ZIE1UKZEESGHE C0ÜE1ST. N°. 35. Mingsdag A°. 1838. 1 Mei. BESTUREN en AIMINISTRATIEN. Verpachting. NIEUWSTIJDINGEN. DUITS CELAND. F It A N Uil IJ K. Pamjj den a3 April. De gezant van Aid cl KaderEcn-Arach, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens om op Woensdag den 9 Mei aanstaande, des mid dagsten Raadhuizeovertegaan lot de publieke Verpachting van de Grasmaaijing van den Dijk in den Saspoldervoor den tijd van zes achtereenvolgende jaren en zulks op de vroeger daartoe door den Raad gearresteerde conditiën welke van beden af voor de ge- gadingderi te lezen liggen ter Stedelijke Secretarie. Zierikzeeden 26 April i838. Burgemeester en Wethouders voornd., .DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. RROE F. Frankfort den 23 April, Uit Weenen wordt van dpn i4 de zer het volgende gemeld: De voetvvassching op witteu donderdag, aan het hof, door HH. MM. zeiven bewerkstelligd, was ditmaal des te plegtiger omdat zij in verschillende jaren geen plaats had. De i2 grijze mannen waren te zaraen 1021 cie 12 vrouwen rooi jaren oud. De oudste man telde 96 de oudste vrouw 100 jaren. Z. M. \erscbeen in generaalsuniform, en legde bij bet begin der plegtigheid den degen af; de keizerin gelijk alle dames van bet gevolg waren in het zwart met paarlen gesierd. Reide Majestei ten verrigtten op de knie de wasscbing van den regtervoet der ar men en kuschtcn dien daarna. Vervolgens werd den ouder» lie den i6 geregten, waarvan slechts dc soep op de plaats genuttigd werd door hoogstdezelven toegediend en hun eene beurs met 3o zilverlingen om den hals gehangen. Men schijnt thans meer dan ooit bedacht te zijn om de ver snaarde domkerk te Keulen weike gelijk men weet door vele om standigheden onvoltooid is gebleven af te werken. De beroemde Schinkel moet daartoe een ontwerp in gereedheid gebragt hebben, Naar berigten uit Rees moet de nood ten gevolge der over- slrooming aldaar nog steeds zeer groot zijn. De schade in de ge- iueeuten Rees, Bergswiek Dienen, Haffen en Millingen wordtbe halve de kosten tot herstelling van den dijk op 100.000 daalders Begroot. De nood doet zich bijzonder bij de behoeftige klasse ge voelen wier woningen beschadigd of vernield, wier meubelen, hooi en slroo weggespoeld en wier aardappelen daar waar de vorst ze verschoond heeft door het water bedorven zijn. Den 22 Maart beeft te St Petersburg de plegtige inwijding plaats gebad der keizerlijke boogeschool in het nieuw voor haar ingerigle gebouw. De boogeschool telde bij hare oprigting in 1819 yjS en thans 352 studenten. De rector heeft bij deze gelegenheid eene redevoering gehouden waaruit onder anderen bleek dat er bij het einde der regering van Katharina II iri Rusland 200 leer stoelen bestonden; dat dit getal onder keizer Alexander tot 1200 was toegenomen en dat dezelve thans 17^ bedragen. Onder Ka tharina //telde men 5oo leeraren, onder Alexander 35oo en thaus meer dan 6000. In een brief uit Rome van den i4 dezer wordt gezegd, dat de gebeurtenissen in Posen en Gnesen de aandacht aldaar in hooge mate tot zich trokken men geloofde dat de paus iu deze aangelegenheid niet anders dan in de keulsche zaak zoude te werk gaan. Men verzekerde voorts in dit schrijven dat de aartsbisschop Dunin in hoog aanzien bij den heiligen stoel stond daar hij door denzelven voor een ijverig katholiek werd gehouden. Van bet pause lijk vlugschrift omtrent de keulsche aangelegenheid was eene tweede uitgave binnen Weinige dagen wederom geheel uitverkocht gewor- dcB. De paus had alle de plegtigheden der goede week in per soon verrigt Z. H., die in zijn 74ste jaar is bezit nog de voile kracht van ligebaam en geest. Sedert vele jaren had men zoo veel bezoekers ter zake van het paascb-feest niet te Rome gezien als thans het geval was. Men hoopte dat het verleden jaar uit hoofde van het ongunstige weder achterwege gebléven uitspreken van dén pauselijken zegen van de Loggia der St.Pelruskerk en de illumina tie van het koepeldak dier kerk, dit jaar zouden plaats hebben. Bij eene telling die kort na hét uitbreken der pest te Odessa aldaar gehouden is, blijkt dat die russische koopstad thans 73,023 inwoners heeft en dat hare bevolking aizoo in achl jaren tijds eene vermeerdering van niet minder dan 17,000 zielen ondergaan Leeft. De turksche Staats-Cqurant behelstin haar nommer van den 19 Maart jl. een artikel over de bekende afzetting van Ilalil. pacha, als seraskieren zegt, dat dezelve noociig was geworden, omdat die hooge staatsdienaar zich noch in zijnen militairen werkkring noch in andere opzigten van ongepaste handelingen onthouden kon. De sultan had hem intusschen een pensioen toegelegd. In zijne plaats werd de tweede schoonzoon des sultans Mehemed Sard pacha benoemd. In een later berigt uit Konstantinopelvan den 4 April, leest mendat den 3o Maart een bevelschrift des sultans bekend ge maakt was, waarbij de minister van binnenlandsche zaken Akif- pachaontslagen, en Rauf