1*0. 28. Vrijdag 6 April ZEBRIKZEESCMS: Ao.: 1838a COURANT. MEEWSTIJDOGEI*. DUITS C HL AND. FrAnkfoht, clen 3i Maart. Te Berlijn verhaalt men ellnncler, dat een der pruissisclre prinsen met de koningin van Engeland in het huwelijk zal treden. Uit Sl. Petersburg waren aldaar brieven ontvangen volgens welke de reis van den keizer en don troonopvolger tót de maand Julij ZOU xii'n uitgesteld. Uit Stuttgart wordt van den io Maart gemeld: Eene hevige uitbarsting veroorzaakte beden tegen den middag eeneti grooten schrik onder de bewoners van deze stad. In een pakhuis van bet logement het Hart schijnt een vaatje met buskruid vuur te hebben gevat. Bijna alle de vensters van het logement waren Verbrijzeld. Een bierdoor ontstane brand is spoedig gebluscht maar men heeft het omkomen van een meusch bij de uitbarsting te betreuren. Uit Weenen wordt dd. a3 Maart bet volgende geschreven. Het verschrikkelijke ongeluk der steden Ofen en Pesth wekt bier steeds de grootste deelneming, en men mag dit wel zeggen het zelve maakt alhier het eenige onderwerp der publieke gesprekken uit. Vooral moet de eerste nacht van de zoo plotselijk uit ge bar sten ramp een ontzettend tafereel van verwoesting opgeleverd heb hen. De familie van den aartshertog Palalyn van de hoogte van den burg te Ofen daarvan getuige, vond zich, in het onvermogen om hier te kunnen hulp aanbrengen, op het diepst geschokt. Als de in storm woedende zeestorteden de golven in zoodra de Waiznerdijk doorgebroken vVas menschen vlugtten met vlammende toortslichten naar de nokken hunner daken, maar deze verzonken en licht en mensclië.nleven doofden nit in het graf van den brui Senden vloed. De aartshertogin moest eener onmagt nabijnaar de tegenovergestelde zijde van den burg gebragt worden. Behalve liet instorten van vele bonderden huizen verwachten Wijbelaas, van den dood vair even zoo vele duizende menschen te zullen hóoren. De gevangenen in de tuchthuizen vonden schier allen bun graf in den vloed er. de prolestantsche kerk m t over de honderden daarin geweken menschen instortende, werd hun alge meen graf. In de stad Ofen zijn reeds meer dan 10,000 van huisvesting be roofde personen 'opgenomen. Van de 6oo huizen welke de stad Gran telt, zijn slechts 5 bewoonbaar gebleven. Alle menschen die juist in den schouwburg waren, toen het water binnen drong, moesten daar 36 uren blijven eer zij konden bevrijd worden. Den 4 ,s tc Napels door den aanhoudenden regen een muur en ten gevolge van dien een huis omgestort, waardoor 19 perso Hen deels verpletterd deels verminkt zijn. In Napels wordt ernstig geklaagd zoo over de toenemende straat- rooverijen en zelfsm'oorden die men als een gevolg van de tegen woordige armoede, vei oorzaak! door de afwezendheid van aanzien lijke vreemdelingen beschouwt als over de zeerooverij dool' een vaartuig onder grieksche vlag gepleegd, 't welk een tijd lang in de haven van Napels, voorzien van valsche papieren had gelegen en dat men sedert niet had kunnen magtig worden. Men beeft tijdingen uit Alexandria tot den 4* Dezelve maken steeds geen gewag van den dood van Ibrahim-pacha zoodat dit ber rigl stellig als ongegrond mag worden aangemerkt. Den 1 April. Volgens loopende geruchten, zou de aartsbisschop van Gnezen en Posen die onlangs eenen herderlijken brief heeft uitgevaardigd waarbij liij alle priesters in hunne amblsverrrigtin- gen geschorst verklaart welke voortaan gemengde huvyelijken in zegenen zonder vooraf de verzekering te ontvangen dat al de kin deren in het roomsch geloof zullen opgevoed worden met drie- zijner kapelanen in hechtenis genomen wezen. Hertog Maxinüliaan van Beijeren is den 11 Februarij te Cairo tol een bezoek bij den Egyptischen onderkonihg Toegelaten, die liem op de minzaamste wijze ontvangen en zich meer dau eèn uur lang met bem onderhouden beeft. Ka eenige dagen hot paleis Van Ibrahim pacha bewoond en alle merkwaardigheden bezigligd te hebben heeft hij den i Maart met bet daartoe aangeboden eigen jagt van Mehemed pacha zijne reis naar Opper Egypte'voort gezet. De jongste berigten uit Syrië luiden voor de zaak van den on derkoning ver van gunstig. Het grootste gedeelte dier provincie' schijnt in vollen opstand te zijn, en de egvptische troepen moeten op verschillende punten beduidende nederlagen geleden hebben. Het gerucht wegens den dood van Ibrahim pacha bevestigd zich tot hiertoe niet, maar men weet nu dat hij in de laatste dagen van Februarij zoo ernstig ziek geweest is, dat hij liet opperbevel over. het leger aan een zijner generaals heeft moeten overdragep en dat deze in een der vermelde gevechten zwaar gewond is geraakt. Op ontvangst dezer tijdingen had Mehemedpacha zijn oorlogsmi nister, vergezeld van tienduizend man troepen tot versterking van hét leger naar Syrië afgezonden. Naar beriglén Uit Napels, van dén 23 was de Vesuvius zeer in beweging. Men zag denzelven vlammen en gloeijende steenen uitwerpen. In een brief uit Weenen van den 26 Maart leest men hét volgende Uit Pesth en de overstroomde gedeelten van Hongarije in het al gemeen komen nu eerst