Publieke f erkoopimj. VeVWèntl aan tie weel. Hendrik buys eh Zoonte ftofterclaift op de tiitvindiiVg van teëne zamenstelling door ben genaamd branders zet- geil geschikt om in de branderijen de bierbrouwers-gest te vervangen. Een oclrooi in dato 5 Mei i838 voor den tijd van vijftieb jaren Verleend aan A. Schecrboornte Amsterdam, op de uitvinding van een toestel om in paleizen bureaux kazernen hospitalen ge vangenissen bijzondere woningen en ook in scheden, bij heete lucht gesteldheid de temperatuur te verkoelen en de lucht te zuiveren. Een octrooi in dato 8 Mei i838 voor den tijd van vijftien ja- jren van af den 17 Augustus 1836, verleend aan W. E. Newton, woonachtig te Londen domicilium verkezen hebbende bij C. C. Ühlenbeck te Amsterdam op de invoering van eene verbetering io het gebruiken der voortbrengselen welke men verkrijgt bij het be ïeiden van soda uit gemeen zout. In den ovoödvau den i4 zijn aan den dijk, onder Echteld, nabij tiel acht ann elkander gelegen huisjes afgebrand; er is weinig gered doch er zijn ook geen menschenlevens te betreuren. Men cegl algemeen dat de brand door onvoorzigtigheid is ontstaan doordien eene vrouwdie met de lamp in het bed lichtte om naar haar kind te zien eene vonk in het stroo zoude hebben la ten vallen. Uit Ylaardingen schrijft men van gisteren datsedert de laatste haringberigten loopende tot den 11 dezer, de prijs van den jaagharing door commissarissen dagelijks gesteld was als volgtden i 2 op f i5ö den i 3 op f 2Ó0 den 14 en 1 5 op f 175 en den 16 op f i5o, terwijl op den i4 dézer, des morgens, de vijfde jager is aangekomen met ruim 1^2 ton, tilt de vloot gezeild den 6 dezer, alwaar toen de visscherij schraal was. De commandeur van een den 23 Junij van het ijs vertrokken én den .9 dézer te Glückstad aangekomen gfoenlandsvaarder rappor teert dat bij zijn vertrek de barlingër groenlandsvaarders Spits bergencommandant H. Rickmers2 visschën en 600 robben, en Dirkje Adama commandant J. Rikmevs 1 visschen en ï3o rob ben gevangen hadden. Volgens rapport van een gróenlandsvaardër, te Peterhead teruggekomen, had hi] den 16 Junij een der holland- scbe groenlandsvaai'ders vol spek hij het ijs verlaten. De kröonings plegtigheden hadden ook den in Engeland he kenden schotsfchen heremit den laird van Holmstead uitgelokt, óm zich naar Londen te bëgeven. Reeds was hij te Ayr aangeko men eh trok aldaar dë algemeene oplettendheid; doch vernemende, hoe vele personen reeds tiiet stoómbooten rijtuigen enz. zich téri dien einde derwaarts hadden bëgeven en aan wélk gevaar iemand van zijn voorkomen zich zou blootstéllen, is hij teruggekeerd. Deze man eigenlijk Thomas R ij humis laird van Holmstead, in het Westen van Schotland. Het gezegde góed dat slechts uit weinige akkers grond bestaaterfde hij van zijnen grootvader doch kreeg kort nadat hij hetzelve had in bezit genomen, tiiet zijnen buurman verschil over eenen bijweg waarvan de andere privilegie vórderde. Hij verloor het proces en werd in de vrij aanzienlijke kosten ver? oordeeld. Dit een en ander maakte hem zoo vérboigen dat hij eétien eed deed om zijn baard en hoofdhaar te laten groeijen en Biet van kleederen te zullen verwisselen tot dat hem régt geschied ware. Reeds twintig jaren lang heeft hij dien eed iiièt alle ge strengheid gehouden en levert diis hét zonderlingst schouwspel op. Hij is een groot wel gebotiWd man draagt eenén ouderwetschéni lioed en de grondkleur van zijn kleed is met geene mógelijkheid té onderkennen. Zijn lang en sluik haar hangt hem tot de lenden, terwijl zijn verwarde baard zijne borst geheel bedekt. Het doel zfijner reize was, naar men zegt, om eene, audiëntie bij H. Maj. te vér zoeken en hoogstdezelve eert reücfuie aan te bieden uit den tijd van koningin Elizabethwelke hij reeds 4° jaren in bézit had, en zich te beklagen, dat hij kort geleden, uit