COURANT. 17 Af ril. BESTUREN EN ABMINISTRATIEN. AANBESTEDING. NIEUW STURINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 10 April. Naar men thans uit Weenen meldt, zou in het reisplan van den russischen grootvorst troonopvolger eene verandering gemaakt zijn, en zou Z. K. H. zich in de eerste plaats over Stokholm naar Londen, en vervolgens naar 's Graven hage en de Rijnstreken begeven. Na de zuid duitsche hoven be zocht te hebben zou de prins eerst tegen den herfst te Weenen komen, en vervolgens naar Franzensbrunn in Silezië reizen al waar H. M. de keizerin van Rusland de baden zou gebruiken. Z. M. €le keizer zou zich van Berlijn naar Töplitz en daarna insgelijks naar Franzensbruno begeven. GROOT-BRITTAN KIEN. Londen, den 11 April. Eene nieuwe proclamatie der koningin nopens de krooning ziet bet licht waarin tot betrachting van spaarzaamheid bepaald wordt dat bet gedeelte der plegtigheid hetwelk in Westminster hall plaats vond, zal vervallen zoodat der halve de kroouing slechts in de eigenlijke West minster- abdij zal ge schieden. FRANKS IJ K. Parijs, den 11 April. De beurs 13 niets meer dan eene, door ettelijke industrièëlen bedrevene groote speelbank men verwerft er zich door wezenlijke afzetterij een onmetelijk groot geldvermogen. Van de staatsfondsen is geen kwestie meer deze worden schier geheel ter zijde gelaten als geene kansen genoeg meer aanbiedende. Bij dergelijke speculatiën gaat men volgenderwijze te werk. Een proprictaire of eene andere compagnie ontdekken eene uit te graven berggroeveen bieden die ter ontginning aan. In stede rm van daarmede eerlijk te werk te gaan om door eigene hulpbronnen zich daaruit een goed inkomen te verschaffen wenden zij zich tot eenen bankier. Deze geeft actiën uit, die bet te ontginnen berg werk tienvoudig voorstellen. De actiën verkrijgen dan ter beurze eenen koers het spel begint en zij stijgen en dalen dagelijks. Me- nigwerf berust dit spel zelfs niet op wezenlijke actiën, maar slechts op prijsverschillen zoo is bet gelegen b. v. met de asphlat ac tiën van Seyssel die a 1000 fr. uitgegeven werden en tot op 10,000 fr. gestegen zijn. Later daalden zij weder op 7000 fr. en iedere beursdag brengt een verschil van 8 a 900 francs te weeg. Daarbij worden natuurlijkerwijze nu groote winsten behaald en groote ver liezen geleden. Zal niet de regering een einde aan die speelwoede trachten te maken Zij behoort dit te doen indien zij niet ont waren wil dat wij in de ideën van Law en in liet onder het re gentschap van den hertog van Orleans geheerscht hebbende 5 agio* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZJEB1KZEE ïijn voornemens, onder nadere approbatie, op Woensdag den i5 dezer maanddes middags ten Raadhuize ia het openbaar aan den miristeischenden aantebesteden Het geheel vernieuwen der Bovenbrugbenevens het repareren der onderste gebinten der vaste Land/ioofden van de groote Ophaalbrug, buiten de Zuid-Havenpoort der Stad Zierik/ee met de levering van alle de daartoe benocdigde materialen arbeid slootten transporten en gereedschappen; overeenkomstig bet bestek en de conditiën, daar toe gearresteerd, welke van heden af ter Stedelijke Secretarie voor de gegadingden ter lezing liggen terwijl vier dagen vóór dc beste ding door den Stads Architect de noodige aanwijzing op het werk geschieden zal bij wien dagelijks de verlangd wordende inlichtin gen benevens inzage van teekenin^ en modellen te bekomen zijn. Zierikzeeden n April i83S. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KBOE F. -Uit Berlijn wordt van den 7 April gemeld Gisteren wer den in den zeer vroegen ochtendstond, de 16 lijken der in den lirand omgekomen personen plegtslatig ter aarde besteld. Volgens voorloopig geraamde officieèle begrootingen bedraagt de zaamgevatte schade door de jongste Doaau overstroomingaan de stad Pesth toegebragt4° millioen florijnen c. ui. ïn een berigt uit Berlijn wordt stellig tegengesproken dat de aartsbisschop van Gnezen en Posen naar Giogow ofvolgens anderen, naar Graudenz zou vervoerd zijn. De aartsbisschop bevond zich ofschoon onder streng toezigtbij voortduring in zijn diocese, al- Waar bet regtsgeding tegen hem wordt opgemaakt. Er wordt thans te Berlijn veel van eene geraffineerde gaauw- dieven-streek gesproken. Twee personen teeren bij eenen italiaan- scben restaurateur er wakker op los en moeten voor bet genotene 5 thlr. betalen. Zij gevea eene kassa-aanwijzing van 5o tl)Ir. en ontvangen dus 4^ thlr. terug. Naauwelijks zijn zij vertrokken, of een policie-beambte treedt, met haastiger, dienstijver binnen, vraagt den oppasser of niet twee personen zoo en zoo uitziende en ge kleed even te voren hier zijn geweestdie Wegens valsche kassa- aanwijzingen vervolgd worden. De beschrijving past op de daar geweest zijnde personen en de