ZIERHL5KEESCHÊ Vrijdag A°. 1838. COURANT. 11 mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. f Herijk der Maten en Gewigten. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHL AND. GROOT-BRIT TANNIEN. FRANRRIJR. No. 38. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het besluit van H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 6 April jl. prov.-blad n°. 39, hou dende bepalingen van den termijn voor den herijk der Nederland- sche Maten en Gewigten. Gelet op de kennisgeving van den Heer Arrondissemenb-IJker in dit district, van den 26 April jl. n.° 228. Brengen bij deze ter kennis van alle de daarbij belanghebbende In- en Opgefletenen van deze Stad en het Poort Ambachtdat tot den herijk van al de Nederlandsclie Maten en Gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest binnen deze Stad zal worden gevaceerd in het Locaal der voormalige Stads Smidse, Noord Havenpoortte rekenen van den 16 dezer maandtot en met den 1 Jul ij aanslaandeen wel op eiken Werkdag van des morgens 'jtot des middags 12 urete weten op: Maandag en Dingsdagalleen voor IJzer en Kopergewigt. Woensdag, Lengte en Inhoudsmaten voor drooge waren. Donderdaguitsluitend voor de Landlieden f alle Maten en Ge wigten zonder onderscheid. Vrijdagal de Vochtmaten, voor den handel in het groot Jen klein. Zaturdag, het Medicinaal en Goud«gewigt. Wordende mitsdien alle nering eu winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoo we! als Ambtenaren en openbare Administratiën die in derzelver ambtsbetrekkingen ver-pligt zijn gebruik te maken van Maten en Ge wigten bij deze op het nadi ukkelijkst aangemaand, om den open- gestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich zeiven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Siads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize det Stad Zierikzee den 2 Mei i838. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEE. Gezien een Besluit van Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Proviocie van den 20 April jl. (Prov. blad n.° 4^) tot me- dedeeling van de lijst der namen en standplaatsen van de bevoegd erkende hengsthouders in de Provincie Zeeland, over den jare i838. Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbende landlieden en veehouders den inhoud vau voormelde lijst voor zoo veel het District aangaat, te weten: NAAM. STANDPLAATS. AANMERKINGEN. Jozias Klompe Bartel de Glopper Willem van Hoeven Benjamin van Dijk Laurens Quist Cornells de Wilde, Dreischor. Ellemeet. Sir Jansland. Tholen. Idem. S.' Maartensdijk. Deze hêeft twee hengsten van welke voor een' brui nen met kol, deprem. van f 25 wordt toegekend. Deze heeft twee hengsten. E11 zal deze in de Stads Courant worden ge'insereerd. Ziérikzeeden a Mei i838. Burgemeester en Wethouders voornd., DECRANE,rf. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W- J. p. KR OEF. Bebiijn den 4 Mei. Men begint het er hier vrij algemeen voor te houden dat de vreugde over de herstelling der rust in Posen te voorbarig is geweest. Het schijnt, dat zich in die provincie meer en meer een geest van tegenstreving tegen al wat Duitsch is begint te openbaren. Het is wel waar geweest dat de aartsbis schop van Posen zijne vroeger uitgevaardigde brieven herroepen en de hand tot verzoening geboden had doch bij de weinige vast heid van dezen hoogen geestelijke is hij ten laatste weder geheel in oppositie met het bewind gekomen. De pogingen welke in het luxemburgsche aangewend worden om de bevolking van dat gedeelte, hetwelk aan den duitschen bond blijven zal, in beweging te brengen, worden hier zeer ongunstig beoordeeld. Men meent daarin juist een bewijs voor de noodzake lijkheid tot strikte handhaving van bet traktaat der 24 artikelen door de vijf mogendheden te zien. Uit Petersburg heeft men berigten tot den 25 der vorige maand. Z. M. de keizer had aan den minister van financien den generaal graaf Cancrintot eene belooning voor zijne getrouwe diensten, toegestaan om het naamcijfer des keizers op zijne epauletten te mogen dragen. Ook had Z. M. den graaf von StrOganojf tot bui tengewoon gezant benoemd ter bijwoning van de krooniug Harer Maj. de koningin van Engeland. Er was een ongeval op den spoorweg van Petersburg naar Zars- koje Selo. De keizerlijke familie zou eenen togt derwaarts doen en hiertoe waren eenige