N<>. 47. ZIERIKZEESCHE Bingsdag 60S" A°. 1838. COURANT. 12 «Junij BEST CHEN en ADMINISTRATIEN. SS eken dtnahing NIEUWSTIJDINGEN. DUIT SC HL AND. GROOT-ERITTANNIEN. De Minister van Justitie als daartoe door Zijne Majesteit den Koning gemagt'igd, kondigt bij deze aan, dat de Hooge Raad der Nederlanden op beden, in naam des Konings door hem is geïn- blalïeerd eYi deszelis voorloopige werkzaamheden van heden afeen aanvang hebben genomen. 7s Gravenhageden i Junij i838. De Minister voornoemd, Y A N MAANEN. BURGEMEESTER en. WETHOUDERS der Stad ZJÊRIKZEË, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen, datop aanzoek van 'de Districts Commissie van beheer over het Fonds ter aanmoediging ten ondersteuning Van de gewapende dienst in Nederland alhier ge vestigd op Maandag den i8 dezer maand des middags, van vvege de Regering, eene aigemeene Collecte aan de huizen der Ingezets hen zal worden gedaan, ten behoeve van hetzelve Fonds, uit krachte van Zijner Majesteits Besluit van den 9 November 1815 - daargesteld. En worden mitsdien alle weldenkende In- en opgezetenen ten ernstigste aangezocht en dringend opgewekt orh door ruime en milde bijdragen, naar vermogen het Fonds'te helpen stijven, waarvan de tveldadig'e strekking is om de verminkte en gekwetste heldhaftige Verdedigers van den vaderlandschén grond zoowel als de nagela- tene betrekkingen van gesneuvelden in den slag bij Waterloo of in (den jongsten strijd tegen oproer en geweld zoover de middelen zulks gedogen te verzorgen en in derzelver behoeften te voorzien. Het Bestuur van den vaderlandslievender* zin der Ingezetenen ten volle overtuigd doet alzoo met vertrouwen het tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs Stadgenooten en acht bet overbodig de aangekondigde Collecte meerdere aanbeveling bij te 4étten dan alleen de vermelding dat uit gedacht Fonds door Je Districts Commissie «lltier over het jaar 1837 gratificatiën zijn verstrekt aan de navolgende gekwetsten en verminkten in deti jong sten strijd tegen oproer en geweld, als: Aan A. tloogerheideeen jaar gratificatie f 3o,3o. H. van de atedrie maanden - 7,57*. D. van Haaften, een jaar 3o,3o. J. A. Voshol, d m 3o,3o. a D. Zandijka 33,3o. Zamen 131,77s. Boven en behalve de toelagen aan de zoodanigen uit den Slag bij Waterloo, in wier ongelukkig lot, zoo veel mogelijk uil dit Fonds Wordt te gemoet gekomen. Deze Bekendmaking zal worden afgekondigd en in de Stads Cou rant geplaatst. Gedaan ten P.aadhuize der Stad Zierikzeeden 6 Junij i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, w. J. P. KR OEF. Bè ekendmahing BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, geven door deze kennis aan de Ouders en Voogden die in het ge val zijn van aan derzelver kinderen of pupillen eene beschaafde opvoeding te geven, dat zich daartoe in hunne stad eene bijzonder aanbevelenswaardige gelegenheid aanbiedtdoordien bij besluit van den Raad aldaar tot Hoofdonderwijzeres aan het Stedelijk Franscb, Engelsch /en Hoogduitsch Instituut voor Jonge Juffers benoemd is: Miejufvrouw van der weijde geb. Laserre Welke op Maandag den ii<len Junij bare School zal openen. Burgemeester en Wethouders durven deze nieuwe inrigting met den meesten aandrang aan alle Stad- en Landgenooten aanbevelen, en daarbij de verzekering voegen dat even als van wege de Rege ring der Stad in een uitnemend geschikt lokaal voor dit Instituut voorzien isook zoo op hetzelve door de Hoofdonderwijzeres in alle de behoeften van onderwijs en opvoeding zal voorzien worden. Zierikzeeden 9 Junij i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. Frankfort clen 5 Junij. De feesten tot welke bet verblijf der doorluchtige gasten te Berlijn aanleiding gegeyen had, zijn den 2 dezer met bet prachtig dejeuner besloten hetwelk door Z. M. detl keizer van Rusland in bet hotel van bet russiscb gezantschap was aangerigt. Des avonds beeft zich het hof naar Potsdam begeven om de pinksterfeesten aldaar door te brengen. De koning en ko ningin van Hanover zouden Berlijn den 3 dezer verlaten en ook dey^vee jonge russische grootvorsten over Swinemunde1naar Sk» Petersburg wederkeeren. De Vussische vice-kanseliergraaf Nesselrodewerd, volgens de jongsje'jberigten dagelijks te Berlijn verwacht waaruit sommigen opmaakten dat aldaar of te Potsdam bepaalde conferentiën over de politieke vraagstukken zouden plaats hebben. Uit het verslag onlangs dén keizer van Rusland wegens den staat der kroongoederen overhandigd, blijkt dat de bevolking daar» van*'„gedurende