Om ZIERIKZEESCHE COURANT. Bingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. Bekendmaking Herijk der Maten en Ge wig ten. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. NEDERLANDEN. UK 33. A". 1838. 24 April BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJEMKZEE adverteren de gegadingden dat de Aanbesteding van de herstellings werken aan de groote Ophaalbrugluiten de Zuid Havenpoort te de zer Stede, op morgen den a5 dezer maand bepaald, vooreerst en tot nadere aankondiging blijft uitgesteld. Zierikzee, den 24 April i838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE,, vt. Ter Ordonnantie van Dézelven De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. Vervolg en slot van ons vorig nummer.) At*, g. Dien onverminderd zullen de burgemeesters der gemeen ten te platten lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van het reglement op het. bestuur te platte lande ten minste vier malen in het jaar gelijke visitatie doen en zorgen dat afschriften van fis daarvan opgemaakte processen verbaal overeenkomstig laatstge meld artikel aan den staatsraad gouverneur worden ingezonden. En worden burgemeesters en wethouders der steden uitgenoodigd om de vereischte orders te stellen dat gelijke opneming door den commissaris van poiicie of het lid van het bestuur hetwelk met de poiicie is belast, worden gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde ot bfëediade landmeters wegers en meters verboden eenige certifica ten weeg of meetbrieven al' te geven waarin de maat of het ge- wigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitge drukt cn zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de plaatselijke besturen, godshui zen of armbesturen en aan alle ambtenaren en publieke administra tien verboden eenige aclen plans bestekken of beramingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle ambtenaren publieke administratiën en in gezeten en binnen deze provincie wordt bij deze derzeiver verplig ting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en ge wigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteit de door hen gebezigd wordende of in derzeiver opeoe werkplaatsen magazijnen of winkels bevon den wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden geno men en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne operie werkplaatsen magazijnen of winkels voorhan den te hebben, volgens de bepalingen van Zijner Majesteil's besluit van den, 3o Maart 1827 Staatsblad no. i3) zullen"worden ver wezen in eene boete van f 10 tot f 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van Zijner Majesteit's besluit van den 18 December 1819 Staats blad no. Sy) volgens welke alles, wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemetenmet den strijkel behoorlijk moet worden afgestreken en dus allen die van zooda nige maten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behoo- ren te zijn voorzien van welke die voor de halve en voor de kwart naudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de plaatselijke besturen, alsmede de arrondissements ijkers aangemaand, om voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visitatiën voor zoo veel een ieder aangaat te letten terwijl van de bevinding te dezen in de bij art. 7 en g bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. i3. Alle ambtenaren en publieke administratiën worden uitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de plaatselijke besturen aangeschreven, om de arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner functien zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op derzeiver aanvrage dadelijk den commissaris van poiicie of daar waar zoo danig ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de ver eischte assistentie te verleenen een lid van het plaatselijk bestuur te delegeren om dezelve bi] de door hen voorgenomene visitatiën yan winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal door insertie in het provinciaal blad gebragt worden ter kennis van de districts-commissarissen burge meesters en wethouders der steden en burgemeesters en wethouders of assessoren der steden en gemeenten te platten lande mitsgaders van de, arrondissements ijkers tot' informatie en narigt en wijders in de binnen de provincie uitgegevene nieuwspapieren worden ge- insezeerd en door de zorg der plaatselijke besturen worden afge kondigd, en aangeplakt in al de steden en gemeenten dezer provin ce, ten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve aan voornoemde besturen zal worden toe gezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden ge zonden aan den heer procureur-crimineel de regtbanken van eer ten aanleg en officieren bij dezelve en aan de vrederegters in de provincie Zeeland. Middelburgden 6 April i838. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve, VAN DER HEIM. Frankfort den 17 April. Uit Dusseldorf schrijft men, dat Z. M. de koning op nieuw eene som van 10,000 daalders aan die stad geschonken heeft ter voltooijing van de werken aan de zuid zijde derzelvewaardoor de omstreken van Dusseldorf zeer ver fraaid en gezonder gemaakt zullen worden. Men meldt uit Dantzig dat het ijs na langzaam in den wes telijken hoofdarm van den Weichsel (de Dantziger Weichsel gehee- ten) te zijn voortgeraakt eindelijk den 3 April ook in de beneden gedeelten van den stroom ten volle is losgekomen en een' vrijen doorgang heeft gevonden. Het water was in de laatste dagen sterk gevallen. Volgens het dagblad van Smyrna dat echter niet voor geheel onpartijdig gehouden wordtzou het getal der Drusen, die in open baren opstand tegen den egyptischen pacha zijn reeds meer dan vijf en twintig duizend beloopen, en zouden deze ontevredenen over vloedig van geld en wapenen voorzien wezen. Parijs, den 16 April. Het schijnt, dat in den loop van den zomer de koning zich naar het zuidwesten des rijksen wel naar die streken welke Z. M. sedert i83o nog niet bezocht heeft, zal begeven. Men meldt uit Constantine, van den 3 AprilSedert de expe ditie van Medeah en de verkenning der provincie tot aan dt kust van Algiers, heeft de generaal Negrier, gedurende den korten tijd van zijn verblijf te Constantine, verschillende nieuwe togten gedaan, die alle welgeslaagd zijn. Hij ontvangt de onderwerping der scheiks, zendt detachementen af om hen in Daam van Frankrijk te instal leren en houdt zich met de definitive organisatie der provincie be zig. Ofschoon alom de volmaakste rust heerschtzoo heeft hij toch verzocht, dat de afdeeling een jaar lang de effective sterkte van 12,000 man mogt behouden. Deze magt zal op de Volgende wijs worden verdeeld: Te Constanlina de escortes daaronder be« grepen 5ooo man in de kampementen van Ghelma Drean enz. i5oote Bona 2000; in de haven 200 man te Bougia 1800. Het garnizoen dier laatste plaats zal provisioneel op z5oo man gebragt worden waardoor men ernstige ondernemingen zal kunnen doen tegen de Mouzaja'sde eenige nog vijandige volksstam die op een afstand van Bougia verblijf houdende de gemeenschap tas. schen die plaats en de volksstammen van het binnenland onder, schept welke volksstammen zeer geneigd zijn om met ons vriend schappelijke betrekkingen aan te knoopen. De maarschalk F allé e heeft van zijnen kant bijna i5,ooo man met de afdeeling van Algiers vereenigd. Den 20, Blijkens de departementale dagbladen hebben er thans op een aantal punten van Frankrijk bewegingen van troepen plaats. Volgens berigten uit Zwitserland, van het hospitaal van Saint- Bernard is aldaar eene verbazende hoeveelheid sneeuw gevallen en zijn vijf reizigers op den berg omgekomen. 's Gavenhage den 19 April. Uit het verslag, wegens den staat der gewassen en van het vee in de provincie Zuid Hollandover de drie eerste maanden des loopenden jaarsblijkt, dat de tarwe ten gevolge van de strenge vorstgenoegzaam geheel verloren is dat de rogge en wintergerst mede zeer veel hebben geleden dat het koolzaad gansch weg is dat de ziekte onder, het hoornvee over het algemeen ofschoon zich op plaatsen vertoonendewelke tot hiertoe verschoond zijn gebleven nogtans op vele andereo£ geheel heeft opgehouden of zeer verminderd is en dat niette, genslaande den voortgang der ziektehet hoornvee in deze provin cie steeds overvloedig is en de prijzen matig blijven. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de bekende Bierau, die in December i835 voor het hof van assises, provincie Zuid-Hol land wegens het schenden en verminken van muntspeciën heeft teregt gestaan maar toen niet schuldig verklaard en in vrijheid ge steld is thans weder om dezelfde misdaad vervolgd wordt. Uit Schiermonnikoog wordt van den i4 gemeld: «In den morgen van den i3 dezer is alhier gestrand de nieuwe engelsche brik, Coicegevoerd geweest door kapiten John Forstermet steen, kolen, van Sunderland naar Hamburg bestemd, waarvan de gei heele eijuipagie waarschijnlijk veiongclukt is."

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1