20 Jfulij* BESTEDEN en ADMINISTRATION. NIEUWSTIJDINGEN. No. 58. ZEERIKZEESCHE Vrijdag Ao. 1838. COURANT. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR vade Provincie Zeeland brengt bij «leze ter kennis der belanghebbendendat door Zijne Excellentie den Heer Opperhoutverster voor de Noordelijke provin ciën met overleg van Hun Ed. Gr Achtbare de Gedeputeerde Statenis bepaald: dat de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnip pen, in die provincie zal geopend zijn op den i Augustus aan staande met dien verstande echter dat dezelve wat de publieke Jagt aanbelangtop het water langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs bosschen alsmede op bouw- en weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het provinciaal-blad worden geplaatst, mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente Besturen ter affixie, worden toegezonden. Middelburg, den i3 Julij i838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. DUITSCHLAND. Frankfort, den i4 Julij. De pruissische iStaats Courant deelt het gewone drièjaarlijksche verslag nopens de bevolking in Pruis- sen mede. Daaruit blijktonder andereu, dat dezelve, met uit zondering van het vorstendom NeufchateJ /bedraagt 14,098,125 zie len bij de laatste telling, in 1834, bedroeg dezelve 18,509927 inwoners; leverende zulks dus eene vermeerdering van 588,158 op. Bij de eerste telling na de herstelling van den tesenwoordigen staat van zaken in dit rijk in 1816 beliep de bevolking io,34g,o3i tb anszoo als gezegd is, 14,098,125; zoodat dezelve sedert een aanwas van 3,749,094 heeft bekomen. Van meer dan eene zijde wordt thans gemeld dat de onder koning van Egypte eindelijk zou overgegaan zijn tot den lang door bem beraamden maatregel, om zich van de Porte onafhankelijk te verklaren. Men wil, dat die tijding te Konstantinopel zou ontvan gen zijn en dat de sultan daardoor zoodanig iu gramschap zou ontstoken zijn geworden dat hij na het houden van eenen groo- |en staatsraad, zou besloten hebben, terstond den oorlog tegen Me Jiemed-ali te beginnen. De vreemde gezanten zouden echter tusschen beiden zijn getreden en er doch niet zonder moeite in geslaagd zijn den sultan te bewegen, de uitvoering van dit besluit te schor sen op hunne verzekering, dat zij alle mogelijke middelen in het werk zouden stellen des noods ook door blokkade van de egyp- tbche kusten om den onderkoning tot zijnen pligt terug te bren gen. Te Livorno wilde men ook weten dat Mehemed aan de ■vreemde consuls kennis zou gegeven hebben dat hij niet langer het gezag der Porte zou eerbiedigen. Intusschen maken de regt streeksche berigten uit Alexandrië tot den 16 Junij nog geens zins gewag van deze gewigtige gebeurtenis zoodat nog met geene zekerheid kan gezegd worden in hoeverre bovenstaande berigten geloof verdienen. Dat er inmiddels gewigtige zaken in bet Oosten op het tapijt zijn schijnt men ook te Weenen te gelooven. Al thans schrijft men van daar dat de britsche gezant een' courier naar Londen had afgezonden met depêches welke naar men be weerdebetrekking hadden tot de geschillen tusschen de Porte en den onderkoning. De kabinetten van Oostenrijk Rusland Enge land en Frankrijk zouden zich eenstemmig voor de Porte verklaard hebben en genegen zijn alle onregtmatige ontwerpen van den on derkoning krachtig tegen te gaan. Terwijl het een en ander de openbare aandacht bezig houdt leest men in een onzer geachtste dagbladen het navolgende berigt uit Athene, van den 27 Junij: «Men spreekt bier veel, of liever ieder een spreekt min of meer van de mogelijkheid dat het in onze nabuurschap tot eene beduidende europescbe botsing kan ko men. De fransche vloot is nadat zij vier maanden lang bier ge legen had,, uit den Piraeus gezeild en begeeft zich naar men zéker meent te weten naar Tenedos waar zij gelijk in het vo rige jaar de turkscbe vloot de revue zal laten houden en haar in hare bewegingen waarschijnlijk op eene zacht gewelddadige wijs wijzigen zal. Men houdt het er voor dat het den Franschen daar mede ernst is doch meent tevens dat de Turken andermaal zich daar naar zullen schikken." Te regt merkt nogtans genoemd dag blad op dat voor zoo verre men berigten uit Konstantinopel heeft, dé turkscbe vloot toen nog niet uitgeloopen was, en dat, bijal dien de brièfscbrijver het oog mogt hebben op de boven vermelde gebeurtenis in Egypte men dienaangaande nog te tegenstrijdige be rigten heeft ontvaogen om daarmede het iu dezen brief vermelde gevoegelijk in verband te kunnen brengen» Volgens regtstreeksche berigten uit Alexandrie waren op last des onderkonings 10 soldaten doodgeschoten en 7 andere naar de galijen gezonden ten gevolge van een onderzoek naar de oorzaak van het verbranden van het egyptisch fregat in de haven van Alexan- <?riey welk onderzoek door Mehemed zelf was geleid. FRANKRIJK: Parijs den 14 Julij. De koning heeft verlangd dat