N°. 27. ZÏEMKZEESCIIE Sling sdag Ao. 1838. COURANT. 3 April. NIEUWSTIJDINGEN. DUÏTSCHLAND. Frankfort den 26 MaarS. Op het grondgebied dezer stad zijn Sn der. loop van het vorige jaar, geboren 27,372 kinderen, als i4,no jongens en 13,262 meisjes; overleden 17,801 personen; leverde zulks eene vermeerdering in de bevolking op van 9671 zie len. Onder eerstgenoemde waren 328 tweeling- en 7 drielingge- boorien, en van de gestorvenen bereikten i5 mannen er. 33 vrou wen een' ouderdom van meer dan 90 jaren. Huwelijken hadden er 6322 plaats. Naar opgemaakte statistieke tabellen over bet jaar 1837, beliep de gelieeie bevolking 725,770 zielen. in de Kronijk van Berlijn een tijdschrift waarvan de eerste aflevering is verschenen vindt men een statistiek overzigt van de 'pruiardsche hoofdstad waaruit blijktdat de bevolking van Berlijn welke in *645 weinig meer dan 9000 zielen bedroeg, thans tot 275,000 is aangegroeid en dat het getal huizen, toenmaals f ?.36 thans tot 18,952 is gestegen. De 18,173 bijzondere woningen zijn voor 83 millioen thlr. in de brandwaarborg-maatschappijen verze kerd en Berlijn is tegenwoordig (na Londen Parus Konstanti- nopei Petersburg, Napels, Moskau Weenen en Dublin) de ne gende sfr.d van Europa. 5:-'.;lert eenige dagen verneemt men dat Z, M. de keizer van Bus so ik .waarschijnlijk niet in IVlei alhier zal komen snaar eer i r;. plein bey. zijne doorluchtige gemalin zal ai halen. De keiVrij de Keizerlijke familie zullen daarentegen het voorjaar op het 1 usiöiot Charlotte»)burg nabij Potsdam, doorbrengen, en later ds ba den te Ems bezoeken. De geruchten dat onder de ver- I wachte, aanzienlijke personen niet alleen de hertog van Nemours, lüaav ook de hertog van Orleans en gemalin begrepen zijn behooren tot de verzinselen van den dag. Daarentegen zal er bier eene bij- eenkomst van aanzienlijke staatsmannen plaats hebben die naar in en zc?':over onderscheidene vraagpunten van het tegenwoordige oog en blik zullen raadplegen. „Jjisar men uit Stokholm meldt zou de grootvorst-troonop- volger van Rusland op zijne aanstaande reis door Europa ook .daar ter stede, en wel in de maand Junij te wachten zijn. De meer omstandige berigten nopens de verwoestingen welke in de steden Festh en Ofen zijn aangeiigt, door het losgaan van den Donau luiden uiterst treurig. Geheel Pesth stond ouder water, waardoor de fondamenten der huizen ondermijnd werden. Eet verlies aan menschenlevens was aanzienlijk daar de groote oversiroommg juidte middernacht had plaats gevonden. Yoorloo pig berekende men het getal der omgekomen op 200. Den 16 was bet water steeds aan het stijgenen had toen de hoogte van 3o voet bereikt. Geen plek der stad was meer van water bevrijd; Vele woningen stonden tot aan de nokken der daken in het water; bijna elk oogenblik zag men huizen instorten voornamelijk veroor zaakt door de weekheid der steeaeu welke tot het bouwen va a deze huizen gebezigd worden. Groote schepen voeren door de stad, en twee stoombooten waren sedert drie dagen onafgebroken bezig om uienschen vee en goederen van Pesth naar Ofen in veiligheid te breit .geo. Op de markt van Pesth, in het midden der st^d ge.' ziiov^c de gewone stapelplaats van goederen zag men tha pet» iggen welke anders niet dan op den Neder-Donan rooe Water vonden. Ook ia de naburige dorpen vau Pesth was hel even ï'ampzaiig gesteld. De schade wordt op eenige millioeneu begroot. De