AmmTmTim. JM id de np rij zen liCöi het vertrouwen en de vriendschap van al zijne geburen had doen winnen. Men had hem gekozen tot hoofd-kerkopziener en later ook tot de hoogste burgerlijke betrekking in zijne gemeente. Steeds bad hij met zijn gezin in de volmaaktste harmonie tot in het begin Van dit jaar geleefd toen er in dit anders zoo vreedzaam buis hevige oneenigbeden ontstonden tusscben den vader en de kinde ren ter zake van een huwelijk hetwelk de tweede zoon wenscble aan te gaan. Op den i3 Januarij liep de twist zoo hoog, dat de oude man, zich zeiven niet meer meester, in eene vlaag van woede, zijne kinderen vloekte. Op betzelfde oogenblik werd zijn gelaat loodkleurig zijn oog als gebroken geheel zijn Ügchaam verstijfde en bij viel op den grond neder. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen maar alle wer king van bet hart bad opgehouden bet ligcbaam werd koud en de geneesheer verklaarde hem uitdrukkelijk voordood. Op den 16 had de begrafenis plaats maar wegens de buitengeraeene hard heid van den grond werd de groeve niet diep gedolven me.t voor nemen om dezelve bij den invallenden dooi dieper te maken. Den $3 werd de grpnd genoegzaam bewerkbaar geoordeeld en men zond werklieden om het ligchaam weder op te delven en bet graf dieper te graven. Bij bet opligten der kist verbeeldden deze zich eene zucht te hooren en aandachtig luisterende vonden zij wel dra hun vermoeden bevestigd. Ijlings braken zij de kist open ont deden het gelaat van de bekleedselen waarin het gewikkeld was en bragten het ligcbaam in de kist, ten huize van den geneesheer der gemeente, door wiens zorg Marbois weldra geheel in bet leven Werd teruggeroepen. De dorps pastoor met wien Marbois steeds op eenen zeer vriendschappelijken voet bad verkeerd werd gehaald, en deze lichtte den berrezene voor omtrent hetgeen er met hem was voorgevallen. Op diens vertóog betuigde de vader zijn harte lijk verlangen zich met zijn gezin te verzoenen. Het tooneel dezer Verzoening zal wel geene beschrijving vorderen." Te Méandre nabij Grenoble in het departement der Isére lijn den 22 der afgeloopen maand des morgens omstreeks zeven ure, hevige schokken van aardbeving gevoeld geworden, waardoor verscheiden buizen ingestort de muren van anderen gescheurd en vele meubelen omvergeworpen en verbrijzeld zijn. Gelukkig is nie mand bierbij omgekomen hetwelk daaraan moet worden toegeschre ven dat de meeste iuwoners zich op dat uur ia bet veld bevonden. NEDERLANDEN. *sGrAventïage den 6 Junij. Bij arrest van het hof van assises dér provincie Holland zuiderkwartier van heden is de persoon van Jodocus Roose schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag, met voorbedachten rade gepleegd (moord), welke poging reeds een begin van uitvoering bad erlangd en alleen door omstan digheden van des daders wil onafhankelijk hare uitwerking heeft gemist, en zulks nadat de gemelde persoon reeds vroeger wegens ^misdaad was veroordeeld. Het hof heeft dezen jongeling, oud 19 jaren veroordeeld tot de straffe des doods. Uit Assen schrijft mey, onder dagteekening van den 29 Mei bet navolgende: «Heden had hier eene belangrijke gebeurtenis plaats. Door den beer gouverneur der provincie werd met veel plegtigheid gelegd de eerste steen van bet gebouw bestemd voor de zittingen van het 'provinciaal geregtshof van Drenthe dat ten gevolge de eerlang in Je voeren regterlijke instellingen, na een gemis van 27 jaren aan dit gewest staat terug gegeven te worden en welk gebouw tevens wordt ingerigt om de arrondissements regtbar.k te bevatten. Hierbij Waren tegenwoordig de heeren gedeputeerde staten der provincie de regterlijke ambtenaren en het stedelijk bestuur benevens een groot aantal belangstellenden. Op het terrein doelmatig van zit plaatsen voorzien en met nationale vlaggen en draperien fraai ver sierd hield de heer gouverneur alvorens tot de plegtigheid