oppasser vertoont vol schrik de van ben ontvangen kassa-aanwijzing. De policie-beambte verzoekt den oppasser hem dezelve mede te geven om ze aan het policie kantoor te vertoonen en de oppasser doet zulks. Maar de eerstgemelde komt Diet met de kassa-aanwijzing terug. Zij was echt maar bij was een nagemaakte policieman. Het dagblad van St. Petersburg deelt een uittreksel mede uit bet berigt van den sterrekundige Fedorowbetrekkelijk zijne astronomisch geographische reis in Siberië. Deze reis welke hij in i832 aanving, en waaraan hij zes jaren besteedde, bepaalde zich bij bet zuidwestelijk gedeelte van Siberië. Gedurende dien tijd bereisde hij eene vlakteruimte bijna evenredig van den om vang des aardbols. De uilkomst zijner waarnemingen is de naauw- keurige lengtebepaling van 79 punten in eene uitgestrektheid van 5o lengte-graden tusscben Orenburg en Jakutsk. Fedorow overtuigde ïich dat het meer Balkash hetwelk nog geen europisch reiziger voor hem bezocht zout water heeft. De plaats waar bet gewoon lijk op de kaarten geteekend wordt, is bijna twee breedtegraden van zijne wezenlijke ligging verwijderd. In den loop van vijf jaren beeft de genoemde reiziger 337 maandsdoorgangen waargenomen. Het grootste gedeelte dezer waarnemingen werd bij koude van 20 tot 3a graden gemaakt. De reisbeschrijving zal na voleinding der sterrekundige berekeningen, in twee deelen uitkomen. Den 12. In Mitau maakt tegenwoordig een zeldzaam voorval bet onderwerp der publieke gesprekken uit. Een van Goldingen geboortig sedert eenige jaren in Mitau, wonend muzijk- en dans meester Hugo Hermig genaamd treedt op eenmaal als dame erc te gelijk als bruid van eenen lithografist ?e voorschijn. Zij is als jongen gedoopt geworden en heeft de baar door bare moeder uit onbekende oorzaken opgelegde rol van jongen eri jongeling met bewonderenswaardige bekwaamheid tot haar 26 jaar volgehouden zonder dat bare eigenlijke kunne tot dusverre ontdeki of verraden was geworden. De bijzonderheden van den verscbrikkelijken brand op 3 dezer, leveren aan de gesprekken nog altijd ruime droevige slof. De ver nietiging van een gansch gezin als dat van den molenmaker Kor» nerbeeft iets ijselijks dit denkbeeld neemt nog toe, wanneer men verneemt dat een eenig lid dier familie is overgebleven een zoon, die zich nu plolseling van ouders en alle zusters ziet beroofd. Toen de brand uitbarstte werd bij prins Willem juist bal gehou den al de koninklijke prinsen en eene menigte hooge officieven snelden naar de plaats des ongeluks en beijverden zich hulp te verleenen. Op het vernemen dat zich nog menschen in de bran dende huizen bevonden deed de prins cle pogingen tot blusscbing verdubbelen ten einde de ongelukkigen te redden en beproefde toen men hem verklaarde dat zulks niet mogelijk was zelf bet vermetele waagstukdoch rook hitte en vlam verijdelden zijn edel streven. -De ijzeren wegen aan welker aanleg thans in Engeland wordt gearbeid, hebben eene lengte van 1017 mijlen (omtrent 34o uren gaans). De kosten derzelve zijn geraamd op ruim 24 millioenen ponden sterlings. De vereeniging van bandelaars op de Oost Indien te Glasgow beeft een rapport ingediend waarbij zij zich hevig beklaagt dat de engelsche regering geen werk maakt om de moeijelijkbeden uit den weg te ruimen, ivelke vvegeus bet heffen der inkomende regtea op Java ontstaan zijn. Men heeft berigten uit Babia tot den 8 Februarij. De staat van zaken bleef dezelfde. De blokkade van de haven scheen niet met veel strengheid door de keizersgezinden te kunnen worden vol gehouden. Dagbladen uit Buenos-Ayres van den »4 Januarij deelen de verslagen nopens den toestand der geldmiddelen vau dien staat mede. Er was een te kort van omstreeks 5oo,ooo dollars. Tot goedmaking van de behoeften der schatkist in 1837 was er voor zcs millioen dollars aan papier uitgegeven en voor een millioen dollars aan do meinen verkocht. Slechts even wordt aangemerkt dat men de vor deringen der engelsche schuldeischers niet geheel over het hoofd moest zien. In bijzondere berigten wordt gesproken van een zwaar misver stand hetwelk tusschen het bewind van Buenos Ayres en den fran- scben consul was ontstaan. Die consul had zelfs zijne vlag inge nomen en zijne ambtsverrigtingen gestaakt. Het misverstand was daardoor veroorzaakt dat bet bewind van Buenos Ayres geëischt bad, dat alle vreemdelingen, na een verblijf van drie jaren iu dezen staat aan de militie onderworpen waren een begrip het welk vroeger door den engelscben gezant ten behoeve van engel sche onderdanen, met vrucht bestreden is en waaraan ook Frank rijk niet wil toegeven. Er schijnen inlusscben nog andere redenen tot bel misverstand te hebben bijgedragen als de veroordeeling ter dood vau eeneu Franscbman enz.

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1