Z1ERIKZEESCHE Frijdt A°. 18381 COURANT. 8 *funij. BESTUREN EN ADÏRINISTRATIEN. Publicatie. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Hamburg, den 1 Junij. De russische stoomboot- Nikotaas ka pitein Stahl, is, op reis van Petersburg nöar Travemünde in den toacht van den 3i Mei op ruim een uur afstands van die reede, in brand geraakt. Terwijl de brand spoedig de overhand nam, on danks de tot blussching aangewende pogingen heeft de kapitein het vaartuig bij Klutz op strand laten zetten. De i32 passagiers en 33 man der equipagie zijn met uitzondering van 5 personen, die laat stelijk nog gemist werden, gered. Het vaartuig is tot op het wa ter afgebrand. GROOT-BRITT ANN IEN. Lönóen den 2 Junij. Brieven uit Konstantinopel behelzen, dat de Circassiers in de maand Maart het russisch fort Sbapsheeo, op de grenzen hunner provincie, bij verrassing ingenomen hadden doch dat het, na door de aanvallers uitgeplunderd en verlaten te zijn op nieüw door de Russen bezet was. Die bergbewoners wa ren van de uitrustingen onderrigt welke te Odessa en Sebaslopöt tegen hen gemaakt werden, en voornemens een hardnekkigen weder stand le bieden. FRANKRIJK. Parijs den 4 Junij. Volgens de jongste berigten, werd de blok^ kade der mexicaansche zeehavens, door de fransche oorlogschepen ernstig doorgezetmaar van den anderen kant verneemt men dat de handelwijze van den gezant Deffaudis te Londen sterk wordt af gekeurd. Zelfs zou lord Palmerston eene nota aan den president minister Molé gerigt hebben in welke hij de vooronderstelling uit$ dat genoemde gezant zijnen last is te buiten gegaan en meent te mogen verwachten dat hefn weldra bevel zal gezonden worden, om de voorslagen van den president Buslamente aan te nemen. Het lijdt geene tegenspraak dat de blokkade der genoemde havens zeef tot nadeel van den engelschen handel moet strekken. No. 46. lag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏÈÜIKZEÈ, maken bekend: dat het Kohier van Patentregt, 4e kwartaal r83J van deze Stad op den i»<en dezer maand door Z. E. den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie, is executoir verklaard en op he den ten fine van invordering wordt gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordende de belasting schuldigen aangemaand om hunnen aanslag overeenkomstig de Wet te voldoen. Zierikzèedeil 7 Junij 1833. Burgemeester en Wethouders voornd. DÉ CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZTERIKÉEE, maken bekend dat de Kohieren van Personele Belasting dienst jaar i83§ lilt. A n.o t Wijken A en B van deze Stad, op den 3i Mei jl. dooi* Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie zijn executoir verklaard en op heden ten fine van invorde ring worden gesteld in handen Van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede Wordende alle belastingschuldige In- en Opgezetenen aangemaand om hunne aanslagen dien overeenkomstig, ingevolge de \Vel te voldoen. Gedaan ten Ftaadhulze der Stad Zierihzeèden 7 Junij i838i Burgemeester en Wethouders voórnd. f DE CRANE, vt. Ier Ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. FaANKPÖfiTden 3 Jüniji In de laatste dagen van Mei liet zich de koudein het noorden van Europa, met name in St. Petersburg en Stockholm op nieuvV vrij hevig gevoelen en verscheiden mee- ren en binnenwateren bleven nog steeds met ijs bedekt. Het Onwederj hetwelk in den omtrek van Stuttgart veel schade heeft aangerigt schijnt op meer plaatsen in Wurtemberg te zijn gevallen. Uit Kirchheini schrijft men van den 3r Mei dat den 28 boven de gemeente Ochsenwang een donderbui was gevallen die van drie kanten, derwaarts heengestuwd werd en die in hevigheid van uitbarsting alle onweders te boven ging die zich de. oudste tnen- schen uit het oord konden herinneren. Men heeft bij die gelegen heid wederoin een sprekend en overvloedig bewijs gehad van het gevaar dat men bij on weder ónder eenen boom loopt. Een her dersknaap die met zijne kudde schapen in het open veld was, had met dezëlve onder eenen zwaren beuk, beveiliging willen zoeken voor de groote hagelsteenen die het onWedèr vergezelden. Het ge volg daarvan was, dat men hem, zijnen hond en drie en tachtig schapen zijner kudde, door den bliksem getroffen, levenloos op den grond heeft gevonden. Overigens verneemt men uit verschei dene oorden van Wurtemberg, dat aldaar meer of minder belang rijke branden hebben plaats gehad. -Den 22 der vorige maand heeft er in het distrikt Hagen een vrij ernstige heibrand gewoed ten gevolge Waarvan het gewas op éetie ruimte van 72 morgen lands vernield is. De oorzaak van dat onheil is onbekend. Omtrent dit ongeval heeft men de volgende bijzonderheden