N°. 40. ZIERIRZRRSCISE Vrijdag Ao. 1838. C ffi E i M T, 18 Mei. BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. D U I T S C IIL A N D. Frankfort den 12 Mei. Naar wij vernemen bad het ijs op den Newa zich op den 28 April in beweging beginnen te zetten. GROOT-BRITTANNIEN. Loubek, den 12 Mei. Heden heeft het europesche zendelingsgenoot schap deszelfs twintigste jaarlijksche vergadering gehouden. De wel- eerw. beer Edward Holland, beeft het woord gevoerd, en in eeD verslag nopens de werkzaamheden der zendelingen buiten 's lands gedurende het vorige jaar, gezegd, dat dezelve zeer voldoende waren, en dat de po gingen der zendelingen goede vruchten hadden opgeleverd. De ver gadering was talrijk bezocht. FR AHRR IJ K. NEDERLANDEN. (UccsieliU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEMKZEE. Gezien eene circulaire van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouver neur dezer Provincie van den n dezer maand prov. blad n.° 53, houdende mededeeling aangaande de longziekte onder het Rundvee en de tegemoetkoming die wegens verlies van Yee aan die ziekte Wordt verleend. Hebben gemeend de daarbij gegeven voorschriften ter kennis van het publiek te moeien brengen als I.® De herinnering der Veehouders aan derzelver verpligling om bij het ontstaan van aan tekende ziekten onder hun Vee, daar van aan het openbaar gezag dadelijk kennis te geven gelijk dit op verbeurie der straf bij art. 4^9 van het nog vigerend wet boek van strafregt bedreigd aan dezelve is opgelegd. jfc.o Het houden van een meer clan gewoon toezigt op de verzamelplaat sen van vee, als markten, stallen en weiden, en op de plaatsheb bende sterften van een of meer stuks vee, alsmede de zorg voor bet inroepen van de hulp eens gebrevetteerden en geselariè'erden Vee arts, zoodra eenige min oi meer verdachte ongesteldheid aan bet rundvee noogt worden bespeurd. 3.° De uitnoodiging aan de slagers en vleeschhouwcvs, om zoo veel mogelijk aanteekening te houden van de namenen woonplaatsen der genen van welke zij rundvee hebben gekocht, en om bijzonder acht te geven op den toestand der longen van bet door ben gesiagt wor dend vee, met uitnoodiging aan dezelve, om bij de ontdekking van eene meer of mindere ontaarding of ziekelijke gesteldheid van dat deel, daarvan aan het Plaatselijk Bestuur kennis te gevenen heli zelve inmiddels tot na gedaan onderzoek van deskundigen, te be waren. 4-° De meer dan gewone oplettende waarneming van het rundvee door de gebrevetteerde en gesalarieerde Vee artsen op de markten, stal len en weiden- en bij deszelfs aankomst, het zij te land of te water, uit andere provinciën, alsmede de stipte opvolging van bet be paalde bij art. 16 van hunne instructie, indien door ben bet aan wezen van eenige veeziekte, die besmettelijk of heerscbend zou kun nen worden, mogt worden ontdekt, of dat zij deswege eenig gegrond vermoeden mogïen hebben, waartoe door de provinciale Commis sie van landbouw de noodige bevelen zullen worden uitgevaardigd, onder anderen ook dat de Vee-arts zijn rapport aan het hoofd van het Plaatselijk Bestuur van de daarbij betrokkene stad of gemeente zal inzenden. Wordende elk en een iegelijk mits dezen uitgenoodigd om ter voor koming van bet dreigende kwaad, de pogingen der Regering te helpen ondersteunen, door het doelmatig aanwenden der meest gepaste mid delen, waartoe in de eerste plaats behoort eene goede en betamende zorg voor het vee en eene tijdige inroeping, niet van de diensten van kwakzal vers, waardoor menig Rund onherstelbaar verloren gaat; maar van de kunde eens bekwamen, als zoodanig door het Rijk aangestelden Vee arts, waartoe althans binnen deze Stad en Eiland de gelegenheid bestaat. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierïkzeeden 16 Mei 1838. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROE F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERÏKZEE. Willende voorzien in de vacature van Architect dezer Stad, ont Staan door het overlijden van den beer ARIBBE. Roepen bij deze op de Sollicitanten naar die betrekking waaraan eene vaste jaarwedde van 900 uit Stadskas, mitsgaders vrije woning is ver bonden, zijnde ƒ800 als Fabriek en f 100 als Marktmeester; om zich vóór den i5 Junij aanstaande, in geschrifte en met overlegging der vereischte getuigschriften van bekwaam- en zedelijkheid bij den heer Burgemeester aantemelden ten einde door de Regering eene keuze worde gedaan na voorafgaand vergelijkend examen op nader aan de Sollicitanten medetedeelen dag en plaats. