NEDERLANDEN. Mi i d d e 'ii 'p r ij z e n ADVERTENTIES. BROUWERSHAVEN. Openbare V<erkooping. *3 Gravenragï t den i Mei. Bij besluit vac 3o April beeft 2. M. Overwegende dat de aanleg v#n een ijzeren spoorweg naar den Rijn bevorderlijk kan zijn aan bet algemeen welzijn en in het bijzonder öan de belangen van den handel en wenschende te voldöen aan bet verlangen hetwelk Z, M. dienaangaande', bij Z.r M.« verblijf in tie hoofdstad 9 nader is te kennen gegeven'1 besloten dat 'er, j onder directie van het departement van binnenlandsche zaken en overeenkomstig de nader vast te stellen plannen een ijzeren spoor weg zal worden aangelegd van Amsterdam over Utrecht naar Am- bem welke later zal kunnen worden uitgebreid in eenen zijtak van Rotterdam naar Utrecht en in eene verlenging van Arnhem tot de pruissiscbe grenzen. Tot goedmaking van de kosten dezer onderneming zal eene geld- leening worden geopend van negen millioenen guldens welke later voor de zoo even vermelde uitbreiding en verlenging, zal kunnen Worden aangevuld met eene tweede en derde serie van zes en van drie millioenen guldens. De geldleening zal geplaatst worden, betzij bij inteekening hetzij bij aanbesteding of ook bij stukwijze verkoop ioo als nader door Z. M. zal bepaald worden. De geldleening zal loopen tegen den interest van ten honderd in 'tjaar. Zij zal bij- tonderlijk gevestigd aijn op de inkomsten der hier boven vermelde öieuw aanteleggen wegen, friqjfso deze inkomsten na aftrek der kosten van het onderhoud der werken ontoereikende tuogten zijn tot betaling van den bepaalden interest van 4pC.daarin van Wége Z. M. en uit Z.r M.s bijzondere fondsen worden voorzien Wordende alzoo die rente-betaling door Z. M. gewaarborgd. De auivere inkomsten na aftrek der kosten van onderhoud van de interest betaling en van de teruggave van hetgeen krachtens den Waarborg van Z. M. aan interessen mogt betaald zijn, zullen wor den aangewend voor een vierde tot uitdeeling aan de obligatie hou ders en voor drie vierden tot aflossing van zoo vele obligatien der geldleening, met eene premie van 4 pC. boven het kapitaal, als tot dien cours zullen kunnen worden ingetrokken. Na de aflos sing der geldleeningzal de eigendom van de daarvoor gemaakte Werken met al den aankleve dezer onderneming,aan het rijk over gaan. De tijd en wijze van de uitgifte der obligatien zullen nader door Z. M. worden vastgesteld. Bij een koninklijk besluit van den ii April wordt bepaald dat, aangezien de vrijwillige bijdragen tot het oprigteu van een ge heel nieuwen vuurtoren te Egmond aan Zee ter eere en nagedach tenis van den onvergetelijken van Speyk, niet meer dan f48,000 bed ragen, en deze som voor dit werk niet toereikend is, in plaats van bet bouwen vau een nieuwen toren aan den noordelijksten Vuurtoren te Egmond aan Zee verfraaijingen en opschriften zul len worden aangebragt ten einde deze tot een gedenkieeken voor Vein Speyh te doen dienen en den naam van Jan van Speyk's to ten te doen dragen. De gezamenlijke kosten, daarop vallende, zullen worden gevon den uit de bovenvermelde vrijwillige bijdragen welke door het de partement van marine zullen worden overgenomen hetwelk tevens geüiagtigd is om na die overneming het collegie Zeemanshoop en de commissiën te 'sGravenhage en te Leeuwarden, te dechargeren en dank te zeggen voor de in deze genoraene moeite en bewezen diensten. Zoodra de werkzaamheden aan den toren zullen zijn voltooid zal daarvan aan den koning worden kennis gegeven ten einde 2. M. hol tijdstip en de wijze zou kunnen bepalen waarop de to ren als Jan van Speyk's toren, zal worden iDgewijd. Na afloop ?an alles, wat tot deze zaak betrekking heeft, zal het departement Van marine