ver. nomen «De reis van Petersburg had bij het fraaiste weder plaats. Gisteren ochtend (den 3o Mei) werd de brievenmaal bij Rugen af gegeven. Des avonds omstreeks 11 uur, toen reeds alle dames en kinderen derzelver slaapplaatsen hadden betrokken doch de heeren nog aan den avondmaaltijd of de speel plaats gezeten waren, hoorde men de noodkreet: Er is brand in het schip 1 Spoedig daarna zag men dan ook rook en vonken uit het ruim waar de stookkamer is opstijgen. Kapt. Stahldie zijne tegenwoordigheid van geest niet verloor, maakte van de nog werkende kracht der machines gebruik om het land te bereiken en deed slechts met handspui ten water in de vlammen werpen want door de machines te laten stil staan en de stoomspuiten te bezigen zouden, bij gemis van het benoodigde getal booten en de alsdan ontstane verwarring, misschien al de aan boord zich bevonden hebbende personen in de vlammen of de golven hunnen dood hebben gevonden. De brand breidde zich derwijze snel uit dat men ter naauwernood den tijd had om het schip nabij Klütz omtrent 100 schreden van het land, op het strand te zeiten. Behalve de 33 man equipage, waren i32 passa giers en ii rijtuigen aan boord. De angst en verwarring hadden nu den hoogsten top bereikt ieder wilde het eerst gered worden; verscheidene reizigers sprongen in het water, andere wilden met ge weld de boot losmaken, die bij deze poging brak. Alle aanwezi gen Zijn intusschen gered op vijf na die vermist worden, te we ten eer. zekere heer van Gclovvkcjf (of Golowin) en een bediende van den russiscben kabinets-courier Marke'loff (beide lijken zegt men zijn reeds aangespoeld) voorts een zekere heer Meijerchef van eene suikerfabrijk des heeren Baird te Petersburg benevens 2 man der equipage. Van de 11 reiskoetsen heeft men twee in zee geworpen de andere zijn verbrand alsook een groot gideelte der passagiersgoederen. Ook het post valies en de depêches van drie cou riers heeft men niet kunnen redden. Van klinkende munt moet zich slechts een vat goud aan boord hebben gevonden hetwelk men echter hoopt terug te zullen erlangen. Kapt. Stahl, die slechts op de redding der passagiers was bedacht heeft ook van zijne goe deren niets behouden. ~Y)e meeste passagiers zijn blootshoofds en bafrrevoefs te Travemunde aangekomen. Het schip is gelijk met het water afgebrand men is thans bezig uit den romp nog te redden wat mogelijk is. Het vaartuig is te Londen geassureerd." Een talrijk turksch eskader zou, omstreeks het laatst van Mei f onder de bevelen van den kapitein pacha in Zee steken. Er bevindt zich sinds eenige maanden een der hoofden vati NieuwiZeeland hier le lande, met oogmerk om zich met de euró- pescbe beschaving bekend te maken waartoe hij vele wetenschap pelijke inriglingen in Londen bezocht heeft. Hij heeft vrij spoedig het engelsch geleerd. Hij klaagt over den ellendigen toestand zijner landgénooten minder nog uit hunnen natuurstaat voorlvlöeijende dan uit de ondeugden welke de van Botanybaai weggeloopen misda digers en woeste matrozen van de Zuidzeewalviscbvangers ónder hen gebragt hebben. Dit Nieuw Zeelandsche opperhoofd beet Nayti zijne kennis van de behoeften en belangen zijn ingeroepen door het boogerhuis ter zake van het evengeriielde voorstel. Hij heeft bij dea hertog van Sussèti en andere personen van aanzien gedineerd. Hij is slank welgemaakt en sterk gespierd. Zijn donker koperkleurig en getatoueerd Wezen legt goedhartigheiddoch tevens schrander heid aan den dag zijne oogen zijn groot maar niet van uitdruk-, king ontbloot. Hij heeft de europesche kleediog aangenomen. Eene militaire commissie onder voorzitting van den hertog van Orleansheeft eene uitnoodiging aan alle officieren der genie en andere deskundigen afgevaardigd om plannen in te leveren ter verwezenlijking van het ontwerp om Parijs met vestingwerken te omringen, en eene premie van drieduizend francs aan den inzeu* der van het doeltreffendste plan uitgeloofd. Te Havre schijnt men thans insgelijks bedacht te worden om eene regtstreeksché stoombootvaart tusschen die plaats en New-York tot stand te brengen. Er bestaan thans in Frankrijk 120 mechanische papierfabrij- ken die elk 1000 fg papier in de 24 uren opleveren; zulks maakt 43,8oo,ooo papier 's jaars, zonder te rekenen de papierfabrijkea welke zich nog niet van dergelijke werktuigen voor derzelver fabri-j katen bedienen. Onlangs behelsden onze dagbladen het volgende voorval «Zekere Marbois, landbouwer, wonende te Sisoynabij Kamer ijk (Gambray) had een groot gezin i en had door zijue nijverheid eece aanzienlijke bouwhoeve verkregeD terwijl ziju zedelijk gedrag

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1