GROOT-B RITTANNIEN. rF R A N K R IJ R. Farhs., den 1% Mei. In een ministerieel dagblad leest men he den wegens den staat der zaken in Afrika eene opmerkelijke rede nering die zeer weinig vertrouwen op de plegtige betuigingen van Abd el-Kader ademt, en het doet voorkomen als lag bet in bet plan van dien Emir, zich de omstandigheden ten nutte te maken, 'om zijne heerschappij langs boe meer uit te breiden. De schrijver Van het artikel betoogt, boe de Romeinen en alle andere volken die zich in dat gedeelte der Wereld gevestigd hebben steeds bet stelsel volhielden om in het bezit der groote steden te blijven ,en van daar hunnen invloed op de omringende vlakten wier be woners nooit geheel onderworpen kunnen worden te doen gelden. Hij raadt het fransch gouvernement aan denzelfder. wtg te vol gen door Achmet-bey en andere opperhoofden niet van alle gezag Ie ontblooten, waardoor men Abdel-Kader slechts in de band zou werken maar hun alleen het bezit van versterkte plaatsen te ont zeggen. NEDERLANDEN. AHVEÜTEMTÏEM. wegingen den bijstand der in den Archipel gestationeerde engel- •che en franscbe oorlogschepen in te roepen. Londen, deri iZ Mei. Dezer dagen is weder de pioef genomen met eene geregelde stoomvaart tussclien dit Rijken Noord-America en deze proef* is atlezins naar wensch uitgevallen. De stoomsche pen &irius*en_ Great Western zijn het eerste den 4 April van Cork en het laatste den 7 dier maand van Bristol naar Nieuw York gestevend en heide den 23 aldaar a-angekomen. De Sirius heeft den 1 dezer van daar de terugreis aangenomen, en is den 19 te Falmouth binnenjjeloopen. Zoowel hier te. lande als in de Ver- eenigde Staten van Noord America hebben deze voorspoedige reizen der stoonibooten de algemeene belangstelling in hooge mate op gewekt. De maatschappij voor dezen stoombootdienst heeft thans last gegeven tot het bouwen van een nieuw stoomschip hetwelk irt grootte alle vroegere zal overtrefFen. Het zal 1862 tonnen me len en iu het geheel 275 voeten lang zijn. Die lengte bedraagt nog 35 voeteu meer, dan die van het grootste engelsche oorlogschip. De met de Sirius ontvangene berigten uit Nieuw York van den 2 houden in dat de uitvoering van het tegen de veroordeelde ca- nadasché opstandelingen gewezene doodvonnis voorloopig uitgesteld 'was,. Het bewind der Yereenigde Staten had het aanbod van hel mexicaansche gouvernementom de tusschen hen bestaande ge schillen aan de beslissing eener derde mogendheid te onderwerpen, aangenomen. In Noord America heeft weder een treffend ongeluk met eene stoomboot plaats gehad. De stoomketel van de Moselleterwijl deze boot van Cincinnati naar Sb Louis voer, gesprongen. Van ;dfe 2oö personen die zich op dezelve bevonden, zijn er, naar men meldt 125 Omgekomen. Men schrijft het ongeluk hier aan toe, daf de kapitein terwijl de boot stil lag om reizigers in te nemen, "de sfoom te veel had dóen inhouden, ten einde met des te meer snelheid voorftevaren. Blijkens de berigten uit Mxico, van het begin van April hadden de geschillen tusschen dien staat en Frankrijk een ernstig öanzien genomen. Laatstgenoemd rijk had eene schadevergoeding in geld en de afzetting van-verscheidene beambten verlangd, wegens mishandelingen die eenige franscbe onderdanen zouden hebben ondergaan met bedreiging dat anders maatregelen van geweld zouden worden genomen. Vijf franscbe oorlogschepen waren voor de kust verschenen om aan deze vorderingen klem bij te zetten. Heï bewind van Mexico schijnt echter weinig gezind om aan die Ovschen terstond te voldoen. Op het ultimatum van den franschen gezant, den 3o Maart ingeleverd is van den kant van dat bewind geantwoord daf men van niets wilde booren vóór dat de ffan- sche oorlogschepen zouden zijn weggezeild. Tevens heeft de presi dent der republiek, de generaal