ADVERTENTIES. mannelijke en 42°5 van bet vrouwelijke geslacht. Van deze konden 84Ö4 noch lezen, noch schrijven; 12,298 derzelve konden znlks ïeer onvolkomen; 2234 konden het zeer goed; ioi hadden «en hooger ondetwijs genoten. In i834 beliep het getal der beschul digden 2i,45i in «835, 10,731 in «836 20,984, zijnde dit laatste 2628 minder dan in 1837. FRAN KR IJ Kt Parijs den iZ Maart. Heden morgen is van het ministerie van buitenlandsche zaken een courier naar Brussel en 'sGravenhage af gezonden wiens depêches waarschijnlijk in verband staan met de In de laatste dagen in omloop zijnde geruchten. Volgens een nieuwen aan de leden van de kamer van afge vaardigden medegedeelden staat hebben de inkomsten voor het rijk in Afrika gedurende 1837, 3,665,6o3 fr. 24° bedragen zijnde rnim 800,000 fr. meer dan in i836; de algemeene invoer heeft in 1834 bedragen 8,56o,236 fr.in i835 16,778,637 fr. in i836, 02,402,768; in 1837 33,055,246; de beweging der scheepvaart is ook aanmerkelijk toegenomen de in- en uitgevaren schepen zoo fransche algiersche als vreemde hebben in i835 beloopen 2090; Bn i836 2,609; 'n 1 37 3,365. Uit Marseille wordt geschreven dat de aldaar eenige dagen tevoren aangékomen afgezant van Abd el-Kader, Ben A rack de reis naar Parijls aangenomen heeft. Te Toulon wilde men berigt hebben dat" de stoomboot de Crocodille, die dep 18 naar Algiers is vertrokken bevelen aan den maarschalk Vallce zijn gezonden om tot nader bevel de voorgenomene bewegingen van troepen Waaronder de bezetting van Biidab en Coleah behoorde te staken. Den 26. Eene telegrafische depêche gisteren door den zeepre- fect Ie Brest aaó den minister van marine toegezonden, behelst de tijding, dat tussuhen het gouvernement van Haïti en de derwaarts gezonden fransche commissarissen twee traktaten gesloten zijn, waarbij volkómene erkenning der onafhankelijkheid van dien staat, vrede, .vriendschap wederkeerigh'eid en eene indemniteit van zestig mil- lioen betaalbaar van i838 tot 1867, bepaald worden terwijl reeds bijna drie millioeo aan boord van een der fransche schepen was ingeladen. Volgens de laatste btrigten uit het noorden van Afrika hadden de Arabieren van de Sahara de wapenen tegen Abd el-Ka der opgevat, dewijl hij hun schattingen opleggen en een opper hoofd geven wilde. Tusschen dien emir en Achmet bei zon hevige twist ontstaan zijn ten gevolge waarvan men geloofde dat hst wel dra tot dadelijkheden tusschen hen komen zou. Ben-Ameloïaga van Ackmet bey was te Constantine aangeko men naar men zeide met voorstellen van zijnen meester aan de fransche autoriteiten. De omliggende stammen voorzagen de stad rijkelijk van levensmiddelen. In den morgen van den 12 dezer was een groot aantal Arabieren de werklieden in de vlakten van Bougie komen verontrusten en "was het tot een gevecht gekomen waarbij zij vele menschen en paarden verloren en de Franschen één doode en drie gekwetsten gehad hebben. NEDERLANDEN. 's Gravenhzge den 28 Maart. Te Berlijn verzekert men thans Weder dal de keizer van Rusland niet in Mei derwaarts zal ko men maar eerst in den loop van September om zijne gemalin van daar af te halen die gedurende den voorzomer het lustslot Charlottenhof bij Potsdam bewonen en later de baden van Eme be zoeken zal. Sommigen verzekerden dat in de pruissische residentie eene bijeenkomst van voorname staatsmannen op handen was, die trachten zulle» wegens verschillende politieke questien eene schik king tot stand te brengen. Naar men verneemt zijn er gedurende dezen winter alleen tsït Scheve,lingen een 2otal zoogenaamde bommen ter koopvaardij op Engeland en Belgie gevaren. Dezelve behoorden tot de kanto ren van de heeren P. Varkenvisser en Kouwcnhoven Pais. Daaruit blijkt, dat de geheerscht hebbende felle koude gelukkig nog eenig vertier en levendigheid iu dit