ZDERÏKZEESCIIE C U a A N T. N<>. 44. J y 'ióf Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. A°. 1838. 1 Funij SCHUTTERIJ. M eh endmaking NIEUWSTIJDINGEN. SCHOUWING DER WÉGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, fcnalsen bekend: Dat na den io Junij aanstaande een ömrid door hei Poort-Ambacht geschieden zal tot onderzoek of al de wegen en wekkens naar be- hooren zijn gemaakt, geëffend en de sloolen uitgedolven, wordende de gelanden aangespoord om te zorgen dat vóar den \o Junij eersU Romende elk voor het zijne aan de verpligting tot onderhoud der wegen door de landlieden voldaan zij, en de Regering alzoo buiten de onaangename noodzakelijkheid gehouden worde om de nalatigen, overeenkomstig de bestaande policie-verordeningen fe doen vervolgen. En opdat niemand hier van onwetendheid voorwende zal deze Worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 28 Mei i838. Burgemeester en Wethouders voornd.j DE CRANE, vt. TeV ordonnantie van Dezelven, De Stads-Secretaris W. J. P. li R O E F. S-rliuttcvij. Bekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE, Brovincic Zeeland, brengen bij deze ter kennis van de daarbij be langhebbenden dat de Commissie uit het Stedelijk Bestuur, inge volge Art. i5 dei- Wet op de Schutterijen van den n April 1827, belast met het onderzoek nopens de al óf niet gegrondheid der re denen welke tot vrijstelling óf uitsluiting van de dienst der Schut terij zijn ingebragt bare eerste gewone jaarlijkscbe zitting za! be ginnen ten Raadhuize dezer Stadmet den aaovang der maand Junij aanstaande, tot onderzoek van hen aan wie, of der redenen waarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is ver leend met uitnbodiging om de schriftelijke bewijzen tot staving der redenen van vrijstelling bij dé wet gevorderd vóór de aan te vangen zitting ter stedelijke Secretarie over !e brengenalsmede om in persoon voor de commissie te verschijnen op den daartoe bepaalden tijd nader op te geven in het oprOepings biljet dat aan de woning van de belanghebbende zal worden bezorgd zullende degenen welke nalatig blijven om voor de commissie te verschijnen, beschouwd worden, als geene ledenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij niet vallen in de termen van Art. 3 en 4 der Wetbij dé Schutterij worden ingelijfd tot zij in een volgend jaar hunne reclames zullen hebben doen gelden. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwende zal deze Worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 29 Mei 1838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris V/. J. P. K R O E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien hebbende Z.>' M.s besluit van den 20 Julij 1829 (Staats- blad n.° 5a,) brengen bij deze ter kennis van zoodanige Schutters, welke behooren tot het 5<le vijfde der Reserve of de zoodanigen van de eerst daargestelde Schutterij die in 1833 tot de 2^e Hoofd-Afdee- ]ing of de Reserve zijn overgegaan of huu 34ste jaar hebben vol- bragt dat zij ten gevolge van het bepaalde bij de arl. 26 85 en 86 der wet van den 11 April 1827 (Staatsblad n.° 17) tot het ont slag uit de schutterlijke dienst geregtigd zijn op den i5 Angus- tus van dit jaar, mits dat hetzelve in de maand Junij aanstaande schriftelijk aan het Stedelijk Bestuur worde aangevraagd. En opdat niemand eenige onwetendheid zoude kunnen voorWen- wenden zal deze worden afgekondigd en in de Siads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 29 Mei i838. Burgemeester en Wethouders voorud. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W- J- P' KROEF. DUITSCHLAND. Berlijn dén 13 Mei. Eergisteren zijn de oefeningen van de bier VP.Venigde troepen geopend iret eene luisterrijke parade. Daarbij waren 26 bataillons, 41 eskadrons en 4^ stukken geschut tegen-J woordig. Toen Z. M. de koning langs de Iiniën reed, bevonden zich Fl. H. M. M. de keizer van Rusland en de koning van Hano ver ter zijde van Z. M. Bij het defileren hebben de keizer, de grootvorst-troonopvolger en de koning van Hanover zich aan het hoofd gesteld van dé door hen gekommandeerd wordende regimen ten (het 6de regiment kurassievs het 3de regiment ulanen en het 3de regiment huzaren). De talrijke vorstelijke personen die thans hier vereenigd zijn hebben even als de keizerin van Rusland en de pruissische prinsessen, deze parade, welke bijzonder luisterrijk was bijgewoond. Gisteren hebben de troepen gemanoeuvreerd in tegenwoordigheid van Z. M. den koning en van de vreemde vor stelijke personen. Des middags was groot diner bij prins Wilhelm. 's Avonds heeft Z. M. met hoogst des zelfs gasten de voorstelling-in den schouwburg bijgewoond; daarna was souper in het hotel van prins Albert. De groothertog en de groothertogin van Oldenburg bevinden zich thans mede aihier. Heden wordt pok de koning van Wurlemberg met twee zijner dochters gewacht. Men berekent, dat eerstdaags bet aantal der hier aanwezige monarchen en prinsen en prinsessen van regerende vorstelijke huizen 54 zal bedragen, be halve 11 vorsten uit niet regerende hüizeu. In 't geheel zal het aan tal der vorstelijke personen met hun gevolg enz. voor zoo veeL hunne komst thans reeds bekend is 264 bedragen. GROOÏ-BRITTANNIEN. Londen, den 26 Mei. Berieten van de Kaap de Goede Hoop, van 24 Maartgewagen van een aanval der Kaffers onder zekeren Dingoanop eene bij Port-Natal gevestigde nederlandsche volks planting waarbij 257 dier kolonisten gedood zouden zijn. Het plan, om de groote Monigoljïer-ballon optelaten is mis lukt. Nadat men veel moeite had gehad om dezelve te vullen, hebben de ondernemers begrepen van hun ontwerp te moeten af zien. De ballon is daarop door de teleurgestelde volksmenigte vernield. Gisteren is het stoomschip de British Queenwaaraan sints twee jaren gearbeid is en hetwelk mén als het grootste schip ter wereld beschouwt, te water gelaten. Het is weder voor de vaarfc (usschen dit land en New-York bestemd en 275 voet lang, zijnde 35 voet meer dan het langste schip onzer marine. Hetzelve is 64 voet breed, meet 1862 tonnen en wordt door een werktuig van. 5oo paardenkracht in beweging gebragt. De boeg is versierd met een levensgroot standbeeld Harer Majesteit met een schepter ia hare regter- en de wereldbal in hare linkerhand. De stad Gharlestown in Zuid-Garolina is door een vreesselij- kén brand geteisterd geworden welke een groot deel dier stad ia de asch gelegd heeft. FRANKRIJK. Pakijs, den 26 Mei. Het regtsgeding van llubcr en deszelfs mede beschuldigden is afgeloopen. De gezworenen hebben beslist, dat eèn complot heeft bestaan om den koning van het leven te beroö- venen dal de aangeklaagden 'er deel aan hebben genomen. Huber is dienvolgens veroordeeld tot deportatie; de verdere aangeklaagde» tot eene gevangenisstraf van 3 tot 5 jaren naar mate van hunne meerdere of mindere schuld. Na het voorlezen van het' oordeel der gezworenen is de geregtzaal het tooneel geworden vau eens overgroote verwarring. Iluher heeft zich van het leven willen bei rooven en is uitgevaren in de hevigste verwenschingen tegen de gezworenen om dat zij mejnfvrouw Grouvelle mede als schuldig hadden verklaard. Hij heeft met eene verschrikkelijke tvraak ge dreigd indien het volk gelijk bij uitriep eenmaal mogt ontwa ken en het heeft veel moeite gekósthem te bedwingen en meester, te worden. Eerlang zal er eene geregelde dienst van stoombooten van HaVre naar Koppenhage en Petersburg en terug worden geopend. De prachtige stoomboot le Tage is daartoe in gereedheid gebragt. Men rekent, dat de overtogt naar Petersburg, onder gewone om standigheden weinig meer dan zes elmalen zal vorderen. Den 27. Gisteren heeft de russische gezant plotseling deze hoofd stad verlaten, naar men zegt, ten gevolge van depêches, welke hij uit Petersburg moet hebben ontvangen. Men weet niet met ze kerheid, werwaarls genoemde diplomaat zich begpven heeft, doch zoo men wil is hij naar Berlijn vertrokken om bij de conferen- tiën tegenwoordig te zijn welke aldapr gedurende het verblijf van den keizer van Rusland zullen gehouden worden. Men verspreidt het gerucht dat de commissie, met het on derzoek van het budjet van oorlog belast, van wege het ministerie eene aanvrage heeft ontvangen om het effectief van het leger groo- ter dan gewoonlijk te bepalen, bij de mogelijkheid dat het, wegens de luxemburgsche kwestie noodzakelijk zon kunneo worden ont Belgie Binnen te tukken. De commissie zou biettoe besloten hebben.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1