c OÜRANT. ZIER1&ZEKSC1IE A°. 1838. 10 April. No. 29. Dingsdag BESTUREN m ADMINISTRATIEN. Bekendmaking. w. J. P. K Pi OEF. MeJiendmak ing- GROOT-BRITTASNIEN. WapenschouwingSchutterij. NIEUWSTIJDINGEN* DUITSCHLASD. V BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen c|oor deze ter kennis vaji derzelver. In- en Opgezetenea dat het Kohier der grondbelasting op de gebouwen en ongebouwde eigendommen, van deze Stad, over het dienstjaar i838 op den 3o Maart jI. door" Z. E. den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincieis executoir verklaard, en op heden wordt gèsteld in banden van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zicrikzee, den 6 April i838. Burgemeester en Wethouders voornd., DEC R ANE. vt. Tel' ordonnantie van Dezeiven, De Stads Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Onderrigt geworden dat de ware heerschende Longziektezich onder de Runderen van de Erven FIS in de Gemeenie Renesse heeft geopenbaard. Brengen zulks ter kennis van het publiek ten einde alle gemeenschap met de Hofstede van deD Deer P. VIS, te Renesse, te vermijden mei uitnoodiging aan de Veehouders in deze Stad en het Poort ambachtom bij het onverhoopt ontstaan dezer ziekte ten hunnentdaarvan dadelijk aan den lieer Burge meester kennis te geven. Zierikzeeden <j April i838. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezeiven, De Stads Secretaris i W. J. P. It R O F. stand van Pesth een voorschot van a millioenen fl. tegen i percent te doen. Het gerucht van den dood van Ibrahim pacha is daardoor ont slaan dat die prins te Aleppo ernstig ziek lag zoodanig zelfs dat hij het bevel van het leger had moeten overdragen aan Ahmed- pacha chef van den algemeenen staf van het egyptische leger ia Syrië (zie ons vorig nummer). Dezej zou. echter niet gelukkig ge weest zijn, onderscheidene nadeelige gevechten tegen dö Syriers ge leverd hebben en gekwetst te Alexandrië teruggekomen zijn. In Lyrië moet veel beweging heerschen. Het schijnt zeker dat een groot gedeelte der bevolking in vollen opstand tegen de Egyptenaren is. De Porte zit daarbij geenszins stil. Volgens de jongste berig- ten uit Konstantinopelhad de Sultan onlangs een aanzienlijk ge tal troepen naar Azië laten inschepen voortdurend moet ook te Konstantinopel vólli aangeworven worden. Omtrent bovengemelde belangrijke gebeurtenissen in Syrië leest men in een' bijzoaderea brief het volgende De bevolking der provincie Awuan is in massa opgestaan om. nieuwe afpersingen van volk voor bet egyptische leger af te weren. De rebellen hebben een' egyptischen generaal die belast was met hen ten onder te brengen teruggeslagen en een aantal gevangenen gemaakt: de bewoners van den Libanon en die uit de, omstreken der Doode Zee hadden zich bij den opstand aangesloten en deze had zich steeds meer uitgebreid terwijl de egyptische (roepen ook op andere plaatsen gedeeltelijke nederlagen hadden geleden. Ten gevolge dezer gebeurtenissen bad zich Ibrahim pacha in de drin gende noodzakelijkheid gezien hulp aan zijn' vader te vrageD en deze had de minister van oorlog, Ahmed pacha met eenige rege- menten naar Syrië afgezonden. De jongste over Triest ontvangen handelsbrieven uit Alexandrie melden dat Ahmed pacha door de in opstand zijnde Syriërs, niet verre van Jaffa aangevallen ge slagen en bijna zijn geheel legerkorps uiteengedreven is. Ahmed- pacha moet zelf gewond en naar Alexandrie vervoerd zijn. Met de grootste spanning verwacht men nadere bijzonderheden over dezen opstand, welke voor de toekomst van het Oosten van groot belang zijn kan." Den 5. Uit Konstantinopel schrijft toen van den 7 Maartdat de perzische gezantna een zeer vriendschappelijk schrijven van zijnen meester aan den Sullac te hebben overhandigd onderschei dene confererilien met deu minister van buitenlandsche zaken had gehad. Men vermoeddedat dezelve betrekking hadden tot het nemen van gemeenschappelijke maatregelen van voorzorg tegen de oorlogszuchtige houding welke de onderkoning van Egyple in Syrië aangenomen beeft, omdat dezelve zöo wel de zekerheid van Perzië als die van Turkye bedreigt. De Porte betoonde de grootsle belang stelling in de gebeurtenissen, welke thans in Syrië voorvallen en men was niét vreemd van het denkbeeld dat zij zeer genegen was, om zich len nutte te maken de voordeelén die de opstandelingen mogten behalen ja zelfs om bij de uitbreiding van den opstand, eenen