Bustamenteeene proclamatie aan de Mexikanen gerigt waarin hij hun tot eensgezindheid en stand vastigheid aanmaant óm aan de mogendheid die zich zoo vijan- dig en öniegtvaardig jegens hen gedroeg, het hoofd te bieden, en der wereld te toonen dat het den Mexikanen noch aan veerkracht noch san vrijheidszucht ontbreekt. Men ziet met verlangen nadere berigten «it Mexico te gemoet. (Volgens Jatefre berigten, van de helft van Maart over Belgie emtvangen wefrdeu de Mexikaanscbe havens werkelijk door het fran scbe smaldeel, uit 1 fregat en 5 oorlogsbrikken bestaande, en hetwelk nog versterkt zou worden, in staat van blokkade gehouden. Aan het congres was een voorstel gedaan om alle Franschen die xrch in het land bevonden en wier aantal vrij talrijk is daaruit Ie doen vertrekken. Veertien dagen tijds waren door den franschen fcevelhebber aan de schepen onder vreemde vlag toegekend, -om de Mftikaansche havens te verlaten. Men vreesde dat het geschil met Frankrijk aanleiding tot nieuwe burgertwisten in het naauwelijks eeuigzins tot rust gekomen gemeenebest zou geven.) De plegtige begrafenis van prins Talleyrandin de kerk de FAssomption, heeft gisteren plaats gehad. Nadat zijn stp££q]ijj; overschot in zijn hotel was ten toon gesteld waartoe echter het publiek niet was toegelaten is de lijkslaatsie door sterke detache menten infanterie en cavallerie geopend en gesloten omstreeks elf ure aangevangen. De slippen van het kleed werden door den maar schalk Soultden heer Moléden hertog de Broglieden prins de Poïxden baron Pascjuierden generaal Alhelinden generaal Baudrand en den heer Mignetvasten secretaris der akademie van wetenschappen gedragen. Achter het lijk gingen als bloedver- Wanten van den overledene, de hertogen de Périgordde Palengay en de Montmorency, terwijl het verder door bijna al de leden van het corps diplomatiek, eene deputatie uit de kamer der pairs en eene uit de leden van het institu ut verscheiden ministers en een aantal aides-de-camp des konings en der prinsen gevolgd werd. Voorts voegden zich nog een groot aantal rijtuigen zoo van den koning als van andere voorname personen, in den trein. Bij de aankomst in de kerk werd de lijkkist onder een prachtig verhemelte geplaatst, dat met de hertoglijke kroon en het blazoen van het geslacht der pe'rigords versierd was. Vervolgens is op- der de diepste stilte en teekenen van eerbied eene korte mis ge houden 3 daar de groole lijkdienst later plaats zal hebben. De verdedigingen in de zaak van Huber en zijne medeannge- kiaagden zijn eergisteren begonnen nadat de procureur generaal de heer Franck Carré, den eisch tegen hen gedaan had. De advo caat van Huber, de heer Artigoheeft zich, in den loop van zijn pleidooi, bij herhaling zulke hevige uitdrukkingen veroorloofd, dat de president verpligt geweest is hem deswege ernstig te berispen. 's Gravenhage den 27 Mei. Met den eersten Julij aanstaande zal weder een gedeelte van het leger bij afwisseling nabij Reyen een kamp gaan betrekken. Z. M. heeft, bij besluit van den 23 dezer, bevolen dat het model van een werktuig tot redding van personen en goederen, in geval van brand hetwelk aan boogstdenzelven door onzen stadge noot den heer D. Snatich, was aangeboden,, in de rijksverzameling van modellen zal geplaatst worden, en heeft Z. M. aan genoemden heer eene gratificatie van f 3oo toegelegd, tot aanmoediging en dek king der bij de vervaardiging gemaakte kosten. Volgens eene statistieke opgave, beslaat het groothertogdom Luxemburg eene oppervlakte van 126 vierkante mijlen, en telt 3i2,ooo inwoners. Naar hetgeen in de 24 artikelen bepaald is, komt aan Nederland 46 vierkante mijlen gronds met 154,000 be woners, en aan Belgie 80 vierkante mijlen met i58,ooo bewoners. De provincie Limburg heeft eene uitgestrektheid van 86 vierkante mijlen