ZIERIKZEESCHE N°. 57. JDingsdag Ao. 1838. 17 JTw/i/. NIEUWSTIJDINGEN. ■XT' COURANT. DUITSCHLAND. Frankfort, den io Julij. Z. M. de keizer van Rusland bevond xich den 3 dezer nog te Warschau waar hij den vorigen dag wa- penscboüwiog over de troepen heeft gehouden, en een grooten maal- tijd gegeven, tot welken behalve den aartshertog Ferdinand van Oostenrijk, en vorst Paskewitscheen honderdtal militaire en bur gerlijke beambten genoodigd waren. Uit het officieel rapport wegens den staat van het onderwijs in Rusland, blijkt, dat gedurende de laatste vijf jaren het aantal der openbare inriglingen voor dat vak met e'e'ne universiteit, negen gymnasiën negenenveertig kantons scholen voor den adel-en bur gerstand tweehonderd drie en tachtig parochiale scholen en hon derd en twaalf particuliere scholen is vermeerderd en dat het getal der leerlingen die onder onmiddellijk toezigt van het ministerie fan onderwijs geplaatst zijn ongeveer honderdduizend bedraagt. Z. K. H. de erfprins van Oranje beeftna zijne afscheids bezoeken gemaakt en ontvangen en nog een prachtig feest in den grooten volkstuin bijgewoond te hebben Weenen den 3 dezer ver laten. Uit Messina verneemt men dat de napelsche regering hare toeslemming tot het bouwen van een proteslantscb bedehuis aldaar Leeft gegeven dat het eerste zijn zal hetwelk op het eiland Sicilië gevonden wordt. Z. H. de hertog Max' van Beijeren die gelijk men weet,eene reis door het Oosten doet is den 12 Junij uit Syrië per stoom boot te Alexandrië aangekomen, waar hij wegens de quarantaine niet aan land was toegelaten en van waar hij verder naar Malta en ver volgens naar Italië zou reizen. Eenige plotselinge sterfgevallen onder xijn gevolg hadden aanleiding gegeven tot zijn spoedig vertrek uit Syrië, waar thans bijkans overal de pest heerscht. Dit is ook het geval in Egypte, in welk land de cholera mede op nieuw is uitgebroken Hamburg, den ii Julij. Volgens berigteri uit Koppenhagen, be vond de grootvorst-troonopvolger van Rusland zich ten gevolge van gevatte koude, bij voortduring ongesb ld en de dag van zijn vertrek uit genoemde hoofdstad scheen den 7 nog onbepaald te zijn. Z. K. H. was in een buitengewoon kapittel der orde van den Olifant tot ridder dier orde benoemd terwijl Z. K. H. prins Cristiaan van Denemarken, dienzelfden dag, van den grootvorst, in naam zijns doorluchtigen vaders de orde van St. Andreas en de minister van buitenlandsche zaken de heer van Krabbe Cari sinsde orde van St. Alexander-Newsky ontvangen had. Bij ge legenheid van den verjaardag des keizers van Rusland, had de groot forstdoor het russische gezantschap, aan den voorzitter der ste delijke regering van Koppenhagen een aanzienlijk geschenk van 2000 rijksdaalders voor de armen dier hoofdstad toegezonden. GROOT-BRITTAHNIEN. Londen, den 11 Julij. Eergisteren beeft men hier, langs den nieuwen weg van gemeenschap over de landengte van Suez herig ten uit Bombay van 21 Mei ontvangen. In sommige der bijzondere brieven komt voor dat de Russen de perzische hoofdstad Teheran hebben ingenomen en dat men te Bombay en elders in britsch Oost-Indie in de weer was om engelsche troepen naar de perzische golf over te voeren. Deze tijding heeft alhier indruk gemaakt, en zelfs een nadeeligen invloed op den prijs der fondsen gehad. Met dit al vindt dezelve slechts weinig geloof. Gisteren avond heeft lord Brougham in het huis der lords de ministers afgevraagd of zij eenig berigt van de bedoelde gebeurtenis welke indien zij wer kelijk had plaatsgehad, hoogstbelangrijk zou wezen bekomen had den en daarop heeft lord Melbourne geantwoord dat bij het be wind geenerlei zoodanige tijding ontvangen is, en dat het zeer onwaarschijnlijk was dat iets dergelijks gebeurd was. In de noordelijke graafschappen van Engeland heeft laatstleden woensdag den 4 dezer, een allervreesselijkst onweder van storm, hagel en plasregens vergezeldgewoed. In de omstreken van Maij> Chester, Rochdale, Bolton en Bury is daardoor aanzienlijke schade veroorzaakten heeft men den dood van een aantal menschen en kinderen te betreuren welke in de kolenmijnen door het instroo* mend water zijn overvallen, wier woningen in het water der op gezette riviertjens bedolven zijn. De jongste berigten uit de Vereenigde Staten alhier met de stoomboot the Great-IP ester n ontvangen die hare terugreis van New- York in minder dan dertien dagen volvoerd heeft, geveo allen grond om te verwachten dat het bestuur dier republiek ernstig met het gouvernement in Canada zal medewerken in het nemen van maat regelen om de rooverijen op de meren en rivieren te doen ophou den en de schuldigen naar verdienste te straffen. Het amerikaansch leger moest versterkt en een cordon troepen langs de oevers der Niagara getrokken worden ook zouden waar men zulks nóodig oordeelde nieuwe fortificatiën worden aangelegd. De president van Buren heeft den 20 Junij eene boodschap aan het congres gezonden waarbij hij zich allezins bereid betoont om de goede verstandhouding met Engeland te bewaren. Intusschen bleven de ongeregeldheden nog altijd voortduren. On geveer drie-of vierhonderd uitgewekenen, door zekeren Bill Jhonson aangevoerd hadden zich na in de stad Detroit wapenen geroofd te hebben op canadeesch grondgebied vertoond maar op de aan- nadering van engelsche troepen de vlugt genomen. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika hebben weder twee treurige ongevallen met stoomboolen plaats gehad. Eene, Was hington genaamd, die bijkans nieuw was, is den 16 Junij, niet verre van de Zilver-kreek tot op het water verbrand waardoor omtrent 4o personen het leven hebben verloren. Van eene andere de Pulaski geheeten is, in den nacht van den i4 dierzelfde maand op 3o mijlea van de kust van Noord-Caroliua een der ketels ge sprongen ten gevolge waarvan het schip terstond begon te zinkeA en nagenoeg 100 personen waaronder een aantal vrouwen en kin deren hun graf in de golven gevonden hebben. FRANRRIJ R. Parijs den 11 Julij. Nadat de advocaat van Laity de heer Michel, eergisteren zijn pleidooi tot verdediging van zijn cliënt voorgedragen had heeft de procureur-generaal begrepen niet te moeten repliceren, en zijn de debatten gesloten geworden. Het bof der pairs heeft na zeer langdurige deliberatiën gisteren Laity schuldig verklaard aan een aanslag tegen de veiligheid van den staat en hem veroor deeld tot vijf jaren gevangenis en eene boete van tienduizend francs; zullende hij na afloop van de straf, gedurende zijn gansche leven, onder het toezigt der booge policie blijven. Ook is hij ia de kos ten van den processe verwezen. Volgens de laatste tijdingen uit Odessa is men steeds bezig met bet uitrusten van eene russische vloot in de Zwarte Zee dia tegen de Circassiers bestemd schijnt of welligt een of ander nog geheim doel heeft. Een gedeelte van dat eskader is reeds in zee, dewijl er na de eerste dagen van Junij eenige schepen uitgeloopent zijn om zich aan den eenen kant naar Burgas en naar Varna te begeven en aan den anderen naar Heraclea en deze laatste kruisen waarschijnlijk hij den ingang van den Bosphorus. Eenige duizend soldaten stonden te Sebastopo! gereed om zich in te schepen be halve nog de mariniers die eene nieuwe organisatie hebben on dergaan. Den 13. Door den telegraaf heeft men bet berigt ontvangen, dat het linieschip Hercules, aan welks boord zich ,de prins de JoinviUa bevindt, den 10 te Brest is aangekomen. Z. K. H. zou tot den i3 aldaar blijven, om de door de stad te geven feesten bij te wonen. Een dagblad verzekert dat er in den raad van ministers zou besloten zijn om het stoffelijk overschot der Julij-gesneuveldeu naar cïe catacombes over te brengen. Bij die gelegenheid zou er een lijkdienst gevierd worden en de plaats waar zij liggen zullen, zou door een opschrift worden aangeduid. Naar men wil zal dit jaar het kamp van Luneville door een grooter getal troepen dan anders betrokken worden. Men spreekt er ook wederom van om te S.lOraer een kamp van 20,000 man op te riglen. Sedert tien jaren is in Frankrijk het getal krankzinnigen op eene ontzettende wijs toegenomen. Het getal dier ongelukkigen be liep het vorige jaar 18,767 d. i. 56 krankzinnigen op een mil- lioen inwoners. In de gemeente S.* Sulpice is zekere Befoul overleden in den buitengewonen ouderdom van 111 jaren. Tot voor eenige maanden had hij zich met dei; landbouw bezig gehouden. Eerst sedert acht dagen was hij bedlegerig, en tot de laatste oogenblikken had hij zijne ligcbamelijke en verstandelijke vermogens behouden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den i5 Julij. Z. K. H. de erfprins van Oranje is in den avond van den 7 dezer onder den naam van graaf van Barente Munchen aangekomen waar Hoogstdezelve eenige dagen zou vertoeven om zich vervolgens naar Wiesbaden te begeven. Vóór zijn vertrek uit Weenen is Z. K. H. door den keizer van Oostenrijk met het grootkruis der orde van deu Heiligen Stephanus begiftigd. Van Amsterdam schrijft men dat de aankomst van Z. K. H. den grootvorst troonopvolger van Rusland aldaar eenige dagen uit gesteld zal blijven wordende Z. K. H. thans eerst tegen het laatst der volgende week verwacht. Men verneemt, dat de beeren Johannes Enschedé en Zonen te Haarlem eene nieuwe javaansche drukkerijten dienste van bejt gouvernement in In die zullen leveren. Reeds in den jare i835 werd de heer J. Palm, die zich, als afgevaardigde van hetne- derlandsche bijbelgenootschap in Indië ophield tot de zamenstel- ling van eene zoodanige drukkerij naar Nederland overgezonden w en aan hem de javaansche Radin Pandjie Poespo WiJogo ter ad- sistentie toegevoegd. Met de zamenstelling werd spoedig, onder het toezigt van het hoofdbestuur van het nederlandsche bijbelge nootschap een aanvang gemaakt doch de heer Palm zijnde komeu te overlijden, zou de zaak in weerwil der kundigheden van den in Nederland zich bevindenden Radin Saleh althans voor het oogenblik hebben moeten gestaakt worden zoo niet de hooglee raar Taco Boordate Amsterdam, zich geheel belangeloos tot de

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1