dorp beeft doen ontstaan waarover men zich dubbel mag verheugen, omdat er de armoede zeer hoog geslegen was. Ook verneemt men dat de 45 van hetzelfde dorp dit jaar ter stenrharing-visscherij uitgeruste schepen de zoo aanzienlijke hoeveel heid van 9,200,000 haringen hebben opgeleverd hetgeen doet zien dat ook dit voorname deel der visscherij aldaar steeds meer en meer vooruitgaal. Zalurdag namiddag is te Dordrecht van de werf van de hee ren B. van Limmen en Co., met het beste succes, te water gelaten het kofschip de Eendrachten onmiddelijk daarna de kiel gelegd voor het barkschip Pictura, bestemd voor de vaart op Oost Indië. Dingsdag middag is te Amsterdam aan de werf de Nachegal in de Groote Bikkerstraat, met gewenscht gevolg, afgebouwd en gekoperd van stapel gelaten het koopvaardij fregatschip Prins F,e- derik der Nederlandenvoor rekening van den heer Jacob Uarlsen gebonwd door den scheepsbouwmeester Jan Nuveen. Ter londeuscbe beurs van 11. zaturdag verhaalde men dat het belgiscbe gouvernement voornemens was eene aanzienlijke lee- ning te Londen of te Parijs te sluiten. Volgens officiële staten bevatte het regeringsdistrict Keulen op het einde des jaars 1837 4'8,65o ingezetenen namelijk 102,427 "in de steden en 3i6,223 op het platte land, van welke 357,843 tot de roomscheatholijke56,2i5 tot de evangelische, 4^76 tot de joodscbe i5 tot de doopsgezinde en 1 tot de grieksche kerkgemeen schap behoorden. Er zijn in den loop van gemeld jaar 141 ge- mengde huwelijken gesloten, te weten 107 van evangelische man nen met roomsch catholijke en 33 van catholijke mannen met evan geliscbe vrouwen. Brieven uit Java, van den 9 December melden, dat Toankoe lm,an van Bonjol het bekende opperhoofd hetwelk die plaats te gen de onzen verdedigd heeft, van Padang te Batavia was aange komen. Zijne verdere bestemming was nog niet bekend doch men meende dat hij naar een der Moluksche eilanden zou overgebragt Worden. Dit opperhoofd stond tot ajtn: de inneming van Bonjol, ia hoog aanzien hij zijue laudgenooten die hem eene-soort van verheven afkomst toekenden waardoor medewerkte zijn buitenge woon lange baard welke letterlijk tol op den grond hing en dien hij meestal als shawl om den hals slingerde. Na de vermeeste ring van Bonjbl vverd hij door de zijnen verlaten efi zwierf door de bosscben rond tot dat hij zich aan de onzen overgaf. In een brief uit Tagal (eiland Java) gedagleekend den t5 October des vorigen jaars leest men de navolgende bijzonderheid; o In het regentschap Brebesresidentie Tagal, op Java, was een uit boomstammen bestaande val opgerigt om zoo mogelijk eenen de omstreek verontrustenden tijger royaal meester te worden. Een Javaan in de nabijheid des vals op Vogels jagt makendewerd door eene zware regenbui overvallenen beschutte zich tegen de- Zelve, dbor deu val bineu te gaan. Dan kort na hem springt de bedoelde tijger mede binnen denzelven vermoedelijk door den re gen uit zijne schuilplaats gejaagd, en stoot onwillekeuiig tegen de daariu geplaatste prooi waardoor de val gesloten woédt. Op hét vallen van de deur schieten de naburige Javanen toe, die hunnen landgenoot bezijden den ingang van den val vonden mdergezeten naar javaansche wiis op de hurken met zijne ont'aloote kris bevende, vSn schrik, terwijl de tijger, in het achterste gedeelte van den val verwonderd den Javaan scheen aan te itaren. Met pmzigtioheid word|t de bijkans bewustelooze Javaan ger»d, door het eenigzins opligtenivan de deur, zpnder dal de tijgfr ontsnapte. In het begin bleef'de Javaan bewusteloos en daarna werd hij zin neloos hetgeen gedurende drie dagen voortduurde terwijl ieder geraas overeenkomende met het geluid van het vallen der deur hem weder eene bezwijming veroorzaakte. Trapsgewijs, verloor hij die indrukken en vèrkocht zijne kris tegen eenen