aan den koning verantwoording doen van het gemaakt gebruik der door hetzelve volgens de bovenstaande bepaling in ont vang te nemen gelden. Een noord brabandsch blad deelt een koninklijk besluit van den 17 Februarïj 21. mede waarbij Z. M.tot tijd en wijle dat bij de regeling der kerkelijke aangelegenheden van het roomscb- katholijk kerkgenootschap nadere bepalingen zuilen zijn gemaakt omtrent de ondersteuning door Hoogstdcnzelven ten behoeve van het godsdienstig onderwijs bij dat kerkgenootschap in de noorde lijke provinciën des rijks te verleeDenachttien beurzen sticht, ten gezamenlijke bedrage van 3,600 in het jaar. Deze som zal gevonden worden uit de fondsen welke jaarlijks op de begrooting yau het departement voor de r. k. eeredienst voor de behoeften Van die eeredienst zullen worden beschikbaar gesteld. Uit Amersfoort meldt men van den 26 April: Voor omstreeks drieëndertig jaren kwam alhier een jongmensch zijne diensten aan bieden als schilder en behanger, doch maakte daarvan weinig werk, êd daar hij eigene middelen scheen te bezitten leefde hij eenigen üijd zonder bezigheden uitgenomen dat een aanzienlijk ingezeten dezer stad hem als schoenpoetser, boodschaplooper enz. gebruikte. Hij noemde zich Philip Jacob Vermijl, doch werd in de wandeling Tetje Boel genoemd. Als schutter opgeroepen vervulde hij de daar aan verbonden dienst, en werd tot korporaal bevorderd. Zekere jtifvrouw, bij welke hij een geruimen tijd inwoonde, werd ver dacht van een al te vertrouwelijken omgang met dezen jongman en beiden werden zij het voorwerp van de lasterlijke gesprekken der booze wereld. Hnnne onschuld is echter nu middagklaar gebleken; Want kort na dat de bedoelde persoon voor eenige dagen was over- Ipden meldt een heer uit Schiedam zich bij den vrederegter aan Verklarende, dat de overledene niet een manspersoon, maar de jonge jufvrouw Maria Christina van den Heuvel is geweest die tuim 33 jaren geleden, als achttienjarig meisje, hare ouderlijke Woning verlaten en in mansgewaad zich sedert alhier opgehouden heeft voorts dat zij eenige middelen heefl nagelaten en dat het doel zijner reize is, haar geslacht gereglelijk te constaleeren ten einde de ƒ8000 waaruit de overledene eene lijfrente trok te kun nen opvorderen. De gewaande jongman namelijk had zich jaar op jaar naar Delft begeven was aldaar in het gewaad zijner ware sexe geparraisseerd had de rente ontvangen en was daarop in mans kleederen terug gekeerd naar Amersfoort. - Heden had de geregtelijke opgraving plaatsmedicichirurgi belanghebbenden en ambtenaren waren tegenwoordig en overtuig den zich met eigene oogen van de waarheid. Nil verbeelde men zich de drukte' aan het vredegeregt j en al de botsingen en teleurstellingen door deze onverwachte ontdekking veroorzaakt! Inzonderheid zijn de notarissen in de weer, die haar menigmaal als getuige bij hunne hypothecaire^ testamentaire en an dere acten geroepen hadden niemand hunner is te spreken zij snuffelen de lange reeks hunner testamenten door ten einde in al. ïerijl nieuwe te passeren. Eene menigte van processen en onher» stelbare nulliteiten, doet zich reeds in het verschiet op, want door het verzuim eener oculaire inspectie cujus generis komt de naam der overledene in vele belangrijke stukken voor. Legaatjagers ver- keeren in de doodelijkste ongerustheid en wijlen een deftig school opziener die het vertrouwen des vermeenden jongmans in volle mate geloofde te bezitten wordt sterk doch onbillijk uitgelagchen, over zijne weinige gelaatkunde. {/Imh. Cour.) Men schrijft het volgende uit Arnhem Als eene merkwaar digheid kan gemeld worden dat dezer dagen van eene koe, toebe- hoorende aan den onderwijzer te Nifllik een kalf is