FR A N K R IJ K. 174s,<! Moninklijhe Neder landseh e Loterij. ABVEftTENTIEïV. «ergezeld van den franschen gezantden graaf Sèbastiani, gelijk mede de maarschalk ooalt, heeft eene audiëntie bij H. M. de ko ningin gehad. Daarna zijn de edellieden en verder gevolg aan H. M. voorgesteld. Gisteren middag heeft de koningin eene groole audiëntie gegeven Waarhij een -aanzienlijk gedeelte der zich alhier bevindende hooge personen tegenwoordig was. In den avond was er in het nieuwe paleis een luisterrijk concert, waarop de grootste talenten, Gris., Ihibini, TamburiniLablacheenz. gezongen hehben. De hertog tie Nemoursonder anderen heeft bet concert met zijne tegenwoor digheid vereerd. De turksche gezant te Weenen Achtned Felhi-pachawas door den sultan lot buitengewoon gezant benoemd, om de krooning bij te wenen. Door ziekte echter te Malta opgehouden zal de gewone gezant alhier, Sarim EfFendizijn' souvtrein bij de plegtigheden vertegenwoordigen. Z. Ere. zal bij die gelegenheid vele feesten ge ven op den dag der krooning zal hij ziju hotel prachtig verlich- ten en een schitterend vuurwerk doen afsteken. De nederlandsche buitengewone gezantbaron van der Capel- lenbenevens meviouw deszeifs echtgenoot die voor eenige dagen ter audiëntie bij H. M. zijn toegelaten, hebben gisteren namiddag een bezoek bij de hertogin van Kent afgelegd. De jongste berigten uit Mexico doen de hoop voeden dat de geschillen tusschen genoemd rijk en Frankrijk in der minne zouden •Worden bijgelegd. Het fransche smaldeel bleef intusschen de ha vens blokkeren. —- Uit New-York heeft men tijdingen tot den i. Er was op de grenzen van Kanada doch in de amerikaansche wateren, eene britsche stoomboot de Sir Robert Peel, bij nacht door gewapende personen overrompeld en in brand gestoken. De amerikaansche pa pieren wierpen alle blaam deswege van zich afen schreven de schuld alleen aan fcanadasche uitgewekenen toe. In het congres had de partij die tegen den heer van Buren is een voordeel be- 'haald door de intrekking Van het bekende voorstel nopens het in omloop brengen der schatkistbiljetten. De prins de Joinvillc was l te Philadelphia geweest, en van daar naar Pittsburgh vertrokken. Over Albany en New-York zou hij tegen den zo, naar Europa terugkeeren. fiRtrsden 18 Junij. Uit Tonlon wordt steeds gpmelddat er Oorlogsschepen Daar Mexico vertrekken of in gereedheid worden ge-; bragt om derwaarts gezonden te worden. Hiertoe behooren de brik 'de V dtigeurwelke, twee uren na daartoe uit de hoofdstad ont vangen bevel, onder zeil is gegaan, de PeHè en de korvet de 'Brillante. Men heeft tijdingen uit Bona tot den 5 dezer en uit Con- istantine tot den 3i der vorige maand ontvangen. De kolonne van den generaal Négrier was den 29 in laatstgenoemde stad terugge keerd. Die logt had zeer voldoende uitkomsten opgeleverd de troepen waren tot op tien of twaalf mijlen van de woestijn van Biscara genaderd zonder een schot te laten. Achtned bey, die met "eenige honderde ruiters strooptogten deed was op de aannadering der kolonne teruggetrokken. Onderscheidene stammen welke men nog niet eens kende hadden zich onderworpen. Den 20. Gisteren is de hertog de Nemours van hier naar Lon den vertrokken vergezeld van den graaf Hector de liearn en dén marquis de Berenger. (Zie hier boven.) De belgische zaken hebben hier dezer dagen veel drukte veroor- zaakt, zoo op het ministerie van builenlandsche zaken als bij de belgische ambassade. Gisteren heeft zich de heer Leiion bij den minister van Pruissen begeven en daarna bij den graaf Moléen reen uur later zijn couriers naar Brussel en Berlijn afgegaan zoo snen zegt met gewigtige depêches. Prins Leopold en zijne gemalin worden hier van Brussel verwacht, en zullen waarschijnlijk tot na de