aanvallenden oorlog tegen MehemëdAli aan te vangen. Latere berigten van den 14, houden in dat twee dagen te voren, op bevel des sullans, de waardigheid van seraskier van Rumelië, of van generalissimus der geregelde troepen aan den oudsten schoon zoon des sultans ontnomen, en aan deszelfs jongsten schoonzoon op gedragen was. Welke de reden zij van deze onverwachte en gewig- lige gebeurtenis, die zeer veel opziens gemaakt had was tot dusverre onbekend. Er waren geene nadere tijdingen uit Syrië doch men ging steeds voort met het zenden van krijgsvolk en oorlogsbehoeften naar Rlein-Azië. In de vorige week was derwaarts een artilleriepark van 5o stukken geschut vertrokken, onder geleide van twee pruis- siscbe officiëren. In den nacht van den 4 April is le Bèrlijn een hevige brand ontslaan in eenen molen, die met drie daaraan belendende huizen éeiie prooi der vlammen géworden is i5 bewoners hebben bij deze ramp jammerlijk het leven verloren. Londen, den 4 April. De oostenrijksche fransche en russische ambassadeurs, en de pruissische gezant, zijn maandag in langdu rige conferentie met lord Palmerston geweestdie zich daarna ook met den belgischen gezant heeft onderhouden. Men verhaalde elkander voor den aanvang dezer bijeenkomst, dat de conferentie het aanbod van den koning der Nederlanden tot aanneming der vier en twintig artikelenformeel van de hand zou wijzen en verlangen dat de onderhandelingen hervat zouden worden als of zoodanige artikelen niet bestónden. Een blad der behoudende partij is van oordeel dat, bijaldien de Gelgen zich thans aan het genoemd tractaat niet meer bonden wilden de engelsche regering ben zoo door het blokkeren der Schelde en van Ostende, als door andere krachtige maatregelen tot nakoming daarvan dwingen moet. In een ander dagblad vindt men eene berekening van een cor respondent uit Brussel afkomstig, volgens welke, na aftrek van hetgeen Belgie gedurende zes jaren voor het op voet van oorlog houden zijner troepen meer heelt moeten uitgeven aan de eene, en na bijvoeging der kosten van het bezetten der aan Holland toege- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat Zijne Majesteit heeft goedgevonden te bewilligen dat de wa penschouwing over de met onbepaald verlof zijnde mobiele Schut ters die in de loópende maand zou worden gehouden eerst in den loop Van de maand October aanstaande plaats zal hebben. Zierikzeeden 9 April j838. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter Ordonnantie van Dezeiven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. FiUnkfokt den 4 April. Uit Napels, 20 Maart, schrijft men dat daar niets stelligs bekend (was omtrent het doel van de reis des konings naar Sicilië; maar dat het waarschijnlijk was, da! Z. M. de invoering van eenige veranderingen in het bestuur des eilands door zijne persoonlijke tegenwoordigheid wilde bevorderen. Te Messina aan wal stappende was Z. M. door de verzamelde volks-menigle met gejuich begroet. Van regeringswege is te Pesth eene opneming gedaan van de ingestorte huizen daarbij was bevonden dal het getal derzelve 2281 bedroeg. Bovendien waren nog 827 huizen derwijze bescha digd dat zij gestut moesten worden. Men moet echter opmer ken dat het roeerendeels geringe huizen waren waarvan een ge deelte zelfs bouwvallig was. Het aantal der tot den 21 dezer ver miste personen bedroeg omstreeks 1200. De schade die aan goe deren huizen enz. geleden was werd geschat op 20 millioenen guldens. Men was reeds begounen met het sloopen van bouwval lige woningen en het herstellen van sommige minder beschadigde gebouwen. Door den overvloedigen toevoer van levensmiddelen uit onderscheidene streken des rijks had men geen gebrek meer; zelfs heerschte er overvloed van brood. Alom beijverden de meerver mogenden des lands zich om de ongelukkige stad door bijstand Van onderscheidenen aard in staat te brengen om de geledene schade te herstellen. De Weener bankier, baron Sina, had 4o,ooo fl. en de baron von Rothschild i5,ooo fl. ter ondersteuning van de nood lijdenden geschonken. Bovendien had de laatstgenoemde aan de stad aangeboden haar 400,000 fl. tegen 4 percent voor een' onbe- paalden tijd voor te schieten doch dit aanbod was niet aangeno men. De oostenrijksche nationale bank had onder den waarborg van den Weener handelsstandvoorgesteld om aan den handels

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1