GROOT-BRIT T ANNIEN. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. ADVERTENTIES. In tie laatste maanden Egypte en Klein Azië bezocht heeltbevond «icll den 9 Mel In de nabijheid van Damaskus in het hoofdkwar tier Van /èm/n'irt-pacha. Volgens zijn schrijven, was de opstand der DruSen tegen de Ëgyptenaren destijds zoö goed als gedempt. De magt der opstandelingen was gesmolten, tot iSoo man, dit? niet meer iets van belang tegen het leger van /irn/zwi-pacha 'tWelk 25,ooo man telde ondernemen konden. liösüEd den >4 Junij. Volgens opgemaakte staten, beloopt de Schade gedurende de jaren i836 en 1837, in deze hoofdstad door brand veroorzaakt niet minder dan honderd vijf en dertig duizend negen en vijftig ponden sterling, en zulks nog met uitzondering der twee zware branden in de pakhuizen der heeren Fcnn'ng en Co.en op Davis-werf, waarbij Ie zamen voor ruim vijfmaal hon derd en vijftig duizend ponden aan waarde van gebouwen en goe deren door de vlammen vernield is. Volgens berigten nit Neder-Canada waren de vier engelsche Oorlogschepen welke de troepen der koninklijke garde derwaarts moesten overbrengen te Quebec gearriveerd. De zitting van den «pecialen raad was den 5 Mei gesloten. De voltrekking der gesla gen vonnissen tegen de belhamels van den opstand was tot op de aankomst van lord Durham uitgesteld. In de geheele kolonie Beerschte de volijnavktste rust. t Dit Washington Wordt geschreven dat in het huis der re presentanten groote verdeeldheid heerschte over het voorstel van den president van Buren, om door de wederuitgifte van schatkist biljetten, ten bedrage van tien millioen dollars, in de heerschende Verlegenheid bij de thesaurie te voorzien. Te Philadelphia beeft, in de eerste helft van Mei een hevig oproer plaats gegrepen, gedurende hetwelk een gebouw, dat on langs tot het houden van politieke en letterkundige voorlezingen geopend Was en den naam van Pennsylvania hall droeg door hel gepeupel in brand gesloken en grootendeels vernield is. De perso nen Welke hier vergaderden stonden als ijverige voorstanders van de geheele vrijmaking der slaven te boek en men had sommigen hunner, eenige dagen te voren, arm in arm met lieden van de SSwarte kleur door de straten der stad zien wandelen waardoor de verontwaardiging van dat gedeelte der bevolking hetwelk de ne gers in een staat van afhankelijkheid houden wil, ten sterkste was Opgewekt. Den volgenden avond is er ook riog eene poging aange wend om een schoolgebouw waar zwarte kinderen onderwezen Werden in den brand te steken maar de policie heeft toen de Voortzetting der baldadigheden weten te stuiten. Blijkens brieven uit Buenos-Ayres van het begin der maand ApVil had de franscbe admiraal maatregelen genomen om de blok kade der havens van die republiek zoo streng mogelijk te maken; terwijl van den anderen kant aan hare troepen door die van Santé Cruz eene beduidende nederlaag was toegebragten er ook innerlijke verdeeldheid heerschte, zoodat zich bet bestuur vau alle Zijden in eene moeijelijke stelling gebragt zag. Den 16. Zijne exc. de baron van der Capellen, vertegenwoor diger van Z. M. den koning der Nederlanden bij de klooning, is II. donderdag met zijne echtgenoot en gevolg alhier aangekomen. Bij het opkomen Van Z.r Ned. M-s gewapende stoomboot PIkètütï Op den Teemswerd dezelve met een koninklijk saluut begroet. Vrijdag is z. exc., door den nederlaudschen gezant Dedelaan lord Palmerston voorgesteld. De dagbladen deelen tbans het uitgebreide programma van de plegtigheden mede, die bij de krooning zullen worden in acht genomen. PiiUJsden ji Junij. De wapenschouwing over de nationale garde Isgisteren, zoo als gemeld is, rustig afgeloopen en heeft tot vijf ure geduurd. Z. M. naar de Tuilerien terugkeerendevond aldaar eene talrijke menigte die hem met levendig gejuich begroette. Daarna was er diner van 3oo couverts ten hove waarmede de jlegtigheid van den dag besloten