verhoogden prijs daar volgens de meening der Javanen de eigenaardige kracht van dat wapen hem had gered. »In den loop van dit jaar zijn in deze residentie 8c tijgervellen het bestuur aangeboden, ter verkrijging der daarop gestelde premie, onder welke zich een fraai zwart bevond. Men houdt dit niet voor eene afzonderlijke soort, maar' slechts voor eene speling in de □atuur die zich van tijd tot tijd voordoet." ZiERiKziEden 3o Maart. Uit Middelburg wordt van den 28 dezer het volgende gemeld: Maandag 11. had alhiereen gruwzame mooid plaats Cu wel met zulke bedroevende en verschrikkelijke omstandigheden als gelukkiglijk in ons land onder óp zeldzame voorvallen mag gerëkeud worden. Wij kunnen daaromtrent de vol gende bijzonderheden mededeelen In den morgen van dien dag ten 8 uren begaf zich Catharina Blok dertienjarig dochtertje van fVillem Blok, landman, niet verre van den Vlissingschen rijweg wonende, naar deze stad, en bezorgde een mandje met appelen bij zekere vrouw wier man kort te vo ren naar Ylissingen gegaan was, en welke met haar kind van zeven jaren alléén te huis gebleven was. Deze vrouw lokt het meisje naar een zoldertje werpt het onverhoeds omversnijdt het met een scherp mesje den hals afontkleedt daarop het (ijjk en werpt het in het secreet. De ouders, al spoedig ongerust'over het on gewoon lang wegblijven van het kind doen «He navorschingen de vader meenende dat zijn kind aldaar opgehouden werd dringt in het buis doorzoekt hetzelve doch vindt van zijn kind geen spoor. Bij klimmende onrust geeft hij het vermissei. daarvan bij de justitie aan. Na vele navorschingen en onderzoekingen begaf deze zich in den avond van dienzelfden dag ten huize der ge melde vrouw, en na bet geheel uitbreken van het secreet werd daaruit het lijk moedernaakt en met eene doodelijke wond aan den hals opgehaald terwijl ook de bebloede kleedingstnkken bij naauwkeurig onderzoek genoegzaam alle, zoo in het secreet als op andere plaatsen in het huis gevonden zijn en eindelijk de gou den hoofdnaald, halsketting, enz., welke het meisje bij zich ge had heeft, uit den zak der vrouw zijn te voorschijn gekomen. In dien zelfden nacht naar het huis van arrest overgebragtheeft zij, (zoo wij vernemen) den moord in al deszeifs bijzonderheden vol ledig hekend. De brave ouders zijn troosteloos over het verlies van een geliefd kind 't welk op zulk eene verschrikkelijke wijze deszeifs jeugdigen levensloop geëindigd heeft. M iddenprijzen van de volgende Artikelen te ZIERIKZEE, Oude Tarwe i835 a 36 7,60 Nieuwe dito 1837 - 6,00 a Nieuwe Rogge. - 4,6o a Nieuwe Winter-Gerst- 3,70 a Oude Zomer dito - 3,20 a Havern 2,00 a Paardeboonen - 3,20 a Witte dito. 4»o° Bruine dito - 5,00 a Graauwe Erwten - 0,00 a van den 29 Maart i838. De Nederl. Mudde. 8,5o 8,oo 5,20 3,go 3 4° 2,20 3.5ó 7,00 7,00 0,00 De Nederl. Mudden Groene Erwten 4,00 a -4' 80 Geele dito. -- 4>°° 4,80 Koolzaad- 10,00 a i3,oo Zaai-Lijnzaad 5,00 a 9,25 Slag-Lijnzaad 4>oo a 7,00 Raap-Olie te Zierikzei 44)°° Per vat^i Patent-Olie.- 48,00 Lijn-OIie- 42,00 o Raapkoeken. f 60,00 de 1040 stuka'a Lijnkoeken - 85,00 d o De Notaris G. PLEVIER BOOM zal op Dingsdag den 3 April 1838 's middags! ten 12 ure voor de na te noemen Gebouwen behoorende tot de nalatenschap van wijlen den Heer J. COMPANJE, Cz.publiek verkoopen 1Een WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen aan de zuidzijde van de Oude Haven te Zieribzeewijk D n.° 4^7} 2.° Een WOONHUIS en ER V E, staande en gelegen aan de oostzijde van het S'. Jacobstraalje bicnen deze Stad wijk D n.° 424 j 3.° Een P A IC II U IS en ERVE, aldaar, wijk D n.« 423 4-° Een PAKHUIS en ERVE, aldaarwijk D n.° 426 en 5.° Een PAKHUIS en WERKWINKEL, aldaar, wijk D n.o 427- Te Zierihzee, bij deWed. A. DEiVOS EN ZOONStadsdrukker*

Zierikzeesche Courant | 1838 | | pagina 2