Wo. 60. Z1ERIKZEESCHË Vrijdag A°. 1838. COURANT. 2? Ju! BESTUREN EN ADMINI8TRATIEN. Mekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. DUÏTSCHLAND. ËtUNKFÖrt den 2t Julij. Men houdt zich thans hiér druk be- fcig met het maken van toebereidselen voor het groote zangfeest, het welk in de laatste dagen dezer maand hier gehouden zal worden. Het feest zal den 28, des vöormiddags geopend, en in den avond Van den 3o met een gastmaal van 1200 personen en een schitterend vuurwerk besloten worden. Uit genoegzaam alle streken van Duitsch- land worden zangers gewacht om mede te werken tot de uitvoe ring der te geven stukken. Met Iaat zich aanzieu dat de toevloed Van vreemdelingen verbazend groot zal wezen. GROOT-BRlTTANNlEN. NEDERLANDEN. 'öGrAyenjia.ge, deu *4 Julij. Z. Esc. de baron van der Capellen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZÈE, Brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donder- idag den 2 Zfuguètas eerstkomendedes voormiddags negen ure op bet Raadh nis a iii ier in bet openbaar zullen worden verkocht, DE STADS TIENDË-VRUCHTEN over den jare en oogst van i838 waartoe de conditiën van heden after Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikieeden i3 julij 1838. Burgemeester en Wethouders vootnd. K. W. de JÖNGË Wethouder L. P. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROÉF. Onder dén handelsstand te Triest werd den 12 dezer verze Ikerd dat er eeri hevige storm int de Zwarte Zee gewoed had, ten gevolge waarvan een aantal koopvaardijschepen en ook eenige rus- sische krüssers vérgaan zouden zijn. In een' brief uit Rome, van den 10 Julij wordt bij herha ling gemeld, dat Z. H. de paus steeds veel belang stelde in de re geling der keulsche zaak en als een blijk der verzoenende gëéind- Beid Zr. H wordt aangevoerd dat dezelve den pruissiscben zaak gelastigde den baron vou Btic/iin eene audiëntie niet alleen zéér vriendelijk had ontvangen maar ook naar men verzekerde on Be win pel a verklaard had dat hij nu niet meer aan eene spoedige Beslechting van het geschil twijfelde. De romeinsche staats-almanak had kortelings het licht gezien. Daaruit bleek dat bet heilige collegie hetwelk wanneer het vol tallig is uit 70 kardinalen bestaat thans slechts 57 telt zes wa- fren doör den paus in petto benoemd. De oudste kardinaal zijnde inonsignore Bussi, telt 83 jaren de paus zelf heeft deu ouderdom van 73 jaren bereikt. De jongste berigten uit Alexandria, van den 27 Junijmei den dat het berigt nopens den brand te Cairo (zie ons vorig nam- fner) zeer overdreven is geweest. Er waren slechts 200 huizen vernield. Ook de plunderingen der soldaten waren verzonnen. Wel Bad men eenige boosdoeners op heeterdaad betrapt, doch deze Radden naar turksche Wijs, hunne misdaad dadelijk met het le *en moeten boelen. Londen den 21 Julij* Uit officiële staten blijkt, dat dé kosten der krooningsplegtigheid voor bet gouvernement ruim 70,000 pon den sterling bedragen terwijl men berekend heeftdat de uitga- Ven door bijzondere personen Voor die plegtigheid gemaakt, nage noeg eene gelijke som zullen beloopen. Niet minder dan 208,000 ponden zijn bovendien voor zitplaatsen uitgegeven. Behalve de in woners der hoofdstad die bet feest hebben bijgewoond warén Biet minder dan 400>°00 personen uit verschillende Oorden des Jands herwaarts gekomen zoodat men met bijvoeging der talrijke vreemdelingen gerust stellen mag dat zich gedurende die dagén ïiiet minder dan twee millioen menschen gelijktijdig te Londen heb- Ben bevonden. Men schrijft uit de Montegobaaiop bet eiland Jamaiéa dd. 1 2 Maarthetgeen volgt: «De slavenhandel is levendiger dan ooit. Eene galjoot heeft onlangs eene in verhouding tot de ruimte van het kleine vaartuig ontzettend groote menigie zwarten aangebragten ons werd het is guwelijk te höoren verzekerd dat deze on- gelukkigen gedurende dè laatste helft hunner réis genoodzaakt Waren zich met het rottende vleesch hunner overledene rampge- Dooten te voeden wanneer geene dooden meer voorhanden waren werd een gezonde geslacht om de overigen tot voedsel te dienen. Daar deze bijzonderheden door verscheidene dezer kinderen van Afrika bevestigd werden boude ik dezelve voor maar al te waar. De invoer dezer zwarten werd door den heer Evelyntolbeambte le St. Lucia, ontdekten hij heeft daarvan dadelijk aangifte gedaan." is gisteren uit Londen in het vaderland teruggekeerd en bereids in deze residentie aangekomen. Uit Vlaardingen wordt aangaande de baringja^erij bet vol gende gemeld: Nadat op den 16 dezer de prijszetting van den jaagharing was geweest f 155 is die den 17 op f i/jo den 18 op f 125 den 19 op f 110 de maatjes en f go de volle gezet, terwijl intusschen