]V°. 59. ZIERIKZEESCHE Hingsdag A®. 1838. COURANT. 24 Jfulij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. F R AIUTR" IJ K. NEDERLANDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIÈRJKZEE, Lrengen bij deze ter kennis van de gegadingdeh dat op Dojider- dag den i Augustus eerstkomende, des voormiddags negen ure op bet Raadhuis alhier in het openbaar zullen worden verkocht, de Stads tiende vruchten óver den jare en oogst van 1838 waartoe de conditiën van heden af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzeeden 23 Julij 1838. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE Wethouder L. P. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Parijs, den 18 Julij. Eergisteren is de prins de Joinvillena Zich te Sl. Germain en Laye eene poos te hebben opgehouden in welstand op het kasteel van Neuilly aangekomen. Gisteren morgen ontdekte men alhier brand in het Theatre du Vaudeville, ten gevolge waarvan die schouwburg geheel vernield is, Menschen schijnen daarbij niet te zijn omgekomen maar eenigen 2qn gekwetst geraakt. Velen denken dat deze schouwburg niet zal worden herbouwd tnaar dat dit onheil aanleiding zal geven tot volvoering van bet plan om den nog on voltooiden vleugel vau de Louvre met het paleis der Tuileriën te vereenigen Met de telegraaf zijn bevelen naar al de Werven der marine afgezonden Om den aanbouw van oorlogsvaartuigen te bespoedigen en het bepaald verlof van alle zee-officieren is ingetrokken. De blokkade der havens van Buenos-Ayres duurde den 12 Mei ïiog onafgebroken voort, maar de 'tijd aan de geladen schepen 'toegestaan, om vrij uit te loopen was door den franschen admi raal tot den i5 Junij verlengd. Die vlootvoogd bad aan bet be stuur eenige voorslagen tot vereffening gedaan welke door den Ininister van buitenlandsche zaken, den heer Aranomet groote verontwaardiging waren ontvangen maar echter aan de kamer der afgevaardigden zouden voorgelegd worden. Over Marseille heeft men berigten uit Alexandrië lot den 27 Jnnij j Waaruit blijkt, dat van den 21 tot den 25 dier maand te Kaïro een hevige brand heeft gewoed waardoor 5 of 600 huizen Vernield zijn, Het geheele kwartier der Franken of Europeanen is in de asch gelegd. Volgens sommigen is de brand in eene Roomsch- Katbolijke kapel doch volgens anduren op een terras ontstaan. Ve Ier? schrijven deze ramp aan kwaadwilligheid en aan eene soort van Wraakneming van den sultan op zijnen weerbarstigen leenman, den onderkoning van Egypte, toe. Zooveel schijnt zeker, dat er te Kaïro gedurende den brand groote wanorde heeft geheerscht en dat het Volk veeleer aan plundering dan aan het stuiten der vlammen beeft gedacht. Eerst nadat de onderkoning die zich te Alexandrië bevond i een zijner vertrouwelingen met onbeperkte magt had af gezonden is men, met hulp van troepen, en door het omverha len van huizen er in geslaagd om de vlammen te stuiten. Den 20. Z. K. H. de hertog van Nemours is uit Engeland te Nëuilly teruggekeerd. —- Er ivördt tegenwoordig in Parijs zooveel gebouwd dat men vreèst dat èt* spoèdig gebrek aan bouwstofFen zal zijn 5 iets hetgeen nöbh iri i8i8, noch in 1824, twee tijdstippen, waarop men de meeste huizen in deze hoofdstad bouwde, geschied is. 's Gravénhaöé den 19 Julij. Gisteren ontving men alhier door den telegraaf de heugelijke tijding van Vlissingén, dat Z.r M.s fre gat Bellohd, kapt. Arriënswaarmede Z. K. H. prins Willem Fre- derik Hendrik uit Oosl-lndië terug verwacht werd aldaar was ge seind Jat allës wèl aan boord was, en dat bèt schip den togt naar Texel voortzette. Ten gevolge van dit berigtbegaf Z. li. H. de prins van Oranje zich dezen nacht van Tilburg herwaarts om ïijnëri jorigsten zoon te ontvangen. Tüsschen vier en vijf ure dezen namiddag, kwam de jeugdige prins met den kapitein Arriëns, van den Heider j in den besten welstand op het paleis in bet Bosch aan alwaar de leden der koninklijke familie welke zich in deze residentie bevinden ter maaltijd vereenigd waren. Men kan zich ligtèlijk een denkbeeld vormen van de wederzijdsche vreugde, maar ook tévens vau de aandoening die bij deze ontmoeting na zulk eene langdurige afwezigheiden na zoodanig eene treffende gebeur- ténis als hét overlijden van H. M. de koningin onder de leden van het koninklijk geslacht zal geheerscht hebben. Uit de verslagen die in de laatslgehoüdene vergaderingen der provinciale staten wegens den toestand der onderscheidene Noord-Nêdërlandsche provinciën zijn gedaan, blijkt, dat de toestand der bevolking aldus was; op 1.0 Januarij 1887. op i.° Januarij i83Sii Noord Braband 356,124 zielen. 