langzamerhand de ijslijke bijzonderheden in. De stad Pesth, die gedurende de laatste twintig jaren zoo snel in bloei toenam dal zij het voorwerp van blijdschap en fierheid det Hongaren was, vertoont genoegzaam eenen puinhoop. Omstreeks 2000 gebouwen zijn verwoest, slechts weinige van derzelvér bewo ners hebben het geluk gehad leven en vermogen ongeschonden te behouden en het slaat te vreezen, dat nog velen van dezelve eene plaats zullen verlaten waar al wat zij bezitten aan zoodanig ge vaar is blootgesteld. Omtrent bet getal der verongelukte menschen heeft men nog geene juiste opgave intusschen kan men als zeker stellen dat in de overstroomde plaatsen te zamen ruim duizend personen de prooi van het uit zijne boeijen losgescheurde element zijn geworden. Op het eiland Piaczeve bij hetwelk de ijsdam zich. had vastgezetmoet van de bevolking van zeven dorpen slechts bet kleinste gedeelte gered zijn geworden. Alle buizen stonden tot aan de daken in het water. Eergisteren bragt het stoomvaarluig Na- dor een aantal van alles beroofde lieden uit Pesth herwaarts ter verligting van den nood der aldaar achterblijvenden. Door diezelfde gelegenheid verneemt men dat langs de rivier oevers van Pesth lot Gran overal lijken van verdronken menschen worden aangetroffen. Ook eenige fabrikanten van hier die de markt Ie Pcslh bezochten, zijn daar, door het instorten van wo ningen of door het binnenstuivende Water omgekomen. Met af grijzen verneemt men dat verscheiden dievenbenden die gewoonlijk gedurende den marklijd te Pesth daar bun handwerk pogen uit te oefenen druk in de weer waren om zich bet algemeene onge luk ren nutte te maken en de openbare veiligheid bedreigden. Dien ten gevolge heeft de overheid zich genoodzaakt gezien het stand- regt af te kondigen reeds zijn eenige op heeler daad betrapte el lendelingen oogenblikkelijk voor den régter gebragt en overeenkom stig liet gevelde vonnis door middel van den strop ter dood gebragt. GROOT-BRITT ANNÏEN. Londen den 3i Maart. H. M. zal, gedurende den- aanstaanden 7ome-' verscheiden zeetogtjens tussclien Brighton en hét eiland Wight doen. Sommigen willen zelfs dat zij voornemens is Ierland te bezoeken. Donderdag 11. stelde sir G. Strickland voor, de onderworpen loesland der slaven in de britsche koloniën met 1 Augustus aan staande geheel te doen ophouden. Larig is daarover beraadslaagd, en eerst gistereD met eene meerderheid van vier en zestig stem men die motie verworpen door de aanneming eener andere, van sir G. Grey, om tot de tweede lezing der wet op de afschaffing der slavernij over te gaan bij welke die termijn eerst op r Augus tus 1840 bepaald wordt Gisteren vertrok van Londen het eerste stoobischip naar Ame rika. Hetzelve stevent naar het zuidelijk gedeelte van Ierland én zal van daarzoo men verwacht, in i5 dagen, den Atlahtiscbën Oceaan doorvaren. Dezer dagen is een zeer groot stoomschip, ge naamd het Great Western, voor de vaart op déVerèenigde Staten van Noord-Amcrika voltooid. Dit is bet grootste stoomschip dat tot dus*verre is gebouwd 'géwordén. Vólgens de lissabonsche brieven tot den 20 dezer was bet in die hoofdstad "sedert het gevecht van den i3, betrekkelijk rus tig gebleven ofschoom sommige revolutionaire bladen het volk tot wraak hadden aangespoord, en dién ten gevolge de uitgave ér van was verboden. De gematigde partij beklaagde zich dat het gouver nement niet meer partij van zijne behaalde óverwihtiing trok door zich van de hoofden der oprpeïlgèn meestér te maken en de we- derstrevige bataillons der nationale garde geheel te ontwapenen. Deze brieven zwijgdn van der Samenstelling van een nieuw kabinet, waaromtrent geruchten in otnlbop zijn volgens welke Sa da Ban- deira. cn Oliveira hunne portefeuilles zouden hebber! behouden Sanchez de zijne zou hebben tèrüg erlangd én F. Cöèlho tot mi nister van justitie benoemd wezen. 1 Men leest in onze bladen verschillende bijzonderheden be- treffeode.de jongste onderhandelingen nopens de belgische aangele genheden. Tof dus verre ontbreekt'het echlSr aan opgaven, op welke genoegzaam staat kan worden geblaakt. Als bet waarschijn lijkste komt voor, dat Z. M. de koning der Nederlanden nu heeft verklaard het tractaat der 24 artikelen te willen aannemen ondet den waarborg., dat Belgie dat verdragzoo als het daar ligt ge stand zal doen dat echter al dadelijk in Belgie zwarigheden daarentegen zijn geopperd en wel in de eerste en voornaamsle plaats betreffende de sedert r831 verschuldigde renten der neder- lacdsche schuld dat dit bezwaar bij sommige der in conferen tie vereenigd geweest zijnde gezanten van de mogendheden ingang heeft gevonden dat deswegens gesprekken zijn gevoerd doch dat het niet waarschijnlijk is dat die gezanten op nieuw in con ferentie vereenigd, reeds een bepaald besluit hebben genomen-, vermits zij denkelijk daartoe instructien zullen gevraagd hebben en deze, ten minste uit Petersburg en Weenen nog niet ontvan gen zullen zijn. Deu 1 April. Eerstdaags zal tot den publielseu verkoop van de

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1