ff°. 54. ZIERIKZGESCHE A°. 1838. O IT It A A T. BEST HEEN EN ADMINISTRATIEF* BEKENDMAKING. BUP.GEMÈESTER .en Wi..;THOÜLÈpJ Zet dv«J -ZIE&lSZEÈ, Provincie Zeeland. NIEUWSTIJDINGEN. FÜANKR IJ K. NEDERLANDEN. GyZ afulij. Jsclwttmj, Gezien hebbende Art. i5 der wet op de Schutterijen van den ii April 1847 Staatsblad n.o 17), en Zr. Ms. besluit van den 28 Junij 1828 Staatsblad n.o 4.2). Brengen bij deze ter kennis van alle de daarbij belanghebbenden Dat de Commissie van onderzoek voor de dienstdoende Schutterij binnen deze Stad bare tweede gewone jaarlijksche zitting zal begin nen op Maandag den 9 Julij aanstaande, in eeri der zalen van het Raad- buis alhier en eindigen met den 3i Julij daaraanvolgende tot het onderzoeken en beoordeelen van alle de reclames welke lot vrij stelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij door de geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds ingelijfden van vorige jaren zijn ingebragt en dat diegenen welke voor de Com missie van onderzoek niet verschijnen op zoodanige tijdstippen als door dezelve wordt bepaald waarvan de dagen en uren aan de Lotelingen door toezending van een oproepings-biljetzal worden bekend gemaakt, zullen gehouden worden geene redenen tot vrij stelling te hebben en voor zoo verre zij dienstpligtige nommers ge trokken hebbende niet vallen in de termen van Art. 3 en 4 der wet j bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende bet hun evenwel vrij ofcn hunne redenen tot Vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Dat aan personen die voorgeven met ziekten of gebreken behebt ie zijn geene vrijstelling zal worden verleend op vertoon van at testen maar dat de zoödanigeh zullen frorden Onderzocht door den Genees- of Heelkundigen bïj de Commissie en dat hij die bui ten staat is voor dezelve te verschijnen iri zijne woning het onder- -zoek zal ondergaan terwijl ingelijfde Schutters die voorgeven tot de dienst onbekwaam te zijn op de door officieren van gezond heid afgegeven certificaten tiisschentijds niet zullen worden ontsla gen maar in de niaand Julij van elk jaar gedurende de tweede zitting der Commissie van Onderzoek woelen beoordeeld worden. Eindelijk dat indien de belanghebbenden eenige inlichtingen hegeeren in zake der Schutterij of voor de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, hij de wet gevorderd zij zich daartoe dagelijks ter Stedelijke Secretarie kunnen aanmel den alwaar de vereischte teregt tvij zing zal gegeven worden. En opdat niemand hiervan onwetend zoude zijn zal deze afge kondigd en in de Staas-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Haadhuize der Stad Zierikzeeden 28 Junij iB3S. Burgemeester en Wethouders voovnd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. ParIjS, den 1 Julij. De jongste berigten uit onze afyikaansche bezittingen zijn gunstig. De provincie Bona genoot eene gewenschte rust en ging meer en meer vooruit. Sedert eene maand merkte ïnen eene groote vermeerdering in de bevolking op. Voortdurend bragten de schepen uit Frankrijk menschen aandie bun geluk aldaar kwamen zoeken. Meestal bestonden dezelve uit kooplieden die het oog öp Constantine gevestigd hielden ten einde in die belangrijke stad hunnen handel te drijven; De werken werden te Constantine met ijver voortgezet. De berigten van daar waren vol doende. De generaal Négrier die met zijne colonne tot Setif was voortgerukt en zulks ten verzoeke van eénige volkstammen die bescherming tegen Aèlwiet verlangden was te Constantine terugge keerd zonder op zijn verren logt eenigen tegenstand ontmoet te hebben* Onlangs vergiftigde eene moeder