zelve over te gaan, eene toespraak aan de aanwezigen, eiv sprak in bon dige taal over het groote gewigtdat in de daarstelling van het nieuwe gebouw gelegen is en over de vele en groote redenen tot erkentelijkheid, welke Dreutbes ingezetenen ook Weder te dezer zake |egens Z. M. onzen geè'erbiedigdeu koning hebben. Deze toespraak maakte veel indruk en bet mangelde dan ook niet aan blijken van belangstelling en dankbaar gevoel jegens den geliefden koning. «Door de aanwezigheid van eene zeer aanzienlijke vrouwenschaar en de voortreffelijke muzijk van een vijf en twintigtal jonge toon kunstenaars onder aanvoering en bestuur van den heer Schuurman, van Yeenhuizen die hiertoe de gunstige autorisatie bad verkregen 7an de directie der maatschappij van weldadigheid werd deze in drukwekkende plegtigheid niet weinig opgeluisterd. In den namid dag werden heeren gedeputeerde staten de regterlijke ambtenaren en de stedelijke regering bij den beer gouverneur ter maaltijd ont vangen. Lang zal zeker deze dag bij de ingezetenen van Drenthe in aandenken en zegening blijven." In een vlaamsch dagblad leest men het verbaal van het sprin gen van eenen stoomketel in de katoeofabrijk van dea heer Laus- herghste Gentwelk ongeval aan de onvoorzigtigheid van den ma chinist werd toegeschreven die zich van den ketel onder het sto Jten verwijderd had om de fabrijkarbeiders binnen te laten. Het springen van den ketel ging met zooveel geweld gepaard, dat het was als of een vijf en twintigtal kanonnen op. een en hetzelfde oogenblik werden losgebrand. De muren van het vertrek waarin zich de ketel bevond en die van de belendende vertrekken, zijn door den schok bezweken en al de machines der fabrijk verbrijzeld. Zelfs de aangrenzende huizen hebben schade geleden. De hooge schoor steen der fabrijk, die staande gebleven was, boezemde veel bezorgd heid in. Gelukkig heeft men het verlies vars niet eeD menschenle- vën bij dit ongeval te betreuren gehad Een jong meisje is alleen lijk eenigzins gebrand. Eenige oogenblikken later, zou deze los barsting aan meer dan honderd meuschen het leven gekost hebben. Zierikzee den 8 Jung. Van Noordwelle wordt van den 5 dezer het volgende gemeld Heden morgen kwart over vijf urehad hier een droevig on geluk plaats. Maarten Job Gast, landbouwer, zoon van den heer Cornells Gast f Cz,wonende alhier bezig zijnde in, den stal om eenig voeder aan een paard te geven gaf dit paard hem zoo een gevaarlijke slag dat hij een uur daarna aan de gevolgen in den nog jeugdigen leeftijd van ruim achttien jaren is overleden. Uit het gedane verslag in de dezer dagen te Middelburg ge- houdeue algemeene vergadering van deelhebbers der Nederlandsche Maatschappij van VeeVerzekering, is gebleken, dat door die maat schappij, over het jaar 1.837schadevergoedingen voor ver** loren runderen is uitbetaald eene som van ƒ99,294,05. Het getal verloren runderenop een verzekerd getal van circa 3o,ooo, beliep 2012 stuks, waaronder niet minder dan i552 aan de beerscbende longziekte, voor welke betaald was 77,825,50. Deze som was genoten door circa 35o huisgezinnen aan welke de voormelde ramp meerdere of mindere schade bad toegebragt. Ofschoon bij het heerscben van besmettelijke of aanstekende ziekten daartoe ongehouden, bad nogtans de maatschappij de voor komende schade van dezen aard tot de ma^nd November dade lijk, naar den vollen maatstaf, uitbetaald; naar aanleiding eener bepaling van haar reglementvolgens welke bij bet heerschen van de bedoelde ziekten, «hangende de beslissende van het gouverrie- »ment nopens de uit 'srijks veefonds te verleenen vergoedingen, «aan de verzekerden doo£ de maatschappij een voorschot ter voor- «ziening in oogepblikkelijke behoefte tegen intrekking van schuld- u bekentenissen kan worden Verstrekt." Door deze vooruit betalingen waren inmiddels dé veehouders ïn staat gesteld gewordenterstond gezond en