aan al de kweekelingen der koninklijke collegiën gelegenheid zoude worden ge geven om het museum van Versailles te bezigtigen. Het collegie van Lodewijk den Grooten in 't welk 's kouings zonen in der tijd onderwijs hebben genoten heeft als het oudste deu voorrang ge had en gisteren heeft men de leerlingen dezer wetenschappelijke inrigting ten getale van 4 a 5oo, met hunne onderwijzers, gezeten in 90 huurrijtuigen, of zoogenaamd fiacres, naar Versailles zien, rijden. Aldaar zijn zij op 's konings kosten op eenige verversching onthaald en in het museum toegelaten geworden en heeft de ko ning zich onverwachts in hun midden vertoond. Nadat zij de merk waardigheden en inzonderheid de schilderijen der veldslagen had den bezigtigd heeft de koning de jonge lieden in de zaal van den schouwburg vereenigd hen aldaar op de minzaamste wijze toege sproken en hun zijnen dank betuigd voor de wijze op welke zij zijne zonen hadden ontvangen. Een en ander schijnt een diepen indruk op het gemoed der jonge lieden te hebben gemaakt. De stoomboot la viüe de Bordeaux kapitein Cazeuta is den 10, des ochtends ten 1 ure, van Havre komende, op het oogen- blik dat zij de rivier van Bordeaux zou binnenloopen op eene zand bank gestooten. De equipagie en passagiers maakten zich gereed om het vaartuig te verlaten en te beproeven aan land te komen, toen de kapitein, met een geweer gewapend, stellig verbood dat iemand zich van boord begeven zou. Hierdoor werd gelukkig de orde her steld en na eenige uren met vereende krachten gewerkt te hebben, werd de boot vlot en buiter. gevaar gebragt. De koning van Sardinië heeft een nieuw reglement op de re- crutering van zijn leger ingevoerd waarbij alle zijne onderdanen gelijkelijk aan de loting voor de krijgsdienst onderworpen worden. Men heeft hier berigt, dat de regering van Peru de haven van Valparaiso de Chili in staat van blokkade heeft verklaard te beginnen met den 18 Augustus aanstaande. Men houdt het voor zeer twij felachtig of Peru eene genoegzame zeemagt heeft om dit besluit ten uitvoer te brengen. De Moniteur behelst een nader berigt omtrent de expeditie der heide schepen Astrolabe en Zeléeouder bevel van den kapitein Dumont d'Urville getrokken uit de brieven die door denzelven van kaap Famine aan den minister van marine werden gerigt en gelijk reeds vermeld werd, door een amerikaanschen walvischvaar- der gevonden en verder opgezonden zijn. Den 12 December eene maand na het vertrek van Rio Janeiro zijn de beide schepen voor straat Magellaan gekomen, waar sedert 1766 toen Bougainville deze streken bezpcht geen fransch oorlogsvaartuig verschenen was. Den 15 werd het anker in Port Famine geworpen en hadden de officie ren gelegenheid om hunne waarnemingen te doen gelijk de ge leerden aan boord om hunne nasporingen voort te zetten. Den 28 December werd kaap Froward het zuidelijkste punt van het vaste land van Amerika omgevaren en den 29 het anker in baai Fortesene geworpen. Het twee derde gedeelte van straat Magel laan was nu afgelegd; verder begaf men zich niet, omdat tegen het eind vau Januarij de zuidpoolstreken moesten bezocht worden. Den 3i werd baai Fortesene verlaten. De heer d'Urvilie hoopte in de Elizabethsbaai of op kaap Gregory gelegenheid te hebben om met de Patagoniers in gemeenschap te komen alsmede met de inboorlingen van het Vuurland. Tegen den 1.0 Januarij zou hij straat Magellaan verlaten. Alles was wel aan boord. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 17 Julij. Naar men verneemt, is de komst van Z. K. H. den grootvorst-troonopvolger van Rusland in dit rijk ten gevolge van hoogstdeszelfs langer oponthoud te Koppeuhagen we gens ongesteldheid, tot de maand October uitgesteld. Sedért de laatste gedane bekendmaking zijn door de belang*: hebbenden geligt de volgende door Z. M. verleende octrooijen Een octrooi in dato 21 Maart i838 voer den tijd van tien ja ren verleend aan C. Campbell, te Rotterdam, op de invoering van. eene verbeterde wijze van vervaardiging van platen of rollen met verheven oppervlakte, om op papier, zijde, boomwollen stoffen en andere fabrikaten en zelfstandigheden te drukken en te stempelen. Een octrooi in dato 29 Maart 1838 voor den tijd van tien ja ren verleend aan L. Zileken te 's Gravenhage op de invoering der uitvinding om in den tijd van twaalf dagen en met eene groote be» zuiniging mest te vervaardigen. Een octrooi in dato i5 April i838 voor den tijd van tien jaren verleend aan T. Bellamy Bale te Leamington in Engeland do- micilium verkozen hebbende bij CCUhlenbcckte Amsterdam, op de invoering van eene verbeterde wijze om zekere geleiachtige zelfstandigheden, bekend onder de benaming van vischlijm tezui- veren en ook oplosbaarder en tot een algemeen gebruik voordeeliger te maken. Een octrooi in dato 20 April i838 voorden tgd van tien jaren

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1