1 NEDERLANDEN. Mi ddenprij z en ADVERTENTIES. \1 mmm <r W~" gewonde» redenen en verspreide schotschriften van dien ongeluk- kigen dweeper voor eenigen tijd verkeerd hadden. Uit Opper Canada schrijft men dat de voltrekking van het doodvonnis, aan vier der voornaamste deelnemers van den jongsten opstand vooreerst uitgesteld was en waarschijnlijk wel geheel achterwege zou blijven. Dr. Morrison was door de jurij van de aanklag! van hoog verraad vrijgesproken. Het commilté van biiitenlandsche zaken in Texas heeft een rapport ui'.gebragt waaruit blijkt hoe het van oordeel is dat het bestuur dier republiek geene verdere pogingen moet aanwenden om met de staten van Noord-Amerika vereenigd te Worden, uit hoofde het daartoe vroeger gedane aanzoek niet dan onder zoodanige be zwarende voorwaarden van de zijde der genoemde staten zou zijn aangenomen dat zulks niet anders dan tot nadeel van het jeugdig gemeenebest zou kunnen strekken. FRANK.RIJ K. Tabus, den 6 Jung. Yijf vaartuigen, die te Toulon liggen heb ben order gekregen om. zich met het eskader van Mexico te gaan Vereenigen. Men verhaalt dat het mexicaansch gouvernement kaapbrieven uit gegeven heeft tegen fransche schepen. tl Sedert het jaar i83o tot heden zijn in Frankrijk even veel bruggen gebouwd als er tijdens datzelfde jaar in het geheele rijk bestondenen zijn er zoo vele nieuwe wegen aangelegddat deze ts zamen eene lengte van 1800 mijlen beslaan. 's GrAvehhage den g Junij. Naar men verneemt zal het bad seizoen te Scheveningen op maandag den 11 dezer geopend worden. In de zitting van het hof van assises der provincie Holland zuiderkwartier van eergisteren is de persoon van Willem Lent ©ud 46 jaren, commies van de 4^e klasse bij 's r.ijks in-en uitgaande regten en accijnsen geboren te Drumt schuldig verklaard aan eenen aanslag op de eerbaarheid-, door uiterlijke daden gebleken en welke reeds een begin van uitvoering had gehad en alleen door toevallige van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden derzelver uitwerking heeft gemist, eenen aanslag dien hij bovendien in zijne betrekking van openbaar beambte had willen plegen en wel op eer. kind beneden de i5 jaren. Het hof heeft hem te dier zake veroordeeld tof geeseling, brandmerk en tien jaren confinement. Laatstleden woensdag is te Amsterdam de jaarlijksche verga dering van den raad der nederlandsche handelmaatschappij geopend. De president, de heer var. der Houvenheeft bij die gelegenheid een overzigt gegeven van den gang en stand der zaken van die maat schappij gedurende het boekjaar 1837. Daaruit blijkt bij vernieu wing dat de maatschappij aan de edele en verhevene bedoelingen van haren koninklijken stiehter ten behoeve van Neêrlands handel, scheepvaart, scheepsbouw en nijverheid, beantwoordt, en dat hare werkzaamheden op nieuw en in toenemende mate zijn gezegend ge worden. De uitbreiding van de betrekkingen der maatschappij is blijkbaar Zoowel in de vermeerderde retoureo r voor haar uit Oostindië aan- gebragtals in het toegenomene bedrag van de derwaarts uitgezon dene goederen en waarden. Aan het gevaarwaarmede de han- delscrisis in Amerika in hare uitwerkselen en gevolgen ook de maatschappij bedreigde is zij gelukkig ontkomen zonder aanmer kelijke schade te lijden. In de veilingen dep maatschappij, gedurende 1837, werden op genomen: 662.453 balen en 200 vaten koffij117,556 krajangs en kanassers, i453 kisten en n5o matten en balen suiker; 2893 kis ten indigo en eene aanzienlijke boeveelheid specerijen 28,047 schuitjes