P ZIEMKZEESCI1E COURANT. 22 tFiinij» NIEUWSTIJDINGEN. No. 50. '/Y.../ Vrijdag Ao. 1838. DUÏTSGHLAND. FrAnkforï den i5 Junij. Van Bazel schrijft men dat weldra de stoombr ot-vaart tusschen die stad en Straasbürg geopend zal Worden. Tegen over Grosshiiningen aan dén badenschen kant Wordt een huis gebouwd en eene kraan aan den Rijn opgerigt, met Oogmerk om de goederen die van Frankrijk naar Duitschland be stemd zijn niet meer den ouden omweg over Bazel te laten maken. Ook beeft men plan om de beide oevers van den Rijn te Grosshü- Dingen en bij het zoogenaamd Schustersinsel door eene schipbrug te verbinden. In de streek van Tetschen in Boheme, heeft dezer dagen eene grondverzinking van zeldzattien aard plaats gehad. Eene vlakte van acht of tien akkers, meest boschgrónd is gezonken en nog aan het zinken. Op verscheidene plaatsen bedraagt de verzinking slechts een paar voelen óp andere echter tot 5o voet zoodat daar de hoo rnen reeds voor een gedefelte bedolven zijn. Men bemerkt tevens eene gedeeltelijke geringe beweging en eene soort van verschuiving Van groote aardschollen zoodat bet verschijnsel als nog niet geëin digd mag beschouwd worden. Het zeldzame deszelven bestaat zoo- Wel in de grootte der grondverzinking, als daarin dat er naauwe- lijks een voorbeeld daarvan in bergachtige streken gelijk de onder havige te noemen is. GROOT-BRIT TANNIEN. Londen, den 16 Junij (des ayonds). Reeds wordt er een aan hang gemaakt met de toebereidselen voor de feesten bi) de kroo- ning. Sedert gisteren is een groot aantal werklieden op Hyde Park hezig met het oprigten der staketsels voor eene zeer schitterende il luminatie Welke aldaar zal plaats hebben. De koninklijke opperstalmeester beeft bekend gemaakt, dat, op hevel van H. M. de leiding van den geheelen stoet aan hem is Opgedragen. Dezelve zal den volgenden weg nemen van het nieuwe paleis op de Constitution Hill langs Piccadilly St. James-Street, Pall Mall Gockspur StreetWhitehall, Parliament-street naar de deur ten westen van den Westminster-Abdy. Langs dien weg worden vele toebereidselen gemaakt. De voor gevels der huizen zullen met groen vlaggen zinnebeelden trans paronten enz. versierd zijn. Alle vensters zijn reeds voor ongehoorde sommen verhuurd. In menigte begeeft men zich naar Westminster, om aldaar de toebereidselen te zien, evenzeer als naar de werkplaats van den heer Hoffié, in Castlestreet, alwaar de rijke draperiè'n voor de abdy van Westminster en het kleed dat H. M. bij de pleg- tigheid zal dan hebben worden vervaardigd. De stof is schitte tende doch éenigzins zwaar. Op het kleed prijkt eene kroon uit drie bloemen gevormd als zinnebeelden der drie koningrijken, na melijk: de röos van Engeland, het klaverblad van Ierland en de distel van Schotland. Ook vindt men op hetzelve de zinnebeelden der voornaamste mogendheden van Europa waaronder het wapen der Bourbons, de Lelie, doch niet de Fransche haan. De voor naamste europesche kunstenaars BubiniLablacheTamburint, me vrouw Datnoreau, mejufvrouwen Grisi en Taglioni bevinden zich hier, en zullen zeer schitterende vertooningen geven. Bij het programma van de plegtigheden welke bij de krooning van H. M. zullen plaats hebben zijn al die vormen voorgeschre ven Welke sinds eeuwen hier te lande bij zoodanige gelegenheid gebruikelijk zijn geweest en die voor den vreemdeling deels in drukwekkende, ja treffend, deels echter te tooneelmatig of als over dreven aankleving van het oude, voorkomen. Hoe dit zij de pleg- tigbeid zelf, en de optogt zal buitengemeen luisterrijk wezen en gewisselijk ontelbare bezoekers uit het binnenland en van elders herwaarts lokken. Het blijkt, dat de koninklijke stoet den 28, des morgens ten 10 lire het paleis van Buckingham zal verlaten en zich een uur la- Ier aan de abdij van Westminster zal bevinden. H. M. zal aldaar ontvangen Wórden door de grootofficieren van slaat, de pairs enz. dragende de regalia (teekenen der koninklijke waardigheid) be staande in i.° den staf van St. Eduard gedragen door den hertog Van Boxburghe2.8 de sporen door lord Byron3.° den schep- ter met het kruis door den hertog van Cleveland4-° het gepunte zwaard (voorstellende de wereldlijke Geregtigheid) door den mar kies van Westminster5.o het gepunte zwaard van de geestelijke GeTegtigheid door den hertog van Sutherland; 6.° de Curtana of het zwaard der Genadedoor den hertog van Devonshire 7.0 het zwaard van Staat, door den hertog van Melbourne8.0 den schepter met de duif, door den hertog van Richmond; 9.° den wereldbol door den hertog van Somerset; 10.0 de kroon van St, Eduarddoor den hertog van Hamilton; n.° de Patina (het dek sel der miskelk), door den bisschop van Bangor; 12.0 demiskelk door den bisschop van Lincoln i3.° den Bijbel door den bis schop van Winchester. Bij de komst van H. M. aan de abdij zijn de pairs derzei ver gemalinnen de geestelijken en anderen reeds in de kerk aldaar ver- eenigd. De koningin wordt nu eerstmeer bepaald voor de pleg tigheid gekleed. Vervolgens begeeft tij zich terwijl het orchesl een loflied zingt naar het koor voorafgegaan door de groot- waardigheidbekleeders des rijks ieder met een' page die derzei* ver kroonen dragen door haren thesaurier die een' fluweelën zak in de hand houdt met medailles wegens dit krooningsfeestwelke later worden uitgestrooid door verscheidene hooge geestelijken, ia derzelver aartsbisschoppelijk gewaad hunne mijter dragende door de prinsessen van den bloede als HH. KK. HH. de hertoginnen van Cambridge van Kent 'en van Gloucesteralle in staatsiegewaad van purper fluweel met gouden versierselen gekaptderzelver sle pen worden door hofdames en derzelver kroonen door edellieden in de hand gehouden. Voorts wordt een deel dei* regalia vóór de koningin uitgedragen. Hierna verschijnt de koningin in haar ko ninklijk gewaad van karmozijn fluweel met hermelijn gevoerd en met goud gestikt dragende de versierselen harer orden en met een* göuden krans gekapt. Hr. Ms. sleep wordt door acht staat- dames opgehouden. Naast de koningin heeft men aan elke zijde een bisschop en een tiental wapenherauten zij wordt gevolgd door den lord kamerheer van haar huis door de greotmeesteresse der garderobe, door de eerste lady van de slaapkamer en zes andere ladies derzelve, door acht Hofdames, door even veel kamerdiena ressen door den kapitein-generaal van de koninklijke schuttergarda van Schotland den kapitein van de Yeomengarde door verschei dene bevelhebbers der Yeomen, door den grootstalmeester, enz. De stoet wordt deels naar derzelver plaatsen geleid deels volgt hij de koningin tot bij het troon-verhemelte. H. M. zet zich nu op den aan het zuiden van den troon geplaatsen armstoel onder dat verhemelte, zijnde de stoel van staat. Aan beide zijden plaat sen zich de bisschoppen die haar moeten ondersteunen de edelen^ dragende de zwaarden stellen zich aan Hr. Ms. regterhand. De lord groot kamerheer en de lord groot-connetable (de hertog van Engeland) nemen plaats ter linkerzijde terwijl de andere groot officieren van staat de edelen dragende de regalia de deken vaa Westminster de afgevaardigde van den koüseband en de deurwaar der met de zoogenaamde zwarte roede i de bisschoppen die dö heilige voorwerpen dragen achter de koningin staan gelijk medë do lord-kamerheer van hoogstderzelver huis en eenige anderen» Nadat de koningin geknield een gebed heeft uitgesproken ne men de plegtigheden een' aanvang. Eerst heeft de erkenning plaats^ keerende de aartsbisschop van Canterbury en eenige der grootoffi cieren van staat zich naar de vier zijden der kerk vragende of men bereid is de tegenwoordige j onbetwistbare koningin te hul digen gedurende welken tijd H. M. staaten zich naar het volk wendt telkens naar de zijde t welke toegesproken wordt. De aan wezigen beantwoorden de genoemde vraag telkens met gejuich en bij de laatste erkenning, worden de trompetten gestoken en da trommen geroerd. De bisschoppen de heilige voorwerpen op het altaar nedergelegd hebbende en twee opzigters van de garde-robö een rijk gouden laken op de trappen van het altaar gespreid heb bende waar zij een kussen stellen gaat men tot het eerste offer Over. H. M. op genoemd kussen geknield offert een altaarkleed van gouden haar thesaurier een staafje goud een pond we gende. Vervolgens worden de regalia behalve de zwaarden op bet altaar gelegd. Daarna wordt de litanie gezongen een dienst verrigteene preek door den bisschop van Londen gehouden ea de eed door H. M. afgelegd. Bij laatstgemelde plegtigheid begeeft H. M. zich naar het altaar knielt op het kussen voor hetzelve 9 legt ha re regterhand op het Evangelie, door den aartsbisschop aan H. M. aangeboden spreekt den krooningseed uitkust het Heilige Boek, en teekent een afschrift van den eed, tvaartoe de lord kamerheer een' zilveren inktkoker voor haar ophoudt. Na een gezang, wordt overgegaan tot de zalving, welke geschiedt dool? den aartsbisschop. De deken van Westminster neemt de- ampulla of vaas met de gewijde olie vau bet altaar giet een weinig daar van in den zalvinglepel waarop de aartsbisschop H. M. op het hoofd en de handen zal zalven kruisgewijs. De koningin zal daarna geknield een gebed uitspreken. Opgestaan zijnde gaat de koningin in den stoel van St. Eduard zitten. Vervolgens wor den haar de sporen en het zwaard aangeboden zijnde het zwaard van staat. H. M. brengt dit, in de schede, op het altaar ten of fer waarna het door den burggraaf Melbourne toor 100 schellin gen aan den deken te betalen wordt ingekochtde burggraaf ontbloot het en draagt hetzelve gedurende de geheele plegtigheid* Alsnu wordt de koningin met den rijksmantel Omhangen i wor den haar achtervolgens de wereldbol overgegeven de ring aan den vinger gestoken de schepters aangeboden en door den aartsbis schop de kroon op Hr. Mjs. hoofd gezet als wanneer het volk luide den kreet aanheft vanGod save the Queenen onmiddel lijk daarna Zetten de pairs en derzelver gemalinhen mede hunns kroonen op de bisschoppen hunne mijters en de wapenkoningen hunne kroonen worden de trommen geroerdde trompetten ge stoken en wordt op btt gegeven teeken het geschut van den Tower en het Park gelost. Daarna vindt plaats de aanbieding van deft bijbel aan H. M. wordt de zegen uilgesproken en hetTeDeum gezongen de koningin door den aartsbisschop op den eigenlijken troon gezetwaarna al de grootofficieren van Staatde edelen die do zwaarden dragen en die de regalia gedragen hadden zicl$

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1