onbekendheid aan den vorm der wettot eene boete van 25 p. st. was veroordeeld. Zierikzee j den 19 Julij. Binnen deze stad is tegenwoordig een tweelingpaar aanwezig met name Josephus Bergansius en Odilia Bergansius t wed.e F. Slaat, welke den 17 September 1768 te Was- Senberg in Pruissen zijn geboren, en alzoo den ouderdom vah bijna 80 jaren hebben bereikt. Eerstgenoemde is gisteren van Utrecht, tol zijne zuster herwaarts overgekomen, na 16 jaren van ëïkander afwezig te zijn geweest. Beiden genieten eene volkomene gezondheid. Den 17 dézer is door een vlissingsche loodsboot gepraaid Zr. Ms. schip Bellonaaan boord van hetwelk zich Z. IC. H. prins Willem Frederik Hendrik bevindt koers zettende naar Texel. VERVOLG van dë uittreksels uit het Verstag van HH, Gedeputeerde Staten van Zeeland, gedaan in de ver~ g ader ing van den 3 Julij 11. Onderwijs. «Trok het lager onderwijs in ons Vaderland reeds vfoeger de hewdndering ónzer overheerschersnog onlangs werd hetzelvena een opzettelijk Onderzoek door vreemden hoog ge prezen en deszeifs inrigting als de hoogste aanbeveling waardig opgegeven. Aangenaam is het ónsXJEd. Groot Achtb. te kunnen róëdedeelen dat wij rekenen mogen in dien lof te deelen dat het Jager onderwijs in deze provincie gelijken tred gaat met de overige; dat aab het hoofd van vele onzer lagere scholen mannen gevonden w'ordendie hel belang hunner roeping gevoelende, hunne taak waardiglijk vervullen dat zij door de aanmoediging welke zij zoo wël van de openbare autoriteiten als van ouders en leerlingen ont vangen met ijver hunne pligten vervullen en zich toeleggen om zióh méér en meer voor dezelve te bekwamen, dat van dè zijde der plaat selijke besturen, met lofFelijken ijver alles wordt aangewendwat tot bevordering van het lager onderwijs strekken kan, dat de bui tengewone uitgaven, welke hiertoe soms vereischt wordèn dóór dd ingezetenen uit belangstelling in het onderwijs gewillig wor- dén opgebragten in sommige gemeenten door vrijwilligé bijdragen of rentelooze voorschotten worden gevonden. »In de 154 lagere scholen dezer provincie, welker getal met e'ë'ne $3 verminderd, door de vereeniging der twee te Tholen bestaan hebbende tot eetie algemeene school, in Welke ten koste der stad k^lingeu gratis stillen ondervye^eu worden, is aan 10009 jongens en aan 6633 meisjes, te zamen 16642 kinderen onderwijs gegeven, waaronder ^n5 gratis tot het onderwijs zijn toegelaten; terwijl buitendien op de avond scholen 784 die niet op de dag scholen gaan aan het onderwijs deel hebben genomen benevens 988 op 34 scholen van de tweede klasse, zoo dat het totaal der onderwijs genoten hebbende 18414 bedraagt, zijnde bet getal scho lieren alzooin 1837 1.9B7 meer geweest dan in het voorgaande, en meer dan der geheele bevolking zoo dat wanneer men in aanmerking neemt, dat vooral ten platten lande de kinderen vroeg - de scholen verlaten het er voor gehouden kan worden dat slechts ieer weinige van het onderwijs verstoken blijven terwijl de aan zienlijke vermeerdering van het getal schóolgangers de aangename voldoening verschaft dat de voortdurende bemoeijingen der pro vinciale en plaatselijke autoriteiten en die der districts-schoolop- zieners, om het lager onderwijs te bevorderen en uittebreiden niet vruchteloos zijn maar dat de uitkomsteu aan de daarvoor be stede moeiten en zorgen beantwoorden. De verbetering der scholëa en schoolmeubèlen is in het afge- loópen jaar vóorlgezet. Tot vestiging der weduwenbeurs van onderwijzers is eene sub sidie van f i338 uitbetaald; deze telt 123 leden en beeft negen pensioen trekkende wedüwen ten harén laste die ieder f 100 pen sioen genieten. De te Middelburg Zierikzee ën Goes aanwezige latijnsclie scholen voldoen aan de behoeften en zijn doelmatig ingerigtde aan dezelve aangestelde docenten géven stof tot tevredenheid het getal leerlingen blijft gering en heeft in bét afgeloopen jaar 34 bedragen, te weten*. 