tin, benevens eenige curcuma en Java thee. Drt alles werd gereedelijk geplaatst waaruit blijkt wat er is van de vestiging eener markt van koloniale prodncten hier te lande. Omtrent de uitbreiding der cultuur van de verschillende voort- Ibrengselen van den javaschen grond luiden de berigtenbij voort during gunstig. Omtrent de kaneelcultnur koestert men zeer gunstige verwachtingen. Er werd geene cochenille aangevoerd doch men ziet die in i838 te gemoef. Ook de tabaksteelt wordt met kracht doorgezet ofschoon de kwaliteit der ontvangene partijen nog steeds te wenschen overliet. Omtrent de theecnltunr luiden de berigten mede gunstig en mén mag daarvan eerlang regelmatige aanvoeren en diverse voor de hollandsche markten geschikte sorterin gen te gemoet zien. Op Java wordt eene ongestoorde rust genoten enterwijl de handel op Oostindië bloei en welvaart onder alle standen in het moederland verspreidtworden welvaart en bloei allerwegebij de inlandsche bevolking op Java waargenomen, meer bijzonder nog in de binnenlanden en residentiën alwaar het stelsel van cultuur in al deszelfs kracht ontwikkeld wordt en in deze opmerking voor zeker eene allerkrachtigste verdediging vindt. De maatschappij bevrachtte, in 1837, 127 schepen, waaronder ée'n van Groningen, metende te zamen 36,335 en uitmakende 43,56o uitleverende lasten; dat is 29 schepen meer dan in i836. De maatschappij heeft zich onthouden van het verleenen van toezeg ging van bevrachting van nieuw gebouwde schepenzij acht die aanmoediging onnoodig ja zelfs schadelijk vermits de aanbouw van schepen in weerwil van de uitbreiding der cultüur op Java in geene verhouding meer staat tot de behoefte aan scheepsruimte. Negentien schepenmeestal van buitengewone grootte werden in 1837 op stapel gezet, en in deD loop van i838 is dit getal met nog i5 vermeerderd. Reeds bevinden zich 146 bodems, in staat om meer dan 5o,ooo lasten aan te brengen in de vaart op Oost Indië. De maatschappij betaalde in 1837 aan vrachtgelden ƒ6,704,156,40, en aan assnrantiepremiën ƒ791,909. De president wees voorts den gang en stand der fabriekmatige nijverheid hier te lande aan en leverde deswege een over het ge heel genomen gunstig verslag. Uit Amsterdam schrijft men van den 8 dezer: Onlangs is aan de regering eene aanvrage ingediend, tot beko- xaiag van een octrooi om het Vechtwaterdoor middel van onslib- bare buizen binnen deze stad te leiden waarvan de pijpen door een tunnel gedekt zullen zijn. Het tijdsbestek tof voltooijing van dien arbeid wordt op drie jaren berekend terwijl de kosten daar omtrent op nagenoeg 3millioen guldens geschat zijn. Volgens het opgegeven plan zou dit water voor veel goedkooper prijs kunnen worden geleverd dan thans bij den laagsten prijs van het water alhier het geval is terwijl ook daarenboven ieder particulier door middel van waterbakken, hetzelve pompsgewijs in zijne woning zoude kunnen doen kernen. Zonder het besluit van Z. M. ten deze te willen vooruitloopen bestaat er gegronde hoop dat dit octrooi eerstdaags zal worden verleend. In een berigt van de Kaap de Goede Hoop van 8 Maart jl.' wordt gezegd dat de geheele noord-oostelijke grenzen der kolonie in eene gisting tegen de Engelschen was en dat vele hollandsche bewoners zich dieper landwaarts begaven. In Junij van het voor gaande jaar kozen zij zich tot aanvoerder zekeren Pieter Relief een landman uit Winterberg een man van karakter en ondervinding. Deze nam den titel aan van gouverneur der vereenigde landverhui zers gaf eene soort van constitutie