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierïkzeeden 16 Mei i838. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, w. j. p. IC ROEF. Van goederband wordt uit Londen geschreven dat de jong ste woeling in P Igië bij de gevolmagtigden der groote mogendhe- den daar te" de een' onaangenamen indruk heeft gemaakt, en dat, ofschooo deswege geene bijeenkomst dier gevoloiagtigden heeft plaats gehad de vertegenwoordigers der oostelijke mogendheden toch de verzekering hebben ontvangen dat bet londenscbe kabinet, wel verre van de belgische regering in onbehoorlijke verwachtingen te versterken te Brussel bad doen te kennen geven dat de in Bel gië ontstane gisting niet andgrs dan ten nadeele van dat land kon strekken en dat er voor bet overige geen uitzigt voorhanden was, dat de londenscbe conferentie zou afgaan van de algeheele uitvoe ring van het traktaat van den i5 November x83i. Uit Minden verneemt men dat de aartsbisschop van Keulen de vrijheid bekomen had om, zonder eenig militair geleide of toe zigt der policie zijne wandelingen in de omstreken dier vesting te maken na plegtig beloofd te hebben zich niet verder te zullen verwijderen. i Te Neurenberg heeft den 9 dezer een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Des morgens vroeg stortten aldaar twee huizen plot seling met een gekraak in. De eigenaar van het eene een bak ker benevens zijnen zoon van 16, en zijne twee dochters, van 17 en 20 jaren zijn daarbij verpletterd terwijl zijne vrouw die zich juist op eene binnenplaats bevond behouden is gebleven. De be woners van het andere buis sliepen in het achterste gedeelte van bet huis, hetwelk is blijven slaan, en zijn door die omstandigheid, gered. Aan beide familien was de bouwvalligheid van derzelver woningen bekend doch hoe vaak en dringend men dezelve ook vermaand had, niet langer daarin te blijven, hadden zij dezelve niet willen verlaten. Volgens brieven uit Konstantinopel van den 17 April had de sultan weder eene gewigtige verandering in het binnenlandsch bestuur gemaaktdoor namelijk te verordenen dat het innen der belastingen in de provinciën voortaan niet meer aan den boogsten bieder verpacht zal worden maar door burgerlijke beambten ia elk district door de inwoners zelve verkozen geschieden zal. Dit nieuwe stelselwaarvan op het eiland Cyprus reeds eene wel ge slaagde proef genomen was, zou in Maart 1839 door het geheels rijk in werking komen. Er waren op nieuw ernstige oneenigheden tusschen de Porte en den engelschen gezant lord Ponsonbyontstaan ten gevolge van het besluit der eerste om over onderdanen van andere mogendhe den welke van zware misdaden beschuldigd mogten worden ia het vervolg zelve weder vonnis te vellen en hen dus aan het regts- gebied der gezanten hunner natie waarondei zij vroeger stonden te onttrekken. De gezant had zich ten opzigle van engelsche on derdanen op een bestaand verdrag beroepen doch hierop was bem geantwoord, dat dit ten einde liep, en dat bovendien de om standigheden veranderd waren. De berigten uit Syrië luidden bij voortduring gunstig voor Ibra him pacha. Het leger van den serasluer werd op de grenzen zamen- getrokken en bet gerucht wilde dat de sultan zich in persoon derwaarts zou begeven om daarover eene wapenschouwing le houden. Den 10 dezer is van een der werven alhier een ijzeren stoom boot, de Nekér, te water gelaten. Dezelve is uitnemend gebouwd, en voor het russiscbe hof bestemd. Parijs den i3 Mei. Bijzondere berigten uit Constantine vaa den 26 der vorige maand, maken gewag van een gevecht, dat er te Medjez el Hammar tegen de Kabylen heeft plaats gehad en waarbij van de Franschen 5 man waaronder een kapitein, gesneu veld en i5 man gekwetst moeten zijn. Ook wordt er in die berig ten gewag gemaakt van een geruchtvolgens hetwelk Constantine voor 13,0oo,ooo franken aan Achmed bey zou verkocht zijn. Een fransche ingenieur heeft een brevet gevraagd voor eene uitvinding welke voor de marine van veel gewigt kan zijn. De zelve bestaatnamelijk uit eene nieuwe soort van pomp, bestemd om veel sneller dan vroeger het water wanneer een schip een lek mogt bekomen uit te pompen. Door deze uitvinding zou wanneer een 48ponder een schip onder water mogt treffen hetzelve sneller ledig kunnen gepompt worden dan het water in het schip zou kunnen loopen. 's Gravenhage den i3 Mei. Bij besluit van gisteren heeft Z. de koning bepaald dat de geldleeuing van 9 millioenen guldens tot goedmaking der kosten van eeuen ijzeren spoorweg van Amster.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1