aartshertog Palatyn was in persoon werkzaam om zoo veel 1 mogelijk bijstand te verleenen. Z. M. de keizer heeft ten einde J in den eersten dringenden nood te voorzien eene som va 1» 20.000 florijnen gegeven ook hebben H. M. de keizeriu en de verdere leden van het keizerlijke gezin aanzienlijke sommen verleend. De jongste berigten, tot den 18, luiden echter meer geruststel lende. Van lieverlede was het water gevallen zoodat men op de stralen van Pesth wederom te voet kon gaan. Het getal der min ©f meer beschadigde huizen werd op i5oo berekend. Ook in het Hanoversche zijn bij het losgaan van het ijs der Elbe, aanmerkelijke verwoestingen aangerigt. Bij Winsen en Hopte zijn de dijken bezweken en dien ten gevolge groote streken lands overstroomd. In den nacht van den 17 op den 18 dezer woedde te Trier een storm gepaard met onweder zoo als dezelve nog nimmer in deze streken was waargenomen; hel on weder is voornameb'li over bet dorpje Clausen losgebarsten tegen 1 uur des nachts sloeg de blik sem in deu toren der abdijkerk plotseling stond dezelve in brand, en hem te blusschen was onmogelijk; de kerk is door spoe dig aangebragte hulp, ofschoon beschadigd, evenwel geene prooi eer vlammen geworden. in het tuchthuis te Gmund heeft den i3 dezer eene schrik kelijke daad pjaaïs gehad: een misdadiger, tot. levenslange gevan genis veroordeeld, arbeide met een zijner medegevangenen in een der werkkamers en nam een bijl sloeg hem denzei ven op het hoofd 7ÖÓ dat Lij dood ter aarde viel. De cipier, eenige uren daarna in de kamer komende zag het lijk en den moordenaar met - den bijl ia de hand; verschrikt verliet de cipier de kamer, doch dé moordenaar riep hem naik heb dezen man spoedig vermoord. Naar het schijnt lijdt de moordenaar aan tijdelijke vlagen vari krank zinnigheid en heeft naar men zegt de daad gepleegd om de doodstraf te ondergaan. Vroeger had die persoon niet alleen een huijr. brand gestoken maar ook zijne vrouw vermoord doch. werd echter destijds uit hoofde van krankzinnigheid tot levens lange govangeais veroordeeld. Uit. Rome wordt thans de steller opgegeven van het door de pauselijke regering uitgegeven geschrift nopeos de keulsche zaak; het s de bekende prelaat Monsignore Viale. Het geschrift zou in het fransch vertaald worden. Sedert eenige dagen was te Rome het gerucht in omloop dat zich op nieuw cholera gevallen in on derscheidene deelen der stad hadden vertoond. Dit werd echter door de geneesheeren tegengesproken. In eeu nader berigt van de italiaansche grenzen wordt ook ge wag gemaakt van ontevredenheid, welke er, zoo te Napels als op Sicilië, heerscht, wegens de vereeniging der beide landen. Er waren echter maatregelen getroffen, opdat die ontevredenheid geen' ernstige» keer zou kunnen nemen. ]r\ het klooster van Montenegro is onlangs door een monnik een:, h ogst belangrijke verzameling van manuscripten ontdekt, de* zelve bestonden in kronijken in de Sklavonische taal welke van den inval dn* Sklaven tot aan het jaar 1721 gaan de geschiedenis vaa Wallachije Moldavië, Servie en Bulgarije beschrijven en vela merk waardigheden'over de kruistogten van het oostersche rijk, de ppoL sche en bongaarsche oorlogen tegen de Osmannen enz. bevatten. Vorst Mi'.osch heeft deze kostbare verzameling voor vijf duizend du katen gekocht, en zijn geheimschrijver Stephanowiiz.benevens 2.4 servische geleerden, met de nadere onderzoeking en klassificering