baatgeVend vee in de plaats van bet verlorene, aan te koopen bun bedrijf ongestoord voort te zettenen hunne gewone inkomsten er van te biijveu genieten. Door 's konings gunstig besluit van den i3 Augustus 1837, vol gens hetwelk der verliezen aan de longziekte geleden uit 'srijks Ve,efonds is vergoed geworden werd een deel der alzoo gedane vooruit betalingen bij de maatschappij terug ontvangen en dit, gevoegd bij de opofferingen welke de deelhebbers in het kapitaal besloten hebben te dragen en de gedeeltelijke toepassing van art, 4 van haar reglementlevert het gevolg op dat deze instelling met gerustheid zal kunnen blijven voortvverken, niettegenstaande dan ook de verliezen waaraan zij reeds in het tweede jaar na hare oprigting had het hoofd te bieden zoo gewigtig zijn geweest. De ondervinding had overigens geleerd dat bij het heerscben van rampen als de bovenbedoelde eene verzekering daartegen op den duur onuitvoerlijk wordtals slechts deelneming vindende in die streken, waar het gevaar dadelijk aanwezig is, zoo dat de middelen om er het hoofd aan te bieden door een te klein lig cbaam moeten gedragen worden of wel eene maatschappij dezelve voortdurend alleen uit eigen boezem willende bestrijden deze zulks miet haren ondergang zou moeten bekoopen. Op dien grond is dan ook van deze soort van verzekering pro visioneel moeten worden afgezien en bepaalt de werking der maat schappij zich thans tot den waarborg tegen verliezen aan gewone rampen ziekten of ongelukken iets waardoor wel haar werkkring meer beperktdoch daarentegen haar bestaan en het middel om hare engagementen steeds getrouwelijk te kunnen blijven naleven naar behooren verzekerd zijn. Het nakomen harer verbindtenissen gedurende een jaar als het voorafgegane, werd overigens geacht bij den stand der veehouders in ons vaderland voor hel'vervolg eenen vasten grond te moeten leggen van vertrouwen in de deugdelijkheid barer inrigting. Men verneemt dat de verdedigings middelen van het fort Bath (Zuid Beveland)aanmerkelijk zullen worden vermeerderd, dat de fortificatie eene grootere uitgebreidheid zal bekomen en er bomvrije casematten zullen worden aangelegd, van een en ander ziet meu nog dezen zomer de publieke aanbestedingen te gemoet. 174sU Koninklijke Nederlandsche Loterij VIERDE KLASSE. Eerste Lijst. N.° 13419 prem. 1000 20423 - 1500 23110 - 1000 9237 - 1000 7089 - 1000 tweede Lijst. 21049 - 1000 Derde Lijst. N.° 13717ƒ10,000 18115- 1000 Vierde Lijst. 12518 - 2500 6802 - 1000 23418 - 1000 19544 - 1000 van de volgende Artikelen te ZIEPslKZEE, v&n den 7 Junij 1808. De Nederl. Mudde. Oude Tarwe i835 a 36 f '7,00 a 8,5o. Nieuwe dito 1837 - 6,qo a 8,00 Nieuwe Rogge. - ^,5o a 6;oo Nieuwe Wiuter-Gersi. - 3,6o a 3,<)0' Oude Zomer dito - 3,3o a 3 4o Haver- 2,20 a 2,3o, Paai'debooneri - 3,5o a 4 öo Witte dito. - 7,00 a 8,op, Bruine dito- 8,00 a 9,00 Graauwe Erwten - o;od a 0,00 Groene Erwten GeeJe dito. Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nëdërl. Mudde. J 4.0O a 4-öo - 0,00 a 0,00 - 11,00 a i3,oo - 0,00 a 0,00 4,oo a 7,00 Raap,-OJie te Zierikzee f 44>°° per vat,., 'Patent-Olie. 48,00 Lijn-0,1 je. - 4.2,oo Raapkoeken. 4 60,00 de ip4o stuks»; Lijnkoeken - 85,00 0 De COMMISSIE tennulte dezer Stad maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de inschrijvingen in de geld- leening ten behoeve eener Fabriek van PAK-, ZAK- en B E- H A N G S E L L I N N' EN tot het oogmerk voldoende zijn be vonden en mitsdien tot de daarstelling en in werking brenging van. gezegde Fabriek zal worden overgegaan terwijl de eerste ter mijn tot betaling van 25 pc. of vijf en twintig gulden per aandeel is bepaald op 1 Julij aanstaande, en welke de respective Inschrijvers worden verzocht te voldoen op vertoon eener kwitantie van een der Leden van de Commissie. Te Zierikzeey bi j de Wed. A. DE VOS EN ZOONStadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2