gegeven heeft, als vindende dezelve onvoldoende. Over het algemeen beschouwt men die expe ditie als eene soort van coup de main, in den smaak van die der Franschen tegen Ancona en meent men dat de bezetting van Bushire voornamelijk gerigt is tegen Rusland hetwelk verdacht en zelfs openlijk beschuldigd wordt geheime plannen tegen Perzië te voeden en zich vroeger of later van dat rijk te willen meester ma ken. ïntusschen berust dit alles nog hoofdzakelijk op vooronder stellingen daar men tot dus verre niets met volle zekerheid om trent die expeditie en nog veel minder omtrent deszelfs uitslag weet, zoodat men over den waren staat van zaken eerst dan zal kunnen oordeelen wanneer nadere tijdingen uit Indiëdie met verlangen te gemoet gezien worden zullen ontvangen zijn. Parijs, den 28 Julij. Gisteren zijn de verjaarfeesten vandeJulij- omwenteiing met de gewone nitdeeling van onderstand aan de ar men in de verschillende wijken van Parijs begonnen. Heden zijn de lijkfeesten gevierd. Een groot aantal werklieden heeft de begraafplaatsen der zoogenaamde Julij-helden bezocht, ea bij hel monument ter hunner eer bij de Louvre opgerigt zag men ook vele jongelieden welke dat gedenkteeken met vlaggen versier den. Daar deed een vrij bejaard man eene aanspraak en na hem nam een jong measch het woord doch werd door een commissa ris van pelicie gewaarschuwd dat hij zwijgen moest en toen hij op aanraden zijner vrienden zich hier niet aan stoorde en voortging met spreken door dezen gearresteerd. Dit heeft aanleiding tot ernstig gemor onder de bijstanders gegeven waarop al de omstre ken dier begraafplaatsen door detachementen municipale gardea bezet zijn geworden. Bij zekere li.... in de rue Neuve des-Bons En fans is gisteren door de policie eene hoeveelheid van drie a vier duizend geweer- patroonen en een zeer aanmerkelijk getal nieuwe gegoten kogels ge®», vonden. is benevens zijne vrouw en vijf andere personen die toen de policie in huis viel bij hem waren in hechtenis genomen en heden zijn nog eenige lieden gearresteerd welke ia deze zaak gewikkeld schijnen te zijn. Men verzekert dat deze re publikeinen zijn, die tot verschillende geheime genootschappen be boeren en een plan gesmeed hadden om bij de Julij-feesten oproer te vèrwekken. Den 29. Men spreekt van eene nieuwe reis des hertogs van Join ville naar de Oost -Indië. Nopens de zaak van het schip Alexandre hetwelk uit Noord- Amerika naar Bordeaux is opgezonden verneemt men het volgende van den kok die geen deel aan den moord heeft gebid. Op de reis van Batavia naar Maurice, wandelde kapitein Boa,et op een' vroegen morgen op het dek met eenige personen van het scheeps volk en beval den kok thee voor hem te zetten. Terwijl deze daar mede bezig was, hoorde hij een hevig geweld op bet dek en daarop een zwaren plof in het water. Hij zag daarop üen officier naar boven snellen met een knuppel gewapend. Dezelfde worsteling nam een aanvang eene tweede plof werd gehoord; de kapitein ea dfe officier waren verdwenen. Het geweld verdubbelde zich men hoorde gekerm geschreeuw vechten en menschen in zee werpen. Vijf man van het scheepsvolk werden vermist, en eenigen tijd daarna werd nog een engelscbe matroos vermoord om dat de zamenge- zworeneu hem wantrouwden. Den 3o, Heden ochtend is de as van het rijtuig des konings midden in de laan der Champs Elyse'es gebroken waardoor het omgeslagen is en Z. M. op den hertog van Orleans, die nevens hem zat, gevallen. De koning heeft geen letsel bekomen maar de her tog heeft zich aan bet hoofd bezeerd en is op verscheiden plaat sen gekneusd. Z. M. is genoodzaakt geweest met den prins op den weg te wachten, tot dat er eene huurkoets aankwam, die hen naar Neuilly gebragt heeft. Vele lieden die op den weg waren toen het ongeluk gebeurde, hebben een geruimen tijd den koning en zij- neu zoon omringd en hun levendige blijken van belangstelling ge geven. De yolksyermakelijkheden baddeo gisteren den laatsfen dag der Julij-feesten eene gr0.0te menigte menschen naar de Champs Eiysées als ook naar de oevers der Seine gelokt waar vele va rensgezellen spriet liepen en andere dergelijke waterspellen uitvoer^ den. Het weder was gedurende deu dag vrij redelijkdoch, onge^

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1