pachadie tot hiertoe grootvizier was, iri deszeifs plaats lot basch-wekii of eersten minister benoemd werd. De post van grootvizier, de eerste en belangrijkste in het ottomannische rijk welke eertijds zoo grooten invloed op den toe stand van Turkye had was dien ten gevolge afgeschaft. Den 2 April was een gedeelte der turksche vlootzoo als ge woonlijk bij het begin van het schoone jaargetijde, voor Beschik- tasch ten anker gekomen. Met de gezondheid van den zoon des sultans ging het beter. Hij schijnt zijne herstelling voornamelijk aan de verpleging van eene nou te danken te hebben, en men merkt op, dat het zonderling is, hoe eene belijderesse van het Christendom voor de dagen van het toekomstig hoofd van het Mohammedanisme bidt en zorgt zij wordt door de Muzelmannen dan ook met dank overladen. Hare gebeden worden door de armenisch-katholijke priesters ondersteund, en het is een merkwaardig teeken des tijds dat de sultan dezen geeste lijken vergunt voor het behoud zijns zoons missen te zingen. De Porte acht het voortdurend pligtmatig, op hare hoede te zijn tegen al hetgeen in Syrië tegen hare belangen schijnt ontworpen te worden Intusschen tracht zij minder nog door krijgstoerustin gen dan door hare bekende geslepenheid het overwigt terug te be komen hetwelk zij eenmaal in geheel het Oosten bezat. Te veel omstandigheden ioopen echter zamen om hare hoop 111 dezen te verwezenlijken. De Porte mist innerlijke kracht. Ibrahim pacha wel ligt haar grootste vijand is bij lang niet uit het veld geslagen en is meer door tijdelijke ongesteldheid dan verlies van strijdmagt tot dus verre verhinderd gewordende Drusen wederom onder bet juk te brengen, en dezelven voor hunnen opstand te tuchti gen. De vorderingen in de krijgskunst, ia Egypte gemaakt, zijn ten hoogste gevaarlijk voor Turkye. Intusschen schijnt de Porte dén haar gegeven raad te willen volgen, om, namelijk zelfs geenerlei beslissenden stap tegen Ibrahim te doen, ofschoon zij dit, bijaldien het hoofd der egyptisclie magt wezenlijk voortgangen mogt maken bezwaarlijk zou kunnen volhouden. Vooral de engelsche gezant moet den toestand der Porte gevaarlijk achten en zendt deswege ijverig berigten naar den britschen vlootvoogd en de engelsche con suls in de niiddeliandsche zee. De fransche gezant houdt den Brit ais het ware in het oog. Den 24. De heer Flolwellopperpresident der provincie Posen, is reeds aldaar teruggekeerd. In de proclamatie door hem uit naam des konings in die provincie uitgevaardigd, zegt Z. M., met groot misnoegen vernomen te hebben dat kwalijkgezinden het gerucht onder de ingezetenen verbreid hadden, dat hij willens zou zijn hen in de vrije uitoefening der R. G. godsdienst te belemmerenen verzekert hun ten overvloe.de dat zijn ernstig voornemen is, hen, volgens bet patent van i5 Mei 1815 daarin ten volle te handha ven terwijl al de gestrengheid der hem door God verleende magt diegenen treffen zal welke het wageu mogten dezen toestand te veranderen hen door valsche voorstellingen in hun vertrouwen op zijn koninklijk woord te doen wankelen en de liefde en eendragt te verstoren in welke tot hiertoe, tot zijne vreugde, de onder scheiden christelijke gezindheden in zijne landen met elkander ge leefd hebben. «Vaart alzoo voort (dus eindigt deze proclamatie) in uwe kerken uwe godsdienst uit te oefenen en bidt God met mij dat de Almagtige alle zaden van wantrouwen en tweedragt uitroeije welke booze bedoelingen of onverstandige en dwalende ijver onder u zouden pogen te verbreiden." Volgens brieven uit Posen, zijn de geruchten wegens de aldaar beerschende woelingen door vreemde dagbladen aanmerkelijk ver groot en was de aartsbisschop Dunin tot op dien tijd nog niet jn zijne ambtsbediening geschorst. Deze prelaat schijnt ook minder dan wel zijn kapellaan de domheer Brodziszewski aan weder- spannigheid en het stoken van onrust schuldig te staan. Men kent hier thans den brief, door het domkapittel te Keulen, den 20 Februarij aan den Paus afgezonden in zijn geheel. Daarin wordt het diepst leedwezen betuigd dat het kapittel door zijne openhartige mededeelingen wegens hét voorgevallene met den aarts bisschop Z. H. smart veroorzaakt en zijn ongenopgen verwekt heeft. De eenige dwaling dus heet het verder heeft daarin be staan dat uit zucht tot waarheid en pligt gesproken is waar te zwijgen beter geweest ware. Ten slotte onderwerpen zich de dom- heeren als getrouwe zoneo geheel aan de vaderlijke beslissing des Pausen, en smeeken hem, door eene zachtere toespraak, hen in het leed ie troosten dat door de voorstelling veroorzaakt is als tonden zij met Verraders gelijk aan welke de geloovigeu naauwc?- lijks meer hun vertrouwen kunnen schenken. Het markvlek Dingelstedtin het maagdenburgsche is den i5 dezer dóór brand grootendeels verwoest geworden waardoor ruim drie honderd huisgezinnen nagenoeg vau alles beroofd zijn.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1