bevalling der hertogin van Or leans te Parijs blijven. De prins de Joinville is den 20 Mei te Norfolk gearriveerd aan boord van het linieschip Herculeen den volgenden dag naar Rich mond en Washington vertrokken. Den 21. Het gerucht had zich gisteren avond verbreid dat Hol land den oorlog aan Belgie had verklaard. Alhoewel niemand ter goedertrouw daaraan geloof kan slaan is aan den anderen kant tie drukke koerierwisseling thans tusschen Neuilly en Laeken plaats hebbendeopmerkelijk. Er gaat geen dag om, dat er geen esta fettes naar Brussel worden afgezonden. Het schijnt overigens zeker dat het fransch kabinet in het geheel het niet eens met Belgie is, epziglelijk de onderhandelingen over de 24 artikelen. NEDERLANDEN. 's GkAVeSiuge den 23 Junij. Het Journal de la Haye. zegt ver nomen te hebben dat in de dezer dagen aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken gehoudene bijeenkomst van hoofd ambtenaren van den waterstaatde vraag -. of het daarstellen eener haven te Scheveningen mogelijk en geraden zoude zijn over het algemeen toestemmend beantwoord is. Naar men verzekert zou de aan te leggen haven aanvankelijk slechts bevaarbaar worden gemaakt voor stoombooten kleine koopvaardijschepen en visscherspinken terwijl men de hóófden in dier voege. zoude aanleggen dat, bij bet wel slagen der onderneming, dezelven onverwijld zouden kunnen uitge legd worden. Men leest in het Handelsblad: «Wij hehben dezer dagen ge- tvag' gemaakt van éenen door den heer D. Snatick alhier uitge vonden nieuwen reddingstoel bij brand en van de beschikking Zij ner Majesteit, die bepaald heeft, dat deze toestel in 's lands ver zameling van modellen zal worden geplaatst, Men deelt ons thans nopens het doel de werking en bestemming van dien toe stel nog êenige bijzonderheden mede. Het hoofddoel des toesfels is om de gevaren te voorkomen, ontstaande door het afbranden van trappen en onderste verdiepingen terwijl in zoodanig geval zij die zich op de hoogere verdiepingen besindenaan een' bijna ge- wissen en versehrifekelijkcn dood blootgesteld zijn. De eigenschap pen, waardoor het nieuwe reddingmiddel zich bovenal onderscheidt, is, dat het zonder hulp Van buiten, zonder voorbereiding of tijd verlies., en zonder krachtsinspanning kan gebezigd én dat de wer king daarvan even spoedig en gemakkelijk kan herhaald worden. De geheele toestel kan in een kistje, in den vorm eener ladetafel besloten vervoerbaar gemaakt Worden en wordt aan een venster Op straatplaats of tuin uitziende opgesteld. Eene eenvoudige be weging brengt den toestel oogenblikkelijk naar buiten en men be hoeft zich slechts in hetzelve te plaatsen om dadelijk ook van eene tweede of dêide verdieping, néder te dalen en zich een oogenblik daarna in volkomen veiligheid te bevinden. Wij vernemen met genoegen dat de geachte uitvinder zich. met de uitvoerige beschrijving en afbeelding van zijnen toestel on ledig houdtvermits alsdan de bruikbaarheid dér uitvinding voor ieder duidelijker zal blijken." Door commissarissen over het vaderlandsch fonds ter aanmoe diging van 's lands zeedienst, opgerigt in 1781, is aangekondigd geworden dat op Maandag den éden Julij i838 ten it ure, in de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en ten huize van de commissarissen B. W. van der Plugt te Haarlém en N. M. Vinlt te Botterdam betaling zal worden gedaan van de uit hun weduwenfonds en gemeenschappelijk met hetzelve, Uit bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden verleende gratificatiën aan in den oorlog te water verminkten, en aan weduwen, kinderen en ouders van gesneuvel den uit de actiën van 1797, van Algiers, in Oost-Indieop dö Schelde, enz. De inschrijving voor jongelingen welke wepschen aangenomen te worden in de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam zal plaats vinden op Donderdag den 28sten Junij i838, des middags ten twaalf ure aan genoemd gestichtof ten huize van commissarissen buiten Amsterdam woonachtig kunnende mea bij hen öf aan de kweekschool zelve de verlangde informatiën franco aanvragen. Men weet dat de inneming van kweekelingea eens. in bet jaar geschiedtop of nabij den eersten September na afgenomen examen in Augustusen dat de inschrijvingen ge regeld den laatsten Donderdag van elk kwartaal plaats hebben. Voor de correctionele regtbank te Amsterdam is gisteren de zaak behandeld van S. Allebrandikoffijhuis- en sociëteit houder ia de K-alverstraat, tegen wien twee processen-verbaal waren opgemaakt, Wegens het op zondag openhouden van zijn koffijhuis en het toe laten van biljard- en dominospel verboden volgens de wet van t Maart i8i5; de advokaat van den betrokkene, de heer Perk, be paalde zich in zijne verdediging tot de volgende driepunten! i«. dat volgens den geest der bovengenoemde wet waarin van herbergen en tapperijen gesproken wordt, hieronder geen koffijhuizen en so ciëteiten worden bedoeld want indien men onder de uitdrukking: »alle plaatsen waar drank verkocht wordt," koffijhuizen begrijpen wilde, dan moest men ook de logementen huiten de 3lad op gelijke lijn plaatsen en alzoo zou niemand in bet schoone saizoen ook slechts geene énkele maaldes zondags eene uitspanning kunnen genieten 2.0 dat alle stedelijke autoriteiten de bedoelde wet steeds als afgeschaft hadden beschouwd en 3.» dat dezelve in strijd met en afgeschaft was door de grondwet, daar deze gelijke bescher ming aan alle gezindheden bij deszelfs invoering in het koningrijk bestaande, toestond en de wet van 1 Maart, in strijd hiermede, aan de christelijke godsdienst een voorregt toekende en dus de ge. lijkheid verbrak. Vooral op dit laatste punt steunde de verdedi ging van den gedaagde. Voor de uitspraak van het vonnis Was nog geen dag bepaald. Uit Brussel wordt gemeld dat de nieuwe met het huis KotS- schildgeslotene leening van 3y millioen tegen een intrest van 3 pet. is aangegaan. Gedurende de tien eerste dagen van Junij berekent men dat over de onderscheidene stations van den spoorweg in Belgie ver voerd zijn 85,002 reizigers; de ontvangst heeft 110,641 fr. bedra gen. Het getal reizigers is aldus verdeeld geweest aan het station te Brussel 21,169 reizigers; Mechelen ii,52i Antwerpen 11,526 j Gent, 6,929; Leuven 6,916; Luik ,6,726 de tusschen-stations niet medegerekend. Ziemkzee den 26 Junij. Van Vere den 21 dezer wordt ons ge meld: «Gisteren morgen, omtrent n uren had eén steenhou wersknecht met name 3. P, Brandvan Middelburg ,- in den korenmolen alhier werkzaam zijnde, en voor eenige oogenblikkeu zijn werk verlatende, het ongeluk bij het buiten komen zoodanig door eene der molenwieken aan het hoofd getroffen te worden dat men al dadelijk aan het behoud yan zijn leven Wanhoopte, Deze ongelukkige werd naar het gasthuis overgebragt alwaar heqr de beste verzorging ten deel viel, en, door den heer chirurgijn majoor dr. Resletdadelijk de vereischte hulp wérd verleend. Heden morgen is dezelve na veel lijden bezweken, eene behoeftige Weduwe met drie kinderen nalatende." VIJFDE KLASSE. Zevende Lijst. Geene. Achtste Lijst. N.° 2164 ,f 1000 18569 prem. - 200Ö Al degenen die iets te vorderen hebben van, of verschul- digd zijn aan de nalatenschap van wijlen S E IJ S J E KLOEK, laatst wednwe van Adkiaam Capeiib, gewoond hebbende binnen het Poort-Ambacht dezer Stad gelieven daarvan voor den 1 Augustus t838 opgave of betaling te doen aan J. CAPELLE- Executeur Testamentair. Te Zierikzee, bij de Wed. A, DE VOS EN ZOONStadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2