op den 18 de zesde jager met 296 en op den 19 de laatste jager met 357 *on ^as aangekomen. Den 21 dézer is de toen nog voorhanden voorraad f ongeveer 5^/0 ton door de gezamenlijke ha ringhandelaren in eens gekocht- Den 24 dezer is te Vlaardingen binnengekomen de eerste vaslger der haringvloot j aanbrengende zeven lasten haring. Uit Hamburg schrijft men dat zich aldaar eerlang eene aan zienlijke schaar van volksverhuizers maar wier eigenlijk getal nog onbekend was naar de Kaap de Goede Hoop zoude inschepen. Bijzonder daartoe aangenomen artsen j zouden dezelven op de reize derwaarts vergezellen. Uit Weimar meldt men van den i5 Julij: Het gezigt onzer bouwlanden is hoogst bevredigend want zij beloven eeneu rijken, oogst. Zelden was de grond 7.00 vruchtbaar als in dit jaar. Boo- ii)en wier eerste looten in Mei bevroren waren hebben er tweede geschoten van eene verwonderlijke lengte en kracht. Het Journal du Havre, behelst het volgende: De natuuron derzoekers hebben veel gesproken van het bestaan eens Orangoutangs geslacht?, hetwelk gezegd wordt in Afrika somwijlen tot 6a 7 voet hoogte op te groeijen doch alle pogingen om een zoodanig exem plaar magtig te worden waren tot dusverre vruchteloos geweest, Den kapitein der Clarlsse den heer Tour etis het op eene zijnec reizen naar Gabon gelukt zich het ligchaam van een geweldig groot dier van deze soort te verschaffen. Hij heeft hetzelve her waarts aangebragt, en bij een naauwkeurig onderzoek is gebleken, dat hetzelve tot het geslacht van dén Orangoutang of tot dat van den chimpans behoort. Zijne försch gespierde gestalte zijne bui tengewone grootte van 5 voet en ettelijke duimen, de sterkte zijnetf beenen en zijn groote breede kop duiden genoegzaam deu oorsprong var, dit dier .aan, hetwelk den verbindenden schakel tusschen dén menscb en de dierlijke wereld schijnt uit te maken. De inboorlin gen van Gabon zeiden den kapitein Touret dat het mannetje der chain pans 6 a 7 voet hoog is j en dal deze dieren in maatschappij leven en in het diepst des binnenlands zich hutten bouwen waar slechts zelden de jagers het wagen hen aan te tasten. Zierikzée den 26 Julij. Heden is hier gearriveerd het engelsch brikschip the Pearl, kapitein Matthen Clark Garrelt, van Sunder land laatst van de reede van Vlissingenmet steenkolen voor deze stad; VERVOLG van de uittreksels uit het Verslag van IITE Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de ver- gade ring van den 3 Julij U. De te Middelburg in het jaar 1835 opgerigte nederlandsche maatschappij van vee-verzekering welke instelling van zoo veel be lang voor den landbouw moet worden geacht beeft door bet heerschen der voormelde ziekte, eene aanzienlijke deelneming, vooral uit plaatsen waar de besmetting bestond gekregen maar Ook daardoor reeds dadelijk bij deszeifs oprigting zoodanige scha den ondervónden dat dezelve alleen döor buitengewone middelen en o poffer i ngen is kunnen in stand blijver! en zich eindelijk ge noodzaakt heeft gezien van hare verzekeringen de long- en andere besmettelijke ziekten uit te zonderen. Niettemin heeft dezelve aan al hare vroegere verbindfenïssen voldaan en voor vergoeding van aan de gemelde ziekte gestorven vee eenè som van f 77,825,5o in het afgeloopen jaar uitbetaald. n Onder de paarden heeft zich op enkele plaatsen de met deil naam van miltvuur bestempelde doodelijke ziekte vertoond het daaromtrent gedaan onderzoek heeft wederom doen zien, dat de daarmede aangedane paarden met beschimmeld boonen-stroo gevoecï waren én men moet alzoo dit voedsel hetwelk bij gemis aan hooiin vele localiteiten dezer provincie aan de paarden wordt ge geven als dé naaste oorzaak dezer ziekte beschouwen welke al leen door een zorgvuldig toezigt der landlieden op en verwijde ring van hetzelve, wanneer het door schimmel is aangedaan schijnt te kunnen worden voorgekomen. De blijkens óns vörig verslag uit 's rijks stoeterij te Borculo overgezonden 'dek hengst, is, na den springtijd in het vorige jaar^ voor rekening der provincie moeten verpleegd worden aangezien degene die zich vroeger met de kostelooze verzorging van den- zelven belast had daarvan heeft afgezien. Daar de landlieden in. Walcheren aanvankelijk niet veel genegenheid aan den dag hebben gelegd om hunne merriën bij dezen hengst te brengen zijnde in het afgeloopen jaar, behalve de 7 premie-merriën, slechts 10 Wal- cherscbe merriën ter dekking aangeboden én de kosten dezer ver pleging alzoo niet in verhouding staan tot het nut hetwelke tol verbetering van het Walchersche paarden ras, daarvan te wachten is, is de directeur-generaal van oorlog verzocht, om, na den dek^

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1