aan zijn volk en sloot verdra gen met de Kaffervorsten. Deze landverhuizers bedroegen tusschen de 10 a n ,000 menschen waarvan er 1600 gewapend waren en hadden talrijke kudden bij zich. Deze hollandsche landverhuizers trokken haar de oostkust en kwamen in aanraking mei den koning Dingaan. Daar deze vorst zijne natje op eenen militairen voet heeft, trachtte Relief zich met hem te verstaan en sloot in December 1837 met hem een verdrag, waarbij Port Natal aan de hollandsche ko lonisten werd afgestaan. Relief had zulks verzocht, met oogmerk, om een vast punt aan de zeekust te hebbenvan waar hij zich met Europa in gemeenschap konde stellen en europesche behoeften kou verkrijgen. Doch de Engelschen die zich te Port Natal bevonden wilden zich niet aan Hollanders onderwerpen, maar hen we) over- heeren zij verzetteden zich tegen hun verblijf en vroegen hulp van de Kaap-Ilolonie. Relief vond zich alzoo te leur gesteld, trok ver der noodwaarts en zoude zich in dë nabijheid van Delagoa-Baij ne derzetten, Een gedeelte Hollanders waren door de troepen van Dingaan overvallen en afgemaakt. De overigen hoopten zich te hand haven en eene kolonie te vestigen. van de volgende Artikelen te ZIEKTEZEE, van den 7 Junij i838. De Nederï. Mudde. Oude Tarwe 1835 a f 9,00 a 11,00 Nieuwe dito 1837 - 8,00 a lo.oo Nieuwe Rogge- 6,5o a Nieuwe Winter-Gerst- 3,80 a Oude Zomer dito - 3,60 a Haver- 2,40 a Paavdeboonen- 4,00 a Witte dito- 7,00 a Bruine dito- 8,00 a Graauwe Erwten - 7,00 a 7,00 A,10 3 80 2,60 4 20 8,oo 0,00 8,oo Groene Erwten Geele dito. Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Mudde J 4 00 a 4-Sar - 4,0° a 4,4© - 11,00 a i3,o© - 0,00 a 0,0© - 6,00 a Raap-Olie te Zierikzee f 44)°o per vat«( Patent-Olie. 48,00 Lijn-Olie- 42>oo Raapkoeken. f 60,00 de jo4<? stuks* Lijnkoeken - 85,00 1748tt Koninklijke Nederlandsche Loterij, VIERDE KLASSE. Vijfde Lijst. N.° 16348 f 25,000 3006 - 1000 Zesde Lijst. N.° 14148 f 1500 19012 1000 4312 prem. - 2000 Tot onze innige droefheid overleed in dezen avond te tien uren aan de gevolgen van eene beroerteonze dierbare Broeder, JACOB HOOGENBOOM, in den ou derdom van twee en zestig jaren en negen maandenin leven Ambachts heer en Burgemeester van Noordwelleen lid der Centrale Directie van Schouwen. Noordwelle Uit aller naam, den 7 Junij i838. W.m HOOGEN BOOM. De C O M MI S S IE ten nutte dezer Stad maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de inschrijvingen in de geld- leening ten behoeve eener Fabriek van PAK-, Z A K- en B E- H A N GS E L -L I N N EN tot het oogmerk voldoende zijn be vonden en mitsdien tot de daarstelling en in werking brenging van gezegde Fabriek zal worden overgegaan terwijl de eerste Ier- mijn tot betaling van 25 pc. of vijf en-twintig gulden per aandeel is bepaald op i Julij aanstaandeen welke de respective Inschrijvers worden verzocht te voldoen op vertoon eener kwitantie van een der Leden van de Commissie. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Ge- meente ZONNEMAIRE adverteren, dat den gewo nen weg van af den Kruisweg tot aan het begin van het Dorp Zonnemaire, met geene Rijtuigen kan gepasseerd worden, naardien op hel zuideinde van den tegeowoordig liggenden Straatweg eene verlenging aan denzelven gemaakt wordt. Zonnemaire, den n Junij i838. Burgemeester en Assessoren voornoemd C. MOOLENBURGH, Jz., vt.. Ter ordonnantie van Dezelve, De Secretaris H. J. BERG. Te Zierïkseebij de Wed. A.DE VOS EN ZOON, Stadsdrukkers. ,-AiS

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2