21 te Middelburg, 7 te Zierikzee en 6 te Goes; Het onderwijs aan de cliniscbe schóól te Middelburg beantwoordt aan de verwachtingen zoo wel leeraren als lëerlingen beijveren zich eerstgemelden om het hun toevertrouwde onderwijs doelmatig in te rigten en laatstgemelden om zich hetzelve zoo veel mogelijk ten nutte te maken. Het getal leerlingen aan voormelde schoil heeft in het afgeloopen jaar 5i bedragen te weten: 3i voor de heelkunde, 18 voor de artsenijmengkunde en twee vrouwelijke voor de verloskunde van deze hebben zes als heelmeesters en een als artsenijmenger, na afgelegd examen bij de provinciale genees kundige commissie de school verlaten terwijl 5 tijdelijk in mili taire dienst zijn van de 85 thans ten platten lande in deze pro vincie aanwezige heelmeesters zijn acht-en dertig kweekelingen dezer school geweest en de betere opleiding welke deze voor de uit oefening der inwendige practijk hebben geuoten is eene zekere waarborg dat de geneeskundige behandeling der plattenlands in woners reeds veel heeft gewonnen en de óprigting dezer school, welke door eene betrekkelijk geringe jaariijksche bijdrage uit dë provinciale fondsen wordt in stand gehouden reeds ruime vruch ten draagt. 0 De teeken-akademie te Middelburg en de teekénschöol te Zie rikzee, Goes en Vlissingen worden met belangstelling en ijver int stand gehoiiden het onderwijs aan dezelve is volgens de bestaande vöórschriften ingerigt én voldoet aan bet beoogde doel, om aaa den handwerksman gelegenheid te geven, tot het verkrijgen van de vöor zijn bedrijf nóodige kennis in de teekenkunst. Het getal leer lingen heeft in dén afgeloopen winter 333 bedragen, van welkë i43 gratis onderwijs hébben genoten/' Armwezen. de strenge Winter voor de behoeftige en ar beidende klasse drukkend geweest, de milddadigheid der ingezeteneii heeft in veler noóden voorzien, vele behoeften gelenigd en gelijk elders in het Vaderland zoo ook in dit gewestluisterrijk doea zien dat weldadigheid nög tot de deugden van Nederland behoort. Hierdoor hebben dan ook de arm besturen., zonder aanzien lijke buitengewone bijdragen uit de plaatselijke kassen de meerdere behoeften kunnen bestrijden, welke dé felle koude en de langdu rige stremming van de vaart en van den tfëld- en anderen arbeid heeft doen ontstaan. De arm besturen en administratiën van gestichten kwijten zich met zorg van derzelver menschlievendezonder eenige belooning. uitgeoëfend wordende betrekkingen nergens ontmoet men zwarig heden om de opengevallene plaatsen vervuld te krijgen de reke ningen der algemeene en gesubsidieerde diaconie arm besturen en van de admiriistiatien van gestichten ten platten lande over i836g en de begrootingen van het loopende jaar zijn ia tijds ingezonden door ons geëxamineerd en goedgekeurd. Hei vervolg hierna.) ABYEHTENTIEM. Bij J. OCHTMAN, op de Varremarkl te Zierikzee bi] wien in de afgeloopene 174sle Loterij is getrokken de kapitale Prijs van f 30,000, benevens vele mindere Prij zen, zijn weder te bekomen voor de ij&te K. N. Loterij Heele en Gedeelten van LOTEN in Koop en Huur Prijs-Cou- rant; de Trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 20 Augustus i838. Bij denzeiven wordt Generaal Contraboek gehouden. Op Maandag den 3o Julij i838 des avonds jen vijf ure, zal men in de Gemeente Colijnsplaat, in de Herberg van P. RIEMENS ten overstaan van den aldaar residerendea Notaris L. van de MOER, publiek en aan de meestbieden den presenteren te verkoopen Omtrent ïi Bunders driejarige en 8 Bunders tweejarige MEEDE TE VELDE, liggende iu de Oud- en Nieuw- Noordbeveland- en Soelekerke Polders toebehoorende tot den Boedel van wijlen deQ Heer NICOLAAS SWEMER. Te Zierikzee, bij dè "Wed. A.DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2