gehaald wegende vier en vijftig nederlandsche ponden. Met de grootste inspanning is dit geschied zoodat het kalf er door gestorven is. De koe hoopt men echter te behouden. De heer Cockerellde vuurwerkmaker, drie van wiens kin deren laatstleden zondag bij het verbranden zijner woning waren omgekomen is den 27 April te Londen ten gevolge zijner woo den insgelijks overleden. Zierikzee, den 4 Me'- Laatstleden maandag den 3o April, is bij het eiland Schouwen gezonken het engelsch schoenerschip Ann Williams, kapitein James Duickvan Nieuwjioort naar Dordrecht bestemd en geladen met ijzer. Dezelve heeft op den Banjaard gesloten en van het schip is slechts het bovenste gedeelte der tui- gagie zigtbaar. De equipagie heeft zich met levensgevaar gered en zijn allen behouden te Brouwershaven aangekomen. van de volgende Artikelen te ZIERIKZEE, van clen 3 Mei 1838. Oude Tarwe i835 a 3G Niëhwe dito 1837 Nieuwe Kogge. Nieuwe Win tor-Gerst Oude Zomer dilo Haver Paardeboonen Wiile dito Bruine dito Graauwe Erwten De Nede.rl. Mud de. 6,80 - 5 00 a - 5,5o a - 3>7° (l - 3,20 a - 2,20 a - 3,5o a - 7,00 a - 8,od a - 8,00 a 8.0 8,00 0 00 4,00 3 4o 2,40 3 80 8,00 9,00 8 5o Groene Erwten Goeie dito. Koolzaad Zaai-l.ijnzaad Slag-Lij tr/aad De Nederl. HSiidde. J 4;2o a 4v8o - 0,00 a 0,00 - ii,oo a tü,5o - 0,00 a 0,00 - 4.00 a 8,oo Raap-Oiie te Zierikzee 44,00 per vat», Pa tent-01 ie- 48.00 Lija-Oiie. - 42,oo- Raapkoeken. 60,00 de io4o stuks* Lijnkoeken - 85,00 o o De Notaris J. P. van BQRRENDAM, zal op Don- derdag den 10 Mei ,838, des voormiddags ten i, uren aan de woning van AN HON IJ van de STOLPE, op Slabberswerf te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopen Vier baatgevende MELKKOE IJ EN, een Vare KOE, een M E S T PUT, een K A A S N en verdere M E L K- G ERE E DSC HAPPEN. (DttCitfctVC 4Dkdif5öpii!0 De Erfgenamen van wijlen CONSTANT ROOU en JO HANNA van der B IJ L zullen op Vrijdag den 11 Mei i838 des morgens ten negen ure, in het Logement de Maagd van Gieche len te Brouwershaven door het ministerie van den Notaris C. J. van der HALEN, in het openbaar veilen en verkoopen: i.° Drie en dertig Perceelen KOOK N en WEILAND, gelegen in de Gemeente van Duwendijkeen in de Polders het Zaider NieawlandGroot St. Jacob Nieawland en Noor der Nieuw land bij Brouwershaven. 2° Twee SCHUREN, niet de daarbij behoorende ER VEN, staande en gelegen binnen Brouwershaven. 3.° Vier WOONHUIZEN en een PAKHUIS, staande en gelegen als voren. Alles bij de aangeslagene Biljetten in bet breede omschreven. Zullende op Vrijdag den 18 Mei i838, des morgens ten negen ure, binnen Brouwershaven worden verkocht alle de BEE S- TIALEN, BOUW- en MELK GE REEDS C HAPPEN, tot dezen Boedei behoorende. Zijnde inmiddels nadere informatiën te bekomen ten kan tore van voormelden Notaris. De Heer D. van der VLIET, als gelaste van den Heer C. HALLINGSE, zal, ten overstaan van den Notaris C. PLEVIER BOOM, op Donderdag den 17 Mei 1838 's na- demiddags ten 2 ure, in het Logement van Zeeland, te Zie rikzee publiek veilen en verkoopen: 37 Bunders ,9 Roeden 58 Ellen BOUW- en WEILANDEN, BOSCH et HO. VEN1ER1NGEN, gelegen in de Gemeenten van Nieuwerkerk Ouwerkerk en Oosterlandin differente perceelen en massa's voorts eenige GEBOUWEN, staande in bet Dorp Nieuwer kerk alsmede >/,6e en '/Os0 part in de Meestoof van Nieuwer kerk, genaamd de Hoop, alles bij de Plak-billetten breeder om- schreven. PUBLIEKE VEBKOOPliNG in dè Stads Bank van Leening, op Woensdag den 23 Mei aanstaande. De in- tressen der verloopene Panden kunnen worden afgedaan tot den 3I jiej. G. J A N S E N Leenbankhouder Te Zierikzee, ibij de Wed. A. DE VOS EN ZOONStadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2