belast, om daarna op zijne kosten gedrukt te worden. Volgens berigten uit IConstantinopel wil de sultan eerlang op nieuw eene reis doen en de eilanden van den Archipel be zoeken. Hiet is den franschen geneesheer Bnlarddie zich door. de op« rigting van pest hospitalen te Konstantinopel reeds zoó verdienste* lijk gemaakt had mogen gelukken den oudsten zoon des.sultans, Abdoui pacba van eene zware ziekte te genezen-. De teedere be zorgdheid door den sultan gedurende de ziekte, van dezen zijnen zoon aan den dag gelegd had dien vorst in de algemeene, achting aanmerkelijk doen rijzen. Volgens brieven uit Alexandria van den 27 Februarij was Z. H a'e hertog Max'uniliaan van Beijeren die zich den 19 op den Nijl naar C^ïro ingescheept had, den 22 in voornoemde stad aan gekomen. (Noch in deze, noch in andere berigten wordt.lot dus- vri-.-c hel uit Malta ontvangen berigt, nopens dén dood yan Ibra him pacha bevestigd). De Drusen uit de omstreken van Damascus zouden Ttwee, re- gementen egyptische troepen in eene hinderlaag gelokt en het groot ste gedeelte der soldalen gedood hebben. Den 29. Uit Salzburg wordt gemeld dat men met "bevreem ding i<, bu-tenlandsche dagbladen gelezen heeft dat de hertogin van Beira zich naar Spanje begeven heeft', daar die vorstin geen oogenblik genoemde stad heeft verlaten. De jeugdige spaanschs Prinsen zetten, onder haar opzigt, hunne studiën voort, en heb ben reeds aanmerkelijke vorderingen in de duitsche en frausche iaal gemaakt. De minister voor het openbaar onderwijs in het koningrijk Hannover heeft, op last des konings bekend gemaakt, dat het aan alle Kannoveranen verboden wordt, te Leipzig te studeren en dat ai die Hannoveranen welke zich met dat doel aan genoemde hoo- g< school bevinden verpligt zijn onverwijld van daar terug te kee- reü. De pogingen van den senaat der genoemde akademieom een' der göttingsche verdreven hoogleeraren aldaar te doen beroepen, gelijk mede de hevige uitvallen welke de leipziger dagbladen zich omtrent de hannoversche aangelegenheden veroorloven zijn waar schijnlijk de oorzaak van dezen maatregel, Volgens berigten uit Pesth van den 19 was het water wel op de meeste plaatsen dier stad gevallen maar daarmede had de ramp niet opgehouden. Voortdurend storten er huizen in. Ou der anderen, was den vorigen avond nog een nieuw prachtig ge- houw mei geweld ingestort en had een gedeelte van de naastb^- iendende woning in zijnen val mede gesleept. Er waren slechts weinige huizen in de stad die met balken moesten onderschraagd, worden. Van de geringe woningen in de voorsteden was niet een eenige blijven staan gansche straten zijn vernield het getal der ingestorte huizen werd op i5oo geschat, eene opgave die eerder te gering dan te vergroot moest gehouden worden. Pesth het welk nog voor weinige dagen onder de rijke, bloeijende en nij vere steden van Europa geteld werd was thans in ellende en jam mer gedonjpeid. Terwijl de bedelarij er onbekend Was zwierven er thans scharen met bedelaren door de straten. Ouders hadden hunne kinderen, kinderen hunne ouders, mans hunne vrouwen verloren. Vele welgestelde lieden waren tot armoede vervallen de schoonste winkels waren te eenenmale vernield. De hulpvaar digheid ëh menschlievendheid bij deze schrikkelijke gebeurtenis, door deo aartshertog Palatyn en deszelfs oudsten zoon1,' den aarts-

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 1