en eene bevolking van 383,000 inwoners, waarvan 36 vier kante mijlen, met 156,000 bewoners, aan Nederland, en 5o vier kante mijlen met 227,000 bewoners aan Belgie komen. Men meldt uit Amsterdam van den 25 Mei: Naar men ver neemt is gisteren aan den Amsteldijk boven het Kalfje, in eene herberg een droevig voorval gebeurd hebbende een persoon die dezelve ingetreden was, onvoorzigtig een aldaar staand geladen ge weer opgenomen aangelegd en afgevuurd op een aanwezigen laod- houwersknecht die dadelijk door het noodlottige schot om het leven is gekomen. De dader is dadelijk in arrest genomen en her waarts gebragt. Ook is in den vorigen nacht op de Prinsengracht bij de Vijzel grachteen jong manspersoon in het water geraakt en verdronken. f Van Dordrecht wordt, ouder dagteekening van den 22 Mei', gemeld: Gisteren had te Zwijndrechttegenover deze stad op den grond van het voormalige Zorglust eene voor eiken voorstander der na tionale nijverheid hoogst belangrijke plegtigheid plaats. Voor eene aldaar door de heeren S. E. Swerein en Cornp. op te rigten en daar te stellen glasfabrijk (hoofdzakelijk van vensterglas) werd terwijl een aantal met goederen, voor die daar te stellen fabrijk, beladen schepen, voor de plaats liggendede nationale vlag heschen de eerste steen gelegd door den beer S. E. Swerein in persoon die de aanwezigen hij deze plegtigheid op eene gepaste wijze toesprak, en daarbij niet vergat te gedenken aan de nationale' nijverheid en bijzonder aan den beschermer derzelve onzen geëerbiedigden ko ning welke toespraak beantwoord werd met een hartelijk leve de Koning! leve de nijverheid! leve de ondernemersDes avonds is door de ondernemers een onthaal aan de werklieden gegeven. Te wenschen is het dat deze onderneming de eerste en tot nog toe de eenige van dien aard in ons vaderland met zegen bekroond worde en bijdragen moge tot verdere uitbreiding der nederlandsche nijverheid." Uit Stokholm wordt van het begin dezer maand geschreven, dat de afgeloopen winter op IJsland en de grenzen van Lapland uiterst zacht, doch in de meer'oostelijke streken daarentegen veel strenger is geweest. Op Schonen was het land den 20 April nog dik met sneeuw bedekt. In Zweden waren in de eerste dagen van Mei de rivieren nog met ijs bezetschoon men te Stokholm reeds 12 tot 15 centigr. warmte had. De afgeloopene winter bevestigde overigens weder de meermalen gemaakte opmerking, dat wanneer de winter in Denemarken streng is, dezelve zacht is iu IJsland, en omgekeerd. Zierikzeeden 25 Mei, Heden is hier gearriveerd het neder- landsch kofschip Zeekistkapitein D. J. Mik, komende van Liver pool en geladen met klipzout voor deze stad. V INTEREST-BETALING Burgh en TVesÜand, 1837. COMMISSARIS S E N der Zceuwsche Brandwaarborg- Maatschappijbrengen ter kennis van de daarbij belangheb benden dat op Donderdag den 3i Mei i838, des middags, tea een uur, in bet. Koflljbuis van B. H. HAR INC IC, te Zierikzee door ben Rekening en P era nt woo v ding zal worden gedaaa banner Administratie over den jare 183-7 mitsgaders verslag vaa den steeds in bloei toenemenueci staat dezer Maatschappij wor dende alzoo sbij dezen de Deelhebbers uitgenoodigd om deze ver gadering met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Commissarissen voornd. W. J. P. KROEF, vt., Op last Derzelve, De Secretaris J. VERVEEN. Die iets te vorderen beeft van of verschuldigd is aan de Heer CORN. H ALLINGSE, te Nieuwerkerkgelieve daarvan zoo spoedig mogelijk opgaaf of betaling te doen aan de Heer T II O M A'S BROUWER, te Oosterland. O P E N B A L, bij J. H. H. KORTE, op Dingsdag den 5 Jnnij entre'e 1,5o. Dames vrij; waarvoor men eea Flesch "WIJN kan bekomen. Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS EN ZOONStadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2