I'M5'0 Koninklijke Nederlandsche ILoterij. AlWEftTENTIEN. Openbare Verkooping ftfdalschdp'pj ter bevordering van hei godsdienstig onderwijs onder de htaveü en veiilere heidensche bevolking in de kolonie Surinameafdëe- Jiug 's Gravenhage. Deze maatschappij j alhier opgerigt in het jaar 1829, stelde zich Voor om de heidensche bevolking in de gemelde kolonie tot het Christendom le brengen en derzelver onderwijs geheel en uitslui tend op té dragen aan de zendelingen der Moravische broeders. Daar nu in de kolonie de slaven hunne plantaadjen niet mogen Verlaten en de reis derwaarts slechts langs de rivieren met tent- booten kan geschieden zoo vloeide daaruit noodwendig voortdat de hulp aan de zendelingen te verleenen zeer groöle kosten vor derde. Ofschoon vervolgens de treurige toestand van ons vaderland niet Veel hoop gaf, dat de aanvankelijke ruime toetreding van vele le den zou voortduren, zoo was echter de maatschappij instaat, om aan de Moravische broeders in het jaar i832 eene tenlboot te schen ken en in het volgende jaar eene tweede daarbij te voegen van welke beide de jaarlijksche terugkeerende kosten voor de roei ne gers de aanzienlijke som van 2920 gulden bedragen. Het was te begrijpen dat alstoen de zendelingen gemakkelijk de èoegang konden bekomen tot vele plantaadjen, zoodat zij thans reeds <bp zeventig derzelve onderwijs geven. In hel jaar i834, toen de meer gunstige toestand van ons vader land uitzigt gaf op ruimere deelneming van onze landgenooten j beeft de maatschappij in Suriname eene plantaadje gekocht ten be- boeyé der zendelingen en in het jaar i836 is eene derde tentboot te hunner beschikking gesteld. £)e zendelingen der Moravische broeders zijn bijzonder welligt BK er dan eenige andere geschikt om deze ruwe heidenen te onder wijzen s zonder dat bij hen eene overmatige drift tot vrijheid wordt «opgemerkt veel min aanleiding gegeven tot eenige losbandigheid daar de broeders, integendeel, hunne kweekelingen tot goede bruik bare menschen vormen, van meerwaarde voor hunne meesters dan Vroeger. Uit dien hoofde ook maakt het gouvernement der kolonie geerse zwarigheid hun de behulpzame hand te bieden, en beeft hetzelve ïiiet alleen het onderwijs der gouvernements slaven' en vrijnegers aan hunne zorg toevertrouwd, maar ook ten hunnen gebruike afgestaan de woningen op eene tweede plantaadje. Thans smeeken de wilde boschnegers om, van zoo voortreffelijke zendelingen den weg ter zaligheid te leeren en in het distrikt Nickerie verlangt bijna de geheele heidensche bevolking naar bun onderwijs terwij! de Europeanen door de ondervinding voorge dicht zulks met al hun vermogen bevorderen. Jaarlijks vermeerderen dan ook de noodzakelijke onkosten om dit gewigtige werk in stand te houden eu toi nu toe was het hoofdbestuur in staat daarin te voorzien. Ofschoon toch de gewone jaarlijksche contributie slechts twee Ridden en vijftig cents bedraagt (benevens de toelage van eenige le den die zich tot eene hooeere bijdrage verbonden hebben, alsmede de giften van Zijne IVlajtfsteit den koning) zoo is bet alhier geves tigde hoofdbestuur reeds iri staat geweest om in acht jaren tijds naar Paramaribo over te zenden de aanzienlijke som van negen en twintig duizend acht honderd en tien gulden 0 Thans echter, bij zoo gelukkigen voo» tgang en zoo groote uitbrei ding van bet werk der Evangelische broeders is men niet meer in staat de vereischte gelden te bezorgen en reeds verhinderd geweest, aan de aanvrage om eene vierde tentboot hoe noodig ook te voldoen. Echter blijft bij bet hoofdbestuur de hoop levendig, dat in ons Vaderland de heilige ijver, om het Christendom te bevorderen, nog telen zal bewegen om door eene kleine bijdrage mede te werken, ten einde aan eene zoo nuttige instelling die reeds zoo gezegende vruchten draagt de uitbreiding te geven welke door de omstan digheden gevorderd wordt* terwijl daardoor tekens het nederlandsche .zendelinggenootschap wordt te gemoet gekomen en in de gelegen heid gesteld, met meer kracht in onze oostindische bezittingen des- zelfs weldadigen arbeid voort te zetten. Men óieldt uit Amsterdam van den 6 Julïj: Naar men ver- Beémtzal de ijzeren weg naar Arnhem worden aangelegd van de Weesperpoort naar den Omval; wijders langs Abcoude, Loener- sloot en Loenen achter de Nieuwersluis naar de Leijdsche vaart hij Utrecht, op de Caan over den Vaartschen Rijn bij Jeremie tuischen de lunetten 2 en 3 wijders ten noorden van de Bloemen- waard over den Krommen Rijn tot de Plaltenburg te Maarn langs den Wageningschen berg benoorden de Dorenweerd eD langs Duinoog tot bij de Klingelbeek, en van daar naar de haven van Arnhem. Dingsdag avond heeft te Brussel en in den omtrek een zwaar ónweder gewoed door een geweldigen stortregen of waterhoos ge volgd waardoor aanzienlijke schade in den zuidelijken omtrek der stad te Boitsfort en Watermael werd aangerigthet te velde staand gewas voor een groot deel vernield de grond omgewoeld boomen /ontworteld werden, enz.; in de omgelegen dorpen werd even aI's hij brand de alarmklok geluid, en menig landman op het veld dus schrijft men geloofde dat een nieuwe zoudvloed geko men was. - Kapitein J. JE Uil, voerende het te Rotterdam te huis behoo- rende kofscheepje Elizerapporteert, dat hij met zijn schip, op den 5 Junij 11., bij het inkomen der Witte Zee, onder een zwaren storm uit het N. N. O., dik van sneeuw voo-r het ijs heeft moe ten bijdraaijen en in den daarop volgenden nacht gered heeft de equipagie van het russisch schip Maria Brandtbestaande uit 32 koppen, dewelke hij op den 14 daaraanvolgende bij zijne aankomst ,te Archangel aldaar aan land gezet beeft. -Van Borgholm op Oiand wordt gemeldt van den 10 Junij, dat de noordzijde van dat eiland nog heel zwaar van ijs bezet was waaronder schotsen van negen ellen dikte zoo dat men nog geen 4öpen zee kon verkennen. Be javascbe couranten tot den 21 Februarij behelzen dat de ineenzetting der twee ijzeren stoombooten die van regeringswege Baar Indië gezonden zijn, te Soerabaija bewerkstelligd is. Eene der- zelven ,-de Etna, had aan de verwachting beantwoord aan deHekla waren gebreken opgemerkt die echter niet onoverkomelijk schenen. Uen 8. Gisteren middag ten 3 ure is in deze residentie de nieuwe Haring aangekomen en het gewone jaarlijksche geschenk aar» Z. M. den koning, prins Erederik der Nederlanden en de boo- gere aütorileiten met eenen met de nederlandsche vlag prijkendeu wagen, aangebragt. De eerste jager, waarmede deze haring te Vlaar- dingen is aangekomen had 17 ton in welke ieder voor 700 gulden zijn verkocht Tusschen Vrijdagen zaturdag nacht is te Delft brand ontstaan in het logement de Zon, welke zoo hevig toenam, dat in korten tijd het geheele huis is uitgebrand ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. De voor het kamp bij Réijeh Bestemde troepen zijn thans in hetzelve vereenigd en hebben aldaar hunne tenten opgeslagen. Zierikzee, den 7 Julij. Gisteren is alhier gearriveerd hel eri- gelsch brikschip Pearl, kapitein Matthen C. Garrett, van Sunder land, met steenkolen; eh heden ^het kofschip Zeelust, kapitein D. J. Mik, van de Marennes met ruw fransch zout, beide voor deze stad. Dezer dagen aan Zijne Majesteit den Koning een algemeen ver slag gedaan zijnde van den stand der zijdeteelt in dit rijk verne men wij met genoegen dat het Zijne Majesteit heeft behaagd ten gevolge daa rvan aan de heeren Bocijc eri le Sage ten Broek alhier, welke op eene vrij uitgebreide schaal eene proeve nemen, ter invoe ring vari dezen belangrijken tak van nijverheid in dit eiland en buiten eene aanzienlijke kweekerij van witte moerbeziën-boomen reeds ruim een bunder gronds met 65,ooo a 70,000 dezer hoorn tjes van 1 2 en 3 jaren hebben beplant uit bet fonds der na tionale nijverheid te schenken, eene som van f 5oo tergemoetkoming in de vele uitgaven door ben gedaan voor deze onderneming, welke bij goeden uitslag voor net algemeen van groot belang zoude kun nen worden. Tevens zal, ingevolge eene resolutie der permanente commissie uit bet amortisatie syndikaat als daartoe door Z. M. gemagtigd door eenen ambtenaar der domeinen aan gemelde beeren eene zekere uitgestrektheid aan 's rijks domeinen aankomende duingrond worden aangewezen ten einde daar op hunne kosten eene proeve te ne men van beplanting met robinia pseuclo acacia. VIJFDE KLASSE. Drie en twintigste Lijst. Vier en twintigste Lijst. N.° 19541f 1000 N.° 20215f 1000 7ö- 1000 18081 1000 3774 - 1000 5757 prem. - 3000 Dé Hêer J. T. BET II E is voornemens om op Woefts- dag den n Julij i838, 's middags ten n uren, aan hét natemeldeo Woonhuis, ten overstaan van den Notaris J. P van BORHENDAMj publiek te veilen en te verkoopen Een hecht en sterk WOONHUIS en ERF, staande en gelegen aan de Oostzijde van de Verrenieuwstraatte Zierikzee, gemerkt leiter B N.° 114 met een daaraan be- hoorend P A K FI U I S en ERF, staande en gelegen aars. de Westzijde van den Hem aldaar, gemerkt letter A N.o 48. TE ZIERIKZEE, IN HET LOGEMENT VAN DEN HEER F. J. VAN OPPEN, op Donderdag den 12 Julij 1838, 's namiddags ten 3 uren. De meerderjarige en Voogdesse over de minderjarige Erfgena men van wijlen den Heer JAN MOSSEL MANS en Vrouwe GERARDINA van der HUCHT, zullen, krachtens auto risatie der Regtbank van Eersten Aanleg te Zierikzee ten tijde en plaatse voormeld ten overstaan van den fleer Yrederegter over liet kanton Zierikzee, door het ministerie van den Notaris J. P. van DORREN DAM, publiek presenteren te verkoopen: i.° Een kapitaal hecht en sterk WOONHUIS en ERF met een T U 1 N en ACHTERHUIS, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Oude Appelmarkt te Zierikzee, in wijk D n.o 36g. a.° Een SCHUUR met STAL, WAGENHUIS en ERF, staande en gelegen aan de westzijde van het Raarn- straatje te Zierikzeein wijk C n.° 23. 3.9 Een zestiende portie in de 1VJ E E S T O O F genaamd DE ZON, te Zierikzee. 4.° Een stukje HOVEN1ERINGS-GROND, groot 25 Roeden y5 Ellen leggende bij de Schotskamers te Zie rikzee kadaster sectie A n.o 288. Verpacht aan ADR. BUIT ELS, tot S.t Maarten 1845 voor 60,den hoop jaarlijks. 5.0 79 Roeden 4° Ellen P> O U W L A N D gelegeu onder Kerk vvervein het Kasteelbevang de 17de maaje in n.o 33 t ka„ daster sectie G n.o 92. Verpacht aan DIN GEM AN van OOST, tot S.1 Maarten 1841 voor f 28.den hoop jaarlijks en 6.0 De helft in vijf blokken TIENDEN, in de Ge meente Noordgouwe, genaamd: de Klooster-, Steen-, Mooi-, Middel- en Galgenblok. Te Zierikzee, bij de Wed. A. DE VOS EN Z.OON Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2