den loop des vorigen jaars met ongeveer twintig duizend zielen is toegenomen zoodat zijin bet begin van dit jaar, rui ai een millioen vijfmaalhonderdduizend zielen bedroeg. Te Loewenberg in Sileziëj en in de omliggende dorpen, beeft den a3 Mei een vreesselijk on weder gewoed gedurende hetwelk eene wolkbreuk alles onder water gezet en onberekenbare schade aangerigt heeft. Gelukkig zijn daarbij geene menschen omgekomen. In een geacht duitsch dagblad leest men een berigt van de italiaansche grenzen volgens hetwelk er alle boop zou bestaan dat het zoogenaamde keulscbe vraagstuk in der minne zal Worden bijgelegd. De pauselijke stoel zou er namelijk langer geen bezwaar in gevonden hebben tot de schikkingen daarvan mede te werken en van de vroeger gestelde voorwaarde dat de aartsbisschop alvö- rens op zijnen zetel moest hersteld zijn hebben afgezien. Men schri]ft uit Napels, van den .22 Mei, bet volgende: «Bij een besluit van den 16 dezer heeft Z. M. eene aigemeene kwijtschelding verleend aan de personen die wegens staatkuhdigö woelingen op Sicilië vervolgd werden. Daaronder zijn echter niet begrepen de aanleggers en hoofdleiders der onlusten en buitenspo righeden welke in het vorige jaar op dat eiland hebben plaats ge had. Deze zullen voor het opperste gerpgtshof te regt moeten staanj maar ingeval tegen een van hen een doodvonnis uilgesproken wierd mag hetzelve niet worden ten uitvoer gelegd zonder uitdrukkelijke toestemming des konings. De militaire commissiea welke ten ge volge dier onlusten op Sicilië ingesteld waren moeten van dö dagteekening van dit besluit af, ophouden te bestaan. Men heeft brieven uit Konslantinopel, tot den 16 Mei. Daar wordt in gemeld, dat er in het groote arsenaal en bij de vloot veel levendigheid heerschte. De laatste vooral werd behoorlijk bemand en had bevel bekomen zich gereed te houden om uit te looped.' Het schijnt dat al die maatregelen genomen werden ten gevolge van tijdingen uit Egypte waarin wordt verzekerd dal een aanzien- 'ijk smaldeel de haven van Alexandrië was uitgezeild met bevel om op de aziatische kusten te kruisen. De fransche consul te Alexan drië moet wel deswege aan den admiraal Roussin geschreven en. verzekerd hebben dat het kruisen van genoemd smaldeel geene vij andelijkheid tegen de Porte ten doel had en alleen geschiedde om de egyptische marine te oefenen. De Porte schijnt echter in die be- rigten geen vertrouwen te stellen en zulks te minder omdat de onderkoning, na zijne laatste overwinningen in Syrië wederom het hoofd begint op te steken reeds vier maanden met de betaling zij ner schatting achteruit is en steeds voortgaat met volk te werven. Volgens regtstreeksche brieven uit Lubeck zouden zich op het russisch stoomschip Nicolaas Thetwelk geheel en al eene prooi der vlammen geworden is, de geschenken bevonden hebben die door bet bof van St. Petersburg bestemd waren voor koningin Victoria tér gelegenheid van hoogstderzelver krooning. Londen den 6 Junij. H. M. de koningin heeft zich maandag naar het kasteel van Windsor begeven en is van daar naar Eton gereden, om er den plegtigen optogt der leerlingen van het aldaar gevestigd collegie bij te wonen welke, volgens aloud gebruik, al daar om de drie jaren plaats vindt. Op pinkstermaandag was dè nieuwe ijzeren spoorweg bekend onder den naam van Great-Wes tern-Railway, voor het publiek geopend, en duizenden inwoners van Londen hebben zich van dien weg bediend, om genoemd school feest te gaan bijwonen. Gisteren is H. M. naar deze hoofdstad te* ruggekeerd. De hertog en hertogin van Cambridge hebben laatstleden zondag een groot diner gegeven waartoe onder vele andere personen van rang, ook de nederlandsche miuister baron Dedel en zijne gema lin genoodigd waren. In bet ierscbe graafschap Waterford is den 1 dezer een vrij ernstig oproer ontstaan bij gelegenheid van den geregtelijken ver-» koop van vee dat aan een man toebehoorde die de vrijwillige voldoening zijner tienden geweigerd bad. Het volk beeft de policie- beambten en militairen welke de orde moesten handhavenaangé- rand en vier der eersten bedenkelijke wonden toegebragt. De lijken van Courtenay en die der overige personen welke in het oproer nabij Canterbury waren omgekomen, zijn laatstleden dingsdag te Bonghton ter aarde besteld zonder dat daarbij eenige nieuwe opschudding heeft plaats gehad. De inwoners dier streken schijnen geheel van de dwalingen genezen waarin zij door de op$

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1