wagens met goederen vooraf gezonden. De laatste der wagens, waarin zich een vijftiental personen en ook het keizerlijk zilverservies bevonden geraakte door de vonken die door den zeer hevigen wind uit den schoorsteen van het stoom werktuig vlogen in brand de bestuurder van het werktuig wist niet sDoedig genoeg dit buiten beweging te brengen waardoor de wagen geheel verbrandde. De personen die zich daarin bevonden, konden zich niet anders redden dan met gedurende den snellen voortgang uil den wagen te springen waarbij zij alle echter min of meer gekwetst werden en een zich zoodanig bezeerde, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Het kostbaar zilveren servies is bij deze gelegenheid geheel gesmoiten en men begroot de schade op 3o,ooo roebels. De oorzaak van den brand wordt hoofdzakelijk aan het gebruik van hout eu van slechte (niet engelsche) steenko len toegeschreven. Londen, den 5 Mei. Woensdag heeft de koningin een leve' gehouden^ ivaarop, onder anderen,de nederlandsche zaakgelastigde, baron Ben» tinck, aan H. M. is voorgesteld. Daarna heeft zij de zitting van den ge heimen raad bijgen oond Dienzelfden dag is eene proclamatie uitgevaardigd, tot kennisgeving^ dat de krooning Van den 26 Junij op den 28 dier maand is uitgesteld, met bijvoeging, dat daardoor niets veranderd wordt in de vroegere be paling, ten opzigte van het achterwege laten dier ceremoniën, welke vroeger bij soortgelijke gelegenheden in Westminsterhall plaats vonden* Ten gevolge der oproeping van lord Londonderry in de dagbladen, ia hier gisteren, onder voorzitting van den aldermau Cope land, eene tal rijke bijeenkomst van kooplieden, fabrijkanten en andere gezeten inwo ners der hoofdstad gehouden, en daarin tot het indienen eener petitie aan de koningin besloten, waarbij zij verzocht zal worden bare krooning van alle vroeger gebruikelijke ceremonien te doen vergezeld gaan, zoo wel om daardoor meer luister aan die plegtigheid bij te zetten, als ter bevordering van de belangen der kwijnende zijdefabrijken, aan welke door zoodanig besluit het uitzigt op uitgebreid debiet zou worden gege ven. Bij dit verzoek zal dat tot nader uitstel der krooning gevoegd wor den, in geval de korte tijd niet toe mogt laten, de vereischte meerdere toebereidselen tot de feesten te maken. Uit de officiële staten, volgens besluit van het lagerhuis, van den 13 Maart laatstleden, opgemaakt, blijkt dat het geheel bedrag der uitga ven, door het engelsch gouvernement, sedert den 1 September i834t ten behoeve van het spaansche, zoo in wapenenen ammunitie, als ia soldij aan de koninklijke mariniers, gedaan, de aanzienlijke som beloopt van vijfmaalhonderd vier en vijftig duizend vierhonderd vier en vijftig jonden sterling. Pabijs, den 5 Mei. Men zal zich herinneren zeliere dame Mau* champs, eigenaresse van de Gazette des Fetnmes, die reeds herhaalde ma len petitien bij de kamers heeft ingediend, ten doel hebbende, om de ongelijkheid tusschen man en vrouw, en de meerdere regten van den eersten, boven de laatste, bij het burgerlijk wetboek bepaald, afte schaf fen. Deze dame is gisteren biet baren echtgenoot in.hechtenis geno men, waarvan de laatste beschuldigd wordt van openbare schending der goede zeden, en voortdurende aanzetting tot ontucht, en de eerste van medepligtigheid daaraan. Zij heeft verklaard 23 jaren, en bij 4o jaren oud te zijn. Onderscheidene officieren der genie zijn naar S'. Omer vertrokken, om plannen tot het kamp voor dit jaar te ontwerpen. Uit Algiers wordt gemeld, dat de in Gonstantine bevelvoe rende generaal eene afdeeling troepen heeft afgezonden tot verken ning van Stora dat deze tot in het gezigt dier plaats zijn door gedrongen doch, tegenstand ontmoetende, met een gering verlies zijn teruggekeerd. Uit het kanip van Mediez Ammar zijn troe pen afgezonden om het land van Guerfa te onderzoeken en mede een eindwegs doorgedrongen, maar, ter zake van de moei je! ijk- heid van den grond teruggekeerd en op hunnen terugtogtdoor vijandige stammen eenigzins verontrust. Den 6. Gisteren heeft hier eene drukkende hitte geheerscht; de ther mometer teekende 22 graden. Tegen den avond is er een zwaar onwe- der, vergezeld van sterke regenbuij-en gevallen. Morgen teu 10 ure zullen bepaaldelijk de debatten in de zaak vau

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1