359,5o3 zielen. Gelderland. 328,496 3^1,719 Noord Holland410j^94 4I!I»4^7 w Zir J-Holland 5oo, 164 h 5o5,ïi6 Zeeland142,816 144 j *37 Utrecht137,65r 139,041 p> Vriesland223,646 226,440 Overijssel190,229 192,34.0 Groningen170,691 172,454 Drenthe69,319 70,146 Té zamen 2,529,728 zielen. 1 2,552,339 zielen. Gedurende het afgeloopen jaar 1837, is de bevolking der ge-i noemde gewesten dus met 22,611 zielen vermeerderd. Gedurende het jaar i836 had die vermeerdering 28,082 zielen bedragen. Den ai. Woensdag 11.is te Vlaardingeo de zesde baringjager aange komen 296 ton baring medebrengende. .De berigten over de vis- scherij luiden wederom gunstiger. Men nieldt uit Groningen Volgens ontvangen particuliere berigten is 11. zaturdag morgen den i4 dezer ten gevolge van een vreesselijk onweder een schrikkelijke brand ontstaan in het dorp Wahne, ambt Sögel, koningrijk Hannover, waardoor 4o woon huizen en 20 schuren in de asch zijn gelegd. Eenige hier thans aanwezige timmerlieden en metselaren te Wahne te huis beboo- fende zijn opgeroepen om spoedig huiswaarts te keeren ten ein de met den herbouw der afgebrande gebouwen te beginnen. In te Londen ontvangene tijdingen van de Kaap de Goede Hoop van 20 Mei wordt gewaagd van eene nederlaag van den naar het binnenland uitgewekenen Retief in een gevecht met het kaffer- sche opperhoofd Dingaanen van eene daarop gevolgde nederlaag van ruim 3oo uitgewekene boeren onder Pieter PVijs en Potgieter in een gevecht met het opperhoofd der Zoolu's. Ten gevolge van dien zouden de uitgewekenen door Dingaan omsingeld zijn en bij stand van den naastbiigelegenen britschen militairen post verlangd hebben. Het hoogste lot van 900,000 poolsche guldens in de laatste poolsche loterij is door eeu' biljard-marqueur te Petersburg ge wonnen. Zierikzee den 23 Julij. Heden morgen ten zeven ure is op deze kust verongelukt het zweedsch schoonerschip de Eurydice kapitein Fred. Lindhergkomende van HJlsingfors gedestineerd .naar Ahtwerpen met houtwaren. De ecfuipagïë bestaande uit acht man is door eenige manschappen zich bevindende op een vis- schersvaartuiggevoerd door Izak.de Waardgered, en heden na middag alhier aangebragt. Het schip zal geheel weg zijn. VERVOLG van dé uittreksels uit liet Verslag van HIL Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de ver gadering van den 3 Julij 11. De bedelarij wordt in deze provincie volgens de bestaande ver ordeningen geweerd dé naauwgezetheid der plaatselijke policie ia de handhaving van het daartégen bestaande verbod verdient allen lof. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in deze provincie 6 per sonen wegens bedelarij en een die uit de Ommerschans was ont- vlugt aangehouden en met 12 personen die zich vrijwillig ter verzorging in de koloniën der maatschappij van weldadigheid had den aangegeven j derwaarts opgezonden zijnde uit andere provin ciën i4 personen, welke bevonden zijn in gemeenten dezer pro vincie Onderstands domicilie te hebben wegéns bedelarij in voor noemde koloniën overgebragt. Het gehéél getal der in bet jaar 1837 voor rekening van gemeenten dezer provincie in de Ommer schans verpleegde bedelaars is 110, voör welker verpleging door de geméëntè kassen is betaald geworden f 3766,72s zijnde som mige derzelver door subsidiën uit de provinciale fondsen ten be drage van f 4i2,33, in deze uitgaaf te genïoet gekomen. De verpleging van weezen in de voörschreverie koloniën is over het algemeen kostbaarder, dan hetgeen daarvoor in de gemeenten ten platten lande in deze provincie moet besteed worden vooral omdat het zeldzaam is, dat jongens of meisjes van 16 jaren en daarboven niet kosteloos door de arm-bestüren kunnen worden uitbesteed terwij-l dezelve in de etablissementen der maatschappij van weldadigheid tot hunne meerderjarigheid ten koste der armen kassen mioelen verblijven. Het belang der betrokkene adraiDistratiën doet alzoo ovèr het algemeen deze wijze van verpleging niet ver® kieslijk achten terwijl de in de steden daartegen bestaande voorin genomenheid veelal aanleiding gééft, dat de kinderen, welke uit de daar aanwezige gèstichtën ter opzending naar de koloniën der maat schappij van weldadigheid bestemd worden door derzelver nabe staanden krachtens art. 12 van Zf. Ms. besluit van den 17 Augustus 1827, n.o i2Ö, worden gereclameerd ën vóór bühne rekening on derhouden. In dit jaar zijn slechts twee weezen uit deze provincie ter opzending aangewezen géworden waarvan een is opgezonden ea voor de andere nog naar eene geschikte gelegenheid wordt gewacht:

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1