Werd. Ook tbans, nu de revue afgeloopen is vraagt men zich algemeen af, waartoe men dezelve zoo onverwacht heeft doen houden? Men Beschuldigt de regering, dat zij de herinnering aan de Julij-omwen- teling zoo veel mogelijk bij de bevolking wil doen verdwijnen de feesten jaarlijks vermindert en ook daarom nu niet gedurende de- aelve de wapenschouwing heeft'doen plaats hebben. Men heeft dan dok veel ontevredenheid onder de nationale garde opgpmerkt, welke Weinig geestdrift liet blijken. Ook was bel getal dergenen die op gekomen waren, niet groot. Men rekent dat er niet meer dan a5,000 onder de wapenen zijn geweest, hieronder begrepen die der buiten- Wijken terwijl de nationale garde uit 85,000 man beslaat. Naar men verzekertzal de hertog de Nemours met een tal tijk gevolg, den 20, naar Dieppe vertrekken, om van daar naar Engeland over te steken ten einde de krooning bij te wonen, Blijkens bet budjet voor het departement van oorlog, is de aietive sterkte van het fransche leger, voor 1889, bepaald op 319,343 Wïan en 63,000 paarden. Van deze troepen bevinden zich in Frankrijk 279,826 man en 54,221 paarden; te Ancona 1822 man; te Algiers 38,000 man en 8779 paarden. De maarschalk Soult had na de Julij-revolntie den voet van oorlog des legers vastgesteld op 5oo,ooo man welke Casimir Périer rog met 3oo bataljons mobile nationale gardes wilde vermeerderen de voet van vrede zou naar de voorslagen van den maarschalk, 3io,ooo man bedragen; tot Beden is echter de armee nog niet tot dat cijfer verminderd, De uitgaven voor de troepen in Frankrijk beloopen 207 millioen fr. voor die te Ancona 800,000 fr. en voor die te Algiers 3i millioen fr,Zoodat het budjet des legers nagenoeg 240 millioen fr. be draagt, waarbij nog 45 millioen fr. komen, wegens militaire pen sioenen. Van de 33,558 paarden der eigenlijke cavalerie kannen glecbts 18,000 als tot velddienst geschikt worden aangemerkt, zijude de overige of te jong of le oud. Den i3. In het dagblad van Havre van gisteren leest men het volgende <1 De kleine republieken Van de overzeesche kust worden thans geblokkeerd of zullen het weldra zijn, door gedeelten van het fransch eskader, 'l Welk tot beden in den Atlantiscben Oceaan verspreid was. De kommandant Bazoche beeft de blokkade van Mexico met ecu fregat en eene korvet versterkt. De admiraal Leblancnaar La- Plate geroepen op de klagtén van den uit die plaats verbannen franschen consul, heeft van zijnen kant de vaste kust van Buenos- Ayres afgesloten met de korvet aan welker boord hij zicli bevindt en de twee of drie advies vaartuigen die hij onder zijne vlag heeft kunnen «ereenigen. Alleen aan de peruaansche en chilische kust beeft de kommandant Villèneuve nog eene sóórt van onzijdigheid kunnen Volhouden, tusscben de beide elkander beoorlogende natiën, doch die jegens Frankrijk zich steeds vijandig gezind hebben getoond, waaruit de noodzakelijkheid voor eene derde blokkade wel eens zou kunnen geboren worden. Sedert den algemeenen vrede heeft onze marine zulk eene krijgshaftige houding niet aangenomen als thans bij de kleine twisten die ons de half georganiseerde staten der nieuwe wereld bestendig aandoen, en wanneer de zaak van Haïti onlangs de blokkade van Port au Prince en kaap Haïti had nood zakelijk gemaaktzou Europa ons met Onze weinige linieschepen en ons twaalftal fregatten de vier of vijf republieken op twee of drieduizend mijlen van elkander, indeheete luchtstreeken van Ame rika gelegen hebben zien blokkeren." De walvischvanger la Perseverancevan Havre, is den 24 Januari) laatstleden, bij de Falklands-eilanden, in een hevige storm, op de rotsen geworpen en verbrijzeld. De stuurman en zeven ma trozen zijn verongeluktdoch de kapitein Truvert met zeven ea twintig man behouden aan wal gekomen zullende zij dóór een amerikaansch schip naar Rio Janeiro gebragt worden ten einde er gelegenheid af te wachten om naar Frankrijk terug te keeren. 