N°. 32. ZIERIKZEESCHE Vrijdag COURANT. 20 April. BESTUREN EN ADMINISTRATIËN. Herijk der Maten en Gewigten. NIEUWSTIJDINGEN. Ao. 1838. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens, onder nadere approbatie, op Woensdag den. 2-5 dezer maand, des middags ten Raadhuisein het opeubaar aan den minsteischenden aantebesteden Het geheel vernieuwen der Bovenbrugbenevens het repareren der onderste gebinten der vaste Landhoofden van de groote Ophaalbrug, buiten de Zuid-Havenpoort der Stad Zierikzee niet de levering van alle de daartoe benoodigde materialen arbeidsloonentransporten en gereedschappenovereenkomstig het bestek en de conditiën, daar toe gearresteerd welke van heden af ter Stedelijke Secretarie voor de gegadingden ter lezing liggen terwijl vier dagen vóór de beste ding door den Stads Architect de noodige aanwijzing op het werk geschieden zal, bij wien dagelijks de verlangd wordende inlichtin gen benevens inzage van teekenlng en modellen te bekomen zijn. Zierikzeeden n April 1838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, In aanmerking nemende, dat naar aanleiding van Zijner Majes- teit's besluiten van den 28.slen September 1.81.9 Staatsblad no. 49) en van den 3osle« Maart 1827 Staatsblad no. i3) jaarlijks een herijk van al de nederlandsche mate.n en gewigten welke in om loop zijn gcbragt en in den handel gebruikt worden behoort plaats te hebben. Gelet op hei reglement op den herijk in deze provincie van den 15^eQ Februari] 1822. Gezien de missives van zijne, excellentie den minister van binnen- landsche zaken van den 17<ien November 1837 n.o 4, en 3osten Maart jongstleden n.° 96 i&c afdeeiing. Besluiten Art. 1. De h erijk over het jaar 1808 van- de nederlandsche ma ten, en .gewigten .welker gebruik in het v-orige jaar verpügtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten, lengtematen, inhouds maten voor drooge waren vocht maten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wisse zal worden aan gevangen met den istea Mei aanstaande en gesloten op den laatsten Julij daaraanvolgende. Art. 2. De letter T zal overeenkomstig de eerstgenoemde der bovengemelde aanschrijvingen voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten, benevens het bijzondere merk van den arrondissements ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De arrondissements- ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van voorschreven reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog in zoodanige gemeenten van derzelver arrondissement tot den herijk vaceren als nader door ons zullen worden aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zul len geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tol den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan bur gemeesters en wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvandoor publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen wordende courant, aan de be langhebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De arrondissementsijkers zullen burgemeester en wet houders of assessoren der gemeente in welke zij volgens de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzing tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn de burgemees ters cn assessoren der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geven ten einde de ambtena ren publieke administratiën kooplieden winkeliers en andere be langhebbenden door ben worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpHgting om de b.ij hen in gebruik zijnde maten en ge wigten mitsgaders de strijkels der halve en kwart mudden te doen herijken j zullende de. plaatselijke besturen, behalve de ten dezen, ver eischte openbare bekendmaking, tevens zoo veel mogelijk de belang hebbende ingezetenen hunner gemeentewelke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken ten hunnen huize eene waar schuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De burgemeesters der steden en gemeenten worden uit- genoodigdom aan den arrondissements ijker voor den aanvang van den herijk, of bij deszelfs komst inde gemeente, eene naam- lijst, te doen gewórden vaa de inwoners hunner gemeente welke uit hoofde van hunne betrekking óf bun bedrijf verpligt zijn, ge bruik te maken van maten of gewigten. Tot hef opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtïgen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratiën, welke in derzelverambts- be*-rekkingen van maten of gewigten tot hel constateren van leve- rantiëo of werken, gebruik moeten maken; wordende met betrek king tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen, opdat in dezelve uitsluitend alle er kende ijkpligtigen en geene andere dan de zoodanigen worden, opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door dezelve in iedere gemeente in welken zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administratiën en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aan derzelver verpHgting betrekkelijk den bedijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen, zullen door de arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn-, gedurende welken de herijk is open gesteld, aan ons worden gezonden. Art. 8. De arrondissements-ijkers zullën ten minste tweemaal in bet jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten vergezeld van den commissaris van policie of bij ontstentenis, van zoodanig ambtenaar, van een lid van het plaatse lijk bestuur, in al de gemeenten van derzelver district visitatiën doen in de opene werkplaatsen, magazijnen en winkels, op de markten vl.eeschballen publieke wagen en op de molens en zich. daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe maten eu gewigten aanwezig zijn en dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te maken proces verbaal aan den officier bij de regtbank van eersten aanleg van het ressort inzenden van hun verrigtte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij bij derzel ver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. {Vervolg en slot in ons volgend nummer DU IT SC RL AND. Frankfort den i3 April. Het schijnt zich te bevestigen dat de pruissische regering enstige maatregelen tegen den wederspannigen aartsbisschop van Posen genomen heeften dat in die streken sterke gisting onder de bevolking heerschE Naar men verhaaltzullen Rusland en Pruissen gemeenschappelijk maatregelen nemen om de mogelijke gevolgen hiervanin hunne poolsehe staten te voor komen. De koning van Napels is den 28 der vorige maand van zij nen logt naar Sicilië, waar hij overal inzonderheid te Palermo, met veel geestdrift ontvangen is, in zijne hoofdstad teruggekeerd. Volgens de laatste te Weenen ontvangen berigten uit Konstan- tinopel lag Ibrahim-pacha te Aleppo nog altijd krank en breidde de opstand in Syrië zich langs hoe meer uit; Den- 4 dezer is te Pesth van regeringswege eene opgave van de bij de overstrooming omgekomene menschen bekend gemaakt, volgens welke het aantal der veróngelukten slechts 127 zou beloo- pen. De toestand der gezondheid welke ten gevolge van de inun datie zeer ongunstig was geweest werd veel beter. Aan het her stellen der ingestorte en bouwvallige huizen werd: ijverig gewerkt. Uit Weenen is een bekwaam bouwkundige naar Pesth gezonden om het opzigt te houden over den opbouw van de verwoeste ge deelten' der stad. Ook is uit Weenen een commissaris der regering naar de genoemde stad gezonden om er onder den aartshertog Palatiju, de* openbare aangelegenheden te regelen. Naar men meldt heeft deze commissaris zoo veel zakeo het stedelijk bestuur betref fende in wanorde gevonden dat dit bestuur geheel veranderd zal worden. De burgemeester moet reeds zijn post' hebben neer- gelegd. Men meldt uit Berlijn van den 12 April het volgende: Ia bet heden uitgegeven i-34« stuk der Gesetz Sammlung leest men de volgende kabinets-order betrekkelijk de behandeling dergenen die zich schuldig maken aan het heimelijk verspreiden van verklaringen van huitenlandsche geestelijke overheden en hunne agenten. «Ia uw berigt van den 8 dezer heb ik gezien dat in verschillende oor den mijner staten verklaringen (Er/ajje) van buitenlandsche gees telijke overheden opzigtelijk godsdienstige eo kerkelijke aangelegen heden met voorbijgang van mijne beambten heimelijk verspreid worden.: Ik draag u minister van binnenlandsche zaken en van policie derhalve op perspoen welke zich verstouten dergelijks verklaringen van buitenlandsche geestelijke overheden hunne agen-j

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1