haren man opdat haar zoon niet soldaat zoude behoeven te worden. Dit proces diende van i3 tot 20 Junij voor het hof van assises van het departement de l'Aube. Den 6 Februarij d. j. dronk de daglooner Hedry de vader te St. Aubin bij Rogent aan de Seine een glas wijn en gevoelde spoedig daarna de vreesselijkste pijnen die des anderen daags 's mor gens met den dood eindigden. Het lijk werd den 9 begraven. Naau welijks waren ettelijke dagen verloopen of de openbare stem duidde de weduwe Hedry en Alexanderharen oudsten zoon als de da ders van den moord aan. Men wist, dat Alexander als rekruut moest vertrekken en tot heden den grootsten weerzin tegen den soldatenstand had betoond hij en zijne moeder hadden bij de over heid ook veelvuldige pogingen aangewend om dit lot te ontgaan. Iedereen wist buitendien dat de moeder haren zoon ongemeen beminde i en met schrik het oogenblik te gemoet zag waarin zij van hem zoude gescheiden worden. Men herinnerde zich ook dat de jonge consent gezegd had »ik zal niet marscheren als het mijnen vrienden niet gelukt mij vrij te maken dan heb ik nog an dere middelen." De uitgraving en schouwing van het lijk werd bevolen en in de maag eene groote hoeveelheid roltekruid gevon den. Moeder en zoon werden in verzekerde bewaring genomen. De moeder bekende hare m/sdaad en de beweegredenen tot dezelve, doch loochende, óm haren zoon te redden hardnekkig, dat deze er in het minste iets van geweten had. In weerwil der bemoeijin- gen van het openbaar ministerie vond zij gehoor bij de jure's zij werd tot levenslange gevangenis veroordeeld en de zoon vrijge sproken. 'sGravenha'geden 3 Julij. Naar men verneemt, heeft de duit- sche bonds vergadering dezer, dagen toegestemd in het afstaan va a een gedeelte van Luxemburg aan Belgie tegen eene schadevergoe ding iti grondgebied aan het duitsch-verbond door Z. M. den koning der Nederlanden te verleenen. In de Avondbode leest men «De heer TVC. Blade inge nieur en directeur van de hóllandsche ijzeren spoorwegmaatschappij onze verdienstelijke landgenoot die reeds zeer veel tot bevorde ring der spoorwegen hier te lande heeft toegebragt heeft ook dezer dagen aan Z. M. concessie gevraagd tot bet aanleggen, van eenerj ijzeren spoorweg van Utrecht naar de bëlgische grenzen over Yia- nen Gorkum en Breda. Men verzekert dat bijaldien bet Z. M. mogt behagen die concessie te verleenen de daartoe vereischte gelden reedsgenoegzaam door eenige kapitalisten dezer hoofdstad zijn' bijeengebragt. De verwezenlijking van dit ontwerp hetwelk met vele takken van handel en nijverheid in een zoo naauw ver band staat, zou ook nog dit voordeel opleveren, dat de spoorweg van Amsterdam tot Arnhem een aanzienlijker rendement zou ople veren aangezien de communicatie oj) dien spoorweg zoo van pas sagiers als góederen, aanmerkelijk daardoor zóu worden bevorderd. Men meldt uit Leeuwarden Blijkens een nader berigt van de noordhoüandsche en vriessche stoombootmaatschappij te Londen welke des zaturdags avonds, van Harlingen naar Londen met stoom® sbhepeïi van de eerste klasse de vaart ondernemen met goederea én passagiers, om bij gewoon weder den volgenden dag voor dé markt te Londen aan te komen kunnen de handelaars in boter en andere goederen op de Leeuwarder en Bijmarkten die thans hunne goederen eene week moeten overhouden dezelve nu reeds den volgenden maandag Op dé markt te Londen krijgen ten min ste even vroeg als de goederen op de vriessche markten der eerste dagen in de week gekocht met de tegenwoordige zeilschepen etl gewoonlijk zelfs eenige dagen vóór de aankomst derzelve. Dok kun nen de londensche