'sGravenhageden 17 Junij. Z. K. H. prins Fredcriltder Neder landen is, heden nacht, uit Berlijn in deze residentie teruggekeerd» De directeur generaal voor de marine heeft ter kennis vara alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt dat de ver lichting op den opstand, staande aan hèt strand bij Oostvoorne en moetende dienen tot aanwijzing der passagie over de droogte van de Maas ten gevolge eener bepaalde vernieuwing en verplaats sing, van af den 20 dezer, tot nadere aankondiging niet zal wor den ontstoken. Dezer dagen is door Z. M. bet plan der ïy5ste koninklijke nederlandscbe loterij vastgesteldwelke 5oo loten meer beloopen zal dan de Gisteren is er te Amsterdam brand ontstaan in de leerlooijetfij van den heer J. Beüns, op den boek van het tuinpad tegenover den Baarsjeswegbuiten de Raampoortwelke des middags tea ure nog niet gebluscht was. De hollandsche haringvloot bestaat dit jaar uit 111 schepen zijnde 6 meer dan in 1837 als: van Vlaafdingen c. a. 91 Maas sluis i5; Enkhüizen 3 de Rijp 6; Amsterdam 7. Eergisteren zija eerstgenoemde buizen uit Vlaardingen en Maassluis in zee gestoken. - Op het riviertje de Regge, onder Hellendoörn even boven de Scbuiïenburgerbrug is in den morgen van den 10 dezer gevangen een steur, welke eene lengte beeft van ruim 2 ned. ellen en eene zwaarte van 56 ned. ponden. Uit Rotterdam schrijft men van den i5 dezer het volgende: Woensdag ochtend omstreeks elf ure is door het Voo'rnsche ka naal Zr. Ms. stoomschip Phoenix, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee le Jeunete Hellevoetsluis gearriveerd aan boord hebbende z.'exc. den baron van dei4 Capellen extraordinaris am bassadeur van Z. M. den koning bij dé krobning van H. M. de ko ningin van Groot-Briltanje, Dewijl het stoomschip door het tij ge noodzaakt was nog eenige uren aldaar te vertoeven werd de com mandant der zeemagt te Hellevoetsluis de kapitein ter zee F. Jon herin de gelegenheid gesteld vergezeld van den onder-directeur der marine benevens de kapitein-luitenants ter zee Lans en vatt Fi'anchunne opwachting bij z. exc. te maken. Circa e'e'n ure begaf z. e£c. zich met zijn gevolg en vergezeld van den kommandant van genoemd stoomschip, den kapitein-luite nant le Jeunenaar het huis van den beer onder-directeur der marine den kapitein-luit. fer zee Bronovomet wieu z. exc. mede vergezeld van den kommandant der zeenïagtmet veel belangstel ling 's rijks werf, drooge dokken en magazijnen heeft bezigtigd, waarna z. exc. zich aan boord begaf van Zr. Ms. wachtschip de Amstel en aan boord van Zr. Ms. stoomschip de Cerberus onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee van Francwordende z. exc. aldaar bij zijne komst aan boord met het volk paraderende in het wand en op de raas ontvangen. Ten vier ure stoomde (Ie Phcenix uit de haven naar zee, en werd door de ter reede liggende kanonneerbooten onder bevel van dea kapitein-luitenant ter zee Rietveldmet zeventien schoten gesalueerd- De beruchte de Poller, die sedert eenige dagen te Brussel is f heeft een vlugschrift uitgegeven, getiteld: Y aura til une Belgicjue d. i. zal er een België zijnP Daarin zegt bij, onder anderen dat er voor België slechts twee wegen openblijven of om zich aan alles gelaten te onderwerpen of zich wederom terug te plaatsen op het standpunt, waar men in i83o op stond. Hij raadt in het algemeen aan, zich van de noordsche mogendheden af te scheuren i en zelf met eigene middelen te handelen. Ook beklaagt zich xïe schrijverdat thans het Julij-volk (de Franschen) hoe ongelood felijk ookden roem zal hebben om het bevel der londensche conferentie aan bet September-volk (de Belgen) te hebben opgedrongen.' Heden beviel van eene welgeschapene DOCHTER'J A. BEVELANDER, geliefde ËchtgeDoote van z1 e r 1 k z e e den 16 Mei i838. A. P. de L O O Z E. Eenige kennisgeving. Te Zierikzee, bij de "Wed. A.DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2