orders van dingsdag die met deze boot gebragt zullen wórden op de Leeuwarder markt uitgevoerd worden. Het artikel boter dat vroeger van Hamburg en Rotterdam met zeil schepen Was ingevoerd j konii nu alleen en geheel met stoomboo- ten versch ën doorgaans in veel beter conditie dan met de zeil schepen vooral bi] tegenwind, Wanneer bet artikel te lang op weg blijft. De maatschappij is voornemens om van Harlingen naar Londen tweemaal in de week te varen zoodra hunne schikkin gen compleet zijn ook van Londen naar Amsterdam tweemaal ia de week. «Op uitnoodiging van het bestuur van het vriesch genootschap van proefondervindelijken landbouw hebben zich verscheidene le den van dit genootschap verbonden om voortaan hunne boter door daartoe benoemde commissarissen onder het opperloezigt van het bestuur des genoötschaps te laten verkoopen hebbende men daar mede begonnen op den 26 Junij te Sneek en den 29 te Leeuwarden.'7 MIDDELBURG, den 2 Julij. Wij zien ens thans in staat gesteld, om onzen lezereri een beknopt verslag mede te deélen, van de bij het hof van assises in deze provin cie, in de op 11 zaturdag gesloténe zitting voor het tweede kwartaal v.an i838 be handelde zaken. Maandag den ö5 Junij 11. stond een persoon voor het hof teregt, ter zake van ge-i pleegden diefstal jegens zijnan meesteren werd tot drie maanden confinement ver oordeeld; ten zelfden dage werd een ander persoon, wegens twee diefstallen van vee uit de weidegecondemneerd tot een half uur tepronkstelling en een confine ment van vijf jaren. Dingsdag den 26 werd een schuldige aan het moedwillig toebrengen van slagen, welke bij den verwonden persoon eene ziekte en beletsel tot persoonlijken arbeid, gedurende meer dan twintig dagen veroorzaakt hebben, gecondemneerd tot een con finement van viër jarenen een andere, wegens diefstal in eene herberg waaria hij was ontvangen, tot een confinement van éène maand WoenSdag den 2 j was alweder eene moedwillige verwonding het onderwerp dei'be schuldiging, doch daar het bij de behandeling bleekdat deze verwonding bij den verwonden persoon geen beletsel tot persoonlijken arbeid gedurende meer dan twin tig dagen veroorzaakt heeft, en de heer procureur crimineel in zooverre de beschul diging had geabandonneerd, werd de dader slechts tot eene correctionele gevangenis-, straf van drie maanden en in eene geldboete van acht gulden verwezen: terwijl ten zeifclen dage, twee personen, ter zake van diefstal bij nacht, door meer dan een persoon, door middel van inklimming in eene séhuur gepleegd, ieder tot een con linement van ééne maand veroordeeld werden. Donderdag den 28 conclemneerde het hof eenén voortvlügtigenhij contumatietot geesseling met den strop om den hals, aan de galg vastgemaakt, brandmerk, en een tienjarig confinement, als schuldig aan diefstal bij nacht, met gèwcld, en terwijl hij openlijke wapenen bij zich had; op dén openbaren weg', cn werd dienselfden dag, een veertienjarig jongeling, wegens gepleegden diefstal ten huize van zijnen meester, jegens eenen' persoon die zich ten huize van Itiatstgemelden bevond, veroordeeld tot eené opsluiting van twintig maanden in een huis van correctie. Eindelijk wérd op vrijdag den 29 voor bet bof behandeldde zaak ten laste van Sara janse Geldofdie teregt stonci, ter zake van den gruvvzamen moord, door haar Op den 26'Maart, dezes jaars, aan het dertienjarig dochtertje van Willem Bloklain man onder Middelburgs-ambachtenbinnen hare woning, in deze stad, gepleegd. Uit de instructie en